50°10'5" N, 19°38'4" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 06:30–18:00
  • wtorek: 06:30–18:00
  • środa: 06:30–18:00
  • czwartek: 06:30–18:00
  • piątek: 06:30–18:00
  • sobota: 06:00–18:00
  • niedziela: 06:00–18:00

Nieopodal Krzeszowic, w maleńkiej Czernej znajduje się klasztor ufundowany w 1629 roku. W 1640 roku konsekrowano kościół Św. Proroka Eliasza - Sanktuarium MB Szkaplerznej i Św. Rafała Kalinowskiego.Kościół Św. Proroka Eliasza

Świątynia jest orientowana z transeptem, prezbiterium i nawą. Wielki ołtarz mieści obraz proroka Eliasza na pustyni, namalowany przez nadwornego malarza króla Władysława IV.

Klasztor w Czernej

Za wielkim ołtarzem, w przedłużeniu prezbiterium zlokalizowano wewnętrzną kaplicę czyli chór zakonny. Nad wejściem znajduje się obraz przedstawiający Matkę Bożą okrywającą płaszczem opieki karmelitów i karmelitanki. Kaplica jest miejscem modlitwy zakonników.

Cudowny Obraz

Boczny ołtarz po stronie północnej mieści cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVIII wieku, wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej. Wokół ołtarza znajdują się liczne wota. Obraz najpierw czczony był przez pustelników, później zaczęły przybywać tu pielgrzymki. 17 lipca 1988 roku został on uroczyście ukoronowany koronami papieskimi.

Sanktuarium Czerna
Portal w Czernej
Czerna

W Sanktuarium umieszczono 10 relikwiarzy w formie sarkofagów z relikwiami Świętych. Wewnątrz świątyni mieści się też kaplica Św. Rafała Kalinowskiego z relikwiami tego Świętego.Obejście Sanktuarium

W 1995 roku na placu kościelnym wybudowano grotę z figurą proroka Eliasza. Przed grotą znajduje się źródełko. Ciągnie się tu Aleja Św. Józefa - miejsce spacerów i medytacji. Na ścieżkach klasztornych powstała Droga Krzyżowa, dla upamiętnienia 350-lecia fundacji klasztoru.

Sanktuarium w Czernej

Na obszarze wielkiej klauzury otoczonej murem znajdowało się 12 domków pustelniczych. Pozostały fragmenty czterech z nich. Najlepiej zachowana jest pustelnia Św. Agnieszki na terenie ogrodu klasztornego, wykorzystywana przez zakonników podczas rekolekcji.

Na obszarze klasztoru w Czernej powstało też Muzeum.

Klasztor Karmelitów Bosych
Czerna 79, Krzeszowice
tel. 12/ 282-00-65
czerna@karmel.pl
www.karmelczerna.pl

Godziny zwiedzania:
Furta otwarta codziennie: 8.00-12.00 i 14.00-18.00

Czerna noclegi

Czerna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1122729 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020