Kopce w Krakowie - zwiedzanie, lokalizacja, parkingi

Kopiec Kościuszki
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Kraków jest polskim rekordzistą jeśli chodzi o kopce, bo znajduje się tu aż 5 atrakcji tego typu. To najpopularniejszy Kopiec Kościuszki, najwyższy Kopiec Piłsudskiego, idealny na zachody słońca Kopiec Kraka, podobny genezą Kopiec Wandy i najniższy, a zarazem najmłodszy Kopiec Jana Pawła II.

Kopce w Krakowie to bardzo popularne miejsca, chętnie i licznie odwiedzane przez turystów i mieszkańców, odbywają się tutaj często imprezy plenerowe. I choć powstały jako upamiętnienie ważnych wydarzeń lub postaci historycznych, miejsca te pozbawione są niepotrzebnego patetyzmu i stały się ciekawą atrakcją turystyczną miasta.



Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki

Najpopularniejszym z kopców krakowskich jest Kopiec Kościuszki - cel wielu wycieczek. Usypany na Wzgórzu Św. Bronisławy (dojście ul. św. Bronisławy i al. Waszyngtona), w zachodniej części miasta, na terenie dzielnicy Zwierzyniec, stanowi świetny punkt widokowy. Ze szczytu roztacza się przepiękna panorama miasta historycznego i współczesnego, z drugiej zaś strony otwierają się widoki na beskidzkie szczyty. Wysokość samego pagóra to 34 metry, całość wznosi się na nieco ponad 330 m n.p.m.

Kopiec upamiętnia bohaterstwo Tadeusza Kościuszki, gdyż to w Krakowie rozpoczęła się Insurekcja Kościuszkowska. Budowa stożka rozpoczęła się 3 lata po śmierci bohatera i trwała w latach 1820-23. Kopiec powstał w trakcie trwania zaborów i był dla Polaków symbolem walki o wolność. U jego stóp wznoszą się pozostałości fortyfikacji z okresu panowania austriackiego, kiedy Kraków pełnił funkcję twierdzy.

I choć Niemcy podczas II wojny światowej chcieli go zlikwidować, gdyż stanowił ważny symbol polskości, kopiec przetrwał i wpisał się w panoramę Krakowa na trwałe, szczególnie nocą, kiedy fantastycznie oświetlony widoczny jest z wielu miejsc w mieście. Na miejscu powstało Muzeum Kościuszkowskie i wejście na górę odbywa się po wykupieniu biletu. Pod muzeum znajduje się bezpłatny parking.

Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki
Kopiec Kościuszki - Muzeum
Kopiec Kościuszki - Muzeum

Kopiec Piłsudskiego

W Lasku Wolskim, na szczycie Sowińca, odnaleźć można najwyższy kopiec w Krakowie - Józefa Piłsudskiego. Ma wysokość 35 metrów i zarazem stanowi najwyższy punkt w Krakowie, mierzący 383 m n.p.m. Usypany został w latach 1934-37. Początkowo miał stać się pomnikiem walki narodu o niepodległość, stąd jego inne nazwy to Kopiec Niepodległości i Kopiec Wolności, ale po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego ostatecznie kopiec nazwano jego imieniem.



Podobnie jak w kopcu Kościuszki, z którego prowadzi tu trasa spacerowa o długości około 6 km, również Kopiec Piłsudskiego buduje m.in. ziemia ze wszystkich pól bitewnych polskich żołnierzy z I wojny światowej oraz z pogorzelisk II wojny światowej.

Pod ten stożek nie podjedziesz samochodem, najlepiej zaparkować na płatnym parkingu przy ulicy Kukułczej i dalej podążać około 2 km zielonym szlakiem przez las, lub nieco dłuższą trasą asfaltową, dostępną dla wózków.

Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego
Kopiec Piłsudskiego

Kopiec Wandy i kopiec Kraka

Dwa najstarsze krakowskie kopce to Kopiec Krakusa w Podgórzu (okolice ul. Wielickiej) i Wandy w Nowej Hucie (ul. Ujastek Mogilski). Są to pagóry zachowane do dnia dzisiejszego jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Usypane zostały najprawdopodobniej w VII lub VIII wieku przez okoliczne plemiona, prawdopodobnie na cześć ówczesnych władców. Są też teorie, że znacznie wcześniej, jeszcze przed naszą erą. Nie ma zgodności co do ostatecznej daty usypania tych swoistych pomników.

Kopiec Kraka powstał na cześć legendarnego założyciela Krakowa. Pagórek usypali jego synowie. Kopiec Wandy natomiast powstał prawdopodobnie jako mogiła córki Kraka - Wandy, której ciało zgodnie z legendą wyłowiono z nurtów przepływającej niedaleko Wisły.



Kopiec Kraka liczy 16 metrów wysokości, natomiast Wandy ma 14 metrów wysokości. Między nimi istnieje pewna zależność. W pewnych dniach w roku z Kopca Wandy widać zachód słońca idealnie nad Kopcem Kraka, znów w inne dni z Kopca Kraka widać wschód słońca idealnie nad Kopcem Wandy. Ponoć daty te pokrywają się w zbliżeniu z datami świąt celtyckich.

Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka

Nieistniejący Kopiec Esterki

Niegdyś w parku przy pałacu w Łobzowie był kolejny kopiec - Esterki, legendarnej ukochanej Kazimierza Wielkiego. Podobno na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna wprost do stawu. Kopiec został zniszczony w latach 50. XX wieku, podczas budowy boiska klubu WKS Wawel, a być może jeszcze wcześniej, przed 1947 rokiem. Dzisiaj można go podziwiać jedynie na starych widokach miasta, na podstawie czego szacuje się, że miał wysokość około 5-7 metrów.

Kopiec Jana Pawła II

Najniższy obecnie i najmłodszy kopiec krakowski. Liczy 7 metrów wysokości, bez krzyża, a powstał w 1997 roku, a dokładniej w dniach 31 maja do 10 czerwca. Usypany został na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców na Dębnikach i jest pamiątką VI pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny.

Lokalizacja Kopców w Krakowie

Wszystkie kopce w Krakowie warto odwiedzić, z trzech pierwszych roztacza się piękna panorama królewskiego miasta.

Kopiec Kościuszki, ul. Waszyngtona 1
Kopiec Piłsudskiego, ul. Zakamycze, Zwierzyniec, Aleja Kasy Oszczędności Miasta Krakowa
Kopiec Kraka, ul. Maryewskiego
Kopiec Wandy, ul. Ujastek Mogilski 7
Kopiec Jana Pawła II, ul. Pawlickiego 1



Poniżej jest mapa z zaznaczonymi wszystkimi krakowskimi kopcami.

Lasek Wolski
Lasek Wolski

Film Dookoła Krakowa

W naszym filmie zdobywamy trzy krakowskie kopce oraz zwiedzimy inne atrakcje z dala od centrum. Polecamy!

Informacje praktyczne

Kopiec Piłsudskiego, Kopiec Kraka i Kopiec Wandy dostępne są cały rok przez całą dobę
Kopiec Kościuszki dostępny jest w godzinach otwarcia muzeum.

Kopiec Kościuszki, ul. Waszyngtona 1
Kopiec Kraka, ul. Maryewskiego
Kopiec Wandy, ul. Ujastek Mogilski 7
Kopiec Piłsudkiego, ul. Zakamycze, Zwierzyniec

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Wandy
(4.5 głosów: 51)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 51)
Twoja ocena jest dla nas ważna

polecam Kopiec Kraka, dobry dojazd, piękne otoczenie, łatwo wejść i widok na całe miasto
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024