Góra Zborów

Góra Zborów

(4.6 głosów: 81)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody. To magiczne miejsce, które samo w sobie tworzy cudowny widok, a przy okazji jest idealnym punktem widokowym! Dojdziesz do niego szybko z parkingu przy Centrum w Podlesicach, wystarczy przejść kawałek drogą w stronę Kroczyc i po chwili przy tablicach informacyjnych skręcić w lewo na czerwony Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi do skałek. Góra Zborów leży nieco na północ od Podlesic, w północnej części Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Rezerwat krajobrazowy tworzą dwa wapienne wzgórza - Góra Zborów (Berkowa Góra, 462 m n.p.m.) i Góra Kołoczek. Chroni się tutaj charakterystyczne dla Jury ostańce i skalne labirynty, wyjątkowo pięknie tutaj uformowane.Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów

Góra Zborów - dogodny punkt widokowy

Góra Zborów to najwyższe wzgórze w okolicy, a że zostało częściowo wylesione, obecnie stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Jurze. Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd wspaniała panorama na jurajski krajobraz i pobliskie orle gniazda - Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów.

Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów

Góra Zborów leży na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 - Ostoja Kroczycka oraz w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Pojawiły się nawet plany utworzenia tutaj parku narodowego, ale na razie nie przystąpiono do ich realizacji.Góra Zborów
Góra Zborów

Jaskinia Głęboka

W masywie Góry Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, udostępniona w sezonie dla zwiedzających z przewodnikiem, o długości trasy 190 m. Jaskinia Głęboka jest przeobrażona przez człowieka, nacieki zostały zniszczone przez szpatowców - górników wydobywających szpat czyli kalcyt, a w czasie II wojny światowej dodatkowo jaskinia ucierpiała podczas eksploatacji wapieni w kamieniołomie. W głębi zobaczyć można jednak ładne nacieki 🙂

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Trasa Jaskini Głębokiej jest oświetlona, ale pamiętaj o cieplejszym ubraniu, temperatura w niej spada do 7 stopni Celsjusza. Spotkać tu można liczne nietoperze i pająki meta menardi. Wejście do Jaskini znajduje się w Kruczych Skałach przy ścieżce przyrodniczej znakowanej na czerwono, za Lapidarium, niedaleko Centrum Dziedzictwa. Bilet do Jaskini kupuje się w Centrum.Centrum Dziedzictwa w Podlesicach
Centrum Dziedzictwa w Podlesicach

Lapidarium

Przy parkingu Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach powstało ciekawe Lapidarium czyli wystawa typowych skał budujących obszar Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej.

Góra Zborów
Góra Zborów

Trasa pieszej pętli na Górze Zborów

Samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Przechodzimy przez ulicę i widzimy pierwszą atrakcję - lapidarium czyli wystawę skał. 
Idziemy dalej na północ. Możemy zboczyć na chwilę w prawo za lapidarium, żeby zwiedzić Jaskinię Głęboką. Samo zwiedzanie zajmie około 40 minut (bilety kupuje się w Centrum, zwiedzanie z przewodnikiem).
Wracamy na trasę. Lasem za jaskinią idziemy ścieżką na Górę Zborów. Po drodze mijamy Sadek (ładne skały) i dochodzimy do Młynarza, Świnki i innych skał.
Dochodzimy do szlaku czerwonego oraz zielonego i podążamy wzdłuż nich. Szczyt Góry Zborów jest po prawej stronie. Oczywiście się na niego ostrożnie wspinamy, bo widoki stąd są przepiękne.
Wracamy koło Wielkiego Kanionu i przy Dolnej Baszcie idziemy wzdłuż czerwonego Szlaku Orlich Gniazd do głównej szosy. Nią wracamy na parking.
Cała trasa to około 3 kilometry i godzina spaceru, chyba, że dużo focisz 🙂 Za jaskinią Głęboką można wybrać też nieco dłuższy wariant na Wzgórze Kołoczek. Wtedy trasa będzie około 700 metrów dłuższa.
Pętlę można zacząć w drugą stronę, wtedy o wiele szybciej dojdziesz do Góry Zborów.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Szlak na Górę Zborów czynny jest cały rok, całą dobę
Centrum czynne przez cały rok:
V-IX pn-nd 9.00-17.00, X-IV pn-pt 9.00-15.00
Parking: bezpłatny przy Centrum lub przy zejściu na szlak czerwony
Od parkingu w Podlesicach najlepiej udać się kawałek drogą w stronę Kroczyc, by po chwili skręcić w lewo na szlak czerwony i nim podążać na skałki

Adres

Góra Zborów - rezerwat przyrody
Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury
Podlesice 83, Kroczyce
tel. 730-702-056
podlesice.org.pl

GPS: 50°34'20N, 19°31'47E

Góra Zborów na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Podlesice noclegi

Podlesice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Centrum Dziedzictwa w Podlesicach
Pod Jaskinią Głęboką
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Jaskinia Głęboka
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
50°34'20N, 19°31'47E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Góra Zborów to jedno z moich ulubionych miejsc na całej Jurze, lubię tu wracać i zawsze odkryjemy coś nowego 🙂 Polecam też jaskinię i spacerek wokół skałek
Marta

Ciekawe miejsce, polecam.
 

Sylwia
Warto zajrzeć do jaskini i koniecznie wejść na skałki widoki fantastyczne.

Góra Zborów na blogu

Zapraszamy na relację z Juromanii - święta Jury i Szlaku Orlich Gniazd

Juromania zaprosiła turystów już po raz czwarty na naszą ulubioną Jurę 🙂 Nie mogło i nas tam zabraknąć, tym bardziej, że jesteśmy Patronem Medialnym tego wydarzenia! Zobaczcie, jak świetnie można się zabawić na tym święcie, kiedy mania zwiedzania i dobrej zabawy ogarnia cały region!

21 wrzesień 2021 14:33

Gdzie na Majówkę? Pomysły na jednodniówki w różnych częściach Polski

Majówka to ten moment w roku, kiedy każdy chce gdzieś wyskoczyć, wyrwać się z miasta i zaznać trochę przygody w terenie. Rok 2021 jest trudny, pogoda nam średnio dopisuje, a i pandemia nadal owocuje obostrzeniami, ale niech to nie będą powody, dla których zostaniecie w domu. Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych pomysłów na jednodniowe wycieczki, w różnych częściach Polski, żeby niemal każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród nich są też miejscówki nadające się wspaniale dla rodzin z małymi dziećmi, bo wiadomo, że dzieci tym chętniej spędzają czas na łonie natury, a i ich rodzice nie chcą czuć się odizolowani. Wiemy to dobrze z doświadczenia 🙂

29 kwiecień 2021 13:17

Horyzonty Jury na Jurajskich Szlakach Jesiennych

Jesień w pełnej krasie, cudne widoki i wspaniałe atrakcje - wybornie udał się w tym tygodniu nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne 🙂 Zobacz naszą relację z tej pięknej podróży po skałkach i zamkach! Są też inne ciekawostki - jaskinia, kuesta oraz sędziwa Lipa Babka!

Czeka też już na Was film z tej wyprawy, zapraszam serdecznie i już teraz dziękuję za Wasze łapki w górę i subskrypcje 🙂

23 październik 2020 15:11
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021