50°34'22" N
19°31'48" E
Śląskie
2018-07-03 09:22:15
428m npm
Ważna
Zdjęcia (25)

Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody. Leży nieco na północ od Podlesic, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat krajobrazowy tworzą dwa wapienne wzgórza - Góra Zborów (Berkowa Góra, 462 m n.p.m.) i Góra Kołoczek. Chroni się tutaj charakterystyczne dla Jury ostańce i skalne labirynty, wyjątkowo pięknie tu uformowane.Góra Zborów jako punkt widokowy

Góra Zborów to najwyższe wzgórze w okolicy, a że zostało częściowo wylesione, obecnie stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Jurze. Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd wspaniała panorama na jurajski krajobraz i pobliskie orle gniazdaOgrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów.

Góra Zborów leży na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 - Ostoja Kroczycka oraz w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Wstęp na teren rezerwatu w sezonie jest płatny. Bilet można kupić w Centrum Dziedzictwa lub u pracowników w rezerwacie.

Jaskinia Głęboka

W Górze Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, udostępniona dla zwiedzających z przewodnikiem, o długości trasy około 150 m. Jaskinia Głęboka jest przeobrażona przez człowieka, nacieki zostały zniszczone przez szpatowców – górników wydobywających szpat czyli kalcyt, a w czasie II wojny światowej dodatkowo jaskinia ucierpiała podczas eksploatacji wapieni w kamieniołomie.Trasa Jaskini Głębokiej jest oświetlona, ale pamiętaj o cieplejszym ubraniu, temperatura w niej spada do 8 stopni Celsjusza. Spotkać tu można liczne nietoperze i pająki meta menardi.

Wejście do Jaskini znajduje się w Kruczych Skałach, około 1 km od Podlesic, przy ścieżce przyrodniczej znakowanej na czerwono, niedaleko Centrum Dziedzictwa. Bilet do Rezerwatu nie uprawnia do zwiedzania Jaskini Głębokiej.

Lapidarium

Przy Jaskini Głębokiej, koło Centrum Dziedzictwa, powstało ciekawe Lapidarium czyli wystawa typowych skał budujących obszar Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej

Rezerwat Góra Zborów
Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury
Podlesice 83, Kroczyce
tel. 730-702-056, 34/ 333-74-74
biuro@podlesice.org.pl
podlesice.org.pl

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2016-08-23 15:20:40

Ciekawe miejsce, polecam.
 

2015-10-05 21:26:39
Warto zajrzeć do jaskini i koniecznie wejść na skałki widoki fantastyczne.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: