Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej

(4.4 głosów: 14)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Diabelski Most w Czernej, a raczej jego ruiny to bardzo ciekawy zabytek w tej niewielkiej miejscowości, leżącej w bardzo malowniczej Dolinie Eliaszówki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Sanktuarium w Czernej.Ten kamienny most powstał pod koniec XVII stulecia jako potężny, arkadowy most o 11 przęsłach osadzonych na wielkich, kamiennych kolumnach. Choć dziś pozostaje w ruinie, warto zobaczyć ten cud techniki, bądź co bądź, bardzo już wiekowy i dający wyobrażenie o jego wielkim niegdyś ogromie.

Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej

Most Anielski jak rzymski akwedukt

A mierzył on 18 metrów wysokości i 120 metrów długości. Był jak na swe czasy ewenementem w Polsce, przypominającym starożytne, rzymskie akwedukty. Most budowali przez 20 lat tutejsi mnisi pustelnicy, jako Most Anielski.Most Diabelski - legendy

Ale przez wieki narosło o nim tyle podań i legend o ciemnych mocach, że szybko zyskał miano diabelskiego i taka nazwa ostała się do dziś. Nic dziwnego, to miejsce wydaje się bardzo tajemnicze, a przy tym jest piękne. Ponoć pod mostem sam diabeł ukrył skarby. Wg legendy można go szukać, ale tylko w Wielki Piątek, kiedy diabeł zajęty jest kuszeniem Jezusa, bo w innym czasie grozi za to pewna śmierć.

Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej

Dojście do Mostu Diabelskiego

Ruiny mostu widać praktycznie z asfaltowej drogi prowadzącej z Krzeszowic do Sanktuarium w Czernej. Przy tej drodze powstał bezpłatny, prowizoryczny parking i z niego należy udać się kamiennymi schodami w dół, nad potok Krzeszówki (niegdyś Eliaszówki na tym odcinku), ponad którym przerzucony był most. Dziś mostem się nie przejdzie, bo jest wyrwa, ale można po kamieniach przekroczyć potok suchą nogą 🙂Przy Moście Diabelskim w Czernej biegną czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty pieszy Szlak Dolinek Jurajskich. Podążając nimi poznasz również inne ciekawostki magicznej Doliny Eliaszówki.

Diabelski Most w Czernej
Dolina Eliaszówki
Diabelski Most w Czernej

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Adres

Diabelski Most
Aleja Św. Rafała, Czerna, Krzeszowice
Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd 
Szlak Dolinek Jurajskich

GPS: 50°9'57N, 19°38'5E

Diabelski Most w Czernej na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Czerna noclegi

Czerna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Diabelski most w Czernej, Danuta
Widok na Kopalnię Wapienia w Czatkowicach, Danuta
50°9'57N, 19°38'5E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Danuta

Diabelski Most w Czernej usytuowany jest w miejscu które warto odwiedzić. Idąc dalej szlakiem, koło ruin, dochodzi się do kilku poziomowej odkrywkowej Kopalni Wapienia Czatkowice.  Z jej górnej części roztacza się piękna panorama na wyrobisko i dalsząokolicę. Polecam :-)

Diabelski Most w Czernej na blogu

Ratujmy dziedzictwo na Jurze!

Nasze Jurajskie Szlaki Jesienne w tym tygodniu zaprowadziły nas rodzinnie do Małopolski, gdzie podziwialiśmy ratowany Zamek Tenczyn i malownicze ruiny pustelni w Czernej.

To wyjątkowe miejsca, które przypominają nam o tym, by szanować dziedzictwo. Zamek Tenczyn jest tego najlepszym przykładem, a czy i ruiny eremu w Dolinie Eliaszówki zostaną ocalone od zapomnienia? Zobacz naszą relację!

28 październik 2020 11:31
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021