Dolina Sąspowska w Ojcowskim Parku Narodowym

Dolina Sąspowska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.8

Dolina Sąspowska to objęta ochroną dolina znajdująca się pomiędzy Sąspowem i Ojcowem, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej długość to ponad 5 km. Oferuje cudny spacer wśród przepięknej przyrody, wzdłuż szemrzącego potoku Sąspówka. W przeciwieństwie do obleganej Doliny Prądnika w Ojcowie, ta Dolina jest bardzo zaciszna i nadal dzika. Tutaj nacieszysz się kontaktem z naturą, bez krzyków i licznych turystów.

Dolina Sąspowska w Ojcowskim Parku Narodowym
Dolina Sąspowska w Ojcowskim Parku Narodowym

Malownicze źródła

Potok Sąspówka jest tutaj zasilany kilkoma źródłami. Są to: Źródło Ruskie, Źródło Filipowskiego, Źródło Harcerza czy Źródło Spod Graba. Tworzą one bardzo ładny widok, a to dlatego, że stanowią małe wodospady. A może bardziej kaskady. To dodaje uroku tej dolince.

Sąspówka
Sąspówka

Skałki

Na zboczach mijanych wzniesień rosną buki. Wśród nich zobaczyć można, podobnie jak na całym obszarze Jury, przecudne ostańce. To wapienne skałki zbudowane z odpornych skał. Skupiło się ich tutaj całkiem sporo, a gdy obleje je słońce, to wyglądają magicznie. Niemal każda z nich ma swą nazwę. Sterczy tu Skała Langiewicza, Kurowskiego, Muszla, Wielka Katarzyna czy Framugi, Czubatka, Wrota, Bramka.

Dolina Sąspowska
Dolina Sąspowska

Jaskinie

W dolinie Sąspowskiej, znajdują się również jaskinie. Pogubiły się na wspomnianych, trudnodostępnych, zalesionych i skalistych zboczach. Znajdziesz tu Jaskinię Sąspowską, J. Zbójecką, J. Wylotne czy Koziarnię. Nie są udostępnione dla turystów. Ciekawostką jest, że w jaskiniach tych odnaleziono szczątki i ślady bytności człowieka pierwotnego. Przez to stanowią cenne źródło wiedzy.

Inne atrakcje Doliny Sąspowskiej

Na terenie doliny spotkać można bobra lub przynajmniej jego ślady - żeremia. To obgryzione lub nawet całe ścięte drzewa. Na terenie doliny znajduje się też Wąwóz Jamki objęty ochroną ścisłą. Dodatkowymi walorami doliny są liczne mostki. Przerzucono je przez płynący doliną potok. Wokół cisza i spokój. Zaobserwować tu można wiele różnych gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt. Podczas naszego spaceru co chwilę padało pytanie Amelki: Co to za ptak teraz śpiewa? Niestety nie byłam w stanie na nie odpowiedzieć fachowo, a szkoda 😢

Dolina Sąspowska
Dolina Sąspowska

Jak dojść do Doliny Sąspowskiej?

Przez dolinę biegnie żółty pieszy szlak turystyczny. Warto rozpocząć wędrówkę na płatnym parkingu na Złotej Górze i stamtąd podążać początkowo zielonym szlakiem, a później żółtym. Wyjść można nim przy Jonaszówce w Ojcowie, która stanowi piękny punkt widokowy na Dolinę Prądnika, która stąd jest na wyciągnięcie dłoni. 

Dolina jest otoczona drzewami i skałkami, a dołem płynie potok. Po mokrych dniach na pewno zastaniesz tu błoto. Weź więc wygodne buty!

Wrzucam też propozycję spaceru z parkingu na Złotej Górze. Jest to opcja, która ma około 5 km. Można ja oczywiście wydłużyć o spacer do Bramy Krakowskiej czy nawet na Wzgórze Okopy.

Dolina dla rowerów i wózków?

Sąspowska jest średnio dostępna dla wózków, szlakiem żółtym można jeszcze próbować, ale szlak zielony ze Złotej Góry nie jest dostępny dla czterech kółek, ani dziecięcych, ani dla osób niepełnosprawnych. Trochę podobnie jest z rowerem, samą dolinką jak najbardziej. Trudniej szlakiem zielonym, ale można się pokusić. Po opadach jest tu mokro i ślisko.

Szlak zielony z parkingu na Złotej Górze
Szlak zielony z parkingu na Złotej Górze

Parkingi w okolicy

Przy dolinie znajduje się płatny parking na Złotej Górze. Opłaca się go w parkomacie, przez cały tydzień. Jest duży i rano w tygodniu było pusto. W sezonie w weekendy bywa pełny. Inny parking płatny znajdziesz przy zamku w Ojcowie, ale jest on jeszcze bardziej oblegany.

Gastronomia w Dolinie

Na terenie dolinki nie znaleźliśmy żadnej gastronomii, dlatego jest ona bardziej zaciszna. Za to zaraz przy jej wylocie, koło Jonaszówki znajdziesz cały kompleks gastronomiczny, w którym jest kilka restauracji, a dodatkowo pyszny, lokalny Pstrąg Ojcowski.

Film o Dolinie i OPNie

Zapraszam z przyjemnością na nasz film o Dolinie i Ojcowskim Parku Narodowym. Spacer zaczynamy od Sąspówki, potem dolina Prądnika, a na końcu chcieliśmy Wzgórze Okopy, ale niestety szlak był zamknięty. Jako plan B wykorzystaliśmy punkt widokowy na zamku w Ojcowie.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: płatny

Dolina Sąspowska
żółty Szlak Dolinek Jurajskich

Noclegi w Ojcowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4.8 głosów: 17)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.8 głosów: 17)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Szymon91
Szymon91
Widoki niesamowite ale polecam wziąć buty turystyczne (błoto) jeżeli pogoda w ostatnie dni nie była słoneczna.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024