Wielka Sowa. Najwyższy szczyt Gór Sowich z Korony Gór Polski

Aktualizacja: 2024-04-24
Wielka Sowa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach, widoczny nawet z Wrocławia. Dzięki wybudowanej na jej szczycie kamiennej wieży widokowej o wysokości 25 m jest doskonałym punktem widokowym, bo sam szczyt nie oferuje zbyt pięknych panoram. Wierzchołek, mimo, że zaliczany jest do Korony Gór Polski, jest łatwo dostępny dla turystów. Idealny na wędrówki rodzinne, nawet z młodszymi dziećmi. My zdobyliśmy szczyt Wielkiej Sowy z 5-letnią córką.

Jeszcze kilka lat temu panowała tutaj niesamowita cisza i spokój. Na okolicznych szlakach z rzadka pojawiali się turyści. Obecnie turystów jest więcej, ale nadal na szlakach jest dość spokojnie. Wierzchołek położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich.

Przełęcz Sokola
Przełęcz Sokola

Szlaki na Wielką Sowę

Wielka Sowa to skrzyżowanie wielu szlaków turystycznych, tak więc każdy może wybrać dogodną dla siebie drogę na szczyt. Poniżej przedstawiam kilka opcji dojścia:

  • czerwony Główny Szlak Sudecki ze schroniska Orzeł na Przełęczy Sokolej, 1 h do celu, łatwy i krótki, my właśnie nim wędrowaliśmy, a dokładniejszy opis znajdziesz poniżej
  • żółty szlak z Przełęczy Jugowskiej, około 2 h na szczyt, bardzo łatwy
  • czerwony szlak z Przełęczy Jugowskiej, około 1,5 h na szczyt, łatwy
  • żółty szlak z Walimia przez Małą Sowę
  • zielony szlak z Sokolca, około 1,5 h
Szlak czerwony na Wielką Sowę
Szlak czerwony na Wielką Sowę

Dojazd i parking

Najlepiej dojechać na Przełęcz Sokolą koło miejscowości Rzeczka, albo na Przełęcz Jugowską koło Jugowa. Czekają tu:

  • Parking płatny przy kurorcie narciarskim na P. Sokolej, 20 zł / dzień (2024)
  • Parking płatny w sezonie przy schronisku Orzeł, położony wyżej, ale mniejszy, ze stromym podjazdem
  • Parking płatny na P. Jugowskiej, 20 zł / dzień
  • Parkowanie bezpłatne przy drodze na Przełęczy Jugowskiej
Przełęcz Sokola z drona
Przełęcz Sokola z drona

Nasza trasa czerwonym szlakiem GSS na Wielką Sowę

Na Wielką Sowę szliśmy w lutym 2024 roku, stąd poznaliśmy Góry Sowie zimą. Podążaliśmy najkrótszym, czerwonym szlakiem z przełęczy Sokolej. To Główny Szlak Sudecki. Trasa w jedną stronę wynosi 2,8 km i zajmuje około 1 godziny. Samochód zostawiliśmy na dużym parkingu przy stacji narciarskiej w Sokolcu, na przełęczy Sokolej. Powyżej miejscowości Rzeczka. Ten parking to trochę nieporozumienie, kosztuje 20 zł, a tonie w błocie. 

Można podjechać 500 metrów wyżej, stromo pod górę po betonowych płytach, pod schronisko Orzeł. Tutaj też czeka parking, ale mniejszy. Jest płatny w sezonie.

Jeśli zdecydujesz się zaparkować przy stacji narciarskiej, to ten odcinek pod schronisko trzeba pokonać na nogach, a jest on najbardziej wymagający z całej trasy. Warto mieć to na uwadze. Na szczęście mija dość szybko. Dalej szlak prowadzi już łagodnie pod górę, przez niezbyt gęsty las.

Po drodze spotkasz obelisk upamiętniający Karla Wiesena, miłośnika G. Sowich, położonych w Sudetach Środkowych. To on był inicjatorem budowy schroniska Sowa. Stoi nieco powyżej, ale obecnie jest nieczynne. Trwa w nim remont, choć zimą wyglądało na opuszczone i naruszone zębem czasu. Nadal jednak pięknie się prezentuje, jest głównie drewniane.

Przy schronisku trzeba skręcić w lewo i dalej podążać czerwonym szlakiem na szczyt. Cała trasa w lutym była bardzo oblodzona. Choć śniegu w dolinach nie było i na szlaku w zasadzie też niewiele, to szlak szczelnie pokrywał lód. Sporo turystów bez raczków musiało zawracać. Mimo wszystko w raczkach szło się przyjemnie. Trasa jest malownicza niezbyt męcząca.

Szlak czerwony na Wielką Sowę
Szlak czerwony na Wielką Sowę
Trasa na Wielką Sowę
Trasa na Wielką Sowę
Raczki w zimie są niezbędne
Raczki w zimie są niezbędne

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Na szczycie znajduje się wieża widokowa, zwana wieżą Bismarcka. To murowana budowla, powstała w 1906 roku. Wiele takich wież stanęło na Dolnym Śląsku, na przełomie XIX i XX wieku. Co ciekawe, na świecie wybudowano około 240 takich budowli. Ta w Górach Sowich jest ładnie odremontowana i udostępniona dla turystów. W sezonie czynna jest codziennie, ale poza sezonem tylko w weekendy. Dostępna bezpłatnie, w dolnej partii można wejść do wieży odbić pieczątkę. Wieżą opiekuje się gmina Pieszyce.

Na platformę widokową podchodzi się początkowo betonowymi schodami, na zewnątrz budowli. Wyżej wchodzi się do środka, na końcu są metalowe schody. Widoki z wieży są ponoć bardzo piękne. Wierzymy na słowo, bo nam zasłoniła je mgła. Widać stąd Ślężę, Masyw Śnieżnika, a przy idealnej pogodzie również Śnieżkę.

Obok na szczycie stoją wiaty, w których miło paliło się ognisko. Przyjemny sposób na rozgrzanie się zimą, toteż chętnych nie brakowało. Jest też kaplica i mini bar oraz pomnik sowy. Wszystko w dość chaotycznej zabudowie.

Zobacz nasz ranking Top 10 wieże widokowe Dolnego Śląska

Wieża na Wielkiej Sowie
Wieża na Wielkiej Sowie

Schronisko Orzeł pod Wielką Sową

Schodząc, wstąpiliśmy do prywatnego schroniska. Mimo złej pogody, było ono pełne. Zjedliśmy smaczne placki ziemniaczane i krążki cebulowe. Są też domowe obiady i ciasto. Rozgrzewająca herbata, pyszna gorąca czekolada czy grzaniec. To oczywiście propozycje na zimę.

Mapa naszej trasy na Wielką Sowę

Poniżej na mapie zaznaczyliśmy naszą trasę na wierzchołek, abyś mógł łatwiej zaplanować swoją podróż

Zobacz nasz tekst Góry w Polsce. Najpiękniejsze szczyty 

Schronisko Orzeł
Schronisko Orzeł
Schronisko Orzeł
Schronisko Orzeł
Schronisko Orzeł
Schronisko Orzeł

 

Korona Gór Polski

Korona Gór Polski to zestawienie 28 szczytów, będących najwyższymi (zazwyczaj) wierzchołkami poszczególnych pasm w Polsce. Koronę G. Polski stworzyło w 1997 roku czasopismo "Poznaj swój kraj". Dzisiaj zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków.

Jeśli chcesz ją zdobyć, sprawdź ten wykaz, szlaki, mapy i pieczątki. Przyda Ci się do tego nasz przewodnik, który znajdziesz, klikając w niebieską nazwę powyżej.

Pobliski szczyt z Korony to Kłodzka Góra. Dość łatwy do zdobycia szczyt. My zdobyliśmy do z 5-letnią córką. Na szczycie znajduje się dość trudna wieża widokowa, oferująca śliczną panoramę z 4 platform położonych na różnych wysokościach.

Informacje praktyczne

Wielka Sowa
Pieszyce

Noclegi w Srebrnej Górze

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Wielka Sowa
Wielka Sowa
Szlak czerwony na Wielką Sowę
Obelisk Wiesena w drodze na Wielką Sowę
Wiaty na Wielkiej Sowie
(4.5 głosów: 105)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 105)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Edward Krężel
Edward Krężel
Dobra informacja, ale dlaczego nie ma zdjęć z tak pięknych okolic.Czyżby awaria aparatu.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024