Góra Zborów, Anna Piernikarczyk

Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody. Leży nieco na północ od Podlesic, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat krajobrazowy tworzą dwa wapienne wzgórza - Góra Zborów (Berkowa Góra, 462 m n.p.m.) i Góra Kołoczek. Chroni się tutaj charakterystyczne dla Jury ostańce i skalne labirynty, wyjątkowo pięknie tu uformowane.

Punkt widokowy

Góra Zborów to najwyższe wzgórze w okolicy, a że zostało częściowo wylesione, obecnie stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Jurze. Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd wspaniała panorama na jurajski krajobraz i pobliskie orle gniazdaOgrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów.

Góra Zborów

Góra Zborów leży na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 - Ostoja Kroczycka oraz w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Jaskinia Głęboka

W Górze Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, udostępniona dla zwiedzających z przewodnikiem, o długości trasy około 150 m. Jaskinia Głęboka jest przeobrażona przez człowieka, nacieki zostały zniszczone przez szpatowców – górników wydobywających szpat czyli kalcyt, a w czasie II wojny światowej dodatkowo jaskinia ucierpiała podczas eksploatacji wapieni w kamieniołomie.

Trasa Jaskini Głębokiej jest oświetlona, ale pamiętaj o cieplejszym ubraniu, temperatura w niej spada do 8 stopni Celsjusza. Spotkać tu można liczne nietoperze i pająki meta menardi.

Wejście do Jaskini znajduje się w Kruczych Skałach przy ścieżce przyrodniczej znakowanej na czerwono, za Lapidarium, niedaleko Centrum Dziedzictwa. Bilet do Jaskini kupuje się w Centrum.

Góra Zborów

Lapidarium

Przy parkingu Centrum Dziedzictwa powstało ciekawe Lapidarium czyli wystawa typowych skał budujących obszar Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej.

Rezerwat Góra Zborów
Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury
Podlesice 83, Kroczyce
tel. 730-702-056, 34/ 333-74-74
biuro@podlesice.org.pl
podlesice.org.pl

Góra Zborów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-23 na

Ciekawe miejsce, polecam.
 

Krajtroter ocenił to miejsce 2015-10-05 na
Warto zajrzeć do jaskini i koniecznie wejść na skałki widoki fantastyczne.
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: