Diabelski Most w Czernej, Anna Piernikarczyk

Diabelski Most w Czernej to bardzo ciekawy zabytek w tej niewielkiej miejscowości, leżącej na terenie Doliny Eliaszówki, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, koło Sanktuarium w Czernej.

Ten kamienny most jest arkadowy, a pochodzi z XVIII stulecia. Choć dziś pozostaje w ruinie, warto zobaczyć ten cud techniki, bądź co bądź, bardzo już wiekowy i dający wyobrażenie o jego wielkim niegdyś ogromie.

Diabelski Most w Czernej

A mierzył on 18 m wysokości oraz aż 120 m długości. Był jak na swe czasy ewenementem w Polsce, przypominającym rzymskie akwedukty. Most w Czernej budowano długo, bo 20 lat, a ponoć pod nim sam diabeł ukrył skarby. Wg legendy można go szukać, ale tylko w Wielki Piątek, kiedy diabeł zajęty jest kuszeniem Jezusa, bo w innym czasie grozi za to pewna śmierć.

Sam most miał nazywać się anielskim, ale ludności bardziej spodobała się nazwa diabelski, z racji tajemniczości tego miejsca.

Przy Moście Diabelskim biegną czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty pieszy Szlak Dolinek Jurajskich.

Diabelski Most
Aleja Św. Rafała, Czerna, Krzeszowice

Diabelski Most w Czernej

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-11 na

Diabelski Most w Czernej usytuowany jest w miejscu które warto odwiedzić. Idąc dalej szlakiem, koło ruin, dochodzi się do kilku poziomowej odkrywkowej Kopalni Wapienia Czatkowice.  Z jej górnej części roztacza się piękna panorama na wyrobisko i dalsząokolicę. Polecam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: