Dolina Kluczwody

Zdjęcia (15)

Malownicza Dolina Kluczwody leży na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w obrębie dolinek krakowskich, pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami. Dolina ma długość około 6 km, a jej dnem płynie zakolami potok Kluczwoda.Dojście do Doliny Kluczwody

Do Doliny Kluczwody można dojść z dwóch stron. Idąc od strony Wierzchowia szlakiem czarnym można dojść do Jaskini Wierzchowskiej Górnej oraz do Jaskini Mamutowej. Idąc dalej na południe mijamy ryneczek w Wierzchowiu i kierujemy się dalej do Doliny.

Na wysokości Białego Kościoła możemy podziwiać majestatyczne ostańce: Mączne Skały, Skałę Zamczysko, Kobyłkę czy Leśną Basztę.Warto wspiąć się na Zamkowe Skały, z których podziwiać całą dolinę. Na szczycie tej skały znajdują się także pozostałości po zamku rycerskim z początku XIV wieku. Dziś to jedynie kilka kamieni.

Zwiedzanie Doliny Kluczwody można też rozpocząć w Bolechowicach. Szlak początkowo prowadzi przez las i na tym odcinku pięknie widać, jak potok Kluczwoda kluczy pomiędzy drzewami.

Z ulicy Wierzchowskiej można szybko dojść do wloty wąwozu, gdzie stanęły zrekonstruowane słupy graniczne pomiędzy Zaborem Austriackim i Zaborem Rosyjskim. Dalej szlak czarny niebieski wiedzie wzdłuż potoku Kluczwoda, a zielony pozwala dojść do Rezerwatu Dolina Kluczwody.

Jaskinia Wierzchowska Górna

Będąc w Dolinie Kluczwody warto odwiedzić Jaskinię Wierzchowską Górną, udustępnioną dla turystów. Ma ona najdłuższą trasę turystyczną nie tylko na Jurze, ale w całej Polsce. Jest ciekawa i z pewnością jej odwiedzenie będzie frajdą dla całej rodziny. W pobliżu znajduje się też wielki otwór Jaskini Mamutowej (Wierzchowskiej Dolnej), która słynie dzisiaj z ekstremalnych tras wspinaczkowych z przewieszeniami.

Dolina Kluczwody
ul. Wierzchowska, Wierzchowie
Szlak czarny i zielonyZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-07-26 18:08:30 na

Piękna, tylko trochę zarośnięta

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: