Dolina Kuczwody Skała Zamkowa

Dolina Kluczwody

(4.6 głosów: 29)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Malownicza, choć bywa że i mroczna, bo zalesiona Dolina Kluczwody leży na południu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w obrębie dolinek krakowskich, pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami. Dolina ma długość około 6 km, a jej dnem płynie zakolami potok Kluczwoda.

Dolina Kuczwody - Zamkowa Skała
Dolina Kuczwody - Zamkowa Skała

Dojście do Doliny Kluczwody

Do Doliny Kluczwody najlepiej zmierzać od strony Wierzchowia. Szlakiem czarnym można dojść do Jaskini Wierzchowskiej Górnej oraz do Jaskini Mamutowej. Idąc dalej na południe mijamy ryneczek w Wierzchowiu i kierujemy się dalej do Doliny. Dolina Kuczwody
Dolina Kuczwody

Zwiedzanie Doliny Kluczwody można też rozpocząć w Bolechowicach. Szlak początkowo prowadzi przez las i na tym odcinku pięknie widać, jak potok Kluczwoda kluczy pomiędzy drzewami. Można też podjechać samochodem i zaparkować na bezpłatnym parkingu u wylotu doliny. Czekają tu również wiaty i tablice informacyjne zabierzowskiego Jurajskiego Raju.

Dolina Kuczwody
Dolina Kuczwody

Zamkowa Skała w Dolinie Kluczwody

Na wysokości Białego Kościoła możemy podziwiać majestatyczne ostańce: Mączne Skały, Skałę Zamkową, Kobyłkę czy Leśną Basztę. Warto wspiąć się na Zamkową Skałę, by z niej podziwiać całą dolinę. Nazwa wzięła się stąd, że na jej szczycie znajdują się ledwie widoczne pozostałości po zamku rycerskim z początku XIV wieku. Dziś to jedynie kilka kamieni, po jeszcze w tym samym stuleciu fragment skały runął, a wraz z nim niewielki zamek.

Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody
Dolina Kuczwody widok z Zamkowej Skały
Dolina Kuczwody widok z Zamkowej Skały

Z ulicy Wierzchowskiej można szybko dojść do wloty wąwozu, gdzie stanęły zrekonstruowane słupy graniczne pomiędzy Zaborem Austriackim i Zaborem Rosyjskim. O tym, że wiodła tędy granica przed I wojną światową, informuje tablica. Dalej szlak czarny wiedzie wzdłuż potoku Kluczwoda, a zielony pozwala dojść do Rezerwatu Dolina Kluczwody.

Dolina Kuczwody
Dolina Kuczwody

Jaskinia Wierzchowska Górna

Będąc w Dolinie Kluczwody warto odwiedzić Jaskinię Wierzchowską Górną, udostępnioną dla turystów. Ma ona najdłuższą trasę turystyczną nie tylko na Jurze, ale w całej Polsce (około 700 metrów długości). Jest ciekawa i z pewnością jej odwiedzenie będzie frajdą dla całej rodziny. A skąd nazwa? To proste, we wnętrzu odnaleziono wyroby z ciosów mamuta.Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna

Jaskinia Mamutowa

W pobliżu Jaskini Wierzchowskiej Górnej znajduje się też wielki otwór Jaskini Mamutowej (Wierzchowskiej Dolnej), która słynie dzisiaj z ekstremalnych tras wspinaczkowych z przewieszeniami. Kilka wyznaczonych tu tras osiąga stopień VI.6+ czy nawet VI.7+ (Chomeini, Nieznośna Lekkość Bytu, Capoeira). Są też i łatwiejsze 🙂

Jaskinia Mamutowa
Jaskinia Mamutowa

A raptem kilka km dalej podziwiać można piękną Dolinę Bolechowicką z cudną Bramą Bolechowicką - największą i najbardziej okazałą bramą skalną na Jurze!

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok przez całą dobę
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny przy ul. Wierzchowskiej

Adres

Dolina Kluczwody
ul. Wierzchowska, ul. Kluczwody, Wierzchowie
Szlak czarny i zielony

GPS: 50°9'42N, 19°49'39E

Bolechowice noclegi

Bolechowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody - rekonstrukcja słupów granicznych
Jaskinia Wierzchowska Górna
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody, Katarzyna Jamrozik
Dolina Kluczwody -strumyk leśny, Jadwiga
Dolina Kluczwody -Skałki wapienne , Jadwiga
Dolina Kluczwody -Skałki wapienne , Jadwiga
Dolina Kuczwody
Jura Krakowsko Częstochowska Bolechowice
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny doliny dolinki podkrakowskie jura
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Jadwiga

Piękna, tylko trochę zarośnięta

 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023