Dolina Eliaszówki
Piękna Dolina Eliaszówki rozciąga się pomiędzy Czerną i Paczółtowicami, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze tzw. Dolinek Krakowskich. Wzorem innych jurajskich dolinek można by przypuszczać, że i tą doliną płynie potok Eliaszówka. I faktycznie dawniej taką nazwę nosił, dziś jednak na nowych mapach częściej Eliaszówkę uznaje się za górny odcinek Krzeszówki.
Nazwa od proroka Eliasza
Ta dawna nazwa jednak brzmi bardzo miło i nawiązuje do Źródła Św. Eliasza, które daje początek potokowi. To Źródło natomiast wzięło nazwę od biblijnego proroka Eliasza, który stał się patronem tutejszych mnichów eremitów czyli pustelników oraz klasztoru w Czernej.
Rezerwat Dolina Eliaszówki
Dolina Eliaszówki objęta jest rezerwatem o tej samej nazwie. Porastają tu lasy, głównie buczyny, ale również grądy i łęgi. Ponadto na uwagę zasługują z pewnością ostańce wapienne oraz źródła krasowe. Wspomniane Źródło Św. Eliasza, ale i Św. Elizeusza czy Józefa. Rezerwat jest elementem Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.
Atrakcje Doliny Eliaszówki
A owi mnisi w Czernej mieszkają od wieków i wiele śladów ich działalności zobaczyć tutaj można, w Dolinie Eliaszówki. To główne atrakcje malowniczej, zalesionej dolinki:
Klasztor Karmelitów
Ze słynnym, barokowym kościołem Św. Eliasza. To Sanktuarium MB Szkaplerznej - jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy. Erem powstał w XVII wieku jako pustelniczy klasztor, a ufundowała go w 1629 roku Agnieszka z Tęczyńskich Firlejowa. Jest ona pochowana w Sanktuarium. Obok jest stary cmentarz i Droga Krzyżowa. Świątynię zdobi czarny marmur. Miejscowy, bo wydobywany w pobliskim Dębniku, w dawnym kamieniołomie marmuru dębnickiego. Ołtarz główny kryje zabytkowy obraz Św. Eliasza. W ołtarzu bocznym natomiast widnieje XVIII-wieczny, cudowny obraz Matki Bożej Śnieżnej z Dzieciątkiem. W dłoni Maryja ma szkaplerz karmelitański.
Źródło Św. Eliasza
Źródło w kamiennym sercu znajduje się powyżej sanktuarium i klasztoru Karmelitów Bosych, ale jego woda dostępna jest również na dziedzińcu klasztoru.
Kamienny Diabelski Most
Do dziś zachowały się tylko jego ruiny, ale i one dają wyobrażenie o jego niegdysiejszym ogromie. Arkadowy most zbudowano w XVII wieku, miał 120 m długości i 18 m wysokości, przypominał starożytne akwedukty. Został postawiony przez mnichów jako Most Anielski, dziś jednak nazywany Diabelskim, bo wiele mrocznych legend przez wieki o nim powstało. Był ewenementem w Polsce, wybudowany z wielkim rozmachem
Ruiny eremów
Eremy to domki pustelnicze - dawne murowane i drewniane pustelnie, w których mieszkali karmelici. Do dziś zachowały się ślady dziedzictwa tych mnichów osiadłych tu w XVII wieku. Zagubione wśród drzew, coraz bardziej są przez nie pochłaniane. Nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie można je podziwiać.
Ruiny bramy Siedleckiej
Kolejny zabytek, który przetrwał w stanie ruiny, zagrabiany przez naturę.
Wodospad koło Diabelskiego Mostu
Malownicza kaskada spadająca stromo spod stóp kamiennego mostu na dno doliny. Tworzy bardzo malowniczy widok i zarazem tajemniczy.
Źródła krasowe
Oprócz źródła Św. Eliasza w dolince znajdziesz inne krasowe wywierzyska, np. Św. Elizeusza czy Józefa
Szlaki w Eliaszówce
Przez dolinkę biegną szlaki: czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty Szlak Dolinek Jurajskich.
Dolina Eliaszówki - legenda
Jeśli wierzyć miejscowej legendzie, to pod Diabelskim Mostem w Dolinie Eliaszówki sam diabeł ukrył wielki skarb. Jeśliś śmiały, możesz próbować go szukać. Ale radzę tylko w Wielki Piątek, kiedy demon zajęty jest kuszeniem Jezusa. Bo w przeciwnym razie grozi Ci niechybna śmierć.
Informacje praktyczne
Całą dobę przez cały rok
Wstęp bezpłatny
Parkingi: bezpłatne
Parkingi znajdują się pod Sanktuarium i kilka przy drodze prowadzącej z Krzeszowic do klasztoru w Czernej
Dolina Eliaszówki
Czerna, Krzeszowice
czerwony Rowerowy Jurajski Szlak Orlich Gniazd
żółty Szlak Dolinek Jurajskich
Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Dolinki Krakowskie, odległość: 7.6 km
- Zamek Tenczyn, odległość: 8 km
- Zamek Pieskowa Skała, odległość: 13.5 km
- Ojcowski Park Narodowy, odległość: 14.3 km
- Zamek Rabsztyn, odległość: 15.2 km
- Pustynia Błędowska, odległość: 20.2 km
- Park Gródek w Jaworznie, odległość: 23.6 km
- Rynek w Krakowie, odległość: 24.5 km
- Wawel w Krakowie, odległość: 24.8 km
- Kazimierz w Krakowie, odległość: 25.6 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!