Widok na Twierdzę Kłodzko

Twierdza Kłodzka

Historia Twierdzy Kłodzko

Kłodzka Twierdza nierozerwalnie łączy się z dziejami miasta Kłodzka, już w IX wieku istniał tu gród otoczony umocnieniami drewniano-ziemnymi, a w XII wieku powstała w Kłodzku kasztelania. Później zamek przekształcił się w rezydencję złożoną z pomieszczeń mieszkalnych, kaplicy oraz kościoła Św. Wacława i Św. Marcina.W połowie XVI stulecia w Kłodzku rozbudowano twierdzę o zamek średni i niższy, które wraz z zamkiem wyższym i fortyfikacjami stanowiły wielki system obronny miasta. Dalsze umocnienia powstały w latach 1690-1702, kiedy stanęły 3 bastiony: Jabłonki, Ludmiły i Wacława. Tworzyły one tzw. dzieło koronowe, osłaniające Górę Forteczną od północy i wschodu. Od południa i zachodu wybudowano bastiony Alarmowy i Dzwonnik oraz półbastion Orzeł.

Kłodzko
Kłodzko

Twierdza Kłodzka - jedna z największych twierdz Śląska

Później powstały jeszcze dodatkowe fortyfikacje, zbudowano system korytarzy i sztolni. Twierdza Kłodzka należała do największych twierdz na Śląsku, obok tej w Koźlu i Świdnicy. Wraz ze zmianą prowadzenia działań wojennych rola tych fortyfikacji malała, aż pod koniec XVIII wieku zaprzestano ich rozbudowy. W czasie II wojny światowej znajdowało się tu więzienie hitlerowskie dla więźniów politycznych, miejsce kaźni oraz obóz pracy.Twierdza Kłodzka - zwiedzanie

Obecnie Twierdza Kłodzka to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Można tu zobaczyć ekspozycję historyczną o twierdzy, bastiony obronne, lapidarium, ciekawe wystawy i podziemne labirynty. Niedawno powstało tu ciekawe Muzeum Wielki Kleszcz. Główną trasę turystyczną zwiedza się w około 1,5 h, zaś wraz z podziemnymi labiryntami około 2,5 h. Do podziemnych labiryntów nie są wpuszczane dzieci poniżej 5. roku życia.

Twierdza w Kłodzku
Twierdza w Kłodzku

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X 9.00-18.00
XI-III 9.00-15.00
Bilety: główna trasa normalny 27 zł, ulgowy 22 zł
Główna trasa turystyczna + korytarze kontrminowe:  normalny 42 zł, ulgowy 34 zł
Zwiedzanie głównej trasy zajmuje około 1,5 h, z labiryntami 2,5 h
10 % zniżki z Kartą Dużej Rodziny
W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C
Dzieci do 5 lat są wpuszczane tylko na główną trasę i mają zwiedzanie bezpłatne

Adres

Twierdza Kłodzko
ul. Grodzisko 1, Kłodzko
tel. 74/ 867-34-68
www.twierdza.klodzko.pl

Kłodzko noclegi

Kłodzko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Lutodar
11 sierpień 2016 22:09

Zgadza się. Wszystko zależy od przewodnika. twierdza robi wrazenie.

Przemkos Pl
17 czerwiec 2016 20:03

Podobało mi się, ale trzeba trafić na dobrego przewodnika.

Bogusia75
14 maj 2016 16:59

Bardzo udana wycieczka! Polecam.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację