Rękawica Ojcowski Park Narodowy

Rękawica w Ojcowie

(4.7 głosów: 58)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Skała Rękawica to fantastyczny ostaniec jurajski o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającym dłoń lub właśnie rękawicę. Sterczy on w Ojcowskim Parku Narodowym, w środkowej części Doliny Prądnika, przy zielonym szlaku, w masywie Góry Koronnej i wznosi się około 85 m powyżej dna doliny, niedaleko otworu Jaskini Ciemnej.

Skąd nazwa ostańca?

Skała Rękawica nazywana jest też Pięciopalcówką lub Białą Ręką, a powstanie jej nazwy wiąże się z piękną legendą. Otóż kiedyś Tatarzy podczas najazdu na Polskę zbliżyli się mocno do Ojcowa i okoliczna ludność musiała schronić się w Jaskini Ciemnej. Nieustępliwi Tatarzy wdarli się jednak w okoliczne lasy i na jurajskie skały. I wtedy to sam Bóg zasłonił otwór groty własną ręką. Gdy bezpieczni wieśniacy wyszli już z ukrycia, w miejscu Bożej ręki widniała ogromna skała, właśnie w kształcie dłoni.

Skałka Rękawica, Karol
Skałka Rękawica, Karol


Skała stoi tu do dziś, stanowiąc bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny, jakich tutaj wiele, a faktycznie stoi nie od napadu Tatarów, ale od milionów lat, kiedy mniej odporne wapienie zostały zniszczone przez erozję, a ostały się tylko te najtwardsze, stąd nawa ostańce.

Rękawica
Dolina Prądnika, szlak zielony, Ojców

Ojców noclegi

Ojców to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023