Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Malownicza Dolina Kluczwody leży na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w obrębie dolinek krakowskich, pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami. Dolina ma długość około 6 km, a jej dnem płynie zakolami potok Kluczwoda.Dojście do Doliny Kluczwody

Do Doliny Kluczwody można dojść z dwóch stron. Idąc od strony Wierzchowia szlakiem czarnym można dojść do Jaskini Wierzchowskiej Górnej oraz do Jaskini Mamutowej. Idąc dalej na południe mijamy ryneczek w Wierzchowiu i kierujemy się dalej do Doliny.

Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody


Na wysokości Białego Kościoła możemy podziwiać majestatyczne ostańce: Mączne Skały, Skałę Zamczysko, Kobyłkę czy Leśną Basztę.

Warto wspiąć się na Zamkowe Skały, z których podziwiać całą dolinę. Na szczycie tej skały znajdują się także pozostałości po zamku rycerskim z początku XIV wieku. Dziś to jedynie kilka kamieni.

Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody

Zwiedzanie Doliny Kluczwody można też rozpocząć w Bolechowicach. Szlak początkowo prowadzi przez las i na tym odcinku pięknie widać, jak potok Kluczwoda kluczy pomiędzy drzewami.Z ulicy Wierzchowskiej można szybko dojść do wloty wąwozu, gdzie stanęły zrekonstruowane słupy graniczne pomiędzy Zaborem Austriackim i Zaborem Rosyjskim. Dalej szlak czarny niebieski wiedzie wzdłuż potoku Kluczwoda, a zielony pozwala dojść do Rezerwatu Dolina Kluczwody.

Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna

Jaskinia Wierzchowska Górna

Będąc w Dolinie Kluczwody warto odwiedzić Jaskinię Wierzchowską Górną, udustępnioną dla turystów. Ma ona najdłuższą trasę turystyczną nie tylko na Jurze, ale w całej Polsce. Jest ciekawa i z pewnością jej odwiedzenie będzie frajdą dla całej rodziny. W pobliżu znajduje się też wielki otwór Jaskini Mamutowej (Wierzchowskiej Dolnej), która słynie dzisiaj z ekstremalnych tras wspinaczkowych z przewieszeniami.

Dolina Kluczwody
ul. Wierzchowska, Wierzchowie
Szlak czarny i zielony

Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody - rekonstrukcja słupów granicznych Jaskinia Wierzchowska Górna Jaskinia Mamutowa Dolina Kluczwody Dolina Kluczwody Dolina Kluczwody -strumyk leśny Dolina Kluczwody -Skałki wapienne Dolina Kluczwody -Skałki wapienne

Bolechowice noclegi

Bolechowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Jadwiga Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-07-26 na

Piękna, tylko trochę zarośnięta

 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020