50°10'29" N
19°48'24" W
Małopolskie
2017-03-03 09:20:24
401m npm
Perełka
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna kasa
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna
Jaskinia Wierzchowska Górna - nietoperz podkowiec mały
Zdjęcia (21)

Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Parku Krajobrazowego "Dolinki Krakowskie", we wsi Wierzchowie, niedaleko miejscowości Biały Kościół, w Dolinie Kluczwody, około 15 km na pn-zachód od Krakowa, przy trasie do Olkusza. Aby dostać się do wejścia jaskini, należy od parkingu na ryneczku dojść wg znaków około 10 minut ul. Spacerową.Najdłuższa trasa w Polsce

Jaskinia Wierzchowska to druga największa jaskinia na Jurze stanowiąca pomnik przyrody, o długości korytarzy aż 1000 m. Już od XIX wieku, jako jedna z pierwszych jaskiń w Europie, jest udostępniona dla turystów. Obecnie posiada najdłuższą trasę turystyczną spośród wszystkich jaskiń w Polsce!

Trasa w Jaskini Wierzchowskiej Górnej prowadzi Przesmykiem Długim przez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory - Sali Balowej, a dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Zwiedzając jaskinię można podziwiać miejscami tworzącą się szatę naciekową czyli formy krasowe, a wśród nich, na skałach zobaczyć można hibernujące nietoperze, których tu nie brakuje. Są to głównie malutkie podkowce małe. Tu i ówdzie wyleźć może też z ciemnego kąta pająk meta menardi czyli sieciarz jaskiniowy. Jest to pająk jadowity, jego ukąszenie porównywalne jest z ukoszęniem szerszenia.

Zwiedzanie Jaskini Wierzchowskiej

Jaskinię Wierzchowską Górną można zwiedzać cały rok, od kwietnia do listopada codziennie, zimą tylko w weekendy. Długość trasy to około 700 m, a czas zwiedzania to około 50 minut. Przez cały rok w jaskini panuje temperatura około 8 stopni Celsjusza. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, a cała trasa jest oświetlona. W sezonie wielką atrakcją jest ostatni żywy człowiek jaskiniowy - Neolitos! Na trasie Jaskini zobaczymy makietę niedźwiedzia jaskiniowego, lwa i hieny jaskiniowej. Ich kości odnajdywano w korytarzach jaskini.Niedaleko Jaskini Wierzchowskiej Górnej znajduje się też wejście do Jaskini Mamutowej (Wierzchowskiej Dolnej), która nie jest udostępniona, ale jest dostępna. Słynie z trudnych dróg wspinaczkowych.

Jaskinia Wierzchowska Górna
Biuro Usług Turystycznych Gacek
ul. Spacerowa/ul. Leśna, Wierzchowie
tel. 12/ 411-07-21
gacek@podziemia.pl
www.jaskiniawierzchowska.pl

Widok z ulicy

Czy wiesz, że?

Podczas prac archeologicznych w Jaskini Wierzchowskiej znaleziono wiele neolitycznych naczyń i narzędzi oraz kości zwierząt z epoki lodowcowej, m.in. niedźwiedzia jaskiniowego.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Jaskini Wierzchowskiej Górnej w gminie Wielka Wieś, na południu Jury, w jednej z sal znajduje się skupisko ludzi z epoki kamienia łupanego. Nic w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jeden z owych ludzi odzianych w skóry nagle....ożywa i wita turystów:)

Ciekawostkę przesłał(a) mokunka

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2017-02-22 13:17:08

Warto odwiedzić, szczególnie gdy na zewnątrz panuje upał :)

2016-11-01 08:01:02

Piękna

2016-09-04 11:10:45

Urokliwa jaskinia. Warto ją odwiedzić.

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: