Kościół w Kroczycach

50°33'41" N
19°34'11" E
Śląskie
2014-02-11 11:31:44
315m npm
Normalna
Zdjęcia (7)

Kościół Św. Jacka i Marii Magdaleny w Kroczycach to murowana dwuwieżowa budowla z XIX wieku. Powstała ona w miejscu drewnianego kościoła z 1427 roku fundacji rycerza Piotra Firleja, który w ten sposób podziękował za szczęśliwy powrót z bitwy pod Grunwaldem.Zarówno drewniany kościółek, jak i nowa okazała świątynia noszą wezwanie Św. Marii Magdaleny. Już w 1616 roku do kroczyckiego kościoła przybył z Rzymu słynący łaskami obraz św. Marii Magdaleny w srebrnej sukni. W kościelnej kaplicy wraz z cudownym obrazem znalazły się też relikwie Św. Marii Magdaleny, Drzewa Krzyża Świętego, a także Św. Emerencjanny i Św. Felicji.

W XX wieku świątynia zyskała drugiego patrona - Św. Jacka, któremu dedykowano drugą kaplicę kościelną. Znajduje się w niej ołtarz i figura Św. Jacka w otoczeniu dwóch aniołów.Kalcytowy ołtarz główny

W kościele w Kroczycach zobaczyć też można piękny, niecodzienny ołtarz główny. Ma on formę groty wzorowanej na Grocie z Lourdes, a co ciekawe, jest on wykonany z miejscowego kalcytu, czyli budulca, który tworzy nacieki w jaskiniach.

Kościół Św. Jacka i Marii Magdaleny
ul. 1 Maja 2, Kroczyce
tel. 34/ 315-20-15
www.diecezja.kielce.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: