Skały Rzędkowickie na Jurze

50°34'21" N
19°29'32" W
Śląskie
2016-04-04 11:17:00
417m npm
Normalna
Skały Rzędkowickie na Jurze, Łukasz Mazurek
, Łukasz Mazurek
, Łukasz Mazurek
, Roman Świątkowski
Skały Rzędkowickie na Jurze, Michał Grabarczyk
Zdjęcia (5)

Skały Rzędkowickie znajdują się niedaleko Kroczyc i Podlesic na Jurze, i podobnie, jak inne skałki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, zbudowane są z wapienia skalistego.Ostańce te rozciągają się nieopodal wsi Rzędkowice jako pojedyncze skały na odcinku sięgającym prawie kilometra. Skały mają formę wału i zwą się: Wysoka, Baszta, Turnia Lechwora, Zegarowa, Leśna, Okiennik czy Pęknięta.

Wspinaczka w Skałach Rzędkowickich

Najwyższe ostańce w Skałach Rzędkowickich to Turnia Lechwora o wysokości 25 metrów i Okiennik który sięga prawie 35 metrów i jest najbardziej charakterystyczną skałą w grupie skał Rzędkowickich. Z powodu tych ostańców właśnie oprócz zwykłych turystów Skałki Rzędkowickie bardzo licznie odwiedzają wspinacze skałkowi. To jeden z lepszych obszarów wspinaczkowych na całe Jurze, wraz z pobliskimi Skałami Kroczyckimi.

Ciekawostką również jest fakt, że około VI wieku istniała tu obronna osada oraz odnaleziono w skale "Okiennika" grociki strzał datowane na około 600 rok p.n.e.W poblliżu odwiedzić można Górę Zborów oraz Jaskinię Głęboką w Skałach Kroczyckich.

Widok z ulicy

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: