Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Rękawica w Ojcowie

Rękawica Ojcowski Park Narodowy
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Skała Rękawica to fantastyczny ostaniec jurajski o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającym dłoń lub właśnie rękawicę. Sterczy on w Ojcowskim Parku Narodowym, w środkowej części Doliny Prądnika, przy zielonym szlaku, w masywie Góry Koronnej i wznosi się około 85 m powyżej dna doliny, niedaleko otworu Jaskini Ciemnej.

Skąd nazwa ostańca?

Skała Rękawica nazywana jest też Pięciopalcówką lub Białą Ręką, a powstanie jej nazwy wiąże się z piękną legendą. Otóż kiedyś Tatarzy podczas najazdu na Polskę zbliżyli się mocno do Ojcowa i okoliczna ludność musiała schronić się w Jaskini Ciemnej. Nieustępliwi Tatarzy wdarli się jednak w okoliczne lasy i na jurajskie skały. I wtedy to sam Bóg zasłonił otwór groty własną ręką. Gdy bezpieczni wieśniacy wyszli już z ukrycia, w miejscu Bożej ręki widniała ogromna skała, właśnie w kształcie dłoni.

Skałka Rękawica
Skałka Rękawica

Skała stoi tu do dziś, stanowiąc bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny, jakich tutaj wiele, a faktycznie stoi nie od napadu Tatarów, ale od milionów lat, kiedy mniej odporne wapienie zostały zniszczone przez erozję, a ostały się tylko te najtwardsze, stąd nawa ostańce.

Rękawica
Dolina Prądnika, szlak zielony, Ojców

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

(4.7 głosów: 59)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 59)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024