Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Skała Rękawica to fantastyczny ostaniec jurajski o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającym dłoń lub właśnie rękawicę. Sterczy on w Ojcowskim Parku Narodowym, w środkowej części Doliny Prądnika, przy zielonym szlaku, w masywie Góry Koronnej i wznosi się około 85 m powyżej dna doliny, niedaleko otworu Jaskini Ciemnej.Skąd nazwa ostańca?

Skała Rękawica nazywana jest też Pięciopalcówką lub Białą Ręką, a powstanie jej nazwy wiąże się z piękną legendą. Otóż kiedyś Tatarzy podczas najazdu na Polskę zbliżyli się mocno do Ojcowa i okoliczna ludność musiała schronić się w Jaskini Ciemnej. Nieustępliwi Tatarzy wdarli się jednak w okoliczne lasy i na jurajskie skały. I wtedy to sam Bóg zasłonił otwór groty własną ręką. Gdy bezpieczni wieśniacy wyszli już z ukrycia, w miejscu Bożej ręki widniała ogromna skała, właśnie w kształcie dłoni.

Skałka Rękawica
Skałka Rękawica

Skała stoi tu do dziś, stanowiąc bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny, jakich tutaj wiele, a faktycznie stoi nie od napadu Tatarów, ale od milionów lat, kiedy mniej odporne wapienie zostały zniszczone przez erozję, a ostały się tylko te najtwardsze, stąd nawa ostańce.

Rękawica
Dolina Prądnika, szlak zielony, OjcówOjców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020