Krzeszowice. Atrakcje, które warto zwiedzić

Krzeszowice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Krzeszowice to miasto w województwie małopolskim, leżące w południowej części Jury Krakowsko-Czestochowskiej, przy trasie nr 79 z Katowic do Krakowa, niedaleko Tenczynka, nad rzeką Krzeszówka, w sąsiedztwie malowniczych dolinek podkrakowskich.

Krzeszowice oraz najbliższe okolice to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów, poprzecinane gęstą siecią szlaków turystycznych, którymi można dotrzeć do najciekawszych obiektów. W okolicy warto odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Czernej oraz słynny zamek "Tęczyn" w Rudnie. W pobliskich Paczółtowicach natomiast czeka drewniany kościół i nowoczesny kompleks pól golfowych.

Krzeszowice
Krzeszowice

Zabytki w Krzeszowicach

- Pałac Potockich - pałac w Krzeszowicach to dawna siedziba Potockich, nazywana Nowym Pałacem. Budowlę wzniesiono w latach 1850-57 na zlecenie hrabiny Zofii Potockiej - wdowy po Arturze Potockim, który był protoplastą krzeszowickiej linię swego rodu. Pałac stanął na wzgórzu, otoczony pięknym parkiem krajobrazowym. W czasie II wojny światowej willę Potockich zajął generalny gubernator Hans Frank, który ograbił pałac z cennych dzieł sztuki krzeszowickiego rodu. Po wojnie był tu Zakład Wychowawczy, ale po pożarze został opuszczony, obecnie jest w złym stanie, niedostępny dla turystów, ale potomkowie rodu Potockich walczą o odzyskanie dawnej własności.

- Pałac Vauxhall w Krzeszowicach, ul. Walkowskiego 1 - najstarszy i najcenniejszy zachowany zabytek w mieście, pochodzący z lat 1783-89 na polecenie Izabeli Lubomirskiej. Wówczas budynek nazywano Foxalem lub Salonem, gdyż stojąc w centrum parku zdrojowego był miejscem spotkań kuracjuszy, z salą balową. Obecnie, po remoncie w 2010 roku pałac jest siedzibą Centrum Kultury i Sportu.

Krzeszowice - Pałac Potockich
Krzeszowice - Pałac Potockich

- Stary Pałac w Krzeszowicach, ul. Ogrodowa 1 - u stóp wzgórza pałacowego znajduje się tzw. Stary Pałac Potockich. Początkowo był to zajazd i karczma, ale w latach 1820-22 rozbudował go Artur Potocki, przenosząc tu swą siedzibę z Łańcuta. Obecnie w pałacu mieści się siedziba Urzędu Gminy.

- Kościół Św. Marcina w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 1 - piękna, oryginalna świątynia stoi w centralnej części Krzeszowic, w parku zdrojowym nad Krzeszówką. Obecny kościół św. Marcina z Tours powstał w I połowie XIX wieku na zlecenie Artura Potockiego i przez lata stanowił prywatną własność Potockich. Dopiero w 1921 roku Krystyna Andrzejowa Potocka przekazała świątynię parafii. Kościół uznawany jest za jedną z najpiękniejszych świątyń neogotyckich w Polsce. Wzniesiono go z czerwonej cegły, a okazałą fasadę wykończono z ciosanego piaskowca. Na jej szczycie stoi posąg św. Michała Archanioła, a poniżej znajduje się ogromne witrażowe okno w kształcie rozety.

Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice

- Kościół Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach, Paczółtowice 14 - drewniana świątynia leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego.

- Leśniczówka w Krzeszowicach, ul. Bandurskiego, dawna Leśniczówka Potockich z XIX wieku stoi przy Miejskiej Trasie Turystycznej, obecnie własność prywatna.

Krzeszowice
Krzeszowice

- Łazienki "Zofia" w Krzeszowicach, ul. Daszyńskiego 1 - budynek z początku XIX wieku powstały za sprawą Adama i Zofii Potockich, kiedy to rozbudowywali krzeszowickie uzdrowisko. Łazienki, mimo kilku renowacji, nadal funkcjonują jako ośrodek leczniczy i kapielowy, obecnie działa tu Ośrodek Rehabilitacji Narządów Ruchu "Krzeszowice".

- Dwór w Nawojowej Górze - w pobliżu Krzeszowic, przy drodze nr 79, zobaczyć można efektowny dwór Prochownia. Pierwotny XVIII-wieczny obiekt przebudował w 1925 roku górnik Karol Domański (stąd również nazwa Willa Domańskich). Obiekt znajduje się za ogrodzeniem (ul. Prochownia).

Krzeszowice
Krzeszowice

Atrakcje w Krzeszowicach

- Muzeum Ziemi Krzeszowickiej, ul. Krakowska 30 - Muzeum prowadzone jest przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej, od 2011 roku można tu oglądać nową ekspozycją stałą z dokumentami, rycinami i zdjęciami przedstawiającymi dawne Krzeszowice. Zobaczyć też można przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku.

- Szlaki turystyczne, np. znakowana Miejska Trasa Turtystyczna (około 5 km), zielony Szlak Doliny Mnikowskiej rozpoczynajacy się przy stacji PKP w Krzeszowicach (około 30 km) czy popularny czerwony Szlak Orlich Gniazd (około 160 km) przebiegający przez Krzeszowice. Przez Krzeszowice przebiega też Szlak Maryjny wiodący z Częstochowy do Zakopanego (około 320 km).

Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice

- Rudniański Park Krajobrazowy

- Tenczyński Park Krajobrazowy

Krzeszowice
Krzeszowice

Noclegi w Krzeszowicach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice
Krzeszowice
(4.2 głosów: 47)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 47)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024