Kopiec Kraka - legendarnego założyciela Krakowa

Kopiec Kraka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Kopiec Kraka w Krakowie, nazywany też Kopcem Krakusa, znajduje się na prawym brzegu Wisły, w dzielnicy Podgórze. Usypany został na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek - Wzgórzu Lasoty, o wysokości około 270 m n.p.m. W pobliżu znajduje się rozległy Kamieniołom Libana.

Wysokość Kopca Krakusa od podstawy do wierzchołka to 16 metrów, a średnica u podstawy wynosi 57 m. Średnica górna to 8 m, bowiem wierzchołek jest płaski i stanowi dogodny punkt widokowy. To wspaniałe miejsce na podziwianie zachodu słońca.



Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka

Kiedy powstał Kopiec Kraka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czas powstania, przeznaczenie, a nawet budowniczowie kopca Krakusa nie są znani. Dlatego istnieje kilka teorii na ten temat. Jan Długosz łączy usypanie kopca z osobą Kraka - legendarnego założyciela miasta Krakowa. Opisuje on w swym dziele, że pogrzebano go zgodnie z ówczesnym zwyczajem, na szczycie wzgórza, a dwaj jego synowie wznieśli kopiec na wieczną pamiątkę. Jeśli temu wierzyć, udało się dość dobrze, bo stożek trwa i przypomina do dziś o Kraku.

Kopiec Kraka
Kopiec Kraka

Rękawka na Kopcu Kraka

Z Kopcem Krakusa związane są obchody Rękawki. Jest to dawny polski zwyczaj, nadal kultywowany dziś w Krakowie, na wzgórzu Lasoty i pod Kopcem Krakusa, we wtorek po Świętach Wielkanocnych. Do tradycji rękawki należało m.in. rzucanie i toczenie jaj - symbolu zmartwychwstania. Pod kopcem w tym czasie poznać można zwyczaje Słowian z okresu wczesnośredniowiecznego. Dowiesz się jak żyli, walczyli i umierali.

Kopiec Kraka
Kopiec Kraka

Ciekawostka o Kopcu Krakusa

Stojąc na kopcu Krakusa 2 maja i 10 sierpnia zobaczysz wschodzące słońce dokładnie nad Kopcem Wandy. Co ciekawe, są to przybliżone daty celtyckich świąt. Z drugiej strony stojąc na Kopcu Wandy w odpowiednich dniach, zobaczysz zachód słońca idealnie nad Kopcem Kraka.

Pozostałe kopce w Krakowie to Kopiec Wandy, Kopiec Kościuszki i Kopiec Piłsudskiego.



Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka

Film o atrakcjach Krakowa

Poniższy film kończy się relacją ze zdobywania kopca Kraka z pięknymi kadrami zachodu słońca.

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatnie można zaparkować na pobliskiej ulicy Za Torem lub Alei Pod Kopcem

Kopiec Kraka
ul. Maryewskiego, Kraków

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 50)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna Rumanowska
Anna Rumanowska
Piękny widok na Kraków. Najbardziej polecam wieczorny spacer, kiedy całe miasto jest rozświetlone 🙂
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Piękny widok na panoramę miasta. A do tego bardzo historyczne miejsce, w którym pracował w kamieniołomie JPll, są resztki tego kamieniołomu.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024