Góra Biakło czyli Jurajski Giewont albo Mały Giewont to cudowny ostaniec, a właściwie cały masyw skalny, wznoszący się na wysokość 340 m n.p.m. w Olsztynie koło Częstochowy. Wysokości może nie jest zbyt imponująca, ale Biakło do złudzenia przypomina tatrzański Giewont zarówno kształtem, jak i z tego powodu, że na szczycie również góruje metalowy krzyż. Jeszcze inne nazwy tego popularnego jurajskiego wzgórza to Brodło czy skałka z krzyżem. Ciekawostką jest, że krzyż na Małym Giewoncie został postawiony na pamiątkę pielgrzymki w to miejsce pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia. Góra Biakło to wybitne wzgórze ostańcowe, zbudowane z grubych ławic twardego wapienia skalistego, dlatego tak wyraźnie i pięknie wybija się ponad okolicą. Upodobali więc go sobie turyści, których jest tutaj coraz więcej. Latem bywa wręcz tłumnie w ciepłe niedziele, wtedy polecam w okolicy mniej popularne Góry Towarne albo bardziej rozległe Sokole Góry.



Szlak na Górę Biakło
Zarówno z Olsztyna jurajskiego, jak i z pobliskich Sokolich Gór, możemy się dostać na Górę Biakło czarnym pieszym szlakiem turystycznym. Najłatwiej i najkrócej dojść tutaj z pobliskiego, bezpłatnego parkingu. Wystarczy z olsztyńskiego rynku wjechać w ulicę Kuhna, przejechać obok słynnej Szopki Olsztyńskiej i kilkaset metrów za nią skręcić w lewo, właśnie na parking. Stąd około 200 metrów pieszo zajdziesz pod sam Giewont Jurajski, a raptem kilka minut później zajdziesz na jego szczyt, pod krzyż. Roztacza się stąd piękna panorama lasów, pól jurajskich skałek i zamku w Olsztynie. Widać stąd pobliskie Lipówki, Olsztyn, Rezerwat Zielona Góra, Hutę, a w drugą stronę przede wszystkim Sokole Góry.


Jak powstała Góra Biakło?
Wzgórze powstało w efekcie wyniesienia dna płytkiego morza jurajskiego. Było to miejsce rozwoju organizmów dennych, np. gąbek i glonów. Ówcześnie płycizny te przypominały dzisiejsze rafy oceaniczne. Wapień skalisty jest charakterystyczną formą powstałą przy udziale właśnie tych kolonii. Na wzgórzu można obserwować skutki procesu wietrzeni skał w formie okna skalnego lub charakterystycznej iglicy oraz skutki procesów wymywania przez wody deszczowe - liczne żłobienia.

Biakło zimą
Popularność Biakła nie gaśnie nawet zimą. Sporo tutaj wówczas rodzin z dziećmi, które zjeżdżają na sankach, małych nartach i przeróżnych zjeżdżaczach. Zabawa się tutaj nie kończy, a piękna okolica tylko dodaje uroku. Nawet rowerzystów spotkasz tutaj zimą.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny
Góra nie jest dostępna dla wózków, podejście jest krótkie, ale strome
Miejsce idealne na spacer z psem
Na skałkach zachowaj ostrożność!
W razie potrzeby z pomocą przyjdą miejscowi ratownicy GOPR (tel. 34/ 315-20-00)
Adres
Góra Biakło
ul. Kuhna, Olsztyn
GPS: 50°44'17N, 19°16'18E
Olsztyn Jurajski noclegi
Olsztyn Jurajski to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami













