Człuchów atrakcje. Zamek krzyżacki i inne miejsca, które warto zobaczyć w Człuchowie

Aktualizacja: 2024-03-07
Człuchów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Człuchów to zabytkowe miasto na Pomorzu, leżące w jego południowej części, niedaleko Chojnic ze słynną bramą człuchowską. Warto zwiedzić tu zamek krzyżacki i inne atrakcje oraz ciekawe miejsca w Człuchowie i okolicy. Z racji dużej liczby jezior, ośrodek jest wspaniałym pomysłem na letni wypoczynek. Tym bardziej, że jest otoczony lasami. Twierdza człuchowska sprawia, że do miasta wkracza Szlak Zamków Gotyckich.

Człuchów
Człuchów

Atrakcje w Człuchowie

Człuchów oferuje wiele atrakcji. Spacerowaliśmy po tym mieście długo, bo choć jest nieduże, ciekawostek jest tutaj sporo. Co cenne, istotnym atutem miasta jest panująca tu cisza i spokój, bo turystów w mieście nie ma zbyt wielu. Tym samym jest to idealne miejsce dla osób lubujących się w spokojnym wypoczynku. A tylko nieco dalej na północny wschód roztaczają się Bory Tucholskie i rozlewa malownicze Jezioro Charzykowskie. Oto najlepsze atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć w Człuchowie.

Zamek krzyżacki

Czy wiesz, że całe założenie zamkowe w Człuchowie było drugim co do wielkości po Malborku? Wszyscy rycerze i dostojnicy przybywający z zachodu, trafiali najpierw tutaj, więc Krzyżacy już na tym zamku chcieli wprawiać gości w osłupienie. Niestety z tej gotyckiej, granicznej warowni zachowała się do dziś niemal jedynie masywna wieża, widoczna niemal z każdego punktu w mieście. 

Przy niej skrywają się ruiny skrzydeł, wśród których można spacerować. Budynek przylegający do wieży to XIX-wieczny kościół ewangelicki, mieszczący dziś wraz z wieżą Muzeum Regionalne. Prezentuje ono niebanalne skarby, m.in. srebrne monety z X oraz XVII wieku. Wkrótce zobaczysz tu również XVI-wieczny hełm kapalin, odkryty podczas badań archeologicznych. Ciekawostką jest wystawa starych map. Kluczem do ich ekspozycji jest obecność na mapie miasta Człuchowa.

Oczywiście warto wspiąć się na wieżę wysoką na 46 metrów, a jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, wejdź do windy. Początkowo pomysł zbudowania windy w zabytkowym obiekcie wywoływał spory i kontrowersje, ale dziś wiele osób chętnie z niej korzysta i dzięki temu taras widokowy jest dostępny dla każdego. Ciekawostką jest, że po budowie kościoła ten masywny kolos stał się dzwonnicą kościelną. Dziś zorganizowano tutaj punkt widokowy na miasto i okoliczne jeziora.
Adres: ul. Kościelna
http://www.muzeumczluchow.pl/pl/

Człuchów
Człuchów
Człuchów, muzeum
Człuchów, muzeum
Człuchów, Muzeum Regionalne
Człuchów, Muzeum Regionalne
Człuchów, ruiny zamku
Człuchów, ruiny zamku
Człuchów Muzeum Regionalne
Człuchów Muzeum Regionalne
Człuchów, Muzeum Regionalne w dawnym kosciele
Człuchów, Muzeum Regionalne w dawnym kosciele
Człuchów, wieża zamkowa
Człuchów, wieża zamkowa

Jeziora w Człuchowie

Jezior w mieście nie brakuje. Już w samych granicach rozlewają się aż cztery zbiorniki, co tworzy niesamowicie malowniczą scenerię. To jezioro Urzędowe, nazywane też Szpitalnym czy błędnie Człuchowskim, Miejskie Małe, Miejskie Duże oraz największy zbiornik - Rychnowski w pasie Pojezierza Południowopomorskiego. Nad tym ostatnim odwiedziliśmy ładną plażę przy kąpielisku osir-owskim. Jest tu molo, park linowy i piasek przywieziony podobno z samej Łeby.
Adres: Urzędowe, ul. Dworcowa
Miejskie Małe i Duże, ul. Kusocińskiego
Rychnowskie, Al. Wojska Polskiego

Człuchów
Człuchów

Rejs tratwą

Bardzo fajną atrakcją turystyczną miasta są rejsy tratwami. My płynęliśmy po jeziorze Urzędowym. To przyjemny sposób na zobaczenie miasta z innej perspektywy, ale też obcowanie z naturą. W czasie rejsu widzieliśmy sporo kaczek, łyski, łabędzie, a nawet czaple i kormorany.
Adres: Marina Człuchów, ul. Dworcowa 2

Człuchów, rejs tratwą
Człuchów, rejs tratwą
Człuchów, Jezioro Urzędowe
Człuchów, Jezioro Urzędowe
Człuchów, Jezioro Rychnowskie
Człuchów, Jezioro Rychnowskie

Zabytkowy park Lasek Luizy

Spodobał mi się zabytkowy park krajobrazowy przy zamku, zwany Laskiem Luizy. Spotkasz tu stare, potężne drzewa, polanki wypoczynkowe, alejki, Park Maszyn Oblężniczych oraz ruiny założenia zamkowego.
Adres: ul. Parkowa

Człuchów, Park
Człuchów, Park
Człuchów, Park
Człuchów, Park

Kładka na mokradłach

Wprost z Parku wyszliśmy na uroczą kładkę, zbudowaną nad okolicznymi mokradłami. Pośrodku tej kładki stanęła wieżyczka widokowa. Roztacza się z niej ładna panorama miasta w otoczeniu przyrody, ale zamek chowa się w tej perspektywie za drzewami niestety. Niemniej jednak to przyjemne miejsce na spacer.
Adres: wejście z Parku lub Al. Wojska Polskiego

Człuchów, kładka
Człuchów, kładka
Człuchów, kładka
Człuchów, kładka

Ratusz

Z zabytków miasta zdecydowanie warto zwrócić uwagę na śliczny budynek Ratusza z początku XX wieku. W środku ciekawe są sala ślubów i sala posiedzeń, a także krzesła gdańskie. Na zewnątrz przykuwają uwagę zdobienia secesyjne i figura Św. Jakuba - patrona miasta. Do siedziby władz miasta przyklejony jest efektowny dworek z wieżyczkami, z XIX wieku.
Adres: Al. Wojska Polskiego

Człuchów Ratusz
Człuchów Ratusz
Człuchów Ratusz
Człuchów Ratusz
Człuchów Ratusz
Człuchów Ratusz

Rynek i kościół Św. Jakuba

Stąd niedaleko do rynku, który po zniszczeniach wojennych, nie zachował wielu zabytkowych budowli. Ostało się ledwie kilka kamienic, ale w narożu góruje barokowy kościół Św. Jakuba Apostoła z XVII wieku. Powstał on w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościółka z XIII stulecia. Później obiekt został przebudowany w ten sposób, że stare prezbiterium stało się kaplicą boczną. W XVIII wieku stanęła wieża kościelna, która niedługo będzie dostępna dla turystów. 

My dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza, mieliśmy okazję ją zwiedzić, zanim to nastąpiło. Ma ona bardzo ciekawy klimat, a opiekun świątyni planuje jeszcze otworzyć dla turystów krypty pod świątynią. Jeden z mieszkańców miasta naprawił też stary zegar na wieży i dziś wybija on godziny. Wielki mechanizm zegara skrywa się w szafie, a piętro wyżej można zaobserwować jak automatyczne młotek bije w dzwon. Ciekawe przeżycie, tym bardziej, gdy stanie się blisko dzwonu i uszy dobitnie odbiorą ten bodziec! 

Co ciekawe, kościół ufundował starosta człuchowski Jakub Wejher - wojewoda malborski i późniejszy założyciel Wejherowa.

Człuchów
Człuchów
Człuchów, kościół
Człuchów, kościół
Człuchów
Człuchów
Człuchów, wieża kościelna
Człuchów, wieża kościelna
Człuchów
Człuchów
Człuchów
Człuchów
Człuchów, krypty
Człuchów, krypty
Człuchów, plany na krypty
Człuchów, plany na krypty

Rodzinny Ośrodek Canpol

Wonderland Canpol leży w ustronnym miejscu Człuchowa, około 4 km od centrum miasta. To rodzinny park rozrywki, na terenie którego znajdziecie mnóstwo atrakcji dla małych i dużych. M.in. tor kartingowy, eurobungee, ściankę wspinaczkową, karuzele, pontony na wodzie i inne.

Zaskakuje tutaj bezpłatne Zoo z przeróżnymi gatunkami zwierząt. Od milusińskich kózek, przez małpy, kangury, zebry, po lwy i tygrysy. Poszczególne zwierzaki są ciekawie i ładnie opisane na tablicach w formie rozłożonej książki. Na miejscu czeka piękna i smaczna restauracja, stacja paliw i hotel. Wszystko w jednym miejscu.
Adres: Sieroczyn, przy trasie E22
https://canpol.pl/

Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol

Polish Boogie Festival

Warto odwiedzić Człuchów o każdej porze roku, ale szczególnie miasto poleca się latem, w lipcu, kiedy organizowana jest tutaj bardzo ciekawa impreza plenerowa. To międzynarodowy festiwal boogie pod nazwą Polish Boogie Festival. W 2023 roku miała miejsce już 19. edycja tego wydarzenia. Klimat jest niesamowity!

Joga Day

Byłeś/byłaś kiedyś na jodze? Ja jak dotąd nie miałam w tej dziedzinie żadnych doświadczeń. I ni z tego ni z owego, będąc w Człuchowie, dostałam zaproszenie na zajęcia jogi. Miałam wyjątkowe szczęście, że trafiłam po raz pierwszy akurat do Małgorzaty Łakomskiej z Vinyasa yoga studio by Małgorzata. Jest fantastyczna i wspaniale prowadzi zajęcia. Naprawdę można tam się zakochać w jodze. Przyznam, że ja mogłabym się w to wkręcić. A wiesz, że latem w parku pod zamkiem w Człuchowie organizowany jest Yoga Day by Małgorzata? w 2022 roku pobili rekord Polski, bo na macie jednocześnie spotkało się ponad 700 osób!

Człuchów, joga
Człuchów, joga

Gdzie zjeść w Człuchowie?

Na rynku, w jego dolnej części, zasiedliśmy w restauracji Burger i Schabowy. Nie jest bardzo wyszukana, ale przyjemna i zjesz tutaj smaczne obiady domowe. Skosztowaliśmy naprawdę smacznego i sporego burgera oraz placków ziemniaczanych. Te ostatnie ja zawsze chętnie! Knajpka ta podobno przechodziła w przeszłości Rewolucje Magdy Gessler. Polecamy też smaczne lody na rynku.

Wśród cudnej zieleni zjesz również w Ośrodku Canpol, i to od rana, do późnych godzin wieczornych.

Człuchów, Burger i Schabowy
Człuchów, Burger i Schabowy
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol

 

Noclegi w Człuchowie

W Człuchowie mieliśmy przyjemność spać w Ośrodku Canpol. Wydaje się, że ośrodek położony jest przy głównej drodze, więc noc nie przebiegnie zbyt spokojnie. Nic bardziej mylnego, nasz pokój mieścił się kilkaset metrów dalej, wśród pól rzepakowych, w całkowitej ciszy. Apartament był świetny, energetycznie urządzony i bardzo wygodny. Było pięknie, a śniadania fantastyczne - pyszne, wśród zieleni restauracji.

Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol

Noclegi w Człuchowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Człuchów, zamek
Człuchów
Człuchów, Muzeum Regionalne
Człuchów, Muzeum Regionalne
Człuchów, Muzeum Regionalne
Człuchów, Muzeum Regionalne
Człuchów, Muzeum Regionalne
Człuchów, ruiny zamku
Człuchów, ruiny zamku
Człuchów Muzeum Regionalne
Człuchów, winda w wieży
Człuchów, kładka
Człuchów, kładka
Człuchów
Człuchów Ratusz
Człuchów
Człuchów
Człuchów
Człuchów
Człuchów, fontanna Kormoran
Człuchów
Człuchów, Jezioro Urzędowe
Człuchów, Jezioro Urzędowe
Człuchów, Canpol
Człuchów
Człuchów
Człuchów
Człuchów, wieża kościelna
Człuchów, plaża nad J. Rychnowskim
Człuchów, plaża nad J. Rychnowskim
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
Człuchów, Canpol
(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 2)
Twoja ocena jest dla nas ważna
antekwpodrozy.pl
Dzięki za wskazówki, jutro się tam wybieram 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024