Waligóra. Najwyższy szczyt Gór Kamiennych. Korona Gór Polski. Szlak spod schroniska Andrzejówka

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-03-09
Waligóra
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Waligóra to najwyższy szczyt Gór Kamiennych
  • Należy do Korony Gór Polski
  • Najkrótszy żółty szlak wiedzie ze schroniska Andrzejówka. To najbardziej stromy szlak w Sudetach
  • Góry Kamienne nazywane są Sudeckimi Tatrami
  • Pod schroniskiem czeka bezpłatny parking

Waligóra o wysokości 936 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Kamiennych oraz Gór Suchych. I zarazem jedna z najwyższych gór Sudetów Środkowych. Należy do Korony Gór Polski oraz Korony Sudetów. Spod schroniska Andrzejówka dojdziesz tu najbardziej stromym szlakiem w Sudetach. Waligóra znana jest też pod niemiecką nazwą Heidelberg. To popularny cel wędrówek turystów, choć sam szczyt nie jest widokowy. Odsłaniają się one nieco poniżej wierzchołka, przy ruinach owczarni!

Ruiny owczarni
Ruiny owczarni

Dojazd i parking

Najlepiej wędrówkę na szczyt Waligóry rozpocząć pod schroniskiem PTTK Andrzejówka niedaleko Sokołowska i Rybnicy Leśnej, na Przełęczy Trzech Dolin. Dojedziesz tu bez problemu samochodem. Dociera tu również komunikacja publiczna, np. autobus linii 12 z Rybnicy Leśnej. Pod schroniskiem czeka bezpłatny parking. Dość obszerny, znaleźliśmy wolne miejsce, mimo że samochód trochę było. Po drodze na parking zobaczysz Kopalnię Melafiru w Rybnicy.

Kopalnia Melafiru
Kopalnia Melafiru

Szlaki na Waligórę - najwyższy szczyt Gór Kamiennych

Na Waligórę prowadzą 2 szlaki turystyczne:

  • żółty szlak z Przełęczy Trzech Dolin pod schroniskiem Andrzejówka na szczyt, a dalej do Sokołowska przez ruiny zamku Radosno. To najkrótszy szlak na szczyt, opisany poniżej
  • niebieski szlak rowerowy - to odgałęzienie górskiego szlaku rowerowego z Głuszycy przez zamek Radosno do Przełęczy Trzech Dolin

U podnóża góry przebiegają też inne szlaki:

  • niebieski szlak od Przełęczy Trzech Dolin do Sokołowska przez Suchawę (928 m n.p.m.)
  • zielony szlak rowerowy wokół Głuszycy
Waligóra
Waligóra

Najkrótszy Szlak na Waligórę w Górach Kamiennych

Najkrótszy i najbardziej stromy szlak na Waligórę to szlak żółty, który rozpoczyna się przy schronisku Andrzejówka. Na Przełęczy Trzech Dolin. Jest bardzo stromy i może być trudny, zwłaszcza przy mokrym podłożu. To najbardziej stromy szlak w Sudetach. Zimą zdecydowanie konieczne są tutaj raczki, a zejście ze względu na stromiznę polecane jest niebieskim szlakiem dookoła, przez Rozdroże pod Waligórą. Nasza wycieczka musiała być krótka, bo mieliśmy w planach kolejne szczyty, dlatego zeszliśmy żółtym, ale musieliśmy zachować dużą ostrożność. Naprawdę nie polecam bez raczków! Wejście na szczyt tą trasą zajmuje około 20 minut. Pokonuje różnicę wysokości wynoszącą nieco ponad 130 metrów. 

Waligóra
Waligóra
Waligóra
Waligóra
Żółty szlak na Waligórę
Żółty szlak na Waligórę
Żółty szlak na Waligórę
Żółty szlak na Waligórę

Mapa z trasą najkrótszym szlakiem

Widoki z Waligóry i spod ruin owczarni

Waligóra nie oferuje widoków ze szczytu, ponieważ jest zalesiona. Sama góra natomiast jest dobrze widoczna i wybijająca się jako dominujący element w krajobrazie. Górę porasta piękny, choć przerzedzony las bukowo-świerkowy. Ze szczytu warto zejść nieco poniżej w przeciwnym kierunku jak do schroniska. Wtedy dojdziesz do ruin owczarni na zboczu. To dogodny punkt widokowy. Warto podejść do kamiennych ruin, tworzących malownicze okno na przeciwległe wierzchołki Sudetów.

Jeszcze poniżej znajdują się ruiny dawnego pałacyku myśliwskiego Hochbergów z Książa. Budowę “zameczku” zleciła księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, znana bardziej jako Daisy. Z tego budynku niewiele zostało i nie prowadzi do niego żadna ścieżka. Porfirowe rumowiska na stokach góry są niebezpieczne, dlatego nie zaleca się tam schodzić.

Waligóra
Waligóra
Ruiny owczarni
Ruiny owczarni
Ruiny owczarni
Ruiny owczarni
Waligóra
Waligóra
Ruiny owczarni
Ruiny owczarni

Szczyt Waligóra - Korona Gór Polski

Waligóra należy do Korony Gór Polski. To zestawienie 28 szczytów, będących najwyższymi (zazwyczaj) wierzchołkami poszczególnych pasm w Polsce. Koronę G. Polski stworzyło w 1997 roku czasopismo "Poznaj swój kraj". Dzisiaj zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i miłośników gór. Zobacz nasz przewodnik po Koronie Gór Polski z linkami do opisów szlaków!

Pobliskie szczyty z Korony to Chełmiec w Górach Wałbrzyskich, Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych, Wielka Sowa w Górach Sowich, czy Skalnik w Rudawach Janowickich.

Waligóra
Waligóra

Schronisko PTTK Andrzejówka - noclegi i gastronomia

Schronisko Andrzejówka na Przełęczy Trzech Dolin w Rybnicy Leśnej to piękny obiekt z ciekawą historią. W 1936 roku przez dwa tygodnie gościła tu królowa holenderska Wilhelmina. Dziś każdy może tu zajrzeć, ogrzać się zimą i zjeść smaczny posiłek, z czego schronisko słynie. Są tu wyborne placki, naleśniki z jagodami, a nawet smażony ser, jak u południowych sąsiadów.

Obiekt oferuje też noclegi, w pokojach 2- i wieloosobowych. nie ma prywatnych łazienek ani łóżek małżeńskich, To typowy, schroniskowy standard. Na miejscu można skorzystać z sauny.

Schronisko Andrzejówka
Schronisko Andrzejówka
Schronisko Andrzejówka
Schronisko Andrzejówka
Schronisko Andrzejówka
Schronisko Andrzejówka

Ciekawostka: Góry Kamienne - Sudeckie Tatry

Góry Kamienne są głównie pochodzenia wulkanicznego. Ich strome, stożkowate szczyty przysporzyły im miano “Sudeckich Tatr”. Tutaj też znajdziesz najbardziej stromy szlak w całych Sudetach! Góry te dzielą się na 4 pasma: Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche. 

Polecamy dużą pętlę na Waligórę - trasa na mapie

Na dużej pętli z Sokołowska spotkasz zamek Radosno (1 km od parkingu). To ruiny zamku z XIII wieku, wybudowanego przez Bolka I Surowego. Na szlaku warto też zobaczyć zameczek Friedenstein.

Ciekawostka: Rogowiec - najwyżej położony zamek w Polsce

Nieco na wschód od Waligóry, również w Górach Suchych będących częścią Gór Kamiennych stoi Zamek Rogowiec. Jego ruiny wznoszą się na górze o tej samej nazwie, na wysokości 870 m n.p.m. Co ciekawe, to najwyżej położony zamek w Polsce.

Nowa wieża na Dzikowcu Wielkim

W Górach Kamiennych w lutym 2015 roku otwarto potężną, bezpłatną wieżę widokową, na Dzikowcu Wielkim, w miejscowości Boguszów-Gorce. Liczy 38,5 metra wysokości i budzi adrenalinę. Oferuje fantastyczną panoramę 360 stopni. Jest dostępna przez cały rok, przez całą dobę. Do wieży prowadzi stroma ścieżka około 2,5 km. Można też wjechać kolejką linową, ale to nadal 500 metrów spaceru do wieży. Na parking przy dolnej stacji kolejki dojedziesz autobusem z Wałbrzycha. Wieża szybko stała się popularnym celem wycieczek.

Waligóra to wyjątkowa góra, która łączy piękno przyrody z wyzwaniem turystycznym. Jej stromy szlak i malownicze położenie w Górach Kamiennych sprawiają, że jest to popularne miejsce wśród miłośników górskich wędrówek.

Wieża na Dzikowcu
Wieża na Dzikowcu
Wieża na Dzikowcu
Wieża na Dzikowcu
Wieża na Dzikowcu
Wieża na Dzikowcu

Nasz film ze zdobycia 3 szczytów

Zachęcamy też do zobaczenia naszego filmu z Waligóry oraz 2 innych szczytów.

Informacje praktyczne

Waligóra w Górach Kamiennych
szlak żółty spod schroniska Andrzejówka
Parking bezpłatny przy schronisku
Link do schroniska: https://www.andrzejowka.eu/

Noclegi w Dolnym Śląsku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Waligóra
Ruiny owczarni
Waligóra
Ruiny owczarni
Schronisko Andrzejówka
Żółty szlak na Waligórę
Ruiny owczarni
Ruiny owczarni
Góry Kamienne
Ruiny owczarni
Ruiny owczarni
(5 głosów: 5)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Szczyty
Normalna
Dolnośląskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie