Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Twierdza Kłodzka

Widok na Twierdzę Kłodzko
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Historia Twierdzy Kłodzko

Kłodzka Twierdza nierozerwalnie łączy się z dziejami miasta Kłodzka, już w IX wieku istniał tu gród otoczony umocnieniami drewniano-ziemnymi, a w XII wieku powstała w Kłodzku kasztelania. Później zamek przekształcił się w rezydencję złożoną z pomieszczeń mieszkalnych, kaplicy oraz kościoła Św. Wacława i Św. Marcina.

W połowie XVI stulecia w Kłodzku rozbudowano twierdzę o zamek średni i niższy, które wraz z zamkiem wyższym i fortyfikacjami stanowiły wielki system obronny miasta. Dalsze umocnienia powstały w latach 1690-1702, kiedy stanęły 3 bastiony: Jabłonki, Ludmiły i Wacława. Tworzyły one tzw. dzieło koronowe, osłaniające Górę Forteczną od północy i wschodu. Od południa i zachodu wybudowano bastiony Alarmowy i Dzwonnik oraz półbastion Orzeł.

Kłodzko
Kłodzko

Twierdza Kłodzka - jedna z największych twierdz Śląska

Później powstały jeszcze dodatkowe fortyfikacje, zbudowano system korytarzy i sztolni. Twierdza Kłodzka należała do największych twierdz na Śląsku, obok tej w Koźlu i Świdnicy. Wraz ze zmianą prowadzenia działań wojennych rola tych fortyfikacji malała, aż pod koniec XVIII wieku zaprzestano ich rozbudowy. W czasie II wojny światowej znajdowało się tu więzienie hitlerowskie dla więźniów politycznych, miejsce kaźni oraz obóz pracy.

Twierdza Kłodzka - zwiedzanie

Obecnie Twierdza Kłodzka to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Można tu zobaczyć ekspozycję historyczną o twierdzy, bastiony obronne, lapidarium, ciekawe wystawy i podziemne labirynty. Niedawno powstało tu ciekawe Muzeum Wielki Kleszcz. Główną trasę turystyczną zwiedza się w około 1,5 h, zaś wraz z podziemnymi labiryntami około 2,5 h. Do podziemnych labiryntów nie są wpuszczane dzieci poniżej 5. roku życia.

Twierdza w Kłodzku
Twierdza w Kłodzku

Informacje praktyczne

IV-X 9.00-18.00
XI-III 9.00-15.00
Bilety: główna trasa normalny 27 zł, ulgowy 22 zł
Główna trasa turystyczna + korytarze kontrminowe:  normalny 42 zł, ulgowy 34 zł
Zwiedzanie głównej trasy zajmuje około 1,5 h, z labiryntami 2,5 h
10 % zniżki z Kartą Dużej Rodziny
W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C
Dzieci do 5 lat są wpuszczane tylko na główną trasę i mają zwiedzanie bezpłatne

Twierdza Kłodzko
ul. Grodzisko 1, Kłodzko
tel. 74/ 867-34-68
www.twierdza.klodzko.pl

Noclegi w Kłodzku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Twierdza Kłodzko
(4.6 głosów: 221)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 221)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Edward Kutko
Edward Kutko
Warta odwiedzenia góry twierdzy oraz podziemi, pomimo dość wysokich cen biletów.
Avatar użytkownika KATARZYNA Daszkiewicz
KATARZYNA Daszkiewicz
Byłam tu drugi raz. Za pierwszym razem indywidualne, a teraz z wycieczką młodzieży. Braliśmy udział w Bitwie o fort. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu Pani Danusi i Pana Sławka. Polecam wszystkim wychowawcom, kilka rzeczy podpatrzyłam i wykorzystam u siebie. Miejsce warte odwiedzenia
Avatar użytkownika Zbigniew Swiercy
Zbigniew Swiercy
cena wstepu jest zaporowa , byłem swiadkiem odchodzenia kilku grup , zapytałem czy rezygnuja bo nie ma biletów? nie prosze pana za 5 osób musimy zapłacić zł 235 zł !!!! gdy my podeszliśmy do okienka miła pani podpowiedziała że możemy kupic bilet na górne zwiedzanie za 22 a dolne w innym terminie, doliczmy cene za parking , my także odeszliśmy .Tp jest polska nie dla polaków
Avatar użytkownika Lutodar
Lutodar

Zgadza się. Wszystko zależy od przewodnika. twierdza robi wrazenie.

Avatar użytkownika Przemkos Pl
Przemkos Pl

Podobało mi się, ale trzeba trafić na dobrego przewodnika.

Bogusia75

Bardzo udana wycieczka! Polecam.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024