Dolina Eliaszówki

Dolina Eliaszówki

(4.5 głosów: 13)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Piękna Dolina Eliaszówki rozciąga się pomiędzy Czerną i Paczółtowicami, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze tzw. Dolinek Krakowskich. Wzorem innych jurajskich dolinek można by przypuszczać, że i tą doliną płynie potok Eliaszówka. I faktycznie dawniej taką nazwę nosił, dziś jednak na nowych mapach częściej Eliaszówkę uznaje się za górny odcinek Krzeszówki.

Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Od proroka Eliasza

Ta dawna nazwa jednak brzmi bardzo miło i nawiązuje do Źródła Św. Eliasza, które daje początek potokowi. To Źródło natomiast wzięło nazwę od biblijnego proroka Eliasza, który stał się patronem tutejszych mnichów eremitów czyli pustelników.Dolina Eliaszówki objęta jest rezerwatem, porastają tu buczyny, grądy, łęgi, ale na uwagę zasługują też z pewnością ostańce wapienne oraz źródła krasowe, w tym wspomniane Źródło Św. Eliasza, ale i Św. Elizeusza czy Józefa.

Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Atrakcje Doliny Eliaszówki

A owi mnisi w Czernej mieszkają od wieków i wiele śladów ich działalności zobaczyć tutaj można, w Dolinie Eliaszówki. To główne atrakcje malowniczej, zalesionej dolinki:

  • Klasztor Karmelitów ze słynnym Sanktuarium - to jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy
  • Kamienny Diabelski Most - do dziś zachowały się tylko jego ruiny, ale i one dają wyobrażenie o jego niegdysiejszym ogromie. Arkadowy most zbudowano w XVII wieku, miał 120 m długości i 18 m wysokości, przypominał starożytne akwedukty
  • Ruiny eremów czyli domków pustelniczych
  • Ruiny bramy Siedleckiej
  • Wodospad koło Diabelskiego Mostu
  • Źródła krasowe
Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej
Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Przez Dolinę Eliaszówki biegną szlaki: czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty Szlak Dolinek Jurajskich.

Dolina Eliaszówki - legenda

Jeśli wierzyć miejscowej legendzie, to pod Diabelskim Mostem w Dolinie Eliaszówki sam diabeł ukrył wielki skarb. Jeśliś śmiały, możesz próbować go szukać. Ale radzę tylko w Wielki Piątek, kiedy demon zajęty jest kuszeniem Jezusa. Bo w przeciwnym razie grozi Ci niechybna śmierć.Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parkingi: bezpłatne
Parkingi znajdują się pod Sanktuarium i kilka przy drodze prowadzącej z Krzeszowic do klasztoru w Czernej

Adres

Dolina Eliaszówki
Czerna, Krzeszowice
czerwony Rowerowy Jurajski Szlak Orlich Gniazd
żółty Szlak Dolinek Jurajskich

GPS: 50°9'57N, 19°38'6E

Czerna noclegi

Czerna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki
Diabelski Most w Czernej
Jura Krakowsko Częstochowska Czerna
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp bezpłatny parking bezpłatny doliny doliny jurajskie niedostępne dla wózków
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 3 500 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022