Jezioro Wdzydzkie

Kaszubskie Morze
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Jezioro Wdzydzkie na Kaszubach, a tak właściwie kompleks jezior z racji swego ogromu nazywane jest przez miejscowych Morzem Kaszubskim. To najpopularniejsze i najpiękniejsze miejsce na Pojezierzu Kaszubskim. To potężne jezioro ma ponad 1450 ha i 68 m głębokości. Ze względu na walory samego akwenu, jak i okolicy utworzono tu Wdzydzki Park Krajobrazowy kryjący rezerwaty przyrody.

Jezioro Wdzydzkie z wieży
Jezioro Wdzydzkie z wieży

Wyspy na Jeziorze

Z Jeziora Wdzydzkiego wyłaniają się 4 wyspy, z których największa nosząca nazwę Wielki Ostrów jest zamieszkała. Wody całego kompleksu Jeziora Wdzydzkiego układają się w kształt gigantycznego krzyża, widocznego ze wzgórza stanicy PTTK we Wdzydzach Kiszewskich. Cztery ramiona tworzą jeziora rynnowe: Radolne, Jelenie, Gołuń i Słupinko. W pobliżu, w otoczeniu wzgórz i sosnowych lasów, rozlewa się jeszcze kilkanaście mniejszych jezior, co w efekcie tworzy wyjątkowo malowniczy krajobraz.Wdzydze
Wdzydze

Raj dla wodniaków

Cała okolica to prawdziwy raj dla żeglarzy i kajakarzy, na których czeka szlak rzeki Wdy biegnący przez Jezioro Wdzydzkie. Również wędkarze będą zachwyceni, bowiem jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyje populacja wielkiej troci - odmiana łososia. Turyści przybywający nad Jezioro Wdzydze zatrzymują się zwykle w miejscowości Wdzydze Kiszewskie, słynącej z wielu atrakcji, ale w pobliżu znajdują się też inne ciekawe miejscowości: Gołuń, Borsk oraz Wiele (Kalwaria Wielewska).

Wdzydze - Kaszubskie Morze
Wdzydze - Kaszubskie Morze

Atrakcje w okolicy

We Wdzydzach warto też odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny - najstarszy skansen w Polsce oraz stojącą nad brzegiem jeziora wieżę widokową. Ma ona ponad 35 m wysokości, jest drewniana i oferuje wspaniałe widoki na Kaszubskie morze. Obecnie w sezonie jest odpłatna.

Informacje praktyczne

Jezioro dostępne cały rok całą dobę
Wieża: 10.00-18.00
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 2,50 zł

Jezioro Wdzydzkie
ul. Kościerska, Wdzydze Kiszewskie
Wieża widokowa
Stanica Wodna PTTK we Wdzydzach Kiszewskich
tel. 669-331-114Noclegi w Wdzydzach Kiszewskich

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 26)
Twoja ocena
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024