50°3'18" N, 19°53'36" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Kraków jest polskim rekordzistą jeśli chodzi o kopce, bo znajdują się tu aż 4 atrakcje tego typu. Niegdyś w parku przy pałacu w Łobzowie był piąty kopiec - Esterki, legendarnej ukochanej Kazimierza Wielkiego, która na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna wprost do stawu. Dzisiaj jest tu boisko WKS Wawel.Kopce w Krakowie to bardzo popularne miejsca, chętnie i licznie odwiedzane przez turystów i mieszkańców, odbywają się tutaj często imprezy plenerowe. I choć powstały jako upamiętnienie ważnych wydarzeń lub postaci historycznych, miejsca te pozbawione są niepotrzebnego patetyzmu i stały się ciekawą atrakcją turystyczną miasta.

Kopiec Piłsudskiego - widok z Lasku Wolskiego
Kopiec Piłsudskiego - widok z Lasku Wolskiego

Kopiec Kościuszki

Najpopularniejszym z kopców krakowskich jest Kopiec Kościuszki z 1823 roku - cel wielu wycieczek. Usypany na Wzgórzu Św. Bronisławy (dojście ul. św. Bronisławy i al. Waszyngtona) stanowi świetny punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama miasta historycznego i współczesnego. Jego wysokość to nieco ponad 30 m.

Kopiec ten powstał w czasach nowożytnych, w trakcie trwania zaborów i był dla Polaków symbolem walki o wolność. U jego stóp wznoszą się pozostałości fortyfikacji z okresu panowania austriackiego, kiedy Kraków pełnił funkcję twierdzy.

Kopiec Wandy
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki


I choć Niemcy podczas II wojny światowej chcieli go zlikwidować, gdyż stanowił ważny symbol polskości, kopiec przetrwał i wpisał się w panoramę Krakowa na trwałe, szczególnie nocą, kiedy fantastycznie oświetlony widoczny jest z wielu miejsc w mieście.

Kopiec Józefa Piłsudskiego

W pobliżu Kopca Kościuszki znajduje się najmłodszy i zarazem największy kopiec w Krakowie - Kopiec Józefa Piłsudskiego o wysokości około 35 m. Usypany został w 1937 roku na wzgórzu Sowiniec. Podobnie jak w kopcu Kościuszki, z którego prowadzi tu trasa spacerowa, również Kopiec Piłsudskiego buduje m.in. ziemia ze wszystkich pól bitewnych polskich żołnierzy z I wojny światowej oraz z pogorzelisk II wojny światowej. Kopiec otacza Lasek Wolski.

Kopiec krakusa
Kopiec krakusa


Kopiec Wandy i kopiec Kraka

Dwa najstarsze krakowskie kopce to Kopiec Krakusa w Podgórzu (okolice ul. Wielickiej) i Wandy w Nowej Hucie (ul. Ujastek Mogilski). Są to pagóry zachowane do dnia dzisiejszego jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Usypane zostały najprawdopodobniej w VII lub VIII wieku przez okoliczne plemiona, prawdopodobnie na cześć ówczesnych władców. Kopiec Kraka powstał na cześć legendarnego założyciela Krakowa, który został pochowany na jego szczycie, a sam kopiec usypali jego synowie. Kopiec Wandy natomiast powstał prawdopodobnie jako mogiła córki Kraka - Wandy. Zarówno Kopiec Kraka, jak i Kopiec Wandy mają wysokość około 15 m. Między mimi istnieje zależność, w pewnych dniach w roku z Kopca Wandy widać zachód słońca idealnia nad Kopcem Kraka, znów w inne dni z Kopca Kraka widać wschód słońca idealnie nad Kopcem Wandy, ponoć daty te pokrywają się w zbliżeniu z datami świąt celtyckich.

Dojazd do Kopców w Krakowie

Wszystkie kopce w Krakowie warto odwiedzić, gdyż można z nich zobaczyć piękną panoramę królewskiego miasta.

Kopiec Kościuszki, ul. Waszyngtona 1
Kopiec Kraka, ul. Maryewskiego
Kopiec Wandy, ul. Ujastek Mogilski 7
Kopiec Piłsudkiego, ul. Zakamycze, Zwierzyniec

Kopiec Kościuszki: tramwaje 1, 2, 6 na Salwator, potem krótki spacer lub długi spacer spod Wawelu
Kopiec Piłsudskiego: dłuższy spacer z Kopca Kościuszki lub krótszy z ul. Wędrowników (okolica Klasztoru Kamedułów na Bielanach)
Kopiec Kraka: tramwaje 3, 6, 9, 13, 23 i 24 (okolice Cmentarza Podgórskiego)
Kopiec Wandy: tramwaj 21

Kopiec krakusa
Kopiec krakusa

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021