Jaskinia Ciemna w Ojcowie

Jaskinia Ciemna w Ojcowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Jaskinia Ciemna znajduje się w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, wysoko ponad dnem Doliny Prądnika, w skałach zwanych Górą Koronną. Kasa do jaskini mieści się na dnie doliny poniżej wejścia, u wylotu zielonego szlaku. Po zakupie biletu należy wspiąć się dość ostro pod górę do Jaskini, a później warto wejść jeszcze wyżej i dalej zielonym szlakiem na Górę Okopy, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na całą dolinę Prądnika i Ojcowski Park Narodowy.

Jaskinia Ciemna w Ojcowie
Jaskinia Ciemna w Ojcowie

Zwiedzanie Jaskini Ciemnej ze świeczką

Jaskinia Ciemna to unikatowy obiekt w skali kraju, przynajmniej z kilku powodów, po pierwsze jej korytarze nie są oświetlone, mimo, że jest udostępniona dla turystów i zwiedzanie odbywa się przy świeczkach, co dodaje całej sprawie niezwykłego smaczku i klimatu. Zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem, od kwietnia do października. Po drugie Jaskinia Ciemna jest bardzo cennym stanowiskiem archeologicznym, jednym z cenniejszych w Polsce, znalezione tu ślady bytności człowieka sięgają 120 tys. lat. Część zabytków z jaskini podziwiać można w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego.Jaskinia Ciemna w Ojcowie
Jaskinia Ciemna w Ojcowie

Atrakcje w Jaskini Ciemnej

Szata naciekowa jaskini nie jest oszałamiająca, gdyż już od XIX wieku jest niszczona przez turystów, natomiast spotkać tu można hibernujące nietoperze - nocki duże i podkowce małe. Właśnie z ich powodu jaskinia otwiera się dopiero w drugiej połowie kwietnia i jest zamykana około połowy października albo nawet wcześniej, jak tylko nietoperze zbierają się do hibernacji. Oczywiście w jaskini trafiają się też popularne, jadowite pająki jaskiniowe - meta menardi (sieciarz jaskiniowy). Planując odwiedzenie jaskini latem, pamiętaj, że w jej wnętrzu panuje temperatura około 7 stopni Celsjusza.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne: IV-X, codziennie od godziny 10.00
Bilety: normalny 6,50 zł, ulgowy 4,50 zł
Uwaga: Bilety do nabycia w kasie około 400 m przed jaskinią, na dnie Doliny Prądnika, dlatego chcąc zwiedzić jaskinię, najlepiej przemierzać zielony szlak od strony Ojcowa, a nie Góry Okopy.
Parking: płatny pod zamkiem, 8 zł za cały dzień, Złota Góra 5 zł za cały dzień, płatne przez cały rok, codziennie, w parkomatach
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów znajdziesz na stronie: www.ojcowskiparknarodowy.pl

Adres

Jaskinia Ciemna
Góra Koronna, Ojców, Ojcowski Park Narodowy
tel. 12/ 380-10-11

GPS: 50°11'49N, 19°49'54E

Ojców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jaskinia Ciemna w Ojcowie
Jaskinia Ciemna w Ojcowie
Jaskinia Ciemna w Ojcowie
Jura Krakowsko Częstochowska Ojców
Ważna
jaskinie jaskinie udostępnione jaskinie jurajskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 76)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024