Czerna
Inne budowle
mosty
Normalna
Małopolskie
2016-04-11
2020-02-03 02:02
50°9'57" N, 19°38'5" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Diabelski Most w Czernej to bardzo ciekawy zabytek w tej niewielkiej miejscowości, leżącej na terenie Doliny Eliaszówki, na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, koło Sanktuarium w Czernej.Ten kamienny most jest arkadowy, a pochodzi z XVIII stulecia. Choć dziś pozostaje w ruinie, warto zobaczyć ten cud techniki, bądź co bądź, bardzo już wiekowy i dający wyobrażenie o jego wielkim niegdyś ogromie.

Diabelski Most w Czernej

A mierzył on 18 m wysokości oraz aż 120 m długości. Był jak na swe czasy ewenementem w Polsce, przypominającym rzymskie akwedukty. Most w Czernej budowano długo, bo 20 lat, a ponoć pod nim sam diabeł ukrył skarby. Wg legendy można go szukać, ale tylko w Wielki Piątek, kiedy diabeł zajęty jest kuszeniem Jezusa, bo w innym czasie grozi za to pewna śmierć.

Sam most miał nazywać się anielskim, ale ludności bardziej spodobała się nazwa diabelski, z racji tajemniczości tego miejsca.

Diabelski Most w Czernej
Diabelski most w Czernej
Widok na Kop, Wapienia w Czatkowicach

Przy Moście Diabelskim biegną czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty pieszy Szlak Dolinek Jurajskich.Diabelski Most
Aleja Św. Rafała, Czerna, Krzeszowice

Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-11 na

Diabelski Most w Czernej usytuowany jest w miejscu które warto odwiedzić. Idąc dalej szlakiem, koło ruin, dochodzi się do kilku poziomowej odkrywkowej Kopalni Wapienia Czatkowice.  Z jej górnej części roztacza się piękna panorama na wyrobisko i dalsząokolicę. Polecam :-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020