Chełmiec w Górach Wałbrzyskich. 851 m n.p.m. Korona Gór Polski. Najkrótszy szlak na szczyt

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2025-03-09
Chełmiec
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Chełmiec to nie jest najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, ale należy do Korony Gór Polski
  • Najkrótszy i najłagodniejszy szlak zielony (później żółty) prowadzi z miejscowości Boguszów-Gorce
  • Bezpłatny parking czeka przy OSiR Boguszów-Gorce, przy ul. Kusocińskiego
  • Na górze stoi wieża widokowa, czynna w weekendy, od piątku do niedzieli

Chełmiec o wysokości 851 m n.p.m. to nie najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, a drugi co do wysokości wierzchołek tego pasma, po Borowej (854 m n.p.m.). Ale to on należy do Korony Gór Polski i jest jednym z najbardziej popularnych szczytów w Sudetach Środkowych. Można się spotkać z opiniami, że jest widokowy, ale tak naprawdę porośnięta drzewami kopuła nie oferuje szerokich panoram. Za to na szczycie stoi wieża widokowa, z której można podziwiać piękne krajobrazy. Jest czynna w weekendy, od piątku do niedzieli.

Chełmiec
Chełmiec

Dojazd i Parking w miejscowości Boguszów-Gorce

Dojazd zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską nie przysporzy problemów. Najwygodniejszym punktem startowym na Chełmiec jest parking przy OSiR Boguszów-Gorce. To jest przy ul. Kusocińskiego, za zabudowaniami miejscowości. Parking jest bezpłatny i mieści dużą liczbę samochodów. Stąd zielony szlak prowadzi na szczyt. W połączeniu z żółtym jest podobnej długości co niebieski szlak ze Szczawna, ale znacznie łagodniejszy. Przy niebieskim szlaku w Szczawnie-Zdroju również czeka bezpłatny parking.

Parking, Boguszów-Gorce
Parking, Boguszów-Gorce

Szlaki na Chełmiec w Górach Wałbrzyskich

Chełmiec jest poprzecinany siecią szlaków turystycznych, co umożliwia wędrówkę z każdej strony:

  • Szlak zielony z Boguszowa-Gorc, w połączeniu ze szlakiem żółtym od Przełęczy Rosochatka tworzy najłatwiejszą trasę i równie krótką co szlak ze Szczawna, a o znacznie niższym przewyższeniu, około 2,5 km, 1 h
  • Szlak niebieski ze Szczawna-Zdroju, 2,5 km, około 1 godziny
  • Szlak żółty z Wałbrzycha - Białego Kamienia, 4,4 km, około 2 godziny
  • Szlak zielony z Lubomina, 4,3 km, około 1 godziny i 50 minut
Szlak na Chełmiec
Szlak na Chełmiec

Najkrótszy szlak na Chełmiec

Tak naprawdę 2 szlaki z dwóch różnych miejscowości mają bardzo podobną długość i są uważane za najkrótszy szlak na Chełmiec. To zielony szlak w połączeniu z żółtym z parkingu w Boguszowie-Gorcach oraz niebieski szlak ze Szczawna-Zdroju. Obydwa pozwalają zdobyć wierzchołek w około 1 godzinę, ale warto wiedzieć, że szlak zielony z Boguszowa jest łatwiejszy, ma bardziej łagodny przebieg z mniejszym przewyższeniem. Szlak zielony tworzy trasę łatwą, szeroką i wygodną, nawet dla wózków z dużymi kołami.

My właśnie jego wybraliśmy. Ruszyliśmy z bezpłatnego parkingu koło OSiR-u zielonym szlakiem. Najkrótsza trasa od Przełęczy Rosochatka wiedzie na szczyt nieco bardziej stromym i wąskim żółtym szlakiem. My jednak postanowiliśmy nim tylko wracać, a na górę wędrowaliśmy nieco dookoła wciąż szerokim i wygodnym zielonym szlakiem, tworząc pętlę przez Chełmiec Mały. Cała pętla liczy 6,5 km i zabiera około 2 godziny.

Z Chełmca Małego na Chełmiec trasa łagodnym zboczem byłaby bardzo widokowa, gdyby nie wyrośnięte chaszcze i młode drzewka. Są tu tylko prześwity dające wyobrażenie widoków z góry. Ale te prezentują się okazale tylko z wieży widokowej, bo wypłaszczenie wierzchołka otoczone jest drzewami. 

Chełmiec
Chełmiec
Szlak na Chełmiec
Szlak na Chełmiec
Przełęcz Rosochatka
Przełęcz Rosochatka
Mały Chełmiec
Mały Chełmiec
Szlak zielony na Chełmiec
Szlak zielony na Chełmiec

Mapa naszej trasy zielonym szlakiem (i żółtym) przez Chełmiec Mały

Wieża Widokowa na Chełmcu

Na szczycie Chełmca stoi kamienna wieża widokowa. Niestety dostępna jest tylko od piątku do niedzieli, w godzinach 10.00 -  18.00. My byliśmy tutaj w środę, więc nie załapaliśmy się na widoki z wieży. Na szczęście mieliśmy drona i on nam pokazał to, co wcześniej mogliśmy sobie tylko wyobrażać.

Wieżę z lat 1887-88 wzniesiono z inicjatywy Wałbrzyskiego Towarzystwa Górskiego WGV, a finansowano przez Hochbergów z Książa. Ma ona 22 metry wysokości i jest stylizowana na ruinę, jakie w tamtym okresie były modne. Wejście na samą górę jest trochę niewygodne, ale widoki z tarasu są podobno bardzo ładne. Obejmują Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Góry Kaczawskie czy Góry Sowie.

Wieża w Chełmcu
Wieża w Chełmcu

Pieczątka do KGP na szczycie Chełmca

Na schodach, przed wejściem do wieży, znajdziesz pieczątkę. Jest dostępna przez cały rok bez ograniczeń. Jeśli kompletujesz pieczątki do książeczki KGP, to musisz ją odbić. My zdobywamy najwyższe szczyty pasm dla przyjemności i nie mamy książeczek.

Pieczątka na Chełmcu
Pieczątka na Chełmcu

Korona Gór Polski - Borowa i inne szczyty górskie w okolicy

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich należy do Korony Gór Polski, co czyni go ważnym punktem dla turystów i miłośników gór. Nie jest najwyższym punktem pasma, bo ten laur należy się Borowej o wysokości 854 m n.p.m., która słynie z pięknej wieży widokowej. Wcześniej jednak to Chełmiec był uważany za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, a to dlatego, że zmierzono jego wysokość wraz z wieżą, przez co pokonał Górę Borową. W rzeczywistości jest od niej o 3 metry niższy. 

Nadal jednak widnieje w tym zestawieniu, a obok niego najwyższe szczyty pasm okolicy, czyli Waligóra w Górach Kamiennych, Skopiec w Górach Kaczawskich, Skalnik w Rudawach Janowickich, Wielka Sowa w Górach Sowich czy Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych.

Chełmiec
Chełmiec

Ciekawostki o szczycie Gór Wałbrzyskich

  • Wieża widokowa na Chełmcu była w przeszłości wykorzystywana jako punkt triangulacyjny, co wpłynęło na błędne pomiary wysokości szczytu i tak Chełmiec znalazł się w Koronie GP
  • Na szczycie stoi krzyż milenijny, maszty przekaźnikowe oraz budynek RTON. Powstał po II wojnie światowej i miał nadajniki zagłuszające Radio Wolna Europa. Nadajniki pracowały na falach średnich i krótkich, a anteny były zabudowane na drewnianych masztach wkoło obiektu
  • Masyw Chełmca, przez łatwo rozpoznawalny kształt i maszt jest widoczny np. z Wrocławia i jest mylony ze Ślężą
  • Chełmiec jest obszarem Natura 2000, co podkreśla jego cenną wartość przyrodniczą
  • W okolicy czeka wiele tras rowerowych i pieszych
  • W miejscowości Boguszów-Gorce stoi najwyżej położony ratusz w Polsce, na wysokości 592 m n.p.m.
  • Wzdłuż trasy z tej miejscowości powstała unikalna droga krzyżowa trudu górniczego w formie pomników ku Pamięci górników noworudzkich kopalń węgla kamiennego. Trasa jest łatwa, szeroka i wygodna, nawet dla wózków z dużymi kołami

Chełmiec to góra, która oferuje nie tylko piękne widoki, ale także bogatą historię i różnorodność szlaków turystycznych. To czyni go idealnym miejscem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.

Szlak zielony na Chełmiec
Szlak zielony na Chełmiec
Droga Krzyżowa na Chełmcu
Droga Krzyżowa na Chełmcu
Widoki z Chełmca
Widoki z Chełmca
Obszar Natura 2000
Obszar Natura 2000

Nasz film

Zostało mi jeszcze zaprosić Cię na nasz film ze zdobywania Chełmca oraz Waligóry i Dzikowca, na którym stanęła potężna wieża widokowa.

Informacje praktyczne

Chełmiec w Górach Wałbrzyskich
Szlak zielony z Boguszowa-Gorc
Parking: bezpłatny przy OSiR

Noclegi w Szczawnie-Zdrój

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Chełmiec
Chełmiec
Chełmiec
Chełmiec
Szlak na Chełmiec
Zielony szlak na Chełmiec
Zielony szlak na Chełmiec
Szlak zielony na Chełmiec
Wieża w Chełmcu
Widoki z Chełmca
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Szczyty
Normalna
Dolnośląskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie