Twierdza Kłodzka

Zdjęcia (7)

Historia Twierdzy w Kłodzku

Kłodzka Twierdza nierozerwalnie łączy się z dziejami miasta Kłodzka, już w IX wieku istniał tu gród otoczony umocnieniami drewniano-ziemnymi, a w XII wieku powstała w Kłodzku kasztelania. Później zamek przekształcił się w rezydencję złożoną z pomieszczeń mieszkalnych, kaplicy oraz kościoła Św. Wacława i Św. Marcina.W połowie XVI stulecia w Kłodzku rozbudowano twierdzę o zamek średni i niższy, które wraz z zamkiem wyższym i fortyfikacjami stanowiły wielki system obronny miasta. Dalsze umocnienia powstały w latach 1690-1702, stanęły wtedy 3 bastiony: Jabłonki, Ludmiły i Wacława. Tworzyły one tzw. dzieło koronowe, osłaniające Górę Forteczną od północy i wschodu. Od południa i zachodu wybudowano bastiony Alarmowy i Dzwonnik oraz półbastion Orzeł.

Później powstały jeszcze dodatkowe fortyfikacje, zbudowano system korytarzy i sztolni. Twierdza w Kłodzku, podobnie jak te w Koźlu i Świdnicy były największymi twierdzami na Śląsku.Wraz ze zmianą prowadzenia działań wojennych rola tych fortyfikacji malała, aż pod koniec XVIII wieku zaprzestano ich rozbudowy. W czasie II wojny światowej znajdowało się tu więzienie hitlerowskie dla więźniów politycznych, miejsce kaźni oraz obóz pracy.

Twierdza dla turystów

Obecnie Twierdza Kłodzka to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Można tu zobaczyć ekspozycję historyczną o twierdzy, bastiony obronne, lapidarium, ciekawe wystawy i podziemne labirynty. Niedawno powstało tu ciekawe Muzeum Wielki Kleszcz.

Twierdza Kłodzko
ul. Grodzisko 1, Kłodzko
tel. 74/ 867-34-68
twierdza@twierdza.klodzko.pl
www.twierdza.klodzko.pl
Bilety: normalny 18 zł, ulgowy 14 zł (góra i labirynty)
Godziny zwiedzania: IV-X 9.00-18.00, XI-III 9.00-15.00

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-11 22:09:30 na

Zgadza się. Wszystko zależy od przewodnika. twierdza robi wrazenie.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-17 20:03:51 na

Podobało mi się, ale trzeba trafić na dobrego przewodnika.

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-05-14 16:59:47 na

Bardzo udana wycieczka! Polecam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: