Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa

(4.5 głosów: 64)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach to popularna jaskinia na Jurze, udostępniona dla turystów (tylko z przewodnikiem), oświetlona i oznakowana. Zwiedzanie odbywa się od kwietnia do października. Przy Jaskini dostępne jest lapidarium ze skałami Jury oraz Małpi Gaj - zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.


Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając ten post!

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa znajduje się w południowej części Jury, we wsi Jerzmanowice, w górnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94. W końcowej części Jerzmanowic, za znakiem wskazującym Jaskinię, należy zjechać z tej trasy.Nacieki w Jaskinie Nietoperzowej

Jaskinia Nietoperzowa w Dolinie Będkowskiej nazywana bywa też Jerzmanowicką i jest dość ciekawa pod względem szaty naciekowej czyli wytworzyły się tutaj i można je do dziś podziwiać stalaktyty (zwisające ze stropu formy krasowe), stalagmity (sterczące na dnie) i stalagnaty (połączone stalagmity i stalaktyty, czasem cienkie, a czasem w formie potężnych kolumn). Są tutaj także widoczne polewy kalcytowe.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Kości w Jaskini Nietoperzowej

Jest to jedna z większych jaskiń na Jurze, długość korytarzy Jaskini Nietoperzowej to ponad 300 metrów, w których do dzisiaj można spotkać kieł niedźwiedzia jaskiniowego. Z tego właśnie słynna jest jaskinia, że znaleziono tu wiele kości zwierząt z okresu zlodowaceń, m.in. hieny, lwa i mamuta. Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Oczywiście nazwa nawiązująca do małych latających ssaków również nie wzięła się znikąd, kości nietoperzy także masowo tutaj znajdowano, zarówno kopalnych, jak i tych żyjących współcześnie. Zimą sporo hibernuje tutaj tych niezwykłych, małych ssaków, zwisających do góry nogami ze skał.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Ślady łowców jerzmanowickich

Nie tylko kości zwierząt zachwycają badaczy, w Jaskini Nietoperzowej odnaleziono wiele narzędzi, naczyń i innych śladów bytności człowieka, tzw. łowców jerzmanowskich. Stanowisko datowane jest na 38 tys. lat wstecz, ale i późniejsze znaleziska dotyczące człowieka są cenne i interesujące.

Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa

Ciekawostką jest, że w Jaskini Nietoperzowej kręcone były sceny do ekranizacji słynnej powieści Sienkiewiczowskiej - "Ogniem i Mieczem". To tutaj odgrywano sceny z Horpyną, a wtedy jaskinia stała się scenerią Czarciego Jaru.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X 9.00-17.30
X-XI 9.00-15.30
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł
Parking: bezpłatny
Zwiedzanie z przewodnikiem

Adres

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach
ul. Nietoperzowa 88, Jerzmanowice
tel. 605-467-892
https://jaskinianietoperzowa.wordpress.com/

GPS: 50°11'38N, 19°46'28E

Jaskinia Nietoperzowa na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Jerzmanowice noclegi

Jerzmanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Jaskinia Nietoperzowa, mokunka
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach
50°11'38N, 19°46'28E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

marta

Ciekawe miejsce

Jaskinia Nietoperzowa na blogu

Podróże kształcą? Jasne, że tak Poznaj znaczące imiona dla Ojcowskiego Parku Narodowego

Czasem wyruszamy w podróż z dziećmi, choć powinny być one w szkole. Wtedy świetnie przydają się nasze lekcje w terenie. Podczas wyprawy do Ojcowskiego Parku Narodowego nasze dziewczyny poznały historię Bł. Salomei, Łokietka i innych ważnych postaci dla tego regionu.

Jurajskie Szlaki Jesienne mają się bardzo dobrze, nasza czwarta podróż dobiegła końca i już mamy relację dla Was 🙂 Widoki zaczynają się prawdziwie jesienne, poznaj z nami Ojcowski Park Narodowy, jakiego nie znacie!

06 październik 2020 13:26
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021