Widok na Twierdzę Kłodzko , Kamil Glaz

Twierdza Kłodzka

(4.6 głosów: 212)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Historia Twierdzy Kłodzko

Kłodzka Twierdza nierozerwalnie łączy się z dziejami miasta Kłodzka, już w IX wieku istniał tu gród otoczony umocnieniami drewniano-ziemnymi, a w XII wieku powstała w Kłodzku kasztelania. Później zamek przekształcił się w rezydencję złożoną z pomieszczeń mieszkalnych, kaplicy oraz kościoła Św. Wacława i Św. Marcina.W połowie XVI stulecia w Kłodzku rozbudowano twierdzę o zamek średni i niższy, które wraz z zamkiem wyższym i fortyfikacjami stanowiły wielki system obronny miasta. Dalsze umocnienia powstały w latach 1690-1702, kiedy stanęły 3 bastiony: Jabłonki, Ludmiły i Wacława. Tworzyły one tzw. dzieło koronowe, osłaniające Górę Forteczną od północy i wschodu. Od południa i zachodu wybudowano bastiony Alarmowy i Dzwonnik oraz półbastion Orzeł.

Kłodzko
Kłodzko

Twierdza Kłodzka - jedna z największych twierdz Śląska

Później powstały jeszcze dodatkowe fortyfikacje, zbudowano system korytarzy i sztolni. Twierdza Kłodzka należała do największych twierdz na Śląsku, obok tej w Koźlu i Świdnicy. Wraz ze zmianą prowadzenia działań wojennych rola tych fortyfikacji malała, aż pod koniec XVIII wieku zaprzestano ich rozbudowy. W czasie II wojny światowej znajdowało się tu więzienie hitlerowskie dla więźniów politycznych, miejsce kaźni oraz obóz pracy., marian
, marian

Twierdza Kłodzka - zwiedzanie

Obecnie Twierdza Kłodzka to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Można tu zobaczyć ekspozycję historyczną o twierdzy, bastiony obronne, lapidarium, ciekawe wystawy i podziemne labirynty. Niedawno powstało tu ciekawe Muzeum Wielki Kleszcz. Główną trasę turystyczną zwiedza się w około 1,5 h, zaś wraz z podziemnymi labiryntami około 2,5 h. Do podziemnych labiryntów nie są wpuszczane dzieci poniżej 5. roku życia.

Twierdza w Kłodzku
Twierdza w Kłodzku
, marian
, marian
Twierdza Kłodzko

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X 9.00-18.00
XI-III 9.00-15.00
Bilety: główna trasa normalny 27 zł, ulgowy 22 zł
Główna trasa turystyczna + korytarze kontrminowe:  normalny 42 zł, ulgowy 34 zł
Zwiedzanie głównej trasy zajmuje około 1,5 h, z labiryntami 2,5 h
10 % zniżki z Kartą Dużej Rodziny
W podziemnych labiryntach przez cały rok panuje stała temperatura 6-8°C
Dzieci do 5 lat są wpuszczane tylko na główną trasę i mają zwiedzanie bezpłatne

Adres

Twierdza Kłodzko
ul. Grodzisko 1, Kłodzko
tel. 74/ 867-34-68
www.twierdza.klodzko.pl

GPS: 50°26'22N, 16°39'12E

Kłodzko noclegi

Kłodzko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°26'22N, 16°39'12E
22 luty 2018
02 luty 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Zbigniew Swiercy
02 marzec 2021 19:35
cena wstepu jest zaporowa , byłem swiadkiem odchodzenia kilku grup , zapytałem czy rezygnuja bo nie ma biletów? nie prosze pana za 5 osób musimy zapłacić zł 235 zł !!!! gdy my podeszliśmy do okienka miła pani podpowiedziała że możemy kupic bilet na górne zwiedzanie za 22 a dolne w innym terminie, doliczmy cene za parking , my także odeszliśmy .Tp jest polska nie dla polaków
Lutodar
11 sierpień 2016 22:09

Zgadza się. Wszystko zależy od przewodnika. twierdza robi wrazenie.

Przemkos Pl
17 czerwiec 2016 20:03

Podobało mi się, ale trzeba trafić na dobrego przewodnika.

Bogusia75
14 maj 2016 16:59

Bardzo udana wycieczka! Polecam.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację