Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa

(4.5 głosów: 64)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach to popularna jaskinia na Jurze, udostępniona dla turystów (tylko z przewodnikiem), oświetlona i oznakowana. Zwiedzanie odbywa się od kwietnia do października. Przy Jaskini dostępne jest lapidarium ze skałami Jury oraz Małpi Gaj - zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa znajduje się w południowej części Jury, we wsi Jerzmanowice, w górnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94. W końcowej części Jerzmanowic, za znakiem wskazującym Jaskinię, należy zjechać z tej trasy.

Nacieki w Jaskinie Nietoperzowej

Jaskinia Nietoperzowa w Dolinie Będkowskiej nazywana bywa też Jerzmanowicką i jest dość ciekawa pod względem szaty naciekowej czyli wytworzyły się tutaj i można je do dziś podziwiać stalaktyty (zwisające ze stropu formy krasowe), stalagmity (sterczące na dnie) i stalagnaty (połączone stalagmity i stalaktyty, czasem cienkie, a czasem w formie potężnych kolumn). Są tutaj także widoczne polewy kalcytowe.Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Kości w Jaskini Nietoperzowej

Jest to jedna z większych jaskiń na Jurze, długość korytarzy Jaskini Nietoperzowej to ponad 300 metrów, w których do dzisiaj można spotkać kieł niedźwiedzia jaskiniowego. Z tego właśnie słynna jest jaskinia, że znaleziono tu wiele kości zwierząt z okresu zlodowaceń, m.in. hieny, lwa i mamuta. 

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Oczywiście nazwa nawiązująca do małych latających ssaków również nie wzięła się znikąd, kości nietoperzy także masowo tutaj znajdowano, zarówno kopalnych, jak i tych żyjących współcześnie. Zimą sporo hibernuje tutaj tych niezwykłych, małych ssaków, zwisających do góry nogami ze skał.Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Ślady łowców jerzmanowickich

Nie tylko kości zwierząt zachwycają badaczy, w Jaskini Nietoperzowej odnaleziono wiele narzędzi, naczyń i innych śladów bytności człowieka, tzw. łowców jerzmanowskich. Stanowisko datowane jest na 38 tys. lat wstecz, ale i późniejsze znaleziska dotyczące człowieka są cenne i interesujące.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Ciekawostką jest, że w Jaskini Nietoperzowej kręcone były sceny do ekranizacji słynnej powieści Sienkiewiczowskiej - "Ogniem i Mieczem". To tutaj odgrywano sceny z Horpyną, a wtedy jaskinia stała się scenerią Czarciego Jaru.

Jaskinia Nietoperzowa, mokunka
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X 9.00-17.30
X-XI 9.00-15.30
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
Parking: bezpłatny
Zwiedzanie z przewodnikiem

Adres

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach
ul. Nietoperzowa 88, Jerzmanowice
tel. 605-467-892
https://jaskinianietoperzowa.wordpress.com/

GPS: 50°11'38N, 19°46'28E

Jerzmanowice noclegi

Jerzmanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°11'38N, 19°46'28E
10 luty 2017
19 listopad 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

marta
19 sierpień 2014 12:15

Ciekawe miejsce

Jaskinia Nietoperzowa na blogu

Podróże kształcą? Jasne, że tak Poznaj znaczące imiona dla Ojcowskiego Parku Narodowego

Czasem wyruszamy w podróż z dziećmi, choć powinny być one w szkole. Wtedy świetnie przydają się nasze lekcje w terenie. Podczas wyprawy do Ojcowskiego Parku Narodowego nasze dziewczyny poznały historię Bł. Salomei, Łokietka i innych ważnych postaci dla tego regionu.

Jurajskie Szlaki Jesienne mają się bardzo dobrze, nasza czwarta podróż dobiegła końca i już mamy relację dla Was 🙂 Widoki zaczynają się prawdziwie jesienne, poznaj z nami Ojcowski Park Narodowy, jakiego nie znacie!

06 październik 2020 13:26
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację