Diabelski Most w Czernej

50°9'57" N
19°38'5" E
Małopolskie
2016-04-11 11:55:26
m npm
Normalna
Zdjęcia (7)

Diabelski Most w Czernej to bardzo ciekawy zabytek w tej niewielkiej miejscowości, leżącej na terenie Doliny Eliaszówki, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, koło Sanktuarium w Czernej.Ten kamienny most jest arkadowy, a pochodzi z XVIII stulecia. Choć dziś pozostaje w ruinie, warto zobaczyć ten cud techniki, bądź co bądź, bardzo już wiekowy i dający wyobrażenie o jego wielkim niegdyś ogromie.

A mierzył on 18 m wysokości oraz aż 120 m długości. Był jak na swe czasy ewenementem w Polsce, przypominającym rzymskie akwedukty. Most w Czernej budowano długo, bo 20 lat, a ponoć pod nim sam diabeł ukrył skarby. Wg legendy można go szukać, ale tylko w Wielki Piątek, kiedy diabeł zajęty jest kuszeniem Jezusa, bo w innym czasie grozi za to pewna śmierć.Sam most miał nazywać się anielskim, ale ludności bardziej spodobała się nazwa diabelski, z racji tajemniczości tego miejsca.

Przy Moście Diabelskim biegną czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty pieszy Szlak Dolinek Jurajskich.

Diabelski Most
Aleja Św. Rafała, Czerna, Krzeszowice

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

2016-04-11 14:03:23

Diabelski Most w Czernej usytuowany jest w miejscu które warto odwiedzić. Idąc dalej szlakiem, koło ruin, dochodzi się do kilku poziomowej odkrywkowej Kopalni Wapienia Czatkowice.  Z jej górnej części roztacza się piękna panorama na wyrobisko i dalsząokolicę. Polecam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: