50°10'29" N
19°48'24" W
Małopolskie
2018-06-14 11:44:08
401m npm
Perełka
Jaskinia Wierzchowska Górna, Anna Piernikarczyk
Jaskinia Wierzchowska Górna, Anna Piernikarczyk
Jaskinia Wierzchowska Górna kasa, Anna Piernikarczyk
Jaskinia Wierzchowska Górna, Anna Piernikarczyk
Jaskinia Wierzchowska Górna, Anna Piernikarczyk
Jaskinia Wierzchowska Górna, Anna Piernikarczyk
Jaskinia Wierzchowska Górna, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Jaskinia Wierzchowska Górna - nietoperz podkowiec mały, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Jaskinia Wierzchowska Górna, Marcin_Henioo
Jaskinia Wierzchowska Górna - pająk meta menradi - sieciarz jaskiniowy, Anna Piernikarczyk
Jaskinia Wierzchowska Górna, Marcin_Henioo
Jaskinia Wierzchowska Górna - niedźwiedź jaskiniowy, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (16)

Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Parku Krajobrazowego "Dolinki Krakowskie", we wsi Wierzchowie, niedaleko miejscowości Biały Kościół, w Dolinie Kluczwody, około 15 km na pn-zachód od Krakowa, przy trasie do Olkusza. Aby dostać się do wejścia jaskini, należy od parkingu na ryneczku dojść wg znaków około 10 minut ul. Spacerową.Najdłuższa trasa w Polsce

Jaskinia Wierzchowska to druga największa jaskinia na Jurze stanowiąca pomnik przyrody, o długości korytarzy aż 1000 m. Już od XIX wieku, jako jedna z pierwszych jaskiń w Europie, jest udostępniona dla turystów. Obecnie posiada najdłuższą trasę turystyczną spośród wszystkich jaskiń w Polsce!

Trasa w Jaskini Wierzchowskiej Górnej prowadzi Przesmykiem Długim przez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory - Sali Balowej, a dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Zwiedzając jaskinię można podziwiać miejscami tworzącą się szatę naciekową czyli formy krasowe, a wśród nich, na skałach zobaczyć można hibernujące nietoperze, których tu nie brakuje. Są to głównie malutkie podkowce małe. Tu i ówdzie wyleźć może też z ciemnego kąta pająk meta menardi czyli sieciarz jaskiniowy. Jest to pająk jadowity, jego ukąszenie porównywalne jest z ukoszęniem szerszenia.

Zwiedzanie Jaskini Wierzchowskiej

Jaskinię Wierzchowską Górną można zwiedzać cały rok, od kwietnia do listopada codziennie, zimą tylko w weekendy. Długość trasy to około 700 m, a czas zwiedzania to około 50 minut. Przez cały rok w jaskini panuje temperatura około 8 stopni Celsjusza. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, a cała trasa jest oświetlona. W sezonie wielką atrakcją jest ostatni żywy człowiek jaskiniowy - Neolitos! Na trasie Jaskini zobaczymy makietę niedźwiedzia jaskiniowego, lwa i hieny jaskiniowej. Ich kości odnajdywano w korytarzach jaskini.Niedaleko Jaskini Wierzchowskiej Górnej znajduje się też wejście do Jaskini Mamutowej (Wierzchowskiej Dolnej), która nie jest udostępniona, ale jest dostępna. Słynie z trudnych dróg wspinaczkowych.

Jaskinia Wierzchowska Górna
Biuro Usług Turystycznych Gacek
ul. Spacerowa/ul. Leśna, Wierzchowie
tel. 12/ 411-07-21
gacek@podziemia.pl
www.jaskiniawierzchowska.pl

Czy wiesz, że?

Podczas prac archeologicznych w Jaskini Wierzchowskiej znaleziono wiele neolitycznych naczyń i narzędzi oraz kości zwierząt z epoki lodowcowej, m.in. niedźwiedzia jaskiniowego.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Jaskini Wierzchowskiej Górnej w gminie Wielka Wieś, na południu Jury, w jednej z sal znajduje się skupisko ludzi z epoki kamienia łupanego. Nic w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jeden z owych ludzi odzianych w skóry nagle....ożywa i wita turystów:)

Ciekawostkę przesłał(a) mokunka

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2018-06-14 11:10:53

[cytuj autor='Jolanta Erbinska']Jaskinia Wierzchowska promuje się kradzionymi zdjeciami. Na swojej stronie na FB jak i tu są wykorzystane moje zdjęcia, zostały wycięte moje loga i bez pytania o zgodę zostały wykorzystane jako własne. Jest to kradzież i tak zostanie to potraktowane[/cytuj]

Ja byłam osobiście w Jaskini Wierzchowskiej Górnej i samodzielnie wykonywałam zdjęcia. Bez zgody nie zamieszczam cudzych zdjęc bo doskonale wiem, że to jest niezgodne z prawem. Może gdzieś u nas są zdjęcia od Jaskini bo z nimi parę razy w róznych projektach współpracowaliśmy, to proszę wskazać które, to usuniemy. Ale to się załatwia w wiadomości prywatnej, albo w mailu.

2018-06-14 10:55:24

Jaskinia Wierzchowska promuje się kradzionymi zdjeciami. Na swojej stronie na FB jak i tu są wykorzystane moje zdjęcia, zostały wycięte moje loga i bez pytania o zgodę zostały wykorzystane jako własne. Jest to kradzież i tak zostanie to potraktowane

2017-02-22 13:17:08

Warto odwiedzić, szczególnie gdy na zewnątrz panuje upał :)

2016-11-01 08:01:02

Piękna

2016-09-04 11:10:45

Urokliwa jaskinia. Warto ją odwiedzić.

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: