Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Dolina Szklarki to jedna z malowniczych i urokliwych dolinek w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.Dolina potoku Szklarka ma około 9 km długości i ciągnie się od Jerzmanowic poprzez Szklary aż do Dubia, gdzie spotyka się z wylotem Doliny Racławki.

Dolina Szklarki
Dolina Szklarki


Ostańce w Dolinie Szklarki

Zwiedzanie Doliny Szklarki ułatwia biegnąca dnem doliny droga asfaltowa, ale warto wejść głębiej, by z bliska podziwiać charakterystyczne jurajskie ostańce, których tu nie brakuje. Te najbardziej znane to Witkowe Sokoliki, Łysa Skała, Chochołowe Skały czy Bukowa Góra. Wysoko ponad doliną wznosi się też potężna skała Brodło. Część ostańców wykorzystywana jest przez wspinaczy.

Co ciekawe, przy jednej ze skał zagubiła się kamienna kapliczka Matki Boskiej, grób nienarodzonych dzieci i małe drewniane stacje drogi krzyżowej. Ponoć dawno temu miała tu powstać kalwaria, ale plany nie doszły do skutku, jednak po dużej liczbie kwiatów i zniczy można wywnioskować, że miejsce to licznie odwiedzają dobrzy ludzie.

Dolina Szklarki
Dolina Szklarki
Dolina Szklarki

Jaskinie w Dolinie

W Dolinie Szklarki występują też jaskinie, m.in. Jaskinia Ciasny Awen, Jaskinia Szeroki Awen czy Lisia Jama. Niemałą atrakcją dla speleologów jest Jaskinia Kręta.Dla ochrony cennych lasów i wszelakiej przyrody utworzono tu Rezerwat Dolina Szklarki, obok którego występuje ciekawe wywierzysko czyli źródło Pióro.

Dolina Szklarki
Dolina Szklarki

U wylotu Doliny, w miejscowości Dubie istnieją stawy hodowlane, założone w 1850 roku przez rodzinę Potockich. Obecnie nadal hoduje się tu pstrągi i inne ryby łososiowate.

Szlaki w Dolinie Szklarki

- szlak czerwony, okrężny przez najciekawsze zakątki i ostańce Doliny Szklarki, ze Szklar

Dolina Szklarki
Dolina Szklarki

- szlak zielony, z Doliny Będkowskiej przez Łazy, Dolinę Szklarki do Jerzmanowic

- szlak żółty, z Wierzchowia przez Dolinę Bolechowicką, Karniowice, Dolinę Kobylańską, Będkowice, Dolinę Będkowską, Dolinę Szklarki, Dolinę Racławki do Paczółtowic

Kapliczka MB
Grob nienarodzonych dzieci
Stacja na wzgórzu Awen Dolina Szklarki Dolina Szklarki

Jerzmanowice noclegi

Jerzmanowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020