Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach to popularna jaskinia na Jurze, udostępniona dla turystów (tylko z przewodnikiem), oświetlona i oznakowana. Zwiedzanie odbywa się od kwietnia do października. Przy Jaskini dostępne jest lapidarium ze skałami Jury oraz Małpi Gaj - zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa znajduje się w południowej części Jury, we wsi Jerzmanowice, w górnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94. W końcowej części Jerzmanowic, za znakiem wskazującym Jaskinię, należy zjechać z tej trasy.

Nacieki w Jaskinie Nietoperzowej

Jaskinia Nietoperzowa w Dolinie Będkowskiej nazywana bywa też Jerzmanowicką i jest dość ciekawa pod względem szaty naciekowej czyli wytworzyły się tutaj i można je do dziś podziwiać stalaktyty (zwisające ze stropu formy krasowe), stalagmity (sterczące na dnie) i stalagnaty (połączone stalagmity i stalaktyty, czasem cienkie, a czasem w formie potężnych kolumn). Są tutaj także widoczne polewy kalcytowe.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Kości w Jaskini Nietoperzowej

Jest to jedna z większych jaskiń na Jurze, długość korytarzy Jaskini Nietoperzowej to ponad 300 metrów, w których do dzisiaj można spotkać kieł niedźwiedzia jaskiniowego. Z tego właśnie słynna jest jaskinia, że znaleziono tu wiele kości zwierząt z okresu zlodowaceń, m.in. hieny, lwa i mamuta. 

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Oczywiście nazwa nawiązująca do małych latających ssaków również nie wzięła się znikąd, kości nietoperzy także masowo tutaj znajdowano, zarówno kopalnych, jak i tych żyjących współcześnie. Zimą sporo hibernuje tutaj tych niezwykłych, małych ssaków, zwisających do góry nogami ze skał.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Ślady łowców jerzmanowickich

Nie tylko kości zwierząt zachwycają badaczy, w Jaskini Nietoperzowej odnaleziono wiele narzędzi, naczyń i innych śladów bytności człowieka, tzw. łowców jerzmanowskich. Stanowisko datowane jest na 38 tys. lat wstecz, ale i późniejsze znaleziska dotyczące człowieka są cenne i interesujące.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Ciekawostką jest, że w Jaskini Nietoperzowej kręcone były sceny do ekranizacji słynnej powieści Sienkiewiczowskiej - "Ogniem i Mieczem". To tutaj odgrywano sceny z Horpyną, a wtedy jaskinia stała się scenerią Czarciego Jaru.

Informacje praktyczne

IV-X 9.00-17.30
X-XI 9.00-15.30
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
Parking: bezpłatny
Zwiedzanie z przewodnikiem

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach
ul. Nietoperzowa 88, Jerzmanowice
tel. 605-467-892
https://jaskinianietoperzowa.wordpress.com/

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach
(4.5 głosów: 66)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 66)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika marta
marta

Ciekawe miejsce

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024