Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Kroczyce

Kroczyce

(4.3 głosów: 34)
Oceń i napisz opinię

Kroczyce to miejscowość w województwie śląskim, leżąca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na północ od Ogrodzieńca i Zawiercia, na skrzyżowaniu tras 78 i 792. Miejscowość malowniczo położona jest w otoczeniu pięknych ostańców jurajskich, które stworzyły tutaj skupisko często wykorzystywane przez amatorów wspinaczki.Zabytki w Kroczycach

- Kościół Św. Jacka i Marii Magdaleny w Kroczycach, ul. 1 Maja 2 - piękna dwuwieżowa świątynia z XIX wieku, stojąca w miejscu starego drewnianego kościółka z XV wieku. Od początku istnienia kościoła w Kroczycach, nosi on wezwanie Św. Marii Magdaleny, której obraz słynący łaskami znajduje się w kaplicy kościelnej. Do kroczyckiego kościoła sprowadzono go w 1616 roku z Rzymu. W kościele zobaczyć można też wspaniały ołtarz główny wykonany z miejscowego kalcytu, powstały w formie Groty z Lourdes.

Kroczyce
Kroczyce

- Lipa - pod kościołem stoi ciekawy pomnik przyrody - 500-letnia lipa, a obok niej stoi pomnik papieża Jana Pawła II- Kapliczki w Kroczycach - w miejscowości znajduje się kilka zabytkowych kapliczek, m.in. przy ul. Batalionów Chłopskich i ul. Kopernika. Jest też kaplica cmentarna z końca XIX wieku.

Kroczyce
Góra Zborów
Góra Zborów

Atrakcje w Kroczycach

- Rezerwat Góra Zborów w Podlesicach - rezerwat przyrody nieożywionej, chronione są tutaj skaliste wzgórza - Góra Zborów i Kołoczek, z jaskiniami i ostańcami.- Skały Kroczyckie i Podlesickie - pasmo wzniesień z charakterystycznymi ostańcami skalnymi o ciekawych nazwach, jak Wielbłąd, Filar Wyklętych czy Turnia Motocyklistów, wykorzystywanymi często przez adeptów wspinaczki.

Góra Zborów
Góra Zborów

- Jaskinie - np. Jaskinia w Kroczycach z odnalezionymi kośćmi ludzi i zwierząt, Jaskinia Głęboka w Kruczych Skałach, Jaskinia Berkowa w Górze Kołoczek.

- Szlaki turystyczne - przez Kroczyce przebiegają: najpopularniejszy na Jurze czerwony Szlak Orlich Gniazd, żółty Szlak Zamonitu oraz czarny Szlak Kroczycki.

Kroczyce
Kroczyce

- Zbiorniki wodne w Kroczycach - kompleks zbiorników Dzibice na rzece Białce, Zalew Siamoszyce na rzece Krztyni i zbiorniki wodne Przyłubsko na Krztyni. Zbiorniki te atrakcyjne są dla wędkarzy ale też do kąpieli i sportów wodnych, gdyż latem można wypożyczać sprzęt wodny.

- Ośrodki jeździeckie i łowiectwo

Kroczyce kościół
Kroczyce
Kroczyce

Szkoły wspinaczkowe w Kroczycach

- Jurajskie Centrum Imprez Plenerowych, Podlesice 5 - szkoła przetrwania oferuje wspinaczkę, zjazdy, zwiedzanie jaskiń, przeprawy przez mosty linowe, nurkowanie, spływy rzekami, jazdę konną, loty balonem, skoki ze śmigłowca do wody, paintball, strzelanie z łuku czy kursy specjalistyczne oraz wycieczki krajoznawcze po Jurze. Zajęcia prowadzi kadra szkoły i ratownicy GOPR (biuro@vandercoghen.pl).

- Szkoła Alpinizmu Extrem, Podlesice 61 - szkoła oferuje kursy wspinaczkowe, (jarek.caban@wp.pl).

Kroczyce
Kroczyce

Oficjalna strona Kroczyc

Kościół w Kroczycach
Siamoszyce
Siamoszyce

Kroczyce noclegi

Kroczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Kroczycach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°33'42N, 19°34'13E
05 styczeń 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Kroczyce na blogu

Kościół Św. Jacka i Magdaleny w Kroczycach

Kroczycki kościół został wybudowany w latach 1893-95 na miejscu wcześniejszej świątyni drewnianej z około 1427 roku. Kościół w Kroczycach jest bardzo ciekawy, ponieważ w jego wnętrzach znajduje się niesamowity ołtarz główny z brył kalcytowych w kształcie Groty z Lourdes, groty ze stalaktytami. W kościele zobaczyć też można epitafium Jadwigi Woykowskiej, która zmarła w roku 1643 czy drewniany relikwiarz w kształcie dłoni ludzkiej. Na...
22 maj 2012 09:47

Grodzisko na Górze Słupsko koło Kostkowic w gminie Kroczyce

Grodzisko znajdowało się w partii szczytowej Góry Słupsko, w Skałach Kroczyckich w pobliżu Kostkowic. Prawdopodobnie było to jedno z największych na Jurze grodzisk, posiadało dość solidną budowę oraz umocnienia. Grodzisko było trudno dostępne od północy, gdyż opierało się w tym miejscu o strome urwisko skalne, z którego, swoja drogą, roztacza się wspaniały widok na okolicę. Od południa grodzisko chronił pierścień podwójnych wałów rozdzielonych fosą...
21 maj 2012 09:01

Rezerwat Góra Zborów w Kroczycach

Rezerwat Góra Zborów to rezerwat przyrody nieożywionej, o powierzchni około 45 ha, utworzony w 1957 r. w Podlesiach (gmina Kroczyce) dla ochrony skał wapiennych i muraw kserotermicznych. Teren rezerwatu obejmuje Górę Zborów oraz Pasmo Kołoczyk. Wśród występujących tu licznie ostańców można rozpoznać interesujące formy skalne przypominające sylwetki ludzkie i zwierzęce, mające oczywiście swoje nazwy, nadane przez wspinaczy, np. Krucze Skały, Ogródek, Młynarz, Młyny,...
20 maj 2012 20:26
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację