Mały Giewont

Biakło w Olsztynie

Mały Giewont na Jurze

Góra Biakło wznosi się na wysokość 340 m n.p.m. w Olsztynie koło Częstochowy. Inne nazwy tego wzgórza to Brodło czy skałka z krzyżem. Najczęściej jednak mówi się o nim jurajski Mały Giewont! A to dlatego, ponieważ do złudzenia przypomina go kształtem, a ponadto na szczycie góruje metalowy krzyż, jak prawdziwy Giewont w Tatrach!Góra Biakło - Mały Giewont
Góra Biakło - Mały Giewont

Ciekawostką jest, że krzyż na Małym Giewoncie został postawiony na pamiątkę pielgrzymki w to miejsce pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia. Góra Biakło to wybitne wzgórze ostańcowe, zbudowane z grubych ławic twardego wapienia skalistego. 

Mały Giewont
Mały Giewont
Góra Biakło
Góra Biakło

Szlak na Górę Biakło

Zarówno z Olsztyna jurajskiego, jak i z pobliskich Sokolich Gór, możemy się dostać na Górę Biakło czarnym pieszym szlakiem turystycznym. Najłatwiej i najkrócej dojść tutaj z pobliskiego, bezpłatnego parkingu. Wystarczy z olsztyńskiego rynku wjechać w ulicę Kuhna, przejechać obok słynnej Szopki Olsztyńskiej i kilkaset metrów za nią skręcić w lewo, właśnie na parking. Stąd około 200 metrów pieszo zajdziesz pod sam Mały Giewont, a raptem kilka minut później zajdziesz na jego szczyt, pod krzyż. Roztacza się stąd piękna panorama lasów, pól jurajskich skałek i zamku w Olsztynie. Widać stąd pobliskie Lipówki, Olsztyn, Rezerwat Zielona Góra, Hutę, a w drugą stronę przede wszystkim Sokole Góry.Góra Biakło
Góra Biakło

Jak powstała Góra Biakło?

Wzgórze powstało w efekcie wyniesienia dna płytkiego morza jurajskiego. Było to miejsce rozwoju organizmów dennych, np. gąbek i glonów. Ówcześnie płycizny te przypominały dzisiejsze rafy oceaniczne. Wapień skalisty jest charakterystyczną formą powstałą przy udziale właśnie tych kolonii. Na wzgórzu można obserwować skutki procesu wietrzeni skał w formie okna skalnego lub charakterystycznej iglicy oraz skutki procesów wymywania przez wody deszczowe - liczne żłobienia.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Góra nie jest dostępna dla wózków, podejście jest krótkie, ale strome

Adres

Góra Biakło
ul. Kuhna, Olsztyn

Olsztyn koło Częstochowy noclegi

Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Musa
12 maj 2020 10:51
Odwiedzone przy okazji spaceru po rezerwacie. Super miejsce, ekstra widoki.

Biakło w Olsztynie na blogu

Giewont w Tatrach? Nie, Mały Giewont na Jurze!

Kiedy taka piękna zima, warto wyrwać się z domu. Tatry nam za daleko, więc ruszamy do Jurajskiego Olsztyna, gdzie czeka Góra Biakło czyli Mały Giewont. Zobacz nasze zdjęcia, nie tylko my wybraliśmy w tym dniu to piękne miejsce 🙂

18 styczeń 2021 12:03

Jurajski Giewont

Komu Tatry się marzą, ale nie może ruszyć w prawdziwe góry, polecam Jurę, a na niej Górę Biakło w Olsztynie. To miniaturka Giewontu, do złudzenia go przypominająca 🙂 Okolice są bardzo malownicze, warto też odwiedzić Górę Zamkową, Góry Towarne czy leśny rezerwat Sokole Góry.

17 styczeń 2020 09:25
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację