Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie

(4.5 głosów: 234)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek w Olsztynie Jurajskim to dziś ruiny dawnej, średniowiecznej budowli wznoszącej się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa głównego szlaku jurajskiego - Szlaku Orlich Gniazd, bowiem tutejsze zamki przysiadły na skałach niczym orle gniazda właśnie. Zamek w Olsztynie jest jednym z ważniejszych punktów na tej trasie! Olsztyńska warownia to gotycka budowla zamkowa typu wyżynnego, w konstrukcję której włączono nie tylko wapienne ostańce, ale też krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Zwiedzanie zamku

W ciągu ostatnich lat ruiny olsztyńskiego zamku są zabezpieczane i w pewnej formie również odbudowywane. Istnieją plany, by postało tutaj muzeum, a ponadto ma być udostępniony system podziemi, który obecnie jest szczegółowo badany. To jednak nie przeszkadza, by całe wzgórze było udostępnione dla turystów, w sezonie odpłatnie, ale tanio. Na wzgórze zamkowe prowadzi okazała brama, a za nią zwiedzanie odbywa się wg własnego uznania, po utartej ścieżce lub wśród licznych tutaj skałek, co dodaje tylko uroku temu miejscu.Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Historia zamku w Olsztynie

Olsztyn leży kilkanaście kilometrów od Częstochowy, a w nim, na Górze Zamkowej wznoszą się widoczne z daleka ruiny średniowiecznej warowni. Baszta powstała najpewniej jeszcze w XIII wieku i przez ponad 300 lat była strategicznym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski. W XIV wieku zamek wystawił tu król Kazimierz Wielki. W czasie swej największej świetności, w XVI wieku, zamek składał się z dwóch przedzamczy oraz zamku dolnego, środkowego i górnego. W 1587 roku olsztyński zamek był atakowany przez wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Dotarł on pod zamek w połowie grudnia 1587 roku, po tym jak nie udało mu się zdobyć Krakowa. Dramatyczne były to chwile dla mieszkańców olsztyńskiej warowni i do dziś wiąże się z nimi legenda. Choć zamek wtedy nie został zdobyty, to uległ poważnym zniszczeniom. Kolejnych dokonał potop szwedzki w 1656 roku. Od tego czasu warownia pozostaje w ruinie, tym bardziej, że w latach 1722-29 rozebrano ją, by uzyskać materiał na budowę kościoła w Olsztynie. Dziś charakterystycznym elementem ruin jest jego najstarsza część - gotycka baszta z II połowy XIII wieku, o wysokości aż 35 metrów. Była ostatecznym punktem obrony, ale służyła też niegdyś jako więzienie. Zmarł w niej śmiercią głodową Maćko Borkowic z rozkazu Kazimierza Wielkiego za zdradę.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Legenda o Zamku w Olsztynie

Czasem na zamku usłyszeć można płacz dziecka i nie myśl wtedy, że to wiatr hula pomiędzy skałami, to duch syna Kacpra Karlińskiego - starosty olsztyńskiego herbu Ostoja, który kierował obroną zamku z załogą liczącą 80 żołnierzy. Za cenę życia swego dziecka, nie zgodził się on poddać warowni wojskom arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Jak do tego doszło? Owy austriacki arcyksiążę atakował zamek kilkukrotnie i po kolejnym nieudanym ataku chciał zawrócić armię, ale jego poplecznik - Stanisław Stadnicki zwany "Diabłem łańcuckim" wpadł na szczwany plan. Uderzył na dwór Karlińskiego w Karlinie (dziś to przedmieścia Zawiercia), spalił go i porwał 6 letniego syna. Dziecko ustawiono na przodzie armii, jako żywą tarczę podczas kolejnego szturmu wojsk austriackich. Na to Kacper Karliński krzyknął "Wpierw byłem Polakiem niż ojcem" i odpalił działo. Atakując wroga, musiał zabić również swoje dziecko. Choć atak odparto, wroga armia odeszła, pogrążony w rozpaczy Karliński odmówił przyjęcia zaszczytów i po 3 latach zmarł. O jego bohaterstwie pisali poeci, m.in. Aleksander Fredro i Konstanty Damrot. O tych wydarzeniach jeszcze dokładniej można usłyszeć odwiedzając pobliską Szopkę w Olsztynie.

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Imprezy na Zamku w Olsztynie

Kiedyś ruiny zamku w Olsztynie były miejscem niespotykanego spektaklu przyciągającego tłumy ludzi spragnionych wrażeń. Raz do roku, jesienią odbywał się tutaj festiwal sztucznych ogni i laserów rozjaśniających czarną noc. Dzisiaj turystów przyciągają inne imprezy, np. Jarmark kolekcjonerski w czerwcu czy hucznie obchodzona Juromania we wrześniu.

Zamek w Olsztynie podczas Juromanii
Zamek w Olsztynie podczas Juromanii

Turniej rycerski

Najciekawszą jednak imprezą plenerową na zamku jest Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego - barwne wydarzenie przyciągające "ludzi średniowiecza" i tłumy turystów. Odbywa się każdego roku w sierpniu, w okolicy odpustu, na placu przed zamkiem.Filmowy Olsztyn

Miejscowość pojawiła się w kilku filmach, w okolicy zamku kręcone były sceny m.in. do filmu Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" czy do filmu Pasikowskiego "Demony wojny wg Goi".

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Olsztyńskie podziemia i atrakcje w okolicy

Pod zamkiem, w skałach, skrywają się jaskinie i wykute podziemia, które czekają jeszcze na odkrycie i mam nadzieję, udostępnienie dla turystów. To wielka ciekawostka, która może jeszcze bardziej przyciągać do tego tajemniczego i pięknego miejsca. Ze szczytu Góry Zamkowej natomiast rozciąga się wspaniały widok na szeroką okolicę i na słynny jurajski Giewont czyli Górę Biakło. Blisko stąd również do mniej obleganych Gór Towarnych i chętnie odwiedzanych, ale bardziej rozległych Sokolich Gór. Pod samym zamkiem natomiast zobaczyć można też ciekawy zabytkowy spichlerz, przeniesiony tu i zrekonstruowany kilkanaście lat temu. 

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie

Nasze filmy

Zobacz też nasze filmy o Jurze, w którym pięknie pokazujemy również zamek w Olsztynie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Codziennie od 9.00 do godzin wieczornych
Bilety na wzgórze: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, dzieci do lat 7 gratis
Bilety na wieżę widokową: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł
Parking: płatny koło deptaka
Aktualne godziny zwiedzania oraz ceny biletów znajdziesz na stronie www.zamekolsztyn.pl

Adres

Ruiny zamku
ul. Zamkowa, Olsztyn
tel. 734-995-161

GPS: 50°44'58N, 19°16'26E

Olsztyn Jurajski noclegi

Olsztyn Jurajski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie Jurajskim
Olsztyn Jurajski
Zamek w Olsztynie
Olsztyn Jurajski Jura Krakowsko Częstochowska
Perełka
zabytki wstęp płatny zamki udostępnione ruiny wiek XIII parking płatny zamki Kazimierza Wielkiego zamki jurajskie turnieje rycerskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Bardzo ładne miejsce na spacer, wschody słońca wychodzą tu magicznie 🙂
Raczyslaw
Miejsce które każdy powinien odwiedzić. Niezwykle klimatyczne, wygląda jak by było wyjęte z Władcy Pierścieni. Mieliśmy to szczęście, że oglądaliśmy w tym miejscu zachód słońca. Rewelacja.
Asia
Ciekawe miejsce, warto wziąć ze sobą przewodnika który opowie o historii zamku i całego otoczenia
Andzia75

przepiękne ruiny !!!!!

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023