Ławeczka Banacha i Nikodyma - wybitnych matematyków

Ławeczka Banacha i Nikodyma
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Na Plantach w Krakowie, niedaleko Wawelu, zobaczysz ławkę z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków - Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Stanęła tu w 2016 roku, w 100. rocznicę dyskusji matematycznej o całce Lebesgue'a, jaką odbyli tutaj naukowcy. Figury matematyków wykonał słynny krakowski rzeźbiarz - Stefan Dousa.

Dyskusja matematyków w Krakowie

O czym opowiada ławeczka? W 1916 roku Hugo Steinhaus, młody, ale znany już matematyk, spacerował Plantami i usłyszał słowa „całka Lebesgue'a”. Dziś to jedno z podstawowych pojęć matematyki wyższej, ale wtedy było to odkrycie ostatnich lat. Zaintrygowany Steinhaus podszedł do młodzieńców i włączył się do dyskusji.

Jednym z nich był Stefan Banach, matematyk-samouk, natomiast drugi to Otton Nikodym, absolwent studiów matematycznych we Lwowie i nauczyciel matematyki w IV gimnazjum w Krakowie. Nieraz zdarzało im się wspólnie spacerować po Krakowie i dyskutować o matematyce. Wówczas Steinhaus opowiedział im o problemie, nad którym pracował już dłuższą chwilę. Ogromne było jego zdziwienie, gdy kilka dni później Banach podsunął mu jego rozwiązanie.

100 lat po tych wydarzeniach, stanęła w tym miejscu ławeczka upamiętniająca wybitne postaci i umysły. Każdy może z nimi przysiąść i odpocząć. Ławeczki to ostatnimi czasy popularna forma pomników, jakie pojawiają się na polskich placach i ulicach. Turyści bardzo je lubią i chętnie robią sobie z nimi zdjęcia. 

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę

Ławeczka Banacha i Nikodyma
ul. Podzamcze 8, Kraków

Noclegi w Krakowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024