Sanktuarium w Czernej

Klasztor w Czernej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Klasztor w Czernej

Nieopodal Krzeszowic, w maleńkiej Czernej leżącej w bardzo malowniczej Dolinie Eliaszówki, znajduje się barokowy erem - klasztor pustelniczy Karmelitów Bosych ufundowany w 1629 roku przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową, pochowaną w tutejszym Sanktuarium. Już w 1640 roku konsekrowano tu kościół Św. Proroka Eliasza - dzisiejsze Sanktuarium MB Szkaplerznej i Św. Rafała Kalinowskiego.

Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej

Kościół Św. Proroka Eliasza

Świątynia jest orientowana z transeptem, prezbiterium i nawą. Wielki ołtarz mieści obraz biblijnego proroka Eliasza na pustyni, namalowany przez nadwornego malarza króla Władysława IV. To patron całego eremu w Czernej.



Klasztor w Czernej - sanktuarium
Klasztor w Czernej - sanktuarium

Za wielkim ołtarzem, w przedłużeniu prezbiterium zlokalizowano wewnętrzną kaplicę czyli chór zakonny. Nad wejściem znajduje się obraz przedstawiający Matkę Bożą okrywającą płaszczem opieki karmelitów i karmelitanki. Kaplica jest miejscem modlitwy zakonników.

Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej

Cudowny Obraz w Czernej

Boczny ołtarz po stronie północnej mieści cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVIII wieku, wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej. Wokół ołtarza znajdują się liczne wota. Obraz najpierw czczony był przez pustelników, później zaczęły przybywać tu pielgrzymki. 17 lipca 1988 roku został on uroczyście ukoronowany koronami papieskimi.

Klasztor w Czernej - cudowny obraz
Klasztor w Czernej - cudowny obraz

W Sanktuarium umieszczono 10 relikwiarzy w formie sarkofagów z relikwiami Świętych. Wewnątrz świątyni mieści się też kaplica Św. Rafała Kalinowskiego z relikwiami tego Świętego. To karmelita bosy, powstaniec i przeor tutejszego klasztoru, wielki orędownik Cudownego Wizerunku z Czernej.

Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej

Obejście Sanktuarium

W 1995 roku na placu kościelnym wybudowano grotę z figurą proroka Eliasza. Przed grotą znajduje się źródełko. Ciągnie się tu Aleja Św. Józefa - miejsce spacerów i medytacji. Na ścieżkach klasztornych powstała Droga Krzyżowa, dla upamiętnienia 350-lecia fundacji klasztoru.



Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej

Na obszarze wielkiej klauzury otoczonej murem znajdowało się 12 domków pustelniczych. Pozostały fragmenty czterech z nich. Najlepiej zachowana jest pustelnia Św. Agnieszki na terenie ogrodu klasztornego, wykorzystywana przez zakonników podczas rekolekcji. Na obszarze klasztoru w Czernej powstało też Muzeum.

Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej

Co to jest Szkaplerz?

Szkaplerz karmelitański dla świeckich to dwa prostokątne kawałki brązowego sukna, połączone tasiemkami. Opadają one na piersi i plecy. Materiał zdobią wizerunki MB Szkaplerznej i Chrystusa. Szkaplerz w pewnym sensie jest habitem, to znak macierzyńskiej miłości Maryi, a noszenie go mobilizuje do naśladowania Jej stylu życia. Powstał też medalik szkaplerzny. Pierwotnie szkaplerzem nazywano szatę wierzchnią, którą mnisi ubierali na habit w celach ochronnych, a później również jako symbol więzi z Maryją.

Informacje praktyczne

Codziennie: 6.30-18.00
Bilety: zwiedzanie bezpłatne
Parking: bezpłatny
Do klasztoru w Czernej prowadzi Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej
Sanktuarium MB Szkaplerznej i Św. Ojca Rafała Kalinowskiego
Czerna 79, Krzeszowice
tel. 12/ 282-00-65
http://karmelczerna.pl



Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej
Klasztor w Czernej
Sanktuarium Czerna
Czerna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 40)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024