Rękawica w Ojcowie

Zdjęcia (2)

Skała Rękawica to fantastyczny ostaniec jurajski o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającym dłoń lub właśnie rękawicę. Sterczy on w Ojcowskim Parku Narodowym, w środkowej części Doliny Prądnika, przy zielonym szlaku, w masywie Góry Koronnej i wznosi się około 85 m powyżej dna doliny, niedaleko otworu Jaskini Ciemnej.Skąd nazwa ostańca?

Skała Rękawica nazywana jest też Pięciopalcówką lub Białą Ręką, a powstanie jej nazwy wiąże się z piękną legendą. Otóż kiedyś Tatarzy podczas najazdu na Polskę zbliżyli się mocno do Ojcowa i okoliczna ludność musiała schronić się w Jaskini Ciemnej. Nieustępliwi Tatarzy wdarli się jednak w okoliczne lasy i na jurajskie skały. I wtedy to sam Bóg zasłonił otwór groty własną ręką. Gdy bezpieczni wieśniacy wyszli już z ukrycia, w miejscu Bożej ręki widniała ogromna skała, właśnie w kształcie dłoni.

Skała stoi tu do dziś, stanowiąc bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny, jakich tutaj wiele, a faktycznie stoi nie od napadu Tatarów, ale od milionów lat, kiedy mniej odporne wapienie zostały zniszczone przez erozję, a ostały się tylko te najtwardsze, stąd nawa ostańce.Rękawica
Dolina Prądnika, szlak zielony, Ojców

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: