Piękna Dolina Eliaszówki rozciąga się pomiędzy Czerną i Paczółtowicami, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze tzw. Dolinek Krakowskich. Wzorem innych jurajskich dolinek można by przypuszczać, że i tą doliną płynie potok Eliaszówka. I faktycznie dawniej taką nazwę nosił, dziś jednak na nowych mapach częściej Eliaszówkę uznaje się za górny odcinek Krzeszówki.

Od proroka Eliasza
Ta dawna nazwa jednak brzmi bardzo miło i nawiązuje do Źródła Św. Eliasza, które daje początek potokowi. To Źródło natomiast wzięło nazwę od biblijnego proroka Eliasza, który stał się patronem tutejszych mnichów eremitów czyli pustelników.
Dolina Eliaszówki objęta jest rezerwatem, porastają tu buczyny, grądy, łęgi, ale na uwagę zasługują też z pewnością ostańce wapienne oraz źródła krasowe, w tym wspomniane Źródło Św. Eliasza, ale i Św. Elizeusza czy Józefa.

Atrakcje Doliny Eliaszówki
A owi mnisi w Czernej mieszkają od wieków i wiele śladów ich działalności zobaczyć tutaj można, w Dolinie Eliaszówki. To główne atrakcje malowniczej, zalesionej dolinki:
- Klasztor Karmelitów ze słynnym Sanktuarium - to jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy
- Kamienny Diabelski Most - do dziś zachowały się tylko jego ruiny, ale i one dają wyobrażenie o jego niegdysiejszym ogromie. Arkadowy most zbudowano w XVII wieku, miał 120 m długości i 18 m wysokości, przypominał starożytne akwedukty
- Ruiny eremów czyli domków pustelniczych
- Ruiny bramy Siedleckiej
- Wodospad koło Diabelskiego Mostu
- Źródła krasowe


Przez Dolinę Eliaszówki biegną szlaki: czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty Szlak Dolinek Jurajskich.
Dolina Eliaszówki - legenda
Jeśli wierzyć miejscowej legendzie, to pod Diabelskim Mostem w Dolinie Eliaszówki sam diabeł ukrył wielki skarb. Jeśliś śmiały, możesz próbować go szukać. Ale radzę tylko w Wielki Piątek, kiedy demon zajęty jest kuszeniem Jezusa. Bo w przeciwnym razie grozi Ci niechybna śmierć.






Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Całą dobę przez cały rok
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parkingi: bezpłatne
Parkingi znajdują się pod Sanktuarium i kilka przy drodze prowadzącej z Krzeszowic do klasztoru w Czernej
Adres
Dolina Eliaszówki
Czerna, Krzeszowice
czerwony Rowerowy Jurajski Szlak Orlich Gniazd
żółty Szlak Dolinek Jurajskich
GPS: 50°9'57N, 19°38'6E
Czerna noclegi
Czerna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!