Wdzydze

Wdzydze Kiszewskie

(4.6 głosów: 45)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wdzydze Kiszewskie to popularna, turystyczna wieś kaszubska w województwie pomorskim, leżąca na południe od Kościerzyny, na Pojezierzu Kaszubskim. Wdzydze położone są na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, nad samym Jeziorem Radolnym, będącym częścią Jeziora Wdzydzkiego nazywanym tu Kaszubskim Morzem. To serce Kaszub, z tym co tutaj najpiękniejsze i najcenniejsze. Przez Wdzydze Kiszewskie prowadzi czerwony turystyczny Szlak Kaszubski.

Kaszubski Park Etnograficzny

Nie muszę pisać, że uwielbiam skanseny, bo już chyba wszyscy to tutaj wiedzą, zresztą podobnie jak i wśród Was jest wielu miłośników starej, drewnianej zabudowy. Skansen we Wdzydzach to pierwszy skansen w Polsce, załozony w 1906 roku, ma więc już ponad  100 lat. Oczywiście na początku nie miał obecnej formy, dziś jest rozległy i bardzo atrakcyjny. Zajmuje powierzchnię 22 ha nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowaną obiektami regionalnej architektury, spotkasz tu: chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmę, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze, w sumie ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia, to typowe budownictwo wiejskie z okresu od XVII do XX wieku. Prawdziwa gratka dla Krajtrotera. Akurat jak byliśmy do kręcono program dla telewizji polskiej, oddział w Gdańsku. Co ważne dla nas i pewnie nie tylko, Skansen we Wdzydzach jest psiolubny, tzn. że nasza Negra mogła z nami spacerować po alejkach, poza wnętrzami.

Wdzydze - Kaszubskie Morze
Wdzydze - Kaszubskie Morze


Wieża widokowa

Wieża widokowa we Wdzydzach ma wysokość 35,6 m, jest zbudowana z drewna modrzewiowego i ma 3 platformy widokowe usytuowane na wysokości 10, 20 i 30 m. Stoi ona nad samym jeziorem, toteż można z niej podziwiać Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim. Co ważne, wieża dostępna jest bezpłatnie. Obok znajduje się plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz wiaty piknikowe.

Inne atrakcje we Wdzydzach Kiszewskich

- Jezioro Wdzydzkie - najpopularniejsze jezioro na Kaszubach, tworzące krzyż złożony z czterech ramion, jezioro to jest na tyle rozległe, że nazywane bywa Kaszubskim Morzem, najpiękniejszą jego panoramę zobaczyć można ze stojącej nad brzegiem wieży widokowej

Jezioro Wdzydzkie z wieży
Jezioro Wdzydzkie z wieży

- Wdzydzki Park Krajobrazowy - Park istnieje od 1983 roku i obejmuje kaszubskie pejzaże, z centralnie położonym Kaszubskim Morzem

Noclegi w Wdzydzach Kiszewskich

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Wdzydze Kiszewskie - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące

Kaszubskie Morze
Wieża widokowa we Wdzydzach
Skansen we Wdzydzach
Kaszubski Park Etnograficzny
Kaszubski Park Etnograficzny
kaszubska droga, toja1358
Wdzydze Kiszewskie, toja1358
Widok z wieży, Joanna G.
Widok z wieży, Joanna G.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

perlator

Bardzo ciekawy skansen i fajne jezioro. Polecam

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023