Brama Krakowska w Ojcowie

Brama Krakowska w Ojcowskim Parku Narodowym
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Brama Krakowska to przepiękny, olbrzymi twór skalny znajdujący się w Dolinie Prądnika, w cudnym Ojcowskim Parku Narodowym. Naturalna skalna brama utworzyła się z odpornych wapieni, tworząc dziś niesamowity, charakterystyczny ostaniec, przypominający kształtem właśnie wielką bramę. Ostaniec ten stoi na dnie doliny i sięga wysokością około 15 metrów. Na jednej ze ścian widnieje obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Według tradycji miał tędy niegdyś prowadzić szlak handlowy ze Śląska do Krakowa, dlatego ostaniec nazwano bramą. Są też inne podobne twory skalne na Jurze, również nazywane bramami, jak np. słynna Brama Bolechowicka otwierająca Dolinę Bolechowicką czy brama w Dolinie Będkowskiej.

Brama Krakowska w Ojcowskim Parku Narodowym
Brama Krakowska w Ojcowskim Parku Narodowym

Obok Bramy Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym bije Źródełko Miłości oraz stacjonują dorożki, które wiozą z powrotem na parking znużonych turystów. Przebiega tędy czerwony szlak biegnący główną częścią Doliny Prądnika oraz niebieski szlak wiodący spod Bramy do Groty Łokietka.Legenda o końcu świata

A czy wiesz, że Brama Krakowska się zamyka? Jak głosi legenda, jej filary z roku na rok zbliżają się do siebie i gdy przeciwległe skały się dotkną, świat się skończy. Dlatego zaradni turyści zapierają jej skrzydła kijami, by oddalić widmo tragedii. Jeżeli więc będziesz pod ostańcami, to wciśnij pod skały patyk, by oddalić dzień zagłady.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: płatny pod zamkiem w Ojcowie (8 zł na dzień), ale na Złotej Górze (5 zł na dzień)

Brama Krakowska
Dolina Prądnika, Ojców
Niebieski szlak

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Brama Krakowska w OPN
Brama Krakowska w Ojcowskim Parku Narodowym
(4.6 głosów: 149)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 149)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Joanna Pełka
Joanna Pełka
Piękne tereny warto jechac.. polecam
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Polecam
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024