Barbakan w Krakowie witający turystów podążających od Dworca Głównego w stronę Starówki to najbardziej na północ wysunięta pozostałość średniowiecznych fortyfikacji miasta, które tworzyły 3-kilometrowy pas podwójnych murów, z 47 basztami i 7 bramami, fosą oraz właśnie barbakanem.
Barbakan to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami, stanowiąca wycinek koła o średnicy wewnątrz prawie 25 m, a grubość murów to ponad 3 m. Barbakan wzniesiono w latach 1498-99, za panowania Jana Olbrachta. Ponoć w okresie od XV do XVIII wieku barbakan krakowski był fortecą nie do zdobycia. Jego podstawowym zadaniem była obrona pobliskiej Bramy Floriańskiej, z którą był połączony.
Dziś Barbakan w Krakowie stanowi oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w którym organizowane są różnorodne imprezy kulturalne jak i sportowe.
Barbakan - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
ul. Basztowa, Kraków
tel. 12/ 422-98-77, 619-23-20
edukacja@mhk.pl
www.mhk.pl/oddzialy/barbakan
Godziny zwiedzania: IV-X codziennie 10.30-18.00 (nieczynne w drugi poniedziałek miesiąca), XI-III Barbakan nieczynny
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł
Kraków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.