Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Szlak Orlich Gniazd - ZGJ
pl. Wolności 42, Ogrodzieniec
tel. 32/ 673-33-64

50°14'38" N, 19°46'54" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Główny szlak Jury

Znakowany na czerwono Szlak Orlich Gniazd to najważniejszy, a przy tym najbardziej popularny szlak turystyczny na Jurze, przebiegający z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie. Ten główny szlak regionu prowadzi do najciekawszych zakątków oraz obiektów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda czyli gotyckie, warowne budowle przysiadłe na masywach skalnych. Całkiem spora jest długość tego szlaku wiodącego po bardzo malowniczym terenie, bo liczy on ponad 163 km!Szlak Orlich Gniazd - Złoty Certyfikat POT

W 2010 roku Szlak Orlich Gniazd otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny roku, a w 2012 roku Szlak otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i tym samym stał się Najlepszym Produktem Turystycznym Polski. To wielkie wyróżnienie, którym może się poszczycić niewiele polskich atrakcji!

Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd

Nie wszędzie dotrzesz samochodem

Przemierzanie Szlaku Orlich Gniazd samochodem w wielu jego fragmentach jest niemożliwe, dlatego warto wybrać się na szlak pieszo, rowerem, a nawet konno. Szlak Orlich Gniazd wymyślono już w latach 20. XX wieku, ale faktycznie wytyczył go dopiero w latach 1948-50 roku Kazimierz Sosnowski - ojciec nowoczesnej turystyki polskiej, później był on tylko modyfikowany, aby prowadzić po najciekawszych fragmentach Jury. Gorąco polecam wędrówkę tym szlakiem, gdyż Jura to wspaniały rejon turystyczny, jeden z moich ulubionych regionów w całej Polsce, który mam na wyciągnięcie dłoni.

Przebieg Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd na Jurze rozpoczyna się (lub kończy) na Starym Rynku w Częstochowie i biegnie na południowy wschód do Krakowa, gdzie kończy się na osiedlu Krowodrza Górka. Jego przebieg wygląda następująco:

Szlak Orlich Gniazd
Góra Zborów
Bobolice


Kraków - Giebułtów - Prądnik Korzkiewski - Ojców i OPN - Rabsztyn - Olkusz Bydlin - Dolina Wodącej - Smoleń - Pilica - Podzamcze - Okiennik Wielki - Skarżyce - Morsko - KroczyceGóra Zborów - Bobolice - Mirów - Ostrężnik - Rezerwat Parkowe - Złoty Potok - Zrębice - Rezerwat Sokole Góry - Olsztyn - Kusięta - Rezerwat Zielona Góra - Jasna Góra - Częstochowa Stary Rynek

Szlak Orlich Gniazd - Zamki

Przemierzając czerwony jurajski Szlak Orlich Gniazd poznasz większość jurajskich warowni i strażnic, m.in: zamek w Olsztynie, ślady zamku Ostrężnikzamek w Mirowie, pięknie odrestaurowany zamek Bobolice, zamek Bąkowiec w Morsku, Gród na Górze Birów, słynny zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, częściowo zrekonstruowane zamek w Rabsztynie i zamek w Smoleniu, ślady zamku w Bydlinie, renesansową perełkę - zamek w Pieskowej Skale czy ruiny zamku w Ojcowie. Do Szlaku Orlich Gniazd należy też prywatny zamek w Korzkwi oraz legendarny Zamek Królewski na Wawelu. Jako jurajską twierdzę wymienić też tutaj trzeba klasztor na Jasnej Górze.

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec


Skąd nazwa orle gniazda?

To właśnie od tych jurajskich warowni wzięła się nazwa szlaku, bowiem średniowieczne, obronne zamki przysiadły na Jurze na wysokich skałach niczym orle gniazda właśnie. Te dawne, graniczne warownie pobudowane w miejscach bardzo trudno dostępnych, idealnie wkomponowano w masywne ostańce wapienne, tak więc tworzyły nierozerwalną całość z jurajskimi wzgórzami. Dlatego przez wieki były tak trudne do zdobycia, nieosiągalne jak siedliska dzikich ptaków i stanowiły ważne ogniwo obronne kraju.

Inne atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd

Unikat europejski - Pustynia!
Na szlaku spotkasz też inne atrakcje, zarówno przyrodnicze jak i nowoczesne obiekty turystyczne. Niezwykłą ciekawostką na szlaku jest Pustynia Błędowska, oferująca spore połacie odsłoniętego piasku. Jeszcze 100 lat temu obserwowano tu zjawisko fatamorgany i burze piaskowe. To największe skupisko odkrytych piasków w Europie. Dostępnych jest tu kilka dogodnych punktów widokowych, jednym z fajniejszych jest Róża Wiatrów w Kluczach.

Zamek Bąkowiec
Zamek Bąkowiec

Jaskinie
Szlak Orlich Gniazd pozwoli też spotkać udostępnione i nieudostępnione jaskinie. Wśród jaskiń udostępnionych jest Jaskinia Ciemna w Ojcowie czy Jaskinia Głęboka w Podlesicach, zaś jaskinie nieudostępnione spotkasz np. w rezerwacie Sokole Góry.

Ostańce
Szlak Orlich Gniazd słynie z białych, sterczących ostańców, zbudowanych z odpornych wapieni skalistych. Te najpopularniejsze ostańce to Brama Twardowskiego w Złotym Potoku, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale czy Brama Krakowska w Ojcowie. Inne stanowią wyśmienite centra wspinaczki jurajskiej, np. Skały Kroczyckie i Podlesickie.

Szlak Orlich Gniazd Brama Krakowska
Szlak Orlich Gniazd Zamek w Ojcowie
Pustynia Błędowska

Rekreacja na Szlaku
W Morsku, na trasie szlaku wyrósł wyciąg narciarski i cały kompleks sportowo-rekreacyjny, zaś w Ogrodzieńcu stanął Park Miniatur Ogrodzieniec, w którym zobaczyć można repliki większości jurajskich warowni w jednym miejscu. Park ten ostatnimi czasy się rozrósł i teraz oferuje też Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych oraz Dom Legend i Strachów.

Szlak Orlich Gniazd zadziwia turystów, z jednej strony swą prostotą i naturalnością, z drugiej strony nowymi atrakcjami. Są tu miejsca niezwykle popularne i pełne turystów, jak i zakątki, w której rzadko spotyka się żywego ducha. Dlatego Szlak Orlich Gniazd jest tak magiczny...

Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn

Mobilne aplikacje o Szlaku Orlich Gniazd

Polecam bardzo ciekawą aplikację mobilną o Szlaku Orlich Gniazd, która powstała przy współpracy ze Związkiem Gmin Jurajskich. Aplikacja jest unikalna, ponieważ prócz tradycyjnego przewodnika z pięknymi zdjęciami w jakości HD oferuje również interaktywną grę, a także pozwala kontrolować zwiedzone już atrakcje.
Oficjalna strona Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd zamek Pieskowa Skała Góra Zborów Ostrężnik Ostrężnik Szlak Orlich Gniazd OPN Szlak Orlich Gniazd Skalne Miasto Podzamcza Skalne Miasto Podzamcza Szlak Orlich Gniazd Maczuga Herkulesa Góra Zborów Podzamcze Bobolice na Szlaku Orlich Gniazd  Góra Zborów

Złoty Potok noclegi

Złoty Potok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Dolorres Nowicjusz 3 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-07-10 na

Piękne miejsca, wspaniałe krajobrazy.

Avatar użytkownika
marey1971 Domator 13 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-01-09 na

Zaliczyłem Szlak Orlich Gniazd na rowerze. Jak oglądałem film o Jurze to aż mi się łezka zakręciła:) POLECAM to miejsce. Napewno tam jeszcze wrócę:) Choćby na pstrąga z frytkami albo połazić w dolinkach jurajskich:)

Ostatnio edytowany: 2014-01-07 09:58

Ostatnio edytowany: 2014-01-07 10:00

Avatar użytkownika
DoRi Krajtroter 11364 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-11-06 na

Chyba mam plan wycieczki na kolejny dłuższy weekend :)

Avatar użytkownika
MarqoBiker Zapaleniec 642 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-02-12 na

Planuję przejechać rowrem ten szlak ale chyba dopiero w sezonie 2015 i tu moje pytanie . Czy na trasie znajdę bez problemu noclegi typu agroturystyka ??

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-28 na

Nie znam noclegów na Jurze bo jeździmy tam na wypady jednodniowe, w okolicach Ogrodzieńca wiem ze jest agroturystyka Ferma Strusi, była w niej Mokunka, ale nie na noc chyba, ja miałam okazję z Panem rozmawiać przez telefon, wydawał się miły

http://noclegi.polskieszlaki.pl/noclegi/ogrodzieniec--kielkowice/2070,gospodarstwo-agroturystyczne--ferma-strusi.html

to akurat około połowy Jury, nie wiem ile noclegów planujesz

Avatar użytkownika
Eugeniusz Waluga Zapaleniec 823 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2011-07-27 na

Dodanm ciekawostkę dodam, że sylwetka ruin zamku w Ogrodzieńcu została wykorzystana do dawnego loga (jakbyśmy to dziś nazwali) Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego PTK

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020