50°44'58" N
19°16'25" E
Śląskie
2016-07-18 14:50:36
319m npm
Ważna
Zdjęcia (8)

Ruiny zamku w Olsztynie

Kilkanaście kilometrów od Częstochowy leży Olsztyn, a w nim, na Górze Zamkowej wznoszą się widoczne z daleka ruiny średniowiecznej warowni. W czasie swej największej świetności, w XVI wieku, zamek składał się z dwóch przedzamczy oraz zamku dolnego, środkowego i górnego.

Dziś charakterystycznym elementem ruin jest gotycka baszta z II połowy XIII wieku o wysokości aż 35 m, służąca niegdyś jako więzienie. Była też ostatecznym punktem obrony. Zmarł w niej śmiercią głodową Maćko Borkowic z rozkazu Kazimierza Wielkiego za zdradę.

Warownia olsztyńska to gotycka budowla zamkowa typu wyżynnego, w jej konstrukcję włączono wapienne ostańce oraz krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych.

W ciągu ostatnich lat ruiny zamku w Olsztynie były miejscem niespotykanego spektaklu przyciągającego tłumy ludzi spragnionych wrażeń. Raz do roku, jesienią odbywał się tutaj festiwal sztucznych ogni i laserów rozjaśniających czarną noc. Dzisiaj turystów przyciągają inne imprezy, np. Jarmark kolekcjonerski w czerwcu.Turniej rycerski na zamku w Olsztynie

Najciekawszą jednak imprezą plenerową na zamku są turnieje rycerskie, barwne wydarzenia przyciągające "ludzi średniowiecza" i tłumy turystów. Odbywają się każdego roku w sierpniu na placu przed zamkiem, w 2015 roku odbył się już VIII Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego.

Czasem na zamku usłyszeć można płacz dziecka i nie myśl wtedy, że to wiatr hula pomiędzy skałami, to duch syna Kacpra Karlińskiego. Za cenę życia swego dziecka, nie zgodził się on poddać warowni wojskom arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. O tych wydarzeniach dokładniej można usłyszeć odwiedziając pobliską Szopkę w Olsztynie. Miało to miejsce w 1587 roku i choć zamek wtedy nie został zdobyty, to uległ poważnym zniszczeniom. Kolejnych dokonał potop szwedzki w 1656 roku.Od tego czasu warownia pozostaje w ruinie, tym bardziej, że w latach 1722-29 rozebrano ją, by uzyskać materiał na budowę kościoła w Olsztynie.Pod zamkiem zobaczyć można też ciekawy zabytkowy spichlerz, przeniesiony tu i zrekonstruowany kilka lat temu.

Ruiny zamku
ul. Zamkowa, Olsztyn
zamekolsztyn@o2.pl
Bilety: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy, dzieci do lat 7 gratis (wieża 3 i 2 zł)
www.zamekolsztyn.pl
Zwiedzanie: Codziennie od 9.00 do wieczora

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Anonim
2017-02-26 21:08:41

Fajne

2016-04-01 13:00:58

przepiękne ruiny !!!!!

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: