Czerna to maleńka, malowniczo położona miejscowość w województwie małopolskim, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Krzeszowic i Paczółtowic.
Zabytki w Czernej
W Czernej znajduje się Sanktuarium MB Szkaplerznej i Św. Rafała Kalinowskiego, obejmujące klasztor karmelitów bosych (z nowicjatem zakonnym) powstały w 1629 roku jako erem oraz kościół Św. Proroka Eliasza z 1640 roku (Czerna 79). Na terenie przyklasztornym zachowało się wiele zabytkowych obiektów, m.in. studnia wykuta w skale, domek pustelniczy oraz stacje drogi krzyżowej. Powstało tu również ciekawe Muzeum obejmujące eksponaty historyczne, liturgiczne oraz misyjne z Afryki, gdzie zakonnicy prowadzą misje.

Przy drodze prowadzącej do klasztoru widać ruiny Mostu Diabelskiego - dawnego, arkadowego mostu eremickiego, wybudowanego przez pustelników. Most ten miał 18 m wysokości, 120 m długości i ponad 9 m szerokości. Nazwano go początkowo "mostem anielskim", ale okoliczna ludność przyjąła nazwę "diabelski", funkjonującą do dziś. Może dlatego, że wśród wysokich drzew, stare mury bardziej kojarzą się z mrokiem niż blaskiem.
Atrakcje w Czernej
Czerna to wspaniałe miejsce dla tych, którzy szukają ciszy, odosobnienia i modlitewnej atmosfery. Na tutejszych leśnych ścieżkach spotkać można samotnych "pustelników" lub uczestników pielgrzymek, które zjawiają się nierzadko u wrót MB Szkaplerznej.

Ze względu zaś na piękno krajobrazu i walory przyrodnicze tereny te włączono do obszaru chronionego Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Powstał tu również rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki, który otacza zespół klasztorny.
Rezerwat to piękne miejsce z przepływającą Eliaszówką - dopływem Krzeszówki, ze źródłem św. Eliasza i źródłem św. Elizeusza. Dolinę porastają buczyny i grądy z ciekawymi okazami starodrzewia. W pobliżu znajduje się wielki kamieniołom wapienia w Czatkowicach.



Oficjalna strona klasztoru w Czernej
Co to jest Szkaplerz?
Szkaplerz karmelitański dla świeckich to dwa prostokątne kawałki brązowego sukna, połączone tasiemkami. Opadają one na piersi i plecy. Materiał zdobią wizerunki MB Szkaplerznej i Chrystusa. Szkaplerz w pewnym sensie jest habitem, to znak macierzyńskiej miłości Maryi, a noszenie go mobilizuje do naśladowania Jej stylu życia. Powstał też medalik szkaplerzny. Pierwotnie szkaplerzem nazywano szatę wierzchnią, którą mnisi ubierali na habit w celach ochronnych, a później również jako symbol więzi z Maryją.

Noclegi w Czernej
Czerna - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Czernej
Turyści najczęściej odwiedzają: Dolinki Krakowskie, a potem Sanktuarium w Czernej i Dolina Eliaszówki.














