Ławeczka Banacha i Nikodyma
Ławeczka Banacha i Nikodyma w Krakowie
(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ławeczka Banacha i Nikodyma - wybitnych matematyków

Na Plantach w Krakowie, niedaleko Wawelu, zobaczysz ławkę z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków - Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Stanęła tu w 2016 roku, w 100. rocznicę dyskusji matematycznej o całce Lebesgue'a, jaką odbyli tutaj naukowcy. Figury matematyków wykonał słynny krakowski rzeźbiarz - Stefan Dousa.

Dyskusja matematyków w Krakowie

O czym opowiada ławeczka? W 1916 roku Hugo Steinhaus, młody, ale znany już matematyk, spacerował Plantami i usłyszał słowa „całka Lebesgue'a”. Dziś to jedno z podstawowych pojęć matematyki wyższej, ale wtedy było to odkrycie ostatnich lat. Zaintrygowany Steinhaus podszedł do młodzieńców i włączył się do dyskusji.Jednym z nich był Stefan Banach, matematyk-samouk, natomiast drugi to Otton Nikodym, absolwent studiów matematycznych we Lwowie i nauczyciel matematyki w IV gimnazjum w Krakowie. Nieraz zdarzało im się wspólnie spacerować po Krakowie i dyskutować o matematyce. Wówczas Steinhaus opowiedział im o problemie, nad którym pracował już dłuższą chwilę. Ogromne było jego zdziwienie, gdy kilka dni później Banach podsunął mu jego rozwiązanie.

100 lat po tych wydarzeniach, stanęła w tym miejscu ławeczka upamiętniająca wybitne postaci i umysły. Każdy może z nimi przysiąść i odpocząć. Ławeczki to ostatnimi czasy popularna forma pomników, jakie pojawiają się na polskich placach i ulicach. Turyści bardzo je lubią i chętnie robią sobie z nimi zdjęcia. 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Adres

Ławeczka Banacha i Nikodyma
ul. Podzamcze 8, Kraków

GPS: 50°3'22N, 19°56'9E

Kraków noclegi

Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kraków
Normalna
ławeczka ławki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023