Nidzica to historyczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim, leżące około 50 km na południe od Olsztyna.
Historia Nidzicy
Nidzica, dawniej znana jako Nibork, powstała jako osada pruska we wczesnym średniowieczu. Była wówczas ważnym punktem na drodze z Warszawy do Ostródy. Około roku 1266 wybudowano tu drewniany zamek, który podporządkowany został komturowi w Ostródzie i otrzymał nazwę Zamek nad Nidą. Dopiero w latach 1370-1408 nastąpiła przebudowa zamku na murowany, szczególnie za sprawą wojny polsko-krzyżackiej.

Prawa miejskie dawny Nibork otrzymał w 1381 roku. Zamek nidzicki został zdobyty w roku 1410 przez maszerujące wojska krzyżackie. W czasie burzliwej historii obiekt dostawał się pod rożne panowania, był często niszczony i odbudowywany. Liczne zaniedbania sprawiły, że pod koniec XVIII wieku budowla bliska była ruinie. Jej zły stan pogorszył jeszcze wielki pożar miasta w 1784, który objął zamek i przedzamcze. Najwięcej jednak zniszczeń dokonali na zamku żołnierze francuscy, stacjonujący tutaj w latach 1806-12. Wtedy to na wzgórzu zamkowym mieścił się wojskowy lazaret.
W czasie II wojny światowej zamek został zbombardowany przez Rosjan. W roku 1965 oddano do użytku wyremontowany zamek, który nabrał znów wcześniejszej klasy i świetności.

Zamek w Nidzicy
Dziś gotyckie mury zamku służą jako miejskie centrum kultury i biznesu. Mieszczą się tu wystawy etnograficzno-historyczne, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie, galerie sztuki i kino. Wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku jest bezpłatny.
Inne zabytki
- Browar Zamkowy w Nidzicy z XIX wieku



- Ratusz w Nidzicy z XIX wieku
- Zabytkowe domy i spichlerz z XIX wieku

- Kościół Św. Wojciecha z XIV wieku
Pierwotny autor treści: Zbyszek Kraśnicki

Noclegi w Nidzicy
Nidzica - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Nidzicy
Turyści najczęściej odwiedzają: Zamek w Nidzicy, a potem Szlak Zamków Gotyckich i .



