Igła Deotymy to znany i ciekawy ostaniec w Ojcowskim Parku Narodowym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, stojący w pięknej i malowniczej Dolinie Prądnika, pomiędzy Panieńskimi Skałami i Skałami Kawalerskimi. To jeden z wielu tutaj niesamowitych tworów skalnych o niezwykłych kształtach i nazwach.
Igła Deotymy ma kształt smukłej iglicy, stąd jeden człon nazwy, drugi natomiast pochodzi od słowa Deotyma, literackiego pseudonimu Jadwigi Łuszczewskiej - poetki, która przebywała w Ojcowie w 1853 roku. Ponoć mieszkała ona właśnie w willi "Pod Koroną", stojącą tuż obok Igły Deotymy i to właśnie w cudnej Dolinie Prądnika tworzyła swe wiersze.
Igła Deotymy, podobnie jak Maczuga Herkulesa, nie jest udostępniona do wspinaczki skałkowej, a dodatkowo malowniczo opleciona jest winobluszczem, który na jesień mieni się wspaniałą czerwienią. W pobliżu ostańca rosną nasadzone brzozy ojcowskie, bardzo rzadko spotykane drzewo, niemal endemit.
Igła Deotymy
Dolina Prądnika, główna arteria, zielony szlak, Ojców
Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.