Główny szlak Jury
Znakowany na czerwono Szlak Orlich Gniazd to najważniejszy, a przy tym najbardziej popularny szlak turystyczny na Jurze, przebiegający z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie. Ten główny szlak regionu prowadzi do najciekawszych zakątków oraz obiektów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda czyli gotyckie, warowne budowle przysiadłe na masywach skalnych. Całkiem spora jest długość tego szlaku wiodącego po bardzo malowniczym terenie, bo liczy on ponad 163 km!
Szlak Orlich Gniazd - Złoty Certyfikat POT
W 2010 roku Szlak Orlich Gniazd otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny roku, a w 2012 roku Szlak otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i tym samym stał się Najlepszym Produktem Turystycznym Polski. To wielkie wyróżnienie, którym może się poszczycić niewiele polskich atrakcji!

Nie wszędzie dotrzesz samochodem
Przemierzanie Szlaku Orlich Gniazd samochodem w wielu jego fragmentach jest niemożliwe, dlatego warto wybrać się na szlak pieszo, rowerem, a nawet konno. Szlak Orlich Gniazd wymyślono już w latach 20. XX wieku, ale faktycznie wytyczył go dopiero w latach 1948-50 roku Kazimierz Sosnowski - ojciec nowoczesnej turystyki polskiej, później był on tylko modyfikowany, aby prowadzić po najciekawszych fragmentach Jury. Gorąco polecam wędrówkę tym szlakiem, gdyż Jura to wspaniały rejon turystyczny, jeden z moich ulubionych regionów w całej Polsce, który mam na wyciągnięcie dłoni.
Przebieg Szlaku Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd na Jurze rozpoczyna się (lub kończy) na Starym Rynku w Częstochowie i biegnie na południowy wschód do Krakowa, gdzie kończy się na osiedlu Krowodrza Górka. Jego przebieg wygląda następująco:
Kraków - Giebułtów - Prądnik Korzkiewski - Ojców i OPN - Rabsztyn - Olkusz - Bydlin - Dolina Wodącej - Smoleń - Pilica - Podzamcze - Okiennik Wielki - Skarżyce - Morsko - Kroczyce - Góra Zborów - Bobolice - Mirów - Ostrężnik - Rezerwat Parkowe - Złoty Potok - Zrębice - Rezerwat Sokole Góry - Olsztyn - Kusięta - Rezerwat Zielona Góra - Jasna Góra - Częstochowa Stary Rynek
Szlak Orlich Gniazd - Zamki
Przemierzając czerwony jurajski Szlak Orlich Gniazd poznasz większość jurajskich warowni i strażnic, m.in: zamek w Olsztynie, ślady zamku Ostrężnik, zamek w Mirowie, pięknie odrestaurowany zamek Bobolice, zamek Bąkowiec w Morsku, Gród na Górze Birów, słynny zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, częściowo zrekonstruowane zamek w Rabsztynie i zamek w Smoleniu, ślady zamku w Bydlinie, renesansową perełkę - zamek w Pieskowej Skale czy ruiny zamku w Ojcowie. Do Szlaku Orlich Gniazd należy też prywatny zamek w Korzkwi oraz legendarny Zamek Królewski na Wawelu. Jako jurajską twierdzę wymienić też tutaj trzeba klasztor na Jasnej Górze.

Skąd nazwa orle gniazda?
To właśnie od tych jurajskich warowni wzięła się nazwa szlaku, bowiem średniowieczne, obronne zamki przysiadły na Jurze na wysokich skałach niczym orle gniazda właśnie. Te dawne, graniczne warownie pobudowane w miejscach bardzo trudno dostępnych, idealnie wkomponowano w masywne ostańce wapienne, tak więc tworzyły nierozerwalną całość z jurajskimi wzgórzami. Dlatego przez wieki były tak trudne do zdobycia, nieosiągalne jak siedliska dzikich ptaków i stanowiły ważne ogniwo obronne kraju.
Inne atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd
Unikat europejski - Pustynia!
Na szlaku spotkasz też inne atrakcje, zarówno przyrodnicze jak i nowoczesne obiekty turystyczne. Niezwykłą ciekawostką na szlaku jest Pustynia Błędowska, oferująca spore połacie odsłoniętego piasku. Jeszcze 100 lat temu obserwowano tu zjawisko fatamorgany i burze piaskowe. To największe skupisko odkrytych piasków w Europie. Dostępnych jest tu kilka dogodnych punktów widokowych, jednym z fajniejszych jest Róża Wiatrów w Kluczach.

Jaskinie
Szlak Orlich Gniazd pozwoli też spotkać udostępnione i nieudostępnione jaskinie. Wśród jaskiń udostępnionych jest Jaskinia Ciemna w Ojcowie czy Jaskinia Głęboka w Podlesicach, zaś jaskinie nieudostępnione spotkasz np. w rezerwacie Sokole Góry.
Ostańce
Szlak Orlich Gniazd słynie z białych, sterczących ostańców, zbudowanych z odpornych wapieni skalistych. Te najpopularniejsze ostańce to Brama Twardowskiego w Złotym Potoku, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale czy Brama Krakowska w Ojcowie. Inne stanowią wyśmienite centra wspinaczki jurajskiej, np. Skały Kroczyckie i Podlesickie.
Rekreacja na Szlaku
W Morsku, na trasie szlaku wyrósł wyciąg narciarski i cały kompleks sportowo-rekreacyjny, zaś w Ogrodzieńcu stanął Park Miniatur Ogrodzieniec, w którym zobaczyć można repliki większości jurajskich warowni w jednym miejscu. Park ten ostatnimi czasy się rozrósł i teraz oferuje też Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych oraz Dom Legend i Strachów.
Szlak Orlich Gniazd zadziwia turystów, z jednej strony swą prostotą i naturalnością, z drugiej strony nowymi atrakcjami. Są tu miejsca niezwykle popularne i pełne turystów, jak i zakątki, w której rzadko spotyka się żywego ducha. Dlatego Szlak Orlich Gniazd jest tak magiczny...

Mobilne aplikacje o Szlaku Orlich Gniazd
Polecam bardzo ciekawą aplikację mobilną o Szlaku Orlich Gniazd, która powstała przy współpracy ze Związkiem Gmin Jurajskich. Aplikacja jest unikalna, ponieważ prócz tradycyjnego przewodnika z pięknymi zdjęciami w jakości HD oferuje również interaktywną grę, a także pozwala kontrolować zwiedzone już atrakcje.
Oficjalna strona Szlaku Orlich Gniazd
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Adres
Szlak Orlich Gniazd - ZGJ
pl. Wolności 42, Ogrodzieniec
tel. 32/ 673-33-64
Złoty Potok noclegi
Złoty Potok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz
noclegi w tym miejscu.
Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!