Kopalnia Nowa Ruda, marian

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Węgla w Nowej Rudzie koło Wałbrzycha to bardzo ciekawa atrakcja turystyczna. Obejmuje budynek Muzeum oraz fragmenty nieczynnej już kopalni, po której można się poruszać unikatową w skali kraju i Europy kolejką podziemną, która niegdyś woziła górników, dziś zaś służy turystom.Muzeum Górnictwa

Ale zanim kolejka, to najpierw zwiedzanie Muzeum, gdzie w 4 salach poznamy eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego - maszyny, sprzęt zabezpieczający, ładunki strzałowe i aparaty ucieczkowe. Turystom udostępnia się też oryginalną dyspozytornię - niegdyś centrum kierowania całą kopalnią.

Kopalnia Nowa Ruda

W nadziemnym kompleksie górniczym można też zobaczyć unikalne piece i wieże szybowe - to jeden z nielicznych zachowanych w tak doskonałym stanie XIX-wiecznych obiektów przemysłowo-wydobywczych.

Kopalnia

Podziemna Trasa Turystycznej Kopalni Węgla zlokalizowana jest na byłym polu górniczym Piast dawnej kopalni Nowa Ruda. Ukazane są tu warunki pracy górników i sposoby zabezpieczania chodników. Trzeba jednak pamiętać, że górnicy pracowali w chodnikach czasem nie wyższych niż 1 m, a dodatkowo w warunkach wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności.

Wagonikami dla górników i transportu urobku przemieszczamy się po korytarzach.  Na końcu docieramy do szybu, którym przed laty górnicy byli zwożeni do głębszych poziomów kopalni. Dziś szyb ten jest zasypany, ale sceneria wejścia do windy wygląda bardzo realistycznie.

Szczególną atrakcją w kopalni są skamieniałe pnie drzew sprzed 250 mln lat. Występująca tu skamieniała araukaria stanowi ewenement na skalę światową. Ciekawostką jest też duch Skarbnik, do dziś strzegący tajemnic kopalni.

Kopalnia Nowa Ruda

Podziemna Trasa Turystyczna i Muzeum Górnictwa
ul. Obozowa 4, Nowa Ruda
tel. 74/ 872-79-11
kontakt@kopalnia-muzeum.pl
http://kopalnia-muzeum.pl
Godziny zwiedzania: codziennie 9.00-16.00
Bilety: normalny 16 zł, ulgowy 13 zł

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°35'27" N, 16°30'52" E
Dolnośląskie
2015-01-19
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Turystyczna Kopalnia w Nowej Rudzie na blogu

Zdjęcie Turystyczne podziemia w Nowej Rudzie
Turystyczne podziemia w Nowej Rudzie
Górnictwo w Polsce coraz bardziej się kurczy, a w miejscu nieczynnych już kopalń często powstają turystyczne atrakcje. Podobnie jest w Nowej Rudzie koło Wałbrzycha, gdzie na terenie starej kopalni powstała Podziemna Trasa Turystyczna oraz Muzeum Górnictwa. Można tu poznać wiele aspektów górniczej pracy, a ponadto przejechać się unikatową podziemną kolejką, którą niegdyś jeździli górnicy i urobek. Oferta Muzeum …
Atrakcje · 2015-01-19 10:52:23

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-07-30 na

Pani przewodnik świetna, bardzo donośny głos. Uwaga na tego gramlina w kopalni - może czaić się za każdym rogiem!!!

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-03-28 na

Bardzo ciekawa przygoda w takiej kopalni , trzeba uważać na gościa , który straszy turystów :-)

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-11 na

Fajne miejsce ale trzeba pamiętać żeby się ciepło ubrać niezależnie od pogody na zewnątrz gdyż pod ziemią jest zimno i wilgotno. Zwiedza się z przewodnikiem, który w ciekawy sposob opowiada o pracy górników. Czasami nawet duch w tej kopalni postraszy.... i jest zabawnie. I na koniec można przejechać się kolejką.... Ciekawa atrakcja dla dzieci i dorosłych 

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-01-19 na

Tak, nasze dzieci dziś w ten upał idą do Kopalni Srebra u nas w Tarnowskich Gorach, też muszę je ubrać a raczej dać rzeczy do plecaka, bo po drodze padną w cieplejszym ubraniu :) Urok kopalń wszelakich, za to będą miały ochłodę, bo już trudno ten upał znieść :)