Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Jaskinia Głęboka
Podlesice 83, Kroczyce
tel. 730-702-056, 34/ 333-74-74
www.podlesice.org.pl

50°34'31" N, 19°31'29" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

15 IV - 31 X 9.00-16.00, turyści indywidualni od 10.00
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł
Parking: bezpłatny przy Centrum
Wejście do jaskini o pełnych godzinach, minimalna ilość zwiedzających - 5 osób
Najlepiej umówić się telefonicznie lub mailowo: biuro@podlesice.org.pl
Wilgotność powyżej 95 %, temp. około 7 stopni Celsjusza
Trasa jest oświetlona elektrycznie, nie wymaga żadnego sprzętu
Kaski dostaje się w centrum
Trasa niedostępna dla wózków i osób niepełnosprawnych
Zalecane sportowe obuwie, możliwe kałuże

Jaskinia Głęboka znajduje się w Podlesicach na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, około 2 km od Kroczyc, na obszarze rezerwatu przyrody Góra Zborów, koło dużego parkingu Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, w ramach którego zwiedza się Jaskinię.Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Zwiedzanie Jaskini Głębokiej na Jurze

Jaskinia Głęboka w sezonie turystycznym udostępniona jest dla turystów, zwykle od kwietnia do października. Ma ona jedno wejście, którym się wchodzi i wychodzi podczas zwiedzania. Długość całej trasy turystycznej wynosi 190 m, a różnica poziomów to około 20 metrów. Zwiedzanie jaskini odbywa się tylko z przewodnikiem, na oświetlonej trasie turystycznej. Im głębiej, tym ciekawiej 🙂 Pamiętaj, że jest tu przez cały rok tylko 7 stopni Celsjusza, zawsze wysoka wilgotność i błoto pod nogami. Warto ubrać się stosownie 🙂

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Nietoperze w Jaskini Głębokiej

W Jaskini Głębokiej można zobaczyć nietoperze, przebywające tutaj w ciągu dnia od wiosny do jesieni i hibernujące przez całą zimę. Dlatego pod koniec października jaskinię się zamyka na czas zimy, aby te małe ssaki mogły spokojnie udać się na długi odpoczynek. W Polsce notuje się ponad 20 gatunków nietoperzy, zaś Jaskinię Głęboką zamieszkuje 7 z nich. Dominuje zwykle podkowiec mały, z charakterystycznie ułożonymi skrzydełkami do snu, okalającymi niewielkie ciałko, poza nogami, przyczepionymi do stropu jaskini.

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

W lutym 2020 roku naliczono tutaj 150 nietoperzy, co wydaje się może nie tak mało, jednak ta liczba jest mniejsza, niż w poprzednich latach. To głównie za sprawą wszędobylskiej chemii, która, podobnie jak w przypadku pszczół, przyczynia się do wymierania nietoperzy. Również ludzie nie darzą wielkim uczuciem tych uroczych, małych stworzeń, a to błąd, ponieważ nietoperze żywią się głównie komarami i zjadają ich ogromne ilości, więc powinniśmy być im bardzo przychylni 🙂Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Szata naciekowa Jaskini Głębokiej

W Jaskini Głębokiej, podobnie, jak innych wapiennych jaskiniach jurajskich, zachodzą procesy krasowe, polegające na budowaniu nacieków - stalaktytów, stalagmitów, polew i innych form krasowych. Zbudowane są one z czystego kalcytu, który na tym terenie był dawniej eksploatowany przez szpatowców - górników wydobywających ten kalcyt (szpat) w celach zarobkowych. Głównie sprzedawano go do hut do produkcji szkła.

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

W ten sposób zniszczono wiele pięknych nacieków w jurajskich jaskiniach, m.in. w Jaskini Głębokiej czy Jaskini Olsztyńskiej w Sokolich Górach w Olsztynie, która uchodziła w XIX wieku za najpiękniejszą jaskinię w Polsce!Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Również i obecnie turyści, a raczej pseudoturyści urywają nacieki, za plecami przewodników albo w otwartych jaskiniach. To bezmyślna dewastacja, a trzeba mieć świadomość, że takie nacieki przyrastają bardzo wolno, 1 mm na 100 lat!

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Dojście do Jaskini Głębokiej

Jaskinia leży w masywie Kruczych Skał w Skałach Kroczyckich, niedaleko parkingu Centrum Dziedzictwa, około 1 km na zachód od zabudowań Podlesic. Do otworu wejściowego jaskini prowadzą z parkingu czerwone znaki ścieżki przyrodniczej "Góra Zborów - człowiek i przyroda". Po drodze, za drewnianą bramą, obejrzeć można Lapidarium czyli wystawę typowych skał z obszaru Jury.

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Centrum Dziedzictwa Jury

Niedaleko Jaskini warto zajrzeć do środka budynku Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach, ponieważ na piętrze można tu zobaczyć wystawę skamieniałości i minerałów, nie tylko z Jury, ale i innych ciekawych zakątków z całego świata. 

Grupy zorganizowane przeżyją tu bardzo ciekawe lekcje w terenie, z dziedziny geografii, geologii, biologii czy świat pszczół. Te tematy nie mają tutaj tajemnic i na pewno przekonają niejednego ucznia, jak ciekawa może być nauka, gdy wyjdzie się poza mury szkolne.

Jaskinia Głęboka Jaskinia Głęboka Jaskinia Głęboka Jaskinia Głęboka Jaskinia Głęboka Ostaniec stojący ponad wejściem do jaskini Jaskinia Głęboka na Jurze Jaskinia Głęboka Jaskinia Głęboka

Podlesice noclegi

Podlesice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138494 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-10-24 na
Ciekawa jaskinia, w której można zobaczyć nietoperze i w niższej sali ładne nacieki
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020