Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Diabelski Most
Aleja Św. Rafała, Czerna, Krzeszowice
Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd 
Szlak Dolinek Jurajskich

50°9'57" N, 19°38'5" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Diabelski Most w Czernej, a raczej jego ruiny to bardzo ciekawy zabytek w tej niewielkiej miejscowości, leżącej w bardzo malowniczej Dolinie Eliaszówki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Sanktuarium w Czernej.Ten kamienny most powstał pod koniec XVII stulecia jako potężny, arkadowy most o 11 przęsłach osadzonych na wielkich, kamiennych kolumnach. Choć dziś pozostaje w ruinie, warto zobaczyć ten cud techniki, bądź co bądź, bardzo już wiekowy i dający wyobrażenie o jego wielkim niegdyś ogromie.

Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej

Most Anielski jak rzymski akwedukt

A mierzył on 18 metrów wysokości i 120 metrów długości. Był jak na swe czasy ewenementem w Polsce, przypominającym starożytne, rzymskie akwedukty. Most budowali przez 20 lat tutejsi mnisi pustelnicy, jako Most Anielski.

Most Diabelski - legendy

Ale przez wieki narosło o nim tyle podań i legend o ciemnych mocach, że szybko zyskał miano diabelskiego i taka nazwa ostała się do dziś. Nic dziwnego, to miejsce wydaje się bardzo tajemnicze, a przy tym jest piękne. Ponoć pod mostem sam diabeł ukrył skarby. Wg legendy można go szukać, ale tylko w Wielki Piątek, kiedy diabeł zajęty jest kuszeniem Jezusa, bo w innym czasie grozi za to pewna śmierć.

Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej
Dolina Eliaszówki


Dojście do Mostu Diabelskiego

Ruiny mostu widać praktycznie z asfaltowej drogi prowadzącej z Krzeszowic do Sanktuarium w Czernej. Przy tej drodze powstał bezpłatny, prowizoryczny parking i z niego należy udać się kamiennymi schodami w dół, nad potok Krzeszówki (niegdyś Eliaszówki na tym odcinku), ponad którym przerzucony był most. Dziś mostem się nie przejdzie, bo jest wyrwa, ale można po kamieniach przekroczyć potok suchą nogą 🙂

Przy Moście Diabelskim w Czernej biegną czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty pieszy Szlak Dolinek Jurajskich. Podążając nimi poznasz również inne ciekawostki magicznej Doliny Eliaszówki.

Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej


Diabelski most w Czernej Widok na Kopalnię Wapienia w Czatkowicach

Czerna noclegi

Czerna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-11 na

Diabelski Most w Czernej usytuowany jest w miejscu które warto odwiedzić. Idąc dalej szlakiem, koło ruin, dochodzi się do kilku poziomowej odkrywkowej Kopalni Wapienia Czatkowice.  Z jej górnej części roztacza się piękna panorama na wyrobisko i dalsząokolicę. Polecam :-)

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020