Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie

(4.5 głosów: 219)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zwiedzanie zamku

Zamek w Olsztynie Jurajskim to dziś ruiny dawnej, średniowiecznej budowli wznoszącej się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa głównego szlaku jurajskiego - Szlaku Orlich Gniazd, bowiem tutejsze zamki przysiadły na skałach niczym orle gniazda właśnie. Zamek w Olsztynie jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie!Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Olsztyńska warownia to gotycka budowla zamkowa typu wyżynnego, w konstrukcję której włączono nie tylko wapienne ostańce, ale też krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych. W ciągu ostatnich lat ruiny zamku są zabezpieczane i w pewnej formie również odbudowywane, to jednak nie przeszkadza, by całe wzgórze było udostępnione dla turystów, w sezonie odpłatnie, ale tanio.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Na wzgórze zamkowej prowadzi okazała brama, a za nią zwiedzanie odbywa się wg własnego uznania, po utartej ścieżce lub wśród licznych tutaj skałek, co dodaje tylko uroku temu miejscu.Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Historia zamku w Olsztynie

Olsztyn leży kilkanaście kilometrów od Częstochowy, a w nim, na Górze Zamkowej wznoszą się widoczne z daleka ruiny średniowiecznej warowni. Powstała ona jeszcze w XIII wieku i przez ponad 300 lat była strategicznym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski. W czasie swej największej świetności, w XVI wieku, zamek składał się z dwóch przedzamczy oraz zamku dolnego, środkowego i górnego. 

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Dziś charakterystycznym elementem ruin jest jego najstarsza część - gotycka baszta z II połowy XIII wieku, o wysokości aż 35 metrów, służąca niegdyś jako więzienie. Była też ostatecznym punktem obrony. Zmarł w niej śmiercią głodową Maćko Borkowic z rozkazu Kazimierza Wielkiego za zdradę.Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Legenda o Zamku w Olsztynie

Czasem na zamku usłyszeć można płacz dziecka i nie myśl wtedy, że to wiatr hula pomiędzy skałami, to duch syna Kacpra Karlińskiego. Za cenę życia swego dziecka, nie zgodził się on poddać warowni wojskom arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. O tych wydarzeniach dokładniej można usłyszeć odwiedzając pobliską Szopkę w Olsztynie. Miało to miejsce w 1587 roku i choć zamek wtedy nie został zdobyty, to uległ poważnym zniszczeniom. Kolejnych dokonał potop szwedzki w 1656 roku. Od tego czasu warownia pozostaje w ruinie, tym bardziej, że w latach 1722-29 rozebrano ją, by uzyskać materiał na budowę kościoła w Olsztynie.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Olsztyńskie podziemia i jurajski Giewont

Pod zamkiem, w skałach, skrywają się jaskinie i wykute podziemia, które czekają jeszcze na odkrycie i mam nadzieję, udostępnienie dla turystów. To wielka ciekawostka, która może jeszcze bardziej przyciągać do tego tajemniczego i pięknego miejsca. Ze szczytu Góry Zamkowej natomiast rozciąga się wspaniały widok na szeroką okolicę i na słynny jurajski Giewont czyli Górę Biakło.

Imprezy na Zamku w Olsztynie

Kiedyś na zamku w Olsztynie były miejscem niespotykanego spektaklu przyciągającego tłumy ludzi spragnionych wrażeń. Raz do roku, jesienią odbywał się tutaj festiwal sztucznych ogni i laserów rozjaśniających czarną noc. Dzisiaj turystów przyciągają inne imprezy, np. Jarmark kolekcjonerski w czerwcu czy Juromania we wrześniu.

Zamek w Olsztynie podczas Juromanii
Zamek w Olsztynie podczas Juromanii

Turniej rycerski

Najciekawszą jednak imprezą plenerową na zamku jest Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego - barwne wydarzenie przyciągające "ludzi średniowiecza" i tłumy turystów. Odbywa się każdego roku w sierpniu na placu przed zamkiem.

Pod zamkiem zobaczyć można też ciekawy zabytkowy spichlerz, przeniesiony tu i zrekonstruowany kilkanaście lat temu.

Zamek w Olsztynie Jurajskim
Olsztyn Jurajski
Olsztyn Jurajski
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Olsztyn na Jurze
zamek w Olsztynie
ruiny zamku w Olsztynie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie 9.00 do godzin wieczornych
Bilety na wzgórze: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, dzieci do lat 7 gratis
Bilety na wieżę widokową: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł
Parking: płatny koło deptaka

Adres

Ruiny zamku
ul. Zamkowa, Olsztyn
tel. 734-995-161
www.zamekolsztyn.pl

GPS: 50°44'58N, 19°16'26E

Olsztyn koło Częstochowy noclegi

Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°44'58N, 19°16'26E
17 wrzesień 2019
01 październik 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Raczyslaw
20 marzec 2021 21:19
Miejsce które każdy powinien odwiedzić. Niezwykle klimatyczne, wygląda jak by było wyjęte z Władcy Pierścieni. Mieliśmy to szczęście, że oglądaliśmy w tym miejscu zachód słońca. Rewelacja.
Asia
28 sierpień 2020 18:11
Ciekawe miejsce, warto wziąć ze sobą przewodnika który opowie o historii zamku i całego otoczenia
Andzia75
01 kwiecień 2016 13:00

przepiękne ruiny !!!!!

Zamek w Olsztynie na blogu

Rowerem przez Jurę - Mstów i Olsztyn

Spodobało nam się? Tak, choć jest ciężko, to fajnie 🙂 Ta podróż odbyła się na początku sierpnia, ale dopiero teraz udało mi się ją zrelacjonować. Momentami marzę na jurajskich szlakach rowerowych o elektryku, ale po dopełnieniu pętli podróże rowerowe dają ogromną satysfakcję! Jeśli i Ty lubisz dwa kółka, podsyłamy pomysł na fajną wyprawę w północnej części Jury. 

Nasza pętla Mstów - Olsztyn - Mstów to:

  • około 30 km długości
  • różne nawierzchnie
  • 9 odwiedzonych miejsc
  • jakieś 5 godzin czasu!
30 wrzesień 2020 10:38

Juromania 2020 za nami, było wspaniale!

W miniony weekend na Jurze miała miejsce Juromania 2020. Nie mogło nas tam zabraknąć, wszak Polskie Szlaki to Patron Medialny tego wspaniałego wydarzenia 🙂 Byliśmy w Bydlinie, na zamku Ogrodzieniec, w Żarkach i na zamku w Olsztynie!

Zobaczcie naszą ciekawą relację z tegorocznej Juromanii i już teraz zaplanujcie czas na kolejną edycję 🙂
Polecam też filmik z wczorajszej wizyty na zamku w Olsztynie. Jeśli nie chcesz żadnego z nich pominąć, zasubskrybuj nasz kanał 🙂

 

 

21 wrzesień 2020 14:01

Infografika zamki na Jurze

Jura Krakowsko-Czestochowska to przepiękny region na południu Polski. Słynie on z pięknych atrakcji przyrodniczych - skałki jurajskie, stawy i jaskinie. Ale największe atrakcje stworzone ludzką ręką to piękne zamki. Na poniższej infografice można zobaczyć mapkę wraz z krótkimi opisami najsłynniejszych z nich.

28 luty 2012 09:20
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację