Orlica. Najwyższy szczyt Gór Orlickich. Korona Gór Polski

Orlica
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Orlica 1084 m n.p.m. to najwyższy szczyt Gór Orlickich, w Sudetach Środkowych. Dlatego należy do Korony Gór Polski. Łatwo wejdziesz na niego zielonym szlakiem z Zieleńca lub z parkingu pod Sołtysią Kopą. Sam szczyt znajduje się już po stronie czeskiej, ale 50 metrów od niego, jeszcze w Polsce, stanęła wieża widokowa, która mocno podbiła widoki oraz spopularyzowała tu miejsce. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z najłatwiejszych szczytów Korony, na który bez problemu wejdziesz z dzieckiem.

Góry Orlickie

To malownicze pasmo górskie w Sudetach Środkowych, stanowiące granicę polsko-czeską. Wznosi się ponad Kotliną Kłodzką oraz Ziemią Kłodzką. Łatwo dojedziesz tutaj, kierując się z Kłodzka drogą nr 8 z Kłodzka, a dalej drogą nr nr 389 do Zieleńca. To kraina bogata w przyrodnicze piękno i kulturowe dziedzictwo. Co ciekawe, pasmo G. Orlickich w większości leży po stronie czeskiej i tylko mały, północny skrawek należy do naszego kraju. Najwyższy polski wierzchołek tego pasma w postaci Orlicy też leży po stronie sąsiada, ale zaledwie kilkadziesiąt metrów od granicy. Najwyższe wzniesienie całego pasma to Velka Destna o wysokości 1115 m n.p.m.Szlak zielony na Orlicę
Szlak zielony na Orlicę
Szlak zielony na Orlicę
Szlak zielony na Orlicę

Szczyt Orlicy

Do niedawna jedyną atrakcją Orlicy był obelisk upamiętniający wizytę Fryderyka Chopina, cesarza Józefa II z Habsburgów czy Johna Quincy Adamsa - późniejszego prezydenta USA. Niestety nie obrodziło tutaj widokami, choć wysokość jak na okoliczne szczyty sudeckie jest dość imponująca. Kiedyś stało tutaj schronisko Orlica, ale w połowie XX wieku spłonęło i do dziś zachowały się jedynie ruiny dawnego schroniska. Nie każdy wie, że Orlica po czesku to Vrchmezí.

Orlica
Orlica

Wieża widokowa na Orlicy

W 2021 roku stanęła tutaj drewniana wieża widokowa, która zdecydowanie podniosła walory tego miejsca i zachęciła turystów do częstszego odwiedzania. Ma 25,5 metrów wysokości. Jest łatwa do zdobycia, bo kwadratowa i mocno obudowana. Z jej tarasu widokowego roztaczają się przy dobrej pogodzie piękne panoramy na okoliczne wzniesienia. Możesz stąd dostrzec nawet Pragę, a także Śnieżkę. My nie mieliśmy szczęścia do widoków.

Wieża na Orlicy uatrakcyjnia Szlak Grzbietowy, na którym szereg podobnych wież stanęło w ostatnich latach. Podobnie zresztą, jak Silesianka na naszych terenach. To projekt graniczny, który polega na stawianiu ciekawych wież i platform widokowych.

Wieża na Orlicy
Wieża na Orlicy
Orlica
Orlica
Orlica
Orlica

 Szlaki na Orlicę

Orlica to ważny punkt na mapie turystycznej G. Orlickich i całych Sudetów Środkowych. Dzięki rozbudowanej sieci szlaków turystycznych, przyciąga miłośników turystyki górskiej. Zarówno letnie, jak i zimowe warunki sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na tym szczycie.

Latem góra jest doskonałym terenem do pieszych wycieczek, nordic walking oraz jazdy na rowerze górskim. Natomiast zimą Orlica staje się dobrą okazją dla narciarstwa biegowego. Spacery również wtedy są bardzo przyjemne, tylko pamiętaj o raczkach, które poprawiają bezpieczeństwo na szlaku.

Oto szlaki na Orlicę:

  • szlak zielony z Zieleńca, bezpłatny parking koło Pensjonatu Przystanek Alaska, po drodze miniesz kamień Heinricha Rübartscha. Droga na szczyt tym szlakiem nie zajmie nawet godziny
  • szlak zielony z bezpłatnego parkingu pod Sołtysią Kopą, trudnością przypomina ten z Zieleńca, ale jest bardziej zaciszny. Jego dokładniejszy opis znajdziesz poniżej
  • szlak czerwony z Olešnice w Czechach
  • szlak czerwony z Masarykova chata w Czechach

Trasy po stronie polskiej są łatwiejsze i krótsze. Te w Czechach liczą ponad 4 km.Szlak zielony na Orlicę
Szlak zielony na Orlicę

Nasza trasa na Orlicę zielonym szlakiem z parkingu pod Sołtysią Kopą

My szliśmy zielonym szlakiem z parkingu pod Sołtysią Kopą, na słynnej Autostradzie Sudeckiej. Przy pogodzie na parkingu z ławami czekają piękne widoki. Trasa ma 2 km w jedną stronę. Tylko początkowy krótki fragment biegnie poboczem, potem wchodzi w piękny las. Łagodnie pnie się cały czas do góry i przez cały czas jest zalesiony. 50 metrów przed niewidokowym szczytem stoi drewniana wieża widokowa. Ma wysokość 25,5 metra, ale wysokość platformy widokowej to 17,7 m. Jest łatwa do zdobycia. To kolejna wieża stojąca w tym miejscu.

Z wszystkich odwiedzonych tras na okoliczne szczyty Korony, ta podoba nam się najbardziej. Pięknie oszronione drzewa pokazały, jak zima potrafi być magiczna. Nawet, gdy słońce nie rozświetla kryształków lodu. Na szlaku nie spotkaliśmy praktycznie nikogo, dopiero na wieży pojawili się pierwsi turyści, niezbyt liczni.

Szlak zielony na Orlicę
Szlak zielony na Orlicę
Szlak zielony na Orlicę
Szlak zielony na Orlicę

 

Mapa naszej trasy na Orlicę

Poniżej na mapie zaznaczyliśmy naszą trasę na wierzchołek, abyś mógł łatwiej zaplanować swoją podróż

Zieleniec

Zieleniec to fantastycznie położona dzielnica miasta Duszniki - Zdrój. Bywa porównywana do alpejskich wiosek, choć wcina się w niezbyt wysokie G. Orlickie, na wysokości 800–960 m n.p.m. To bardzo dobra baza wypadowa w G. Orlickie, ale i jeden z największych ośrodków narciarskich nie tylko w regionie, ale i całej Polsce. Zimą aż roi się tutaj od narciarzy, którzy korzystają z wyciągów i tras narciarskich. To idealne miejsce również na podziwianie wschodu słońca.Korona Gór Polski

Korona Gór Polski to zestawienie 28 szczytów, będących najwyższymi (zazwyczaj) wierzchołkami poszczególnych pasm w Polsce. Koronę G. Polski stworzyło w 1997 roku czasopismo "Poznaj swój kraj". Dzisiaj zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków.

Jeśli chcesz ją zdobyć, sprawdź ten wykaz, szlaki, mapy i pieczątki. Przyda Ci się do tego nasz przewodnik, który znajdziesz, klikając w niebieską nazwę powyżej.

Pobliski szczyt z Korony to Jagodna, również bardzo łatwy polecany na wędrówkę z dzieckiem. Przy okazji możesz odwiedzić schronisko pttk Jagodna na Przełęczy Spalona, które słynie z pysznych racuchów.

Orlica
Orlica

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wieża jest bezpłatna

Orlica
Szlak zielony, ZieleniecNoclegi w Dusznikach Zdrój

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Orlica
Orlica
Szlak zielony na Orlicę
Szlak zielony na Orlicę
Wieża na Orlicy
Orlica
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024