Brama Krakowska, Anna Piernikarczyk

Powstanie ostańców

Ostańce to prawdziwy skarb Jury, jeden z najbardziej efektownych i specyficznych elementów tej pięknej krainy. Na masywy skalne nieustająco działa erozja, czyli procesy niszczące, poprzez wodę czy wiatr. Głównym procesem niszczenia skał wapiennych są procesy krasowe czyli wypłukiwanie przez wodę z domieszką dwutlenku węgla. Fragmenty zbudowane z odporniejszych skał, które ostały się z całego masywu nazywają się właśnie ostańcami i są zbudowane z twardych wapieni skalistych.Najpopularniejsze ostańce

Najsłynniejsza skałka w Ojcowie to oczywiście Maczuga Herkulesa stojąca przy zamku Pieskowa Skała. Jej kształt to symbol i wizytówka OPN-u oraz całej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Innym, znanym ostańcem jest Igła Deotymy w Dolinie Prądnika, która przybrała kształt iglicy. Dalej, na głównym szlaku natrafimy na potężną Bramę Krakowską. Aż trudno uwierzyć, iż budowniczym tej pięknej bramy jest sama natura. Poza tym w Ojcowie odnajdziemy Skały Panieńskie, Skały Koronne z Jaskinią Ciemną i Rękawicą czy skaliste Wzgórze Okopy.

Rękawica Ojcowski Park Narodowy

Ostańce
Dolina Prądnika, Ojców

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°11'45" N, 19°49'45" E
Małopolskie
2019-07-27
2020-02-02 02:01

Noclegi w okolicy

Zobacz inne osobliwości przyrodnicze
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą