Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Pałac w Maciejowicach

Pałac w Maciejowicach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Pałac Zamoyskich w Maciejowicach a dokładniej w Podzamczu to najcenniejszy zabytek w tej miejscowości. Budynek pochodzi z pierwszych lat XIX wieku, a powstał w miejscu wcześniejszego zamku zburzonego 10 X 1794 roku, podczas słynnej bitwy pod Maciejowicami.

Pałac w Maciejowicach jest atrakcyjnie położony na styku skarpy Wisły ze stokiem schodzącym ku płynącej u jego stóp Okrzejce, wśród zabytkowego parku, który liczy 200 lat, a założył go Stanisław Zamoyski.

Maciejowice
Maciejowice

Historia zamku i pałacu

Miejsce to nie bez powodu ze wględu na jego obronność wybrał na wcześniejszy zamek z XVI wieku Stanisław Maciejewski. Powstała tu wówczas nieduża siedziba rodowa, która nieco przekształcona przez Zbąskich przetrwała do 1794 roku.

Zamoyscy - ówcześni właściciele zamku, opuścili go na krótko przed bitwą w 1794 roku, a zamek stał się kluczowym punktem obrony polskiej i kwaterą Kościuszki. W czasie walk wojska carskie zniszczyły budowlę. Na części fundamentów Stanisław hr. Zamoyski zbudował nową rezydencję w stylu klasycystycznym i otoczył ją parkiem.

Maciejowice baszta
Maciejowice baszta

Baszta

Niedaleko pałacu w zabytkowym parku krajobrazowym z XIX wieku rosną 200-letnie drzewa, dobrze zachowane, choć sam park jest zaniedbany. Na zachodnim krańcu parku, wśród drzew odnaleźć można ruiny dawnej baszty neogotyckiej z pierwszej połowy XIX wieku, zbudowanej z czerwonej cegły. Obok baszty porozrzucane są też ruiny dawnych stajni.

Koło pałacu, pod lipą, która praktycznie już się nie zachowała do czasów obecnych, jedynie w postaci odrostów, opatrywany z ran był Tadeusz Kościuszko po bitwie pod Maciejowicami w dniu 10 października 1794 roku.

Park w Maciejowicach
Park w Maciejowicach

Pałac Zamoyskich
Podzamcze, Maciejowice

Noclegi w Maciejowicach

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.5 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 10)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Moon
Jest to miejsce niezwykle urokliwe. Podobno odzyskane przez Zamoyskich w 2016 r, ale nic tam, jak dotąd, się nie dzieje (ostatnio zamknięto bramę wjazdową, która od lat była otwarta.). Mieszkam prawie 30 km od Maciejowic, ale bywamy tam z rodziną bardzo często. Tak, wpadamy na spacer. Oprócz zapuszczonego już dość mocno pałacu i ruin w parku, nieopodal stoi dawny budynek administracji dóbr Zamoyskich, który jest przepięknym przykładem architektury klasycystycznej (podobnie jak budynek dawnego szpitala w Maciejowicach) i który niestety jest w fatalnym stanie (mieszczą się w nim mieszkania komunalne). Gdybym wygrał fortunę to natychmiast wykupiłbym ten budynek i go wyremontował. Jest piękny i ja go kocham po prostu. W ogóle Podzamcze to cudowne miejsce. Pierwszy raz usłyszałem o nim z ust pewnej arystokratki, która opowiadała, że po ucieczce z Winnicy (Kresy) przed bolszewikami jej rodzina mieszkała w pałacu w Podzamczu u kuzynostwa Zamoyskich. Ta opowieść zrobiła na mnie takie wrażenie, że koniecznie chciałem zobaczyć ten pałac. No i tak to się zaczęło (ponad 40 lat temu). A do tego jest to miejsce sławnej bitwy maciejowickiej, której przebieg znam dokładnie. Nieraz podczas spacerów słyszę odgłosy bitwy...
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024