Piękna Dolina Eliaszówki rozciąga się pomiędzy Czerną i Paczółtowicami, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze tzw. Dolinek Krakowskich.Dolina Eliaszówki, przez którą przepływa potok Eliaszówka, objęta jest rezerwatem krajobrazowym, porastają tu buczyny, grądy, łęgi, ale na uwagę zasługują też z pewnością ostańce wapienne oraz źródła krasowe, w tym najbardziej znane Źródło Św. Eliasza, które daje początek Eliaszówce.

Klasztor w Czernej

Atrakcje Doliny Eliaszówki

Nazwa wzięła się od proroka Eliasza, który stał się patronem miejscowych mnichów, bowiem od wieków w Czernej znajduje się klasztor Karmelitów ze słynnym Sanktuarium. To jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy. Ponadto w Dolinie Eliaszówki zagubił się wśród drzew kamienny Diabelski Most. Do dziś zachowały się tylko jego ruiny, ale i one dają wyobrażenie o jego niegdysiejszym ogromie. Arkadowy most zbudowano w XVIII wieku, miał 120 m długości i 18 m wysokości.

Przez Dolinę biegną szlaki: czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty Szlak Dolinek Jurajskich.

Dolina Eliaszówki
Czerna, KrzeszowiceAvatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020