Góra Zborów

Góra Zborów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody. To magiczne miejsce, które samo w sobie tworzy cudowny widok, a przy okazji jest idealnym punktem widokowym! Dojdziesz do niego szybko z parkingu przy Centrum w Podlesicach, wystarczy przejść kawałek drogą w stronę Kroczyc i po chwili przy tablicach informacyjnych skręcić w lewo na czerwony Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi do skałek. 

Góra Zborów leży nieco na północ od Podlesic, w północnej części Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Rezerwat krajobrazowy tworzą dwa wapienne wzgórza - Góra Zborów (Berkowa Góra, 462 m n.p.m.) i Góra Kołoczek. Chroni się tutaj charakterystyczne dla Jury ostańce i skalne labirynty, wyjątkowo pięknie tutaj uformowane.

Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów

Góra Zborów - dogodny punkt widokowy

Góra Zborów to najwyższe wzgórze w okolicy, a że zostało częściowo wylesione, obecnie stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Jurze. Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd wspaniała panorama na jurajski krajobraz i pobliskie orle gniazda - Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów.

Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów

Góra Zborów leży na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 - Ostoja Kroczycka oraz w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Pojawiły się nawet plany utworzenia tutaj parku narodowego, ale na razie nie przystąpiono do ich realizacji.

Góra Zborów
Góra Zborów

Jaskinia Głęboka

W masywie Góry Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, udostępniona w sezonie dla zwiedzających z przewodnikiem, o długości trasy 190 m. Jaskinia Głęboka jest przeobrażona przez człowieka, nacieki zostały zniszczone przez szpatowców - górników wydobywających szpat czyli kalcyt, a w czasie II wojny światowej dodatkowo jaskinia ucierpiała podczas eksploatacji wapieni w kamieniołomie. W głębi zobaczyć można jednak ładne nacieki 🙂

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Trasa Jaskini Głębokiej jest oświetlona, ale pamiętaj o cieplejszym ubraniu, temperatura w niej spada do 7 stopni Celsjusza. Spotkać tu można liczne nietoperze i pająki meta menardi. Wejście do Jaskini znajduje się w Kruczych Skałach przy ścieżce przyrodniczej znakowanej na czerwono, za Lapidarium, niedaleko Centrum Dziedzictwa. Bilet do Jaskini kupuje się w Centrum.

Centrum Dziedzictwa w Podlesicach
Centrum Dziedzictwa w Podlesicach

Lapidarium

Przy parkingu Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach powstało ciekawe Lapidarium czyli wystawa typowych skał budujących obszar Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej.

Zobacz nasze zestawienie: Gdzie na Majówkę w Polsce? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Góra Zborów
Góra Zborów

Trasa pieszej pętli na Górze Zborów

Samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Przechodzimy przez ulicę i widzimy pierwszą atrakcję - lapidarium czyli wystawę skał. 
Idziemy dalej na północ. Możemy zboczyć na chwilę w prawo za lapidarium, żeby zwiedzić Jaskinię Głęboką. Samo zwiedzanie zajmie około 40 minut (bilety kupuje się w Centrum, zwiedzanie z przewodnikiem).

Wracamy na trasę. Lasem za jaskinią idziemy ścieżką na Górę Zborów. Po drodze mijamy Sadek (ładne skały) i dochodzimy do Młynarza, Świnki i innych skał. Dochodzimy do szlaku czerwonego oraz zielonego i podążamy wzdłuż nich. Szczyt Góry Zborów jest po prawej stronie. Oczywiście się na niego ostrożnie wspinamy, bo widoki stąd są przepiękne.
Wracamy koło Wielkiego Kanionu i przy Dolnej Baszcie idziemy wzdłuż czerwonego Szlaku Orlich Gniazd do głównej szosy. Nią wracamy na parking.

Cała trasa to około 3 kilometry i godzina spaceru, chyba, że dużo focisz 🙂 Za jaskinią Głęboką można wybrać też nieco dłuższy wariant na Wzgórze Kołoczek. Wtedy trasa będzie około 700 metrów dłuższa.
Pętlę można zacząć w drugą stronę, wtedy o wiele szybciej dojdziesz do Góry Zborów.

Informacje praktyczne

Szlak na Górę Zborów czynny jest cały rok, całą dobę
Centrum czynne przez cały rok:
V-IX pn-nd 9.00-17.00, X-IV pn-pt 9.00-15.00
Parking: bezpłatny przy Centrum lub przy zejściu na szlak czerwony
Od parkingu w Podlesicach najlepiej udać się kawałek drogą w stronę Kroczyc, by po chwili skręcić w lewo na szlak czerwony i nim podążać na skałki

Góra Zborów - rezerwat przyrody
Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury
Podlesice 83, Kroczyce
tel. 730-702-056
podlesice.org.pl

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Centrum Dziedzictwa w Podlesicach
Pod Jaskinią Głęboką
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
Jaskinia Głęboka
Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów
(4.6 głosów: 82)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 82)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Góra Zborów to jedno z moich ulubionych miejsc na całej Jurze, lubię tu wracać i zawsze odkryjemy coś nowego 🙂 Polecam też jaskinię i spacerek wokół skałek
Marta

Ciekawe miejsce, polecam.
 

Sylwia
Warto zajrzeć do jaskini i koniecznie wejść na skałki widoki fantastyczne.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024