Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie

(4.5 głosów: 224)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zwiedzanie zamku

Zamek w Olsztynie Jurajskim to dziś ruiny dawnej, średniowiecznej budowli wznoszącej się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa głównego szlaku jurajskiego - Szlaku Orlich Gniazd, bowiem tutejsze zamki przysiadły na skałach niczym orle gniazda właśnie. Zamek w Olsztynie jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie!Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Olsztyńska warownia to gotycka budowla zamkowa typu wyżynnego, w konstrukcję której włączono nie tylko wapienne ostańce, ale też krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych. W ciągu ostatnich lat ruiny zamku są zabezpieczane i w pewnej formie również odbudowywane, to jednak nie przeszkadza, by całe wzgórze było udostępnione dla turystów, w sezonie odpłatnie, ale tanio.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Na wzgórze zamkowej prowadzi okazała brama, a za nią zwiedzanie odbywa się wg własnego uznania, po utartej ścieżce lub wśród licznych tutaj skałek, co dodaje tylko uroku temu miejscu.Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Historia zamku w Olsztynie

Olsztyn leży kilkanaście kilometrów od Częstochowy, a w nim, na Górze Zamkowej wznoszą się widoczne z daleka ruiny średniowiecznej warowni. Powstała ona jeszcze w XIII wieku i przez ponad 300 lat była strategicznym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski. W czasie swej największej świetności, w XVI wieku, zamek składał się z dwóch przedzamczy oraz zamku dolnego, środkowego i górnego. 

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Dziś charakterystycznym elementem ruin jest jego najstarsza część - gotycka baszta z II połowy XIII wieku, o wysokości aż 35 metrów, służąca niegdyś jako więzienie. Była też ostatecznym punktem obrony. Zmarł w niej śmiercią głodową Maćko Borkowic z rozkazu Kazimierza Wielkiego za zdradę.Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Legenda o Zamku w Olsztynie

Czasem na zamku usłyszeć można płacz dziecka i nie myśl wtedy, że to wiatr hula pomiędzy skałami, to duch syna Kacpra Karlińskiego. Za cenę życia swego dziecka, nie zgodził się on poddać warowni wojskom arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. O tych wydarzeniach dokładniej można usłyszeć odwiedzając pobliską Szopkę w Olsztynie. Miało to miejsce w 1587 roku i choć zamek wtedy nie został zdobyty, to uległ poważnym zniszczeniom. Kolejnych dokonał potop szwedzki w 1656 roku. Od tego czasu warownia pozostaje w ruinie, tym bardziej, że w latach 1722-29 rozebrano ją, by uzyskać materiał na budowę kościoła w Olsztynie.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Olsztyńskie podziemia i jurajski Giewont

Pod zamkiem, w skałach, skrywają się jaskinie i wykute podziemia, które czekają jeszcze na odkrycie i mam nadzieję, udostępnienie dla turystów. To wielka ciekawostka, która może jeszcze bardziej przyciągać do tego tajemniczego i pięknego miejsca. Ze szczytu Góry Zamkowej natomiast rozciąga się wspaniały widok na szeroką okolicę i na słynny jurajski Giewont czyli Górę Biakło.

Imprezy na Zamku w Olsztynie

Kiedyś na zamku w Olsztynie były miejscem niespotykanego spektaklu przyciągającego tłumy ludzi spragnionych wrażeń. Raz do roku, jesienią odbywał się tutaj festiwal sztucznych ogni i laserów rozjaśniających czarną noc. Dzisiaj turystów przyciągają inne imprezy, np. Jarmark kolekcjonerski w czerwcu czy Juromania we wrześniu.

Zamek w Olsztynie podczas Juromanii
Zamek w Olsztynie podczas Juromanii

Turniej rycerski

Najciekawszą jednak imprezą plenerową na zamku jest Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego - barwne wydarzenie przyciągające "ludzi średniowiecza" i tłumy turystów. Odbywa się każdego roku w sierpniu na placu przed zamkiem.

Pod zamkiem zobaczyć można też ciekawy zabytkowy spichlerz, przeniesiony tu i zrekonstruowany kilkanaście lat temu.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie 9.00 do godzin wieczornych
Bilety na wzgórze: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, dzieci do lat 7 gratis
Bilety na wieżę widokową: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł
Parking: płatny koło deptaka

Adres

Ruiny zamku
ul. Zamkowa, Olsztyn
tel. 734-995-161
www.zamekolsztyn.pl

GPS: 50°44'58N, 19°16'26E

Zamek w Olsztynie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Olsztyna koło Częstochowy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Olsztyn koło Częstochowy noclegi

Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zamek w Olsztynie Jurajskim
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Olsztyn na Jurze
zamek w Olsztynie
ruiny zamku w Olsztynie
50°44'58N, 19°16'26E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Raczyslaw
Miejsce które każdy powinien odwiedzić. Niezwykle klimatyczne, wygląda jak by było wyjęte z Władcy Pierścieni. Mieliśmy to szczęście, że oglądaliśmy w tym miejscu zachód słońca. Rewelacja.
Asia
Ciekawe miejsce, warto wziąć ze sobą przewodnika który opowie o historii zamku i całego otoczenia
Andzia75

przepiękne ruiny !!!!!

Zamek w Olsztynie na blogu

Rowerem przez Jurę - Mstów i Olsztyn

Spodobało nam się? Tak, choć jest ciężko, to fajnie 🙂 Ta podróż odbyła się na początku sierpnia, ale dopiero teraz udało mi się ją zrelacjonować. Momentami marzę na jurajskich szlakach rowerowych o elektryku, ale po dopełnieniu pętli podróże rowerowe dają ogromną satysfakcję! Jeśli i Ty lubisz dwa kółka, podsyłamy pomysł na fajną wyprawę w północnej części Jury. 

Nasza pętla Mstów - Olsztyn - Mstów to:

  • około 30 km długości
  • różne nawierzchnie
  • 9 odwiedzonych miejsc
  • jakieś 5 godzin czasu!
30 wrzesień 2020 10:38

Juromania 2020 za nami, było wspaniale!

W miniony weekend na Jurze miała miejsce Juromania 2020. Nie mogło nas tam zabraknąć, wszak Polskie Szlaki to Patron Medialny tego wspaniałego wydarzenia 🙂 Byliśmy w Bydlinie, na zamku Ogrodzieniec, w Żarkach i na zamku w Olsztynie!

Zobaczcie naszą ciekawą relację z tegorocznej Juromanii i już teraz zaplanujcie czas na kolejną edycję 🙂
Polecam też filmik z wczorajszej wizyty na zamku w Olsztynie. Jeśli nie chcesz żadnego z nich pominąć, zasubskrybuj nasz kanał 🙂

 

 

21 wrzesień 2020 14:01

Infografika zamki na Jurze

Jura Krakowsko-Czestochowska to przepiękny region na południu Polski. Słynie on z pięknych atrakcji przyrodniczych - skałki jurajskie, stawy i jaskinie. Ale największe atrakcje stworzone ludzką ręką to piękne zamki. Na poniższej infografice można zobaczyć mapkę wraz z krótkimi opisami najsłynniejszych z nich.

28 luty 2012 09:20
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021