Jaskinia Nietoperzowa

Zdjęcia (7)

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach to popularna jaskinia na Jurze, udostępniona dla turystów (tylko z przewodnikiem), oświetlona i oznakowana. Zwiedzanie odbywa się od kwietnia do października. Przy Jaskini dostępny jest Małpi Gaj - zjazdy na linie tyrolką i wspinaczka skałkowa.Jaskinia znajduje się w południowej części Jury, we wsi Jerzmanowice, w górnej części Doliny Będkowskiej, około 1 km od trasy nr 94. W końcowej części Jerzmanowic, za znakiem wskazującym Jaskinię, należy zjechać z tej trasy.

Nacieki w Jaskinie Nietoperzowej

Jaskinia Nietoperzowa w Dolinie Będkowskiej nazywana bywa też Jerzmanowicką i jest dość ciekawa pod względem szaty naciekowej czyli wytworzyły się tutaj i można je do dziś podziwiać stalaktyty (zwisające ze stropu formy krasowe), stalgmity (sterczące na dnie) i stalagnaty (połączone stalagmity i stalaktyty, czasem cienkie, a czasem w formie potężnych kolumn).Kości w Jaskini Nietoperzowej

Jest to jedna z większych jaskiń na Jurze, długość korytarzy Jaskini Nietoperzowej to ponad 300 metrów, w których do dzisiaj można spotkać kieł niedźwiedzia jaskiniowego. Z tego właśnie słynna jest jaskinia, że znaleziono tu wiele kości zwierząt z okresu zlodowaceń, m.in. hieny, lwa i mamuta. Oczywiście nazwa nawiązująca do małych latających ssaków nie wzięła się znikąd, również kości nietoperzy masowo tutaj znajdowano, zarówno kopalnych, jak i tych żyjących współcześnie.

Nie tylko kości zwierząt zachwycają badaczy, w jaskini odnaleziono wiele narzędzi, naczyń i innych śladów bytności człowieka, tzw. łowców jerzmanowskich. Stanowisko datowane jest na 38 tys. lat wstecz, ale i późniejsze znaleziska dotyczące człowieka są cenne i interesujące.

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach
Zygmunt Ferdek
Jerzmanowice 79
tel. 605-467-892, 12/ 389-53-95
Bilety: 8 zł normalny, 6 zł ulgowy
www.nietoperzowa.ojcow.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-08-19 12:15:59 na

Ciekawe miejsce

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: