Pustenia Bł. Salomei w Grodzisku, Anna Piernikarczyk

W miejscowości Grodzisko, na trasie z Ojcowa do Zamku Pieskowa Skała, wysoko ponad doliną wznosi się kościół i pustelnia bł. Salomei, w pięknym krajobrazie. Dojechać samochodem można tu od strony Skały.

Historia Pustelni

Długie i ciekawe są dzieje tego wzgórza. 800 lat temu, na początku XIII wieku Henryk Brodaty postawił tu gród obronny. W 1243 roku do władzy doszedł Bolesław Wstydliwy, który przekazał Grodzisko swej siostrze Salomei, która wstąpiwszy do klasztoru Klarysek, przeniosła zakon w 1262 roku właśnie tutaj, do Grodziska.

Ojcowski Park Narodowy

Kompleks zabudowań

Dziś na fundamentach dawnego klasztoru stoi piękny, majestatyczny barokowy kompleks architektoniczny - ładny kościółek Wniebowzięcia NMP i bł. Salomei z lat 1677-91, przy którym powstały domki modlitwy, Grota Ogrodu Getsemani i dom prebendarza. Zachowała się też oryginalna pustelnia z XIII wieku, w której miała sypiać i modlić się Salomea, później beatyfikowana. Kościół otacza zabytkowy mur z barokowymi bramami i posągami członków rodziny bł. Salomei i Henryka Brodatego.

Figura słonia

Turyści upodobali sobie stojącą przed pustelnią kamienną figurę słonia, z którą trzeba zrobić sobie zdjęcie. Na grzbiecie słonia w 1686 roku stanął granitowy obelisk upamiętniający zwycięstwo Jana III Sobieskiego na Turkami w 1683 roku.

Grodzisko

Kościół Wniebowzięcia NMP (parafia wspólna z Kaplicą Na Wodzie)
Grodzisko 7, Skała
tel. 600-450-334
www.ojcow-grodzisko.pl
Msze św: Cały rok, niedziela 12.00
Zwiedzanie kościoła po uzgodnieniu telefonicznym: 600-450-334

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: