Góra Biakło Mały Giewont

Biakło w Olsztynie

(4.8 głosów: 32)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Góra Biakło czyli Jurajski Giewont albo Mały Giewont to cudowny ostaniec, a właściwie cały masyw skalny, wznoszący się na wysokość 340 m n.p.m. w Olsztynie koło Częstochowy. Wysokości może nie jest zbyt imponująca, ale Biakło do złudzenia przypomina tatrzański Giewont zarówno kształtem, jak i z tego powodu, że na szczycie również góruje metalowy krzyż. Jeszcze inne nazwy tego popularnego jurajskiego wzgórza to Brodło czy skałka z krzyżem. Ciekawostką jest, że krzyż na Małym Giewoncie został postawiony na pamiątkę pielgrzymki w to miejsce pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia. Góra Biakło to wybitne wzgórze ostańcowe, zbudowane z grubych ławic twardego wapienia skalistego, dlatego tak wyraźnie i pięknie wybija się ponad okolicą. Upodobali więc go sobie turyści, których jest tutaj coraz więcej. Latem bywa wręcz tłumnie w ciepłe niedziele, wtedy polecam w okolicy mniej popularne Góry Towarne albo bardziej rozległe Sokole Góry.

Biakło Giewont Jurajski
Biakło Giewont Jurajski
Góra Biakło - Mały Giewont
Góra Biakło - Mały Giewont
Mały Giewont
Mały Giewont

Szlak na Górę Biakło

Zarówno z Olsztyna jurajskiego, jak i z pobliskich Sokolich Gór, możemy się dostać na Górę Biakło czarnym pieszym szlakiem turystycznym. Najłatwiej i najkrócej dojść tutaj z pobliskiego, bezpłatnego parkingu. Wystarczy z olsztyńskiego rynku wjechać w ulicę Kuhna, przejechać obok słynnej Szopki Olsztyńskiej i kilkaset metrów za nią skręcić w lewo, właśnie na parking. Stąd około 200 metrów pieszo zajdziesz pod sam Giewont Jurajski, a raptem kilka minut później zajdziesz na jego szczyt, pod krzyż. Roztacza się stąd piękna panorama lasów, pól jurajskich skałek i zamku w Olsztynie. Widać stąd pobliskie Lipówki, Olsztyn, Rezerwat Zielona Góra, Hutę, a w drugą stronę przede wszystkim Sokole Góry.Góra Biakło
Góra Biakło
Biakło Giewont Jurajski
Biakło Giewont Jurajski

Jak powstała Góra Biakło?

Wzgórze powstało w efekcie wyniesienia dna płytkiego morza jurajskiego. Było to miejsce rozwoju organizmów dennych, np. gąbek i glonów. Ówcześnie płycizny te przypominały dzisiejsze rafy oceaniczne. Wapień skalisty jest charakterystyczną formą powstałą przy udziale właśnie tych kolonii. Na wzgórzu można obserwować skutki procesu wietrzeni skał w formie okna skalnego lub charakterystycznej iglicy oraz skutki procesów wymywania przez wody deszczowe - liczne żłobienia.

Biakło zimą

Popularność Biakła nie gaśnie nawet zimą. Sporo tutaj wówczas rodzin z dziećmi, które zjeżdżają na sankach, małych nartach i przeróżnych zjeżdżaczach. Zabawa się tutaj nie kończy, a piękna okolica tylko dodaje uroku. Nawet rowerzystów spotkasz tutaj zimą.

Góra Biakło
Góra Biakło

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Góra nie jest dostępna dla wózków, podejście jest krótkie, ale strome
Miejsce idealne na spacer z psem
Na skałkach zachowaj ostrożność!
W razie potrzeby z pomocą przyjdą miejscowi ratownicy GOPR (tel. 34/ 315-20-00)

Adres

Góra Biakło
ul. Kuhna, Olsztyn

GPS: 50°44'17N, 19°16'18E

Olsztyn Jurajski noclegi

Olsztyn Jurajski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Biakło Mały Giewont
Biakło
Mały Giewont
Biakło Mały Giewont
Biakło Giewont Jurajski
Biakło Mały Giewont
Biakło Mały Giewont
Góra Biakło
Biakło
Biakło
Biakło
Krzyż na Biakle
Biakło w Olsztynie, Magdalena
Biakło
Jura Krakowsko Częstochowska Olsztyn Jurajski
Perełka
czynne cały rok dla rodziny szczyty wstęp bezpłatny punkty widokowe parking bezpłatny skałki przyroda ostańce
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Biakło to jedno z moich ulubionych miejsc na Jurze, np. obok Góry Zborów czy dolinek krakowskich 🙂
Musa
Odwiedzone przy okazji spaceru po rezerwacie. Super miejsce, ekstra widoki.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023