Mały Giewont

Biakło w Olsztynie

(4.7 głosów: 30)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Mały Giewont na Jurze

Góra Biakło wznosi się na wysokość 340 m n.p.m. w Olsztynie koło Częstochowy. Inne nazwy tego wzgórza to Brodło czy skałka z krzyżem. Najczęściej jednak mówi się o nim jurajski Mały Giewont! A to dlatego, ponieważ do złudzenia przypomina go kształtem, a ponadto na szczycie góruje metalowy krzyż, jak prawdziwy Giewont w Tatrach!

Góra Biakło - Mały Giewont
Góra Biakło - Mały Giewont

Ciekawostką jest, że krzyż na Małym Giewoncie został postawiony na pamiątkę pielgrzymki w to miejsce pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia. Góra Biakło to wybitne wzgórze ostańcowe, zbudowane z grubych ławic twardego wapienia skalistego. Mały Giewont
Mały Giewont
Góra Biakło
Góra Biakło

Szlak na Górę Biakło

Zarówno z Olsztyna jurajskiego, jak i z pobliskich Sokolich Gór, możemy się dostać na Górę Biakło czarnym pieszym szlakiem turystycznym. Najłatwiej i najkrócej dojść tutaj z pobliskiego, bezpłatnego parkingu. Wystarczy z olsztyńskiego rynku wjechać w ulicę Kuhna, przejechać obok słynnej Szopki Olsztyńskiej i kilkaset metrów za nią skręcić w lewo, właśnie na parking. Stąd około 200 metrów pieszo zajdziesz pod sam Mały Giewont, a raptem kilka minut później zajdziesz na jego szczyt, pod krzyż. Roztacza się stąd piękna panorama lasów, pól jurajskich skałek i zamku w Olsztynie. Widać stąd pobliskie Lipówki, Olsztyn, Rezerwat Zielona Góra, Hutę, a w drugą stronę przede wszystkim Sokole Góry.

Góra Biakło
Góra Biakło

Jak powstała Góra Biakło?

Wzgórze powstało w efekcie wyniesienia dna płytkiego morza jurajskiego. Było to miejsce rozwoju organizmów dennych, np. gąbek i glonów. Ówcześnie płycizny te przypominały dzisiejsze rafy oceaniczne. Wapień skalisty jest charakterystyczną formą powstałą przy udziale właśnie tych kolonii. Na wzgórzu można obserwować skutki procesu wietrzeni skał w formie okna skalnego lub charakterystycznej iglicy oraz skutki procesów wymywania przez wody deszczowe - liczne żłobienia.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Góra nie jest dostępna dla wózków, podejście jest krótkie, ale strome

Adres

Góra Biakło
ul. Kuhna, Olsztyn

GPS: 50°44'17N, 19°16'18E

Olsztyn koło Częstochowy noclegi

Olsztyn koło Częstochowy to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Góra Biakło
Biakło
Widok z Biakła
Biakło
Biakło
Biakło
Krzyż na Biakle
Biakło w Olsztynie, Magdalena
Biakło
Biakło
Góra Biakło
50°44'17N, 19°16'18E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Musa
Odwiedzone przy okazji spaceru po rezerwacie. Super miejsce, ekstra widoki.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022