Rękawica Ojcowski Park Narodowy

Rękawica w Ojcowie

(4.7 głosów: 57)

Skała Rękawica to fantastyczny ostaniec jurajski o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającym dłoń lub właśnie rękawicę. Sterczy on w Ojcowskim Parku Narodowym, w środkowej części Doliny Prądnika, przy zielonym szlaku, w masywie Góry Koronnej i wznosi się około 85 m powyżej dna doliny, niedaleko otworu Jaskini Ciemnej.Skąd nazwa ostańca?

Skała Rękawica nazywana jest też Pięciopalcówką lub Białą Ręką, a powstanie jej nazwy wiąże się z piękną legendą. Otóż kiedyś Tatarzy podczas najazdu na Polskę zbliżyli się mocno do Ojcowa i okoliczna ludność musiała schronić się w Jaskini Ciemnej. Nieustępliwi Tatarzy wdarli się jednak w okoliczne lasy i na jurajskie skały. I wtedy to sam Bóg zasłonił otwór groty własną ręką. Gdy bezpieczni wieśniacy wyszli już z ukrycia, w miejscu Bożej ręki widniała ogromna skała, właśnie w kształcie dłoni.

Skała stoi tu do dziś, stanowiąc bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny, jakich tutaj wiele, a faktycznie stoi nie od napadu Tatarów, ale od milionów lat, kiedy mniej odporne wapienie zostały zniszczone przez erozję, a ostały się tylko te najtwardsze, stąd nawa ostańce.Rękawica
Dolina Prądnika, szlak zielony, Ojców

Ojców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°11'48N, 19°49'54E
25 czerwiec 2015
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację