Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Jaskinia Głęboka

Jaskinia Głęboka na Jurze

(4.6 głosów: 42)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Jaskinia Głęboka znajduje się w Podlesicach na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, około 2 km od Kroczyc, na obszarze rezerwatu przyrody Góra Zborów, koło dużego parkingu Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, w ramach którego zwiedza się Jaskinię.


Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając ten post!

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Zwiedzanie Jaskini Głębokiej na Jurze

Jaskinia Głęboka w sezonie turystycznym udostępniona jest dla turystów, zwykle od kwietnia do października. Ma ona jedno wejście, którym się wchodzi i wychodzi podczas zwiedzania. Długość całej trasy turystycznej wynosi 190 m, a różnica poziomów to około 20 metrów. Zwiedzanie jaskini odbywa się tylko z przewodnikiem, na oświetlonej trasie turystycznej. Im głębiej, tym ciekawiej 🙂 Pamiętaj, że jest tu przez cały rok tylko 7 stopni Celsjusza, zawsze wysoka wilgotność i błoto pod nogami. Warto ubrać się stosownie 🙂

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Nietoperze w Jaskini Głębokiej

W Jaskini Głębokiej można zobaczyć nietoperze, przebywające tutaj w ciągu dnia od wiosny do jesieni i hibernujące przez całą zimę. Dlatego pod koniec października jaskinię się zamyka na czas zimy, aby te małe ssaki mogły spokojnie udać się na długi odpoczynek. W Polsce notuje się ponad 20 gatunków nietoperzy, zaś Jaskinię Głęboką zamieszkuje 7 z nich. Dominuje zwykle podkowiec mały, z charakterystycznie ułożonymi skrzydełkami do snu, okalającymi niewielkie ciałko, poza nogami, przyczepionymi do stropu jaskini.Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

W lutym 2020 roku naliczono tutaj 150 nietoperzy, co wydaje się może nie tak mało, jednak ta liczba jest mniejsza, niż w poprzednich latach. To głównie za sprawą wszędobylskiej chemii, która, podobnie jak w przypadku pszczół, przyczynia się do wymierania nietoperzy. Również ludzie nie darzą wielkim uczuciem tych uroczych, małych stworzeń, a to błąd, ponieważ nietoperze żywią się głównie komarami i zjadają ich ogromne ilości, więc powinniśmy być im bardzo przychylni 🙂

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Szata naciekowa Jaskini Głębokiej

W Jaskini Głębokiej, podobnie, jak innych wapiennych jaskiniach jurajskich, zachodzą procesy krasowe, polegające na budowaniu nacieków - stalaktytów, stalagmitów, polew i innych form krasowych. Zbudowane są one z czystego kalcytu, który na tym terenie był dawniej eksploatowany przez szpatowców - górników wydobywających ten kalcyt (szpat) w celach zarobkowych. Głównie sprzedawano go do hut do produkcji szkła.Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

W ten sposób zniszczono wiele pięknych nacieków w jurajskich jaskiniach, m.in. w Jaskini Głębokiej czy Jaskini Olsztyńskiej w Sokolich Górach w Olsztynie, która uchodziła w XIX wieku za najpiękniejszą jaskinię w Polsce!

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Również i obecnie turyści, a raczej pseudoturyści urywają nacieki, za plecami przewodników albo w otwartych jaskiniach. To bezmyślna dewastacja, a trzeba mieć świadomość, że takie nacieki przyrastają bardzo wolno, 1 mm na 100 lat!

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Dojście do Jaskini Głębokiej

Jaskinia leży w masywie Kruczych Skał w Skałach Kroczyckich, niedaleko parkingu Centrum Dziedzictwa, około 1 km na zachód od zabudowań Podlesic. Do otworu wejściowego jaskini prowadzą z parkingu czerwone znaki ścieżki przyrodniczej "Góra Zborów - człowiek i przyroda". Po drodze, za drewnianą bramą, obejrzeć można Lapidarium czyli wystawę typowych skał z obszaru Jury.

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Centrum Dziedzictwa Jury

Niedaleko Jaskini warto zajrzeć do środka budynku Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach, ponieważ na piętrze można tu zobaczyć wystawę skamieniałości i minerałów, nie tylko z Jury, ale i innych ciekawych zakątków z całego świata. 

Grupy zorganizowane przeżyją tu bardzo ciekawe lekcje w terenie, z dziedziny geografii, geologii, biologii czy świat pszczół. Te tematy nie mają tutaj tajemnic i na pewno przekonają niejednego ucznia, jak ciekawa może być nauka, gdy wyjdzie się poza mury szkolne.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

15 IV - 31 X 9.00-16.00, turyści indywidualni od 10.00
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł
Parking: bezpłatny przy Centrum
Wejście do jaskini o pełnych godzinach, minimalna ilość zwiedzających - 5 osób
Najlepiej umówić się telefonicznie lub mailowo: biuro@podlesice.org.pl
Wilgotność powyżej 95 %, temp. około 7 stopni Celsjusza
Trasa jest oświetlona elektrycznie, nie wymaga żadnego sprzętu
Kaski dostaje się w centrum
Trasa niedostępna dla wózków i osób niepełnosprawnych
Zalecane sportowe obuwie, możliwe kałuże

Adres

Jaskinia Głęboka
Podlesice 83, Kroczyce
tel. 730-702-056, 34/ 333-74-74
www.podlesice.org.pl

GPS: 50°34'31N, 19°31'29E

Jaskinia Głęboka na Jurze na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Kroczyce noclegi

Kroczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Ostaniec stojący ponad wejściem do jaskini
Jaskinia Głęboka na Jurze
Jaskinia Głęboka, marian
Jaskinia Głęboka
50°34'31N, 19°31'29E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Ciekawa jaskinia, w której można zobaczyć nietoperze i w niższej sali ładne nacieki

Jaskinia Głęboka na Jurze na blogu

Zapraszamy na relację z Juromanii - święta Jury i Szlaku Orlich Gniazd

Juromania zaprosiła turystów już po raz czwarty na naszą ulubioną Jurę 🙂 Nie mogło i nas tam zabraknąć, tym bardziej, że jesteśmy Patronem Medialnym tego wydarzenia! Zobaczcie, jak świetnie można się zabawić na tym święcie, kiedy mania zwiedzania i dobrej zabawy ogarnia cały region!

21 wrzesień 2021 14:33

Horyzonty Jury na Jurajskich Szlakach Jesiennych

Jesień w pełnej krasie, cudne widoki i wspaniałe atrakcje - wybornie udał się w tym tygodniu nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne 🙂 Zobacz naszą relację z tej pięknej podróży po skałkach i zamkach! Są też inne ciekawostki - jaskinia, kuesta oraz sędziwa Lipa Babka!

Czeka też już na Was film z tej wyprawy, zapraszam serdecznie i już teraz dziękuję za Wasze łapki w górę i subskrypcje 🙂

23 październik 2020 15:11
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021