Ruiny zamku
ul. Zamkowa, Olsztyn
tel. 734-995-161
www.zamekolsztyn.pl

50°44'58" N, 19°16'26" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie 9.00 do godzin wieczornych
Bilety na wzgórze: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, dzieci do lat 7 gratis
Bilety na wieżę widokową: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł
Parking: płatny koło deptaka

Zwiedzanie zamku

Zamek w Olsztynie Jurajskim to dziś ruiny dawnej, średniowiecznej budowli wznoszącej się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa głównego szlaku jurajskiego - Szlaku Orlich Gniazd, bowiem tutejsze zamki przysiadły na skałach niczym orle gniazda właśnie. Zamek w Olsztynie jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie!Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Olsztyńska warownia to gotycka budowla zamkowa typu wyżynnego, w konstrukcję której włączono nie tylko wapienne ostańce, ale też krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych. W ciągu ostatnich lat ruiny zamku są zabezpieczane i w pewnej formie również odbudowywane, to jednak nie przeszkadza, by całe wzgórze było udostępnione dla turystów, w sezonie odpłatnie, ale tanio.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Na wzgórze zamkowej prowadzi okazała brama, a za nią zwiedzanie odbywa się wg własnego uznania, po utartej ścieżce lub wśród licznych tutaj skałek, co dodaje tylko uroku temu miejscu.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Historia zamku w Olsztynie

Olsztyn leży kilkanaście kilometrów od Częstochowy, a w nim, na Górze Zamkowej wznoszą się widoczne z daleka ruiny średniowiecznej warowni. Powstała ona jeszcze w XIII wieku i przez ponad 300 lat była strategicznym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski. W czasie swej największej świetności, w XVI wieku, zamek składał się z dwóch przedzamczy oraz zamku dolnego, środkowego i górnego. Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Dziś charakterystycznym elementem ruin jest jego najstarsza część - gotycka baszta z II połowy XIII wieku, o wysokości aż 35 metrów, służąca niegdyś jako więzienie. Była też ostatecznym punktem obrony. Zmarł w niej śmiercią głodową Maćko Borkowic z rozkazu Kazimierza Wielkiego za zdradę.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Legenda o Zamku w Olsztynie

Czasem na zamku usłyszeć można płacz dziecka i nie myśl wtedy, że to wiatr hula pomiędzy skałami, to duch syna Kacpra Karlińskiego. Za cenę życia swego dziecka, nie zgodził się on poddać warowni wojskom arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. O tych wydarzeniach dokładniej można usłyszeć odwiedzając pobliską Szopkę w Olsztynie. Miało to miejsce w 1587 roku i choć zamek wtedy nie został zdobyty, to uległ poważnym zniszczeniom. Kolejnych dokonał potop szwedzki w 1656 roku. Od tego czasu warownia pozostaje w ruinie, tym bardziej, że w latach 1722-29 rozebrano ją, by uzyskać materiał na budowę kościoła w Olsztynie.Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Olsztyńskie podziemia i jurajski Giewont

Pod zamkiem, w skałach, skrywają się jaskinie i wykute podziemia, które czekają jeszcze na odkrycie i mam nadzieję, udostępnienie dla turystów. To wielka ciekawostka, która może jeszcze bardziej przyciągać do tego tajemniczego i pięknego miejsca. Ze szczytu Góry Zamkowej natomiast rozciąga się wspaniały widok na szeroką okolicę i na słynny jurajski Giewont czyli Górę Biakło.

Imprezy na Zamku w Olsztynie

Kiedyś na zamku w Olsztynie były miejscem niespotykanego spektaklu przyciągającego tłumy ludzi spragnionych wrażeń. Raz do roku, jesienią odbywał się tutaj festiwal sztucznych ogni i laserów rozjaśniających czarną noc. Dzisiaj turystów przyciągają inne imprezy, np. Jarmark kolekcjonerski w czerwcu czy Juromania we wrześniu.

Zamek w Olsztynie podczas Juromanii
Zamek w Olsztynie podczas Juromanii

Turniej rycerski

Najciekawszą jednak imprezą plenerową na zamku jest Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego - barwne wydarzenie przyciągające "ludzi średniowiecza" i tłumy turystów. Odbywa się każdego roku w sierpniu na placu przed zamkiem.

Pod zamkiem zobaczyć można też ciekawy zabytkowy spichlerz, przeniesiony tu i zrekonstruowany kilkanaście lat temu.

Zamek w Olsztynie Zamek w Olsztynie Jurajskim Olsztyn Jurajski Olsztyn Jurajski Zamek w Olsztynie Zamek w Olsztynie Olsztyn na Jurze zamek w Olsztynie ruiny zamku w Olsztynie

Olsztyn koło Częstochowy noclegi

Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Asia Domator 20 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-28 na
Ciekawe miejsce, warto wziąć ze sobą przewodnika który opowie o historii zamku i całego otoczenia
Andzia75 Weekendowy turysta 49 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-01 na

przepiękne ruiny !!!!!

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021