Chojnice. Najlepsze atrakcje Bramy Pomorza
Chojnice to historyczne i zarazem piękne miasteczko w województwie pomorskim. Malowniczo położone na południu Kaszub, zachwyca zabudową starego miasta, z cudnym ratuszem i średniowiecznymi fortyfikacjami. Wielkim atutem Chojnic jest także Jezioro Charzykowskie, częściowo leżące w granicach Parku Narodowego Bory Tucholskie. Warto odwiedzić miejscowy browar, w którym skosztujesz smacznego, kraftowego piwa. Chojnice nazywane są Wrotami Kaszub i Bramą Pomorza!
Chojnice atrakcje, czyli co warto zobaczyć w Chojnicach
Chojnice nie są miastem obleganym przez turystów. Wręcz przeciwnie, są wciąż dość zaciszne i oferują spokojny wypoczynek w bliskości natury, w otoczeniu niecodziennej architektury. Zabytki i atrakcje potrafią tu zachwycić, toteż będąc w okolicy, koniecznie zajrzyj do tego miasta. Nasz przewodnik podpowie Ci, co warto zwiedzić w Chojnicach i jakie są najlepsze atrakcje Chojnic!
Rynek - atrakcje Chojnic
Do dziś zachował się średniowieczny układ przestrzenny Starówki z Rynkiem w punkcie centralnym. Z nim ostatnia wojna obeszła się dużo łagodniej niż z pobliskim Człuchowem, dlatego zachowało się tutaj o wiele więcej ładnych kamieniczek. Do tego uwagę przykuwa ujmująca fontanna z rusałkami. Za nią dominuje nad placem neogotycki ratusz.
Ratusz w Chojnicach
Ratusz to przepiękna, neogotycka budowla z czerwonej cegły. Stoi na rynku, w jego północnej pierzei. Pochodzi z początku XX wieku i został zaprojektowany przez berlińskich architektów. To trzecia siedziba władz, bo gotycka i barokowa niestety nie dotrwały do naszych czasów. Co ciekawe, wśród wielu zdobień na fasadzie budynku, przewija się motyw sów i pszczół. Symbolizują one mądrość i pracowitość.
Adres: Rynek
Mury miejskie z bramami - warto zobaczyć w Chojnicach
Otwierające Kaszuby Chojnice to najprawdopodobniej jedno z najbardziej ufortyfikowanych miast krzyżackich. Zobaczysz tu ślady średniowiecznych obwarowań, czyli tzw. Kamiennego Pierścienia. Tworzyły go mury miejskie z bramami, basztami i fosą. Dziś najsłynniejsza jest Brama Człuchowska, a wokół ulokowały się baszty: "Kurza Stopa", "Szewska", "Wronia" oraz ciąg murów obronnych. Wygląda to bardzo klimatycznie. Wymienione baszty wykorzystywane są na potrzeby Muzeum. W Kurzej Stopce są wystawy w ramach Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej, Szewska to siedziba biblioteki muzealnej, zaś Wronia stanowi siedzibę Muzeum. W nowej baszcie mieści się Centrum Informacji Turystycznej Brama Kaszubskiego Pierścienia.
Dalej napotkasz jeszcze Basztę Więzienną, Kościelną i ostatnią, zamykającą pierścień przy stadionie. Ta pierwsza stanowi Galerię Twórczości Janusza Jutrzenki-Trzebiatowskiego, krakowskiego artysty, który urodził się w Chojnicach. Kościelna służyła za mieszkanie plebana i zakrystię fary.
Adres: Najdłuższy odcinek murów znajduje się wzdłuż ul. Sukienników, Grobelnej i Wałowej do Młyńskiej. Inne fragmenty są widoczne przy stadionie, przy ul. Okrężnej są wykorzystane w fundamentach budynków.
Brama Człuchowska - Muzeum, które warto odwiedzić w Chojnicach
W dwóch fortyfikacyjnych budynkach: wspomnianej Bramie Człuchowskiej i w pobliskiej baszcie, tzw. Kurzej Stopce, dostępne są wystawy muzealne w ramach Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. Poznaliśmy tu historię miasta i okolicy, a także ciekawostki etnograficzne. Bardzo przypadła mi do gustu wystawa o butach, średniowiecznych i późniejszych. Zaś ta o dziejach Chojnic prezentuje bardzo bogatą wystawę archeologiczną razem z pochówkiem gockiej księżniczki, odkrytym w miejscowości Leśno.
Sama Brama Człuchowska to jedyna brama wjazdowa zachowana w mieście. Z trzech, jakie tu niegdyś istniały. Młyńska i Gdańska zostały rozebrane w 1838 roku, dla pozyskania budulca. Bramy pełniły ważną rolę obronną. Poprzedzały ją mosty zwodzone, chronione z drugiej strony przez baszty przyczółkowe. Przy Bramie Człuchowskiej nosiły nazwy Słoń i Byk. Jedyną ocalałą dziś bramę zbudowano z cegieł, na planie kwadratu, w stylu gotyku pomorskiego. Ma sześć kondygnacji. Co ciekawe niegdyś stanowiła dzwonnicę kościoła protestanckiego, a w innym czasie więzienie.
Adres: ul. Podmurna 15, czynne cały rok wt-nd
Bazylika Ścięcia Św. Jana Chrzciciela - sakralny zabytek Chojnic
Za ratuszem wyrastają dwie, jakże inne od siebie świątynie. Starsza, ceglana, to gotycka bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Pochodzi z XIV wieku i zbudowano ją w stylu gotyku pomorskiego (nadwiślańskiego). To najstarsza zachowana budowla sakralna w Chojnicach. Zbudowano ją w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła.
W 1993 roku, na wniosek biskupa pelplińskiego, Jana Bernarda Szlagi, Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. To tytuł honorowy, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową. Niestety z powodu pożarów nie zachowało się oryginalne wyposażenie świątyni. W trakcie ostatnich prac archeologicznych natomiast odnaleziono w krypcie kościelnej kilka pochówków z czasów średniowiecza. Jedną z krypt zobaczysz w lewej nawie przez przeszkloną podłogę. Został tu pochowany wybitny malarz gdański, Herman Han, który spędził ostatnie lata życia w Chojnicach i tutaj zmarł.
Adres: Plac Kościelny
Kolegium pojezuickie - cenne zabytki w Chojnicach
Barokowe kolegium pojezuickie przyciąga uwagę za sprawą okazałego kościoła Zwiastowania NMP. To perła baroku. Świątynia nazywana jest gimnazjalną, z racji szkoły jezuitów, jaka powstała tu w podobnym czasie, a po kasacie przekształcono ją w gimnazjum. Obecnie mieści się tu liceum. Kompleks pojezuicki to jeden z cenniejszych zabytków miasta.
Kościół ma trzy nawy i fasadę z dwiema wieżami. We wnętrzu zachwycają polichromie, których twórcą jest Franciszek Ksawery Haefflich. Kolosalne wrażenie robi też piękny, zdobny ołtarz, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Janem Chrzcicielem.
Adres: ul. Gimnazjalna
Browar - gdzie zjeść i spać w Chojnicach?
Nieco dalej od centrum mieści się bardzo ciekawy, choć jeszcze młody Browar Gościniec Chojnice. Z kraftowym, smacznym piwem. Tutejszy piwowar opowiedział nam o swojej pasji. Muszę przyznać, że warzenie piwa jest sporo trudniejsze, niż jego degustacja. Ta ostatnia była bardzo przyjemna. Co ciekawe, takie rzemieślnicze piwo jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe. W towarzystwie chojnickiego piwa zjedliśmy regionalne dania w tutejszej restauracji Gościniec. Przy browarze czekają też pokoje gościnne, z których również skorzystaliśmy.
Adres: ul. Droga do Igieł 1
Park Tysiąclecia - zielone atrakcje Chojnic
Ciekawy Park Tysiąclecia znajduje się niedaleko centrum i pozwala odpocząć po zwiedzaniu miasta. Obok czeka spory, bezpłatny parking, a w sercu parku staw, mostki i alejki. Jest też ogród botaniczny, plac zabaw, siłownia na powietrzu czy skatepark. To ładnie zrewitalizowane miejsce przyjemnej rekreacji rodzinnej.
Adres: ul. Parkowa
Jezioro Charzykowskie - rekreacja w Chojnicach
Jeszcze przyjemniejszym miejscem odpoczynku jest bardzo malownicze Jezioro Charzykowskie. Wystarczy podjechać dosłownie kawałek na północ do wsi Charzykowy, żeby cieszyć się urokami tego zbiornika. Z mariną, plażą miejską i pomostami spacerowymi. To również idealne miejsce na zachód słońca!
Co do Charzyków należy dodać, że to kolebka polskiego żeglarstwa i najstarszy klub żeglarski w Polsce. Mieści się tu duża stanica żeglarska. Turystów przyciąga też rozwinięta sieć ścieżek rowerowych w kierunku Funki, Swornych Gaci i innych miejscowości.
Adres: ul. Jeziorna i inne, Charzykowy
Statek Pasażerski TUR - rodzinne atrakcje Chojnic
Statek cumuje przy pomoście plażowym, nad Jeziorem Charzykowskim. To fajna atrakcja rodzinna. Rejsy odbywają się w wakacje, w weekendy. Trwają około 45 minut.
Adres: promenada, tel. 600-952-666
Park Narodowy Bory Tucholskie - przyrodnicze atrakcje Chojnic
W okolicy Jeziora Charzykowskiego rozciąga się Park Narodowy Bory Tucholskie, który aż prosi się, by po nim pospacerować. Głównie leśnymi ścieżkami. Jest też idealny na przejażdżki rowerowe.
Mapa - atrakcje, które warto zobaczyć w Chojnicach
Poniżej na mapie zaznaczyliśmy atrakcje Chojnic, które warto zwiedzić i o których wspominam w tym przewodniku. Pozwolą Ci łatwiej zaplanować Twoją wizytę w tym mieście.
Imprezy w Chojnicach
Wśród imprez na uwagę zasługują Chojnickie Noce Operetkowe, które odbywają się w fosie pod koniec sierpnia. Ciekawy jest Międzynarodowy Festiwal Folkloru Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata, który ożywia miasto w lipcu. Również w lipcu odbywa się Światowy Zlot Kaszubów, czyli największa plenerowa impreza na Kaszubach. Święto muzyki kaszubskiej i promocja kultury regionu. Główne wydarzenia odbywają się w Kartuzach, ale również w innych miastach regionu, w tym w Chojnicach. To tylko część imprez, które zapraszają do Chojnic.
Atrakcje w okolicy
Po drodze do Chojnic warto wskoczyć do Człuchowa, zwiedzić odrestaurowany zamek krzyżacki i zabawić się w Ośrodku Canpol z Mini Zoo, Parkiem Rozrywki czy torem cartingowym.
Chojnice historia miasta
Średniowieczne są korzenie Chojnic. Gród otoczony wałem ziemno-drewnianym, leżący pomiędzy dwoma jeziorami: Jeleń i Zielonym, istniał najpewniej już około XI-XII wieku. Pierwsza pisana wzmianka pojawiła się w 1275 roku, w dokumencie księcia pomorskiego Mestwina II.
Na początku XIV wieku Krzyżacy opanowali Pomorze Gdańskie i to od nich najpewniej, jeszcze przed 1320 rokiem, Chojnice otrzymały prawo miejskie. Przywilej lokacyjny odnowiono w 1360 roku. W tym czasie miasto silnie ufortyfikowano, gdyż stosownie położone między jeziorami, pełniło ważną rolę w systemie obronnym państwa krzyżackiego. Dodatkowo położenie na szlaku z Brandenburgii do stolicy Zakonu Krzyżackiego, sprzyjało rozwojowi gospodarki i cechów rzemieślniczych.
Później Chojnice przechodziły z rąk krzyżackich do polskich i odwrotnie, aby dopiero w 1466 roku, po zaciekłych walkach wojny polsko-krzyżackiej, oddziały koronne je zdobyły i wprowadziły polski zarząd.
Król Kazimierz Jagiellończyk potwierdził Chojnicom posiadane przywileje oraz utworzył starostwo grodowe. Pod opieką Rzeczypospolitej, w łonie Prus Królewskich, miasto przeżywało dwa wieki pomyślności, aż do najazdu Szwedów, który stał się początkiem dalszych nieszczęść: wojen, epidemii i pożarów.
Śladem dziejów miasta są liczne zabytki, które historycznie dokumentują przeszłość Chojnic. Jak mawiał Jan Długosz, Chojnice od zawsze były "Kluczem i Bramą Pomorza".
Noclegi w Chojnicach
Browar Gościniec Chojnice to bardzo przyjemna miejscówka, położona poza centrum. Poza smaczną, regionalną restauracją, czekają tu pokoje gościnne. Przenocujesz tu i zjesz dobre śniadanie w klimatycznych wnętrzach. Przy okazji skosztujesz kraftowego piwa.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Człuchów, odległość: 13.6 km
- Przechlewo, odległość: 23.2 km
- Cekcyn, odległość: 32.6 km
- Swornegacie, odległość: 18.7 km
- Wdzydze Kiszewskie, odległość: 42.5 km
- Wielkie Budziska, odległość: 35.4 km
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!