Diabelski Most w Czernej

Diabelski Most w Czernej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Diabelski Most w Czernej, a raczej jego ruiny to bardzo ciekawy zabytek w tej niewielkiej miejscowości, leżącej w bardzo malowniczej Dolinie Eliaszówki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Sanktuarium w Czernej.

Ten kamienny most powstał pod koniec XVII stulecia jako potężny, arkadowy most o 11 przęsłach osadzonych na wielkich, kamiennych kolumnach. Choć dziś pozostaje w ruinie, warto zobaczyć ten cud techniki, bądź co bądź, bardzo już wiekowy i dający wyobrażenie o jego wielkim niegdyś ogromie.

Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej

Most Anielski jak rzymski akwedukt

A mierzył on 18 metrów wysokości i 120 metrów długości. Był jak na swe czasy ewenementem w Polsce, przypominającym starożytne, rzymskie akwedukty. Most budowali przez 20 lat tutejsi mnisi pustelnicy, jako Most Anielski.

Most Diabelski - legendy

Ale przez wieki narosło o nim tyle podań i legend o ciemnych mocach, że szybko zyskał miano diabelskiego i taka nazwa ostała się do dziś. Nic dziwnego, to miejsce wydaje się bardzo tajemnicze, a przy tym jest piękne. Ponoć pod mostem sam diabeł ukrył skarby. Wg legendy można go szukać, ale tylko w Wielki Piątek, kiedy diabeł zajęty jest kuszeniem Jezusa, bo w innym czasie grozi za to pewna śmierć.

Diabelski Most w Czernej
Diabelski Most w Czernej

Dojście do Mostu Diabelskiego

Ruiny mostu widać praktycznie z asfaltowej drogi prowadzącej z Krzeszowic do Sanktuarium w Czernej. Przy tej drodze powstał bezpłatny, prowizoryczny parking i z niego należy udać się kamiennymi schodami w dół, nad potok Krzeszówki (niegdyś Eliaszówki na tym odcinku), ponad którym przerzucony był most. Dziś mostem się nie przejdzie, bo jest wyrwa, ale można po kamieniach przekroczyć potok suchą nogą 🙂

Przy Moście Diabelskim w Czernej biegną czerwono znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd oraz żółty pieszy Szlak Dolinek Jurajskich. Podążając nimi poznasz również inne ciekawostki magicznej Doliny Eliaszówki.

Diabelski Most w Czernej
Dolina Eliaszówki
Diabelski Most w Czernej

Informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Diabelski Most
Aleja Św. Rafała, Czerna, Krzeszowice
Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd 
Szlak Dolinek Jurajskich

Diabelski most w Czernej
Diabelski most w Czernej

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Widok na Kopalnię Wapienia w Czatkowicach
(4.5 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 16)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Danuta
Danuta

Diabelski Most w Czernej usytuowany jest w miejscu które warto odwiedzić. Idąc dalej szlakiem, koło ruin, dochodzi się do kilku poziomowej odkrywkowej Kopalni Wapienia Czatkowice.  Z jej górnej części roztacza się piękna panorama na wyrobisko i dalsząokolicę. Polecam :-)

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024