Dolina Eliaszówki

Zdjęcia (2)

Piękna Dolina Eliaszówki rozciąga się pomiędzy Czerną i Paczółtowicami, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na obszarze tzw. Dolinek Krakowskich.



Dolina Eliaszówki, przez którą przepływa potok Eliaszówka, objęta jest rezerwatem krajobrazowym, porastają tu buczyny, grądy, łęgi, ale na uwagę zasługują też z pewnością ostańce wapienne oraz źródła krasowe, w tym najbardziej znane Źródło Św. Eliasza, które daje początek Eliaszówce.

Atrakcje Doliny Eliaszówki

Nazwa wzięła się od proroka Eliasza, który stał się patronem miejscowych mnichów, bowiem od wieków w Czernej znajduje się klasztor Karmelitów ze słynnym Sanktuarium. To jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy. Ponadto w Dolinie Eliaszówki zagubił się wśród drzew kamienny Diabelski Most. Do dziś zachowały się tylko jego ruiny, ale i one dają wyobrażenie o jego niegdysiejszym ogromie. Arkadowy most zbudowano w XVIII wieku, miał 120 m długości i 18 m wysokości.



Przez Dolinę biegną szlaki: czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty Szlak Dolinek Jurajskich.

Dolina Eliaszówki
Czerna, Krzeszowice

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: