Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°33'42" N, 19°34'13" E
Śląskie
2017-01-05
2020-02-03 02:00

Opis Kroczyc

Kroczyce to miejscowość w województwie śląskim, leżąca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na północ od Ogrodzieńca i Zawiercia, na skrzyżowaniu tras 78 i 792. Miejscowość malowniczo położona jest w otoczeniu pięknych ostańców jurajskich, które stworzyły tutaj skupisko często wykorzystywane przez amatorów wspinaczki.Zabytki w Kroczycach

- Kościół Św. Jacka i Marii Magdaleny w Kroczycach, ul. 1 Maja 2 - piękna dwuwieżowa świątynia z XIX wieku, stojąca w miejscu starego drewnianego kościółka z XV wieku. Od początku istnienia kościoła w Kroczycach, nosi on wezwanie Św. Marii Magdaleny, której obraz słynący łaskami znajduje się w kaplicy kościelnej. Do kroczyckiego kościoła sprowadzono go w 1616 roku z Rzymu. W kościele zobaczyć można też wspaniały ołtarz główny wykonany z miejscowego kalcytu, powstały w formie Groty z Lourdes.

Kroczyce kościół
Kroczyce kościół

- Lipa - pod kościołem stoi ciekawy pomnik przyrody - 500-letnia lipa, a obok niej stoi pomnik papieża Jana Pawła II

- Kapliczki w Kroczycach - w miejscowości znajduje się kilka zabytkowych kapliczek, m.in. przy ul. Batalionów Chłopskich i ul. Kopernika. Jest też kaplica cmentarna z końca XIX wieku.

Kroczyce
Kroczyce
Góra Zborów


Atrakcje w Kroczycach

- Rezerwat Góra Zborów w Podlesicach - rezerwat przyrody nieożywionej, chronione są tutaj skaliste wzgórza - Góra Zborów i Kołoczek, z jaskiniami i ostańcami.

- Skały Kroczyckie i Podlesickie - pasmo wzniesień z charakterystycznymi ostańcami skalnymi o ciekawych nazwach, jak Wielbłąd, Filar Wyklętych czy Turnia Motocyklistów, wykorzystywanymi często przez adeptów wspinaczki.

Góra Zborów
Góra Zborów


- Jaskinie - np. Jaskinia w Kroczycach z odnalezionymi kośćmi ludzi i zwierząt, Jaskinia Głęboka w Kruczych Skałach, Jaskinia Berkowa w Górze Kołoczek.

- Szlaki turystyczne - przez Kroczyce przebiegają: najpopularniejszy na Jurze czerwony Szlak Orlich Gniazd, żółty Szlak Zamonitu oraz czarny Szlak Kroczycki.

Góra Zborów
Góra Zborów

- Zbiorniki wodne w Kroczycach - kompleks zbiorników Dzibice na rzece Białce, Zalew Siamoszyce na rzece Krztyni i zbiorniki wodne Przyłubsko na Krztyni. Zbiorniki te atrakcyjne są dla wędkarzy ale też do kąpieli i sportów wodnych, gdyż latem można wypożyczać sprzęt wodny.

- Ośrodki jeździeckie i łowiectwo

Kroczyce
Kroczyce kościół
Kroczyce

Szkoły wspinaczkowe w Kroczycach

- Jurajskie Centrum Imprez Plenerowych, Podlesice 5 - szkoła przetrwania oferuje wspinaczkę, zjazdy, zwiedzanie jaskiń, przeprawy przez mosty linowe, nurkowanie, spływy rzekami, jazdę konną, loty balonem, skoki ze śmigłowca do wody, paintball, strzelanie z łuku czy kursy specjalistyczne oraz wycieczki krajoznawcze po Jurze. Zajęcia prowadzi kadra szkoły i ratownicy GOPR (biuro@vandercoghen.pl).

- Szkoła Alpinizmu Extrem, Podlesice 61 - szkoła oferuje kursy wspinaczkowe, (jarek.caban@wp.pl).

Kroczyce
Kroczyce

Oficjalna strona Kroczyc

Kroczyce Kościół w Kroczycach Siamoszyce Siamoszyce

Kroczyce noclegi

Kroczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Kroczycach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Kroczyce na blogu

Zdjęcie Kościół Św. Jacka i Magdaleny w Kroczycach
Kościół Św. Jacka i Magdaleny w Kroczycach
Kroczycki kościół został wybudowany w latach 1893-95 na miejscu wcześniejszej świątyni drewnianej z około 1427 roku. Kościół w Kroczycach jest bardzo ciekawy, ponieważ w jego wnętrzach znajduje się niesamowity ołtarz główny z brył kalcytowych w kształcie Groty z Lourdes, groty ze stalaktytami. W kościele zobaczyć też można epitafium Jadwigi Woykowskiej, która zmarła w roku 1643 czy drewniany relikwiarz w kształcie dłoni ludzkiej. Na...
Wokół turystyki · 2012-05-22 09:47:23
Zdjęcie Grodzisko na Górze Słupsko koło Kostkowic w gminie Kroczyce
Grodzisko na Górze Słupsko koło Kostkowic w gminie Kroczyce
Grodzisko znajdowało się w partii szczytowej Góry Słupsko, w Skałach Kroczyckich w pobliżu Kostkowic. Prawdopodobnie było to jedno z największych na Jurze grodzisk, posiadało dość solidną budowę oraz umocnienia. Grodzisko było trudno dostępne od północy, gdyż opierało się w tym miejscu o strome urwisko skalne, z którego, swoja drogą, roztacza się wspaniały widok na okolicę. Od południa grodzisko chronił pierścień podwójnych wałów rozdzielonych fosą...
Wokół turystyki · 2012-05-21 09:01:14
Zdjęcie Rezerwat Góra Zborów w Kroczycach
Rezerwat Góra Zborów w Kroczycach
Rezerwat Góra Zborów to rezerwat przyrody nieożywionej, o powierzchni około 45 ha, utworzony w 1957 r. w Podlesiach (gmina Kroczyce) dla ochrony skał wapiennych i muraw kserotermicznych. Teren rezerwatu obejmuje Górę Zborów oraz Pasmo Kołoczyk. Wśród występujących tu licznie ostańców można rozpoznać interesujące formy skalne przypominające sylwetki ludzkie i zwierzęce, mające oczywiście swoje nazwy, nadane przez wspinaczy, np. Krucze Skały, Ogródek, Młynarz, Młyny,...
Wokół turystyki · 2012-05-20 20:26:56

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020