Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd na Jurze

(4.8 głosów: 193)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Główny szlak Jury

Znakowany na czerwono Szlak Orlich Gniazd to najważniejszy, a przy tym najbardziej popularny szlak turystyczny na Jurze, przebiegający z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie. Ten główny szlak regionu prowadzi do najciekawszych zakątków oraz obiektów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda czyli gotyckie, warowne budowle przysiadłe na masywach skalnych. Całkiem spora jest długość tego szlaku wiodącego po bardzo malowniczym terenie, bo liczy on ponad 163 km!

Szlak Orlich Gniazd - Złoty Certyfikat POT

W 2010 roku Szlak Orlich Gniazd otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny roku, a w 2012 roku Szlak otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i tym samym stał się Najlepszym Produktem Turystycznym Polski. To wielkie wyróżnienie, którym może się poszczycić niewiele polskich atrakcji!

Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd


Nie wszędzie dotrzesz samochodem

Przemierzanie Szlaku Orlich Gniazd samochodem w wielu jego fragmentach jest niemożliwe, dlatego warto wybrać się na szlak pieszo, rowerem, a nawet konno. Szlak Orlich Gniazd wymyślono już w latach 20. XX wieku, ale faktycznie wytyczył go dopiero w latach 1948-50 roku Kazimierz Sosnowski - ojciec nowoczesnej turystyki polskiej, później był on tylko modyfikowany, aby prowadzić po najciekawszych fragmentach Jury. Gorąco polecam wędrówkę tym szlakiem, gdyż Jura to wspaniały rejon turystyczny, jeden z moich ulubionych regionów w całej Polsce, który mam na wyciągnięcie dłoni.

Przebieg Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd na Jurze rozpoczyna się (lub kończy) na Starym Rynku w Częstochowie i biegnie na południowy wschód do Krakowa, gdzie kończy się na osiedlu Krowodrza Górka. Jego przebieg wygląda następująco:

Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd


Kraków - Giebułtów - Prądnik Korzkiewski - Ojców i OPN - Rabsztyn - Olkusz Bydlin - Dolina Wodącej - Smoleń - Pilica - Podzamcze - Okiennik Wielki - Skarżyce - Morsko - KroczyceGóra Zborów - Bobolice - Mirów - Ostrężnik - Rezerwat Parkowe - Złoty Potok - Zrębice - Rezerwat Sokole Góry - Olsztyn - Kusięta - Rezerwat Zielona Góra - Jasna Góra - Częstochowa Stary Rynek

Szlak Orlich Gniazd - Zamki

Przemierzając czerwony jurajski Szlak Orlich Gniazd poznasz większość jurajskich warowni i strażnic, m.in: zamek w Olsztynie, ślady zamku Ostrężnikzamek w Mirowie, pięknie odrestaurowany zamek Bobolice, zamek Bąkowiec w Morsku, Gród na Górze Birów, słynny zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, częściowo zrekonstruowane zamek w Rabsztynie i zamek w Smoleniu, ślady zamku w Bydlinie, renesansową perełkę - zamek w Pieskowej Skale czy ruiny zamku w Ojcowie. Do Szlaku Orlich Gniazd należy też prywatny zamek w Korzkwi oraz legendarny Zamek Królewski na Wawelu. Jako jurajską twierdzę wymienić też tutaj trzeba klasztor na Jasnej Górze.

Góra Zborów
Bobolice
Zamek Ogrodzieniec


Skąd nazwa orle gniazda?

To właśnie od tych jurajskich warowni wzięła się nazwa szlaku, bowiem średniowieczne, obronne zamki przysiadły na Jurze na wysokich skałach niczym orle gniazda właśnie. Te dawne, graniczne warownie pobudowane w miejscach bardzo trudno dostępnych, idealnie wkomponowano w masywne ostańce wapienne, tak więc tworzyły nierozerwalną całość z jurajskimi wzgórzami. Dlatego przez wieki były tak trudne do zdobycia, nieosiągalne jak siedliska dzikich ptaków i stanowiły ważne ogniwo obronne kraju.

Inne atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd

Unikat europejski - Pustynia!
Na szlaku spotkasz też inne atrakcje, zarówno przyrodnicze jak i nowoczesne obiekty turystyczne. Niezwykłą ciekawostką na szlaku jest Pustynia Błędowska, oferująca spore połacie odsłoniętego piasku. Jeszcze 100 lat temu obserwowano tu zjawisko fatamorgany i burze piaskowe. To największe skupisko odkrytych piasków w Europie. Dostępnych jest tu kilka dogodnych punktów widokowych, jednym z fajniejszych jest Róża Wiatrów w Kluczach.

Zamek Bąkowiec
Zamek Bąkowiec

Jaskinie
Szlak Orlich Gniazd pozwoli też spotkać udostępnione i nieudostępnione jaskinie. Wśród jaskiń udostępnionych jest Jaskinia Ciemna w Ojcowie czy Jaskinia Głęboka w Podlesicach, zaś jaskinie nieudostępnione spotkasz np. w rezerwacie Sokole Góry.

Ostańce
Szlak Orlich Gniazd słynie z białych, sterczących ostańców, zbudowanych z odpornych wapieni skalistych. Te najpopularniejsze ostańce to Brama Twardowskiego w Złotym Potoku, Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale czy Brama Krakowska w Ojcowie. Inne stanowią wyśmienite centra wspinaczki jurajskiej, np. Skały Kroczyckie i Podlesickie.

Szlak Orlich Gniazd Brama Krakowska
Szlak Orlich Gniazd Brama Krakowska

Rekreacja na Szlaku
W Morsku, na trasie szlaku wyrósł wyciąg narciarski i cały kompleks sportowo-rekreacyjny, zaś w Ogrodzieńcu stanął Park Miniatur Ogrodzieniec, w którym zobaczyć można repliki większości jurajskich warowni w jednym miejscu. Park ten ostatnimi czasy się rozrósł i teraz oferuje też Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych oraz Dom Legend i Strachów.

Szlak Orlich Gniazd zadziwia turystów, z jednej strony swą prostotą i naturalnością, z drugiej strony nowymi atrakcjami. Są tu miejsca niezwykle popularne i pełne turystów, jak i zakątki, w której rzadko spotyka się żywego ducha. Dlatego Szlak Orlich Gniazd jest tak magiczny...

Szlak Orlich Gniazd Zamek w Ojcowie
Pustynia Błędowska
Zamek Rabsztyn

Mobilne aplikacje o Szlaku Orlich Gniazd

Polecam bardzo ciekawą aplikację mobilną o Szlaku Orlich Gniazd, która powstała przy współpracy ze Związkiem Gmin Jurajskich. Aplikacja jest unikalna, ponieważ prócz tradycyjnego przewodnika z pięknymi zdjęciami w jakości HD oferuje również interaktywną grę, a także pozwala kontrolować zwiedzone już atrakcje.
Oficjalna strona Szlaku Orlich Gniazd

 

Szlak Orlich Gniazd zamek Pieskowa Skała
Szlak Orlich Gniazd zamek Pieskowa Skała

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Szlak Orlich Gniazd - ZGJ
pl. Wolności 42, Ogrodzieniec
tel. 32/ 673-33-64

GPS: 50°14'38N, 19°46'54E

Szlak Orlich Gniazd na Jurze na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Złoty Potok noclegi

Złoty Potok to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Góra Zborów
Ostrężnik
Ostrężnik
Szlak Orlich Gniazd OPN
Szlak Orlich Gniazd
Skalne Miasto Podzamcza
Skalne Miasto Podzamcza
Szlak Orlich Gniazd Maczuga Herkulesa
Góra Zborów
Podzamcze
Bobolice na Szlaku Orlich Gniazd
 Góra Zborów
50°14'38N, 19°46'54E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Martinos
pięknie zwłaszcza w ładną pogodę mega SUPER polecam jak najbardziej
Damian
Rowerem przejechałem kilkukrotnie i zdecydowanie wszystkim polecam! Tutaj sporo informacji dla rowerowych turystów, którzy chcieliby wybrać się na Szlak Orlich Gniazd: https://roweremposlasku.pl/szlak-orlich-gniazd/
Edward Kutko
Wspaniałe miejsca, dokąd ciągle chce się wracać. Polecam, warto odwiedzić i poświęcić kilka dni.
Surykatka Time
Jeden z pierwszych szlaków jakie zrobilibyśmy rodzinnie, piękne zamki, krajobraz. Tydzień pełen przygód.
Hellcia
Uwielbiam Szlak. Po latach zabrałam tam na wycieczkę bratanka i był zachwycony!
Dolorres

Piękne miejsca, wspaniałe krajobrazy.

marey1971

Zaliczyłem Szlak Orlich Gniazd na rowerze. Jak oglądałem film o Jurze to aż mi się łezka zakręciła🙂 POLECAM to miejsce. Napewno tam jeszcze wrócę🙂 Choćby na pstrąga z frytkami albo połazić w dolinkach jurajskich🙂

Ostatnio edytowany: 2014-01-07 09:58

Ostatnio edytowany: 2014-01-07 10:00

DoRi

Chyba mam plan wycieczki na kolejny dłuższy weekend 🙂

MarqoBiker

Planuję przejechać rowrem ten szlak ale chyba dopiero w sezonie 2015 i tu moje pytanie . Czy na trasie znajdę bez problemu noclegi typu agroturystyka ??

Anna Piernikarczyk

Nie znam noclegów na Jurze bo jeździmy tam na wypady jednodniowe, w okolicach Ogrodzieńca wiem ze jest agroturystyka Ferma Strusi, była w niej Mokunka, ale nie na noc chyba, ja miałam okazję z Panem rozmawiać przez telefon, wydawał się miły

http://noclegi.polskieszlaki.pl/noclegi/ogrodzieniec--kielkowice/2070,gospodarstwo-agroturystyczne--ferma-strusi.html

to akurat około połowy Jury, nie wiem ile noclegów planujesz

Eugeniusz Waluga

Dodanm ciekawostkę dodam, że sylwetka ruin zamku w Ogrodzieńcu została wykorzystana do dawnego loga (jakbyśmy to dziś nazwali) Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego PTK

Szlak Orlich Gniazd na Jurze na blogu

Znamy już Top Atrakcje 2020, planujcie wakacje!

Teraz możecie już planować swoje wakacyjne podróże, bo znamy Top Atrakcje 2020 czyli tegoroczne hity turystyczne. Co nas zdziwiło najbardziej? Znacząco różnią się one od zeszłorocznych Zwycięzców!

Cieszy nas, że wszelkie działania promocyjne nie tylko nasze, ale i regionalnej organizacji turystycznej przyczyniły się do sporej popularności Jury wśród polskich turystów, ale nieco zaskakujący i również nas zadowalający jest fakt, że mocno zaznaczyło się w najnowszych Top Atrakcjach województwo lubelskie!

22 czerwiec 2020 10:08
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021