Dolina Eliaszówki

Dolina Eliaszówki

(4.5 głosów: 12)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Piękna Dolina Eliaszówki rozciąga się pomiędzy Czerną i Paczółtowicami, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze tzw. Dolinek Krakowskich. Wzorem innych jurajskich dolinek można by przypuszczać, że i tą doliną płynie potok Eliaszówka. I faktycznie dawniej taką nazwę nosił, dziś jednak na nowych mapach częściej Eliaszówkę uznaje się za górny odcinek Krzeszówki.Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Od proroka Eliasza

Ta dawna nazwa jednak brzmi bardzo miło i nawiązuje do Źródła Św. Eliasza, które daje początek potokowi. To Źródło natomiast wzięło nazwę od biblijnego proroka Eliasza, który stał się patronem tutejszych mnichów eremitów czyli pustelników.

Dolina Eliaszówki objęta jest rezerwatem, porastają tu buczyny, grądy, łęgi, ale na uwagę zasługują też z pewnością ostańce wapienne oraz źródła krasowe, w tym wspomniane Źródło Św. Eliasza, ale i Św. Elizeusza czy Józefa.Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Atrakcje Doliny Eliaszówki

A owi mnisi w Czernej mieszkają od wieków i wiele śladów ich działalności zobaczyć tutaj można, w Dolinie Eliaszówki. To główne atrakcje malowniczej, zalesionej dolinki:

  • Klasztor Karmelitów ze słynnym Sanktuarium - to jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy
  • Kamienny Diabelski Most - do dziś zachowały się tylko jego ruiny, ale i one dają wyobrażenie o jego niegdysiejszym ogromie. Arkadowy most zbudowano w XVII wieku, miał 120 m długości i 18 m wysokości, przypominał starożytne akwedukty
  • Ruiny eremów czyli domków pustelniczych
  • Ruiny bramy Siedleckiej
  • Wodospad koło Diabelskiego Mostu
  • Źródła krasowe
Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej
Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki

Przez Dolinę Eliaszówki biegną szlaki: czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty Szlak Dolinek Jurajskich.Dolina Eliaszówki - legenda

Jeśli wierzyć miejscowej legendzie, to pod Diabelskim Mostem w Dolinie Eliaszówki sam diabeł ukrył wielki skarb. Jeśliś śmiały, możesz próbować go szukać. Ale radzę tylko w Wielki Piątek, kiedy demon zajęty jest kuszeniem Jezusa. Bo w przeciwnym razie grozi Ci niechybna śmierć.

Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej
Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki
Diabelski Most w Czernej

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parkingi: bezpłatne
Parkingi znajdują się pod Sanktuarium i kilka przy drodze prowadzącej z Krzeszowic do klasztoru w Czernej

Adres

Dolina Eliaszówki
Czerna, Krzeszowice
czerwony Rowerowy Jurajski Szlak Orlich Gniazd
żółty Szlak Dolinek Jurajskich

GPS: 50°9'57N, 19°38'6E

Czerna noclegi

Czerna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°9'57N, 19°38'6E
11 kwiecień 2016
12 listopad 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Dolina Eliaszówki na blogu

Ratujmy dziedzictwo na Jurze!

Nasze Jurajskie Szlaki Jesienne w tym tygodniu zaprowadziły nas rodzinnie do Małopolski, gdzie podziwialiśmy ratowany Zamek Tenczyn i malownicze ruiny pustelni w Czernej.

To wyjątkowe miejsca, które przypominają nam o tym, by szanować dziedzictwo. Zamek Tenczyn jest tego najlepszym przykładem, a czy i ruiny eremu w Dolinie Eliaszówki zostaną ocalone od zapomnienia? Zobacz naszą relację!

28 październik 2020 11:31
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację