Kroczyce

Kroczyce to miejscowość w województwie śląskim, leżąca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na północ od Ogrodzieńca i Zawiercia, na skrzyżowaniu tras 78 i 792. Miejscowość malowniczo położona jest w otoczeniu pięknych ostańców jurajskich, które stworzyły tutaj skupisko często wykorzystywane przez amatorów wspinaczki.Zabytki w Kroczycach

- Kościół Św. Jacka i Marii Magdaleny w Kroczycach, ul. 1 Maja 2 - piękna dwuwieżowa świątynia z XIX wieku, stojąca w miejscu starego drewnianego kościółka z XV wieku. Od początku istnienia kościoła w Kroczycach, nosi on wezwanie Św. Marii Magdaleny, której obraz słynący łaskami znajduje się w kaplicy kościelnej. Do kroczyckiego kościoła sprowadzono go w 1616 roku z Rzymu. W kościele zobaczyć można też wspaniały ołtarz główny wykonany z miejscowego kalcytu, powstały w formie Groty z Lourdes.

Kroczyce
Kroczyce

- Lipa - pod kościołem stoi ciekawy pomnik przyrody - 500-letnia lipa, a obok niej stoi pomnik papieża Jana Pawła II- Kapliczki w Kroczycach - w miejscowości znajduje się kilka zabytkowych kapliczek, m.in. przy ul. Batalionów Chłopskich i ul. Kopernika. Jest też kaplica cmentarna z końca XIX wieku.

Atrakcje w Kroczycach

- Rezerwat Góra Zborów w Podlesicach - rezerwat przyrody nieożywionej, chronione są tutaj skaliste wzgórza - Góra Zborów i Kołoczek, z jaskiniami i ostańcami.- Skały Kroczyckie i Podlesickie - pasmo wzniesień z charakterystycznymi ostańcami skalnymi o ciekawych nazwach, jak Wielbłąd, Filar Wyklętych czy Turnia Motocyklistów, wykorzystywanymi często przez adeptów wspinaczki.

Góra Zborów
Góra Zborów

- Jaskinie - np. Jaskinia w Kroczycach z odnalezionymi kośćmi ludzi i zwierząt, Jaskinia Głęboka w Kruczych Skałach, Jaskinia Berkowa w Górze Kołoczek.

- Szlaki turystyczne - przez Kroczyce przebiegają: najpopularniejszy na Jurze czerwony Szlak Orlich Gniazd, żółty Szlak Zamonitu oraz czarny Szlak Kroczycki.

Kroczyce
Kroczyce

- Zbiorniki wodne w Kroczycach - kompleks zbiorników Dzibice na rzece Białce, Zalew Siamoszyce na rzece Krztyni i zbiorniki wodne Przyłubsko na Krztyni. Zbiorniki te atrakcyjne są dla wędkarzy ale też do kąpieli i sportów wodnych, gdyż latem można wypożyczać sprzęt wodny.

- Ośrodki jeździeckie i łowiectwo

Szkoły wspinaczkowe w Kroczycach

- Jurajskie Centrum Imprez Plenerowych, Podlesice 5 - szkoła przetrwania oferuje wspinaczkę, zjazdy, zwiedzanie jaskiń, przeprawy przez mosty linowe, nurkowanie, spływy rzekami, jazdę konną, loty balonem, skoki ze śmigłowca do wody, paintball, strzelanie z łuku czy kursy specjalistyczne oraz wycieczki krajoznawcze po Jurze. Zajęcia prowadzi kadra szkoły i ratownicy GOPR (biuro@vandercoghen.pl).

- Szkoła Alpinizmu Extrem, Podlesice 61 - szkoła oferuje kursy wspinaczkowe, (jarek.caban@wp.pl).

Kroczyce
Kroczyce

Oficjalna strona Kroczyc

Kroczyce noclegi

Kroczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
50°33'42N, 19°34'13E
05 styczeń 2017
03 luty 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Kroczyce na blogu

Kościół Św. Jacka i Magdaleny w Kroczycach

Kroczycki kościół został wybudowany w latach 1893-95 na miejscu wcześniejszej świątyni drewnianej z około 1427 roku. Kościół w Kroczycach jest bardzo ciekawy, ponieważ w jego wnętrzach znajduje się niesamowity ołtarz główny z brył kalcytowych w kształcie Groty z Lourdes, groty ze stalaktytami. W kościele zobaczyć też można epitafium Jadwigi Woykowskiej, która zmarła w roku 1643 czy drewniany relikwiarz w kształcie dłoni ludzkiej. Na...
22 maj 2012 09:47

Grodzisko na Górze Słupsko koło Kostkowic w gminie Kroczyce

Grodzisko znajdowało się w partii szczytowej Góry Słupsko, w Skałach Kroczyckich w pobliżu Kostkowic. Prawdopodobnie było to jedno z największych na Jurze grodzisk, posiadało dość solidną budowę oraz umocnienia. Grodzisko było trudno dostępne od północy, gdyż opierało się w tym miejscu o strome urwisko skalne, z którego, swoja drogą, roztacza się wspaniały widok na okolicę. Od południa grodzisko chronił pierścień podwójnych wałów rozdzielonych fosą...
21 maj 2012 09:01

Rezerwat Góra Zborów w Kroczycach

Rezerwat Góra Zborów to rezerwat przyrody nieożywionej, o powierzchni około 45 ha, utworzony w 1957 r. w Podlesiach (gmina Kroczyce) dla ochrony skał wapiennych i muraw kserotermicznych. Teren rezerwatu obejmuje Górę Zborów oraz Pasmo Kołoczyk. Wśród występujących tu licznie ostańców można rozpoznać interesujące formy skalne przypominające sylwetki ludzkie i zwierzęce, mające oczywiście swoje nazwy, nadane przez wspinaczy, np. Krucze Skały, Ogródek, Młynarz, Młyny,...
20 maj 2012 20:26

Wasze podróże do Kroczyc

Od Morska do Podzamcza przez Okiennik
13 wrzesień 2019 13:56
Szlak Orlich Gniazd
31 styczeń 2017 22:10
Skałkowo (Góra Zborów)
29 sierpień 2016 21:11
W poszukiwaniach wiosny
09 marzec 2015 08:51
jura rezerwat góry zborów
13 lipiec 2014 15:19
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację