Trakt Cesarski w Węgierskiej Górce

Węgierska Górka

(4.2 głosów: 82)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Węgierska Górka to ciekawa miejscowość turystyczna w województwie śląskim, w urokliwym zakątku Żywiecczyzny, nad rzeką Sołą, pomiędzy Żywcem a Milówką.

Węgierska Górka może być dobrą bazą do wypadów w Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki, również w samej miejscowości i najbliższej okolicy znajdzie się wiele niecodziennych atrakcji, które warto poznać będąc w tych stronach. Miejscowość zmieniła nieco swoje oblicze w 2009 roku, kiedy to stała się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów.

Most Łukowy w Węgierskiej Górce
Most Łukowy w Węgierskiej Górce


Zabytki w Węgierskiej Górce

- Dawna łaźnia Odlewni Żeliwa w Węgierskiej Górce, odnowiona w 2011 roku

- Kościół MB Częstochowskiej w Żabnicy - drewniana świątynia powstała na początku XX wieku

Węgierska Górka, Maciej A
Węgierska Górka, Maciej A

- Kaplica na Skałce w Żabnicy - kaplica nosi wezwanie NMP Nieustajacej Pomocy, znajduje się w górnej części wsi, przy drodze na Halę Boraczą.

- Kaplica Loretańska w Żabnicy - w połowie XIX wieku mieszkańcy wioski wybudowali dzwonnicę i zakupili dzwon, którego dźwięk miał ich odtąd ostrzegać przed żywiołami - burzami, ulewami i powodziami.

Soła, Anna Siemomysła
Węgierska Górka
Aleja Zbójników


- Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie – początki drewnianego kościoła sięgają połowy XVI wieku, leży on na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, a jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.

- Kościół Św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu – z kościołem tym wiąże się pewna ciekawostka, bowiem mieszkańcy Ciśca mimo wyraźnego zakazu władz, pewnego listopadowego dnia 1972 roku na przygotowanych wcześniej fundamentach w ciągu jednej doby wybudowali kościół.

Fort Wędrowiec w Żabnicy
Fort Wędrowiec w Żabnicy

Atrakcje w Węgierskiej Górce

- Hala Sportowo-Widowiskowa w Węgierskiej Górce - nowoczesny ośrodek sportowo-rekreacyjny, w którym organizowane są różne imprezy i warsztaty

- Bulwary nad Sołą w Węgierskiej Górce – bulwary powstały w 2009 roku, pozwalają one na romantyczne spacery wzdłuż potoków Żabniczanka, Młynówka oraz prawego brzegu rzeki Soły. Szczególnie atrakcyjny jest tutaj oświetlony most łukowy wiszący ponad Sołą, zbudowany z afrykańskiego drewna

Fort Wędrowiec
Fort Wędrowiec


- Aleja Zbójników w Węgierskiej Górce – ciekawy projekt również powstały w 2009 roku jako efekt pleneru rzeźbiarskiego. Aleja kryje 6 rzeźb wysokości około 5 m przedstawiających popularne postaci z dziejów zbójnictwa Żywiecczyzny.

Forty w Węgierskiej Górce

Gmina Węgierska Górka to Westerplatte Południa, miejsce to słynie z zachowanych tutaj fortów, w których toczyła się zacięta walka z hitlerowcami. W jednym z fortów utworzono Muzeum.

bunkier w Węgierskiej Górce, Maciej A
bunkier w Węgierskiej Górce, Maciej A
Hala Boracza

- Fort Wędrowiec w Żabnicy - fort udostępniony jest dla turystów jako Izba Pamięci. To niecodzienne Muzeum poświęcone jest głównie budowlom fortyfikacyjnym z 1939 roku.

- Fort Wyrwidąb w Żabnicy, ul. Graniczna
- Fort Wąwóz w Żabnicy
- Fort Waligóra, ul. Turystyczna

Schronisko na Hali Boraczej
Schronisko na Hali Boraczej

Oficjalna strona Węgierskiej GórkiNoclegi w Węgierskiej Górce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Węgierska Górka - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Węgierskiej Górki

Turyści najczęściej odwiedzają: Główny Szlak Beskidzki, a potem Rysianka i Zbójnicki Szlak.

fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce, Maciej A
fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce, Maciej A
Fort w Węgierskiej górce, Anna Siemomysła
fort wyrwidąb, Anna Siemomysła
Punkt oporu Węgierska Górka - Wąwóz, Anna Siemomysła
, marian
Fort Wędrowiec , Tadeusz Walkowicz
Fort Waligóra, Tadeusz Walkowicz
Fort Waligóra, Tadeusz Walkowicz
Kościół w Żabnicy
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

DoRi

Moniko ten film kręcono w innych rejonach Beskidów m.in.w Ujsołach i Rajczy, nie w Węgierskiej Górce 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023