Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°34'20" N, 19°31'47" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody. Leży nieco na północ od Podlesic, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat krajobrazowy tworzą dwa wapienne wzgórza - Góra Zborów (Berkowa Góra, 462 m n.p.m.) i Góra Kołoczek. Chroni się tutaj charakterystyczne dla Jury ostańce i skalne labirynty, wyjątkowo pięknie tu uformowane.Punkt widokowy

Góra Zborów to najwyższe wzgórze w okolicy, a że zostało częściowo wylesione, obecnie stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Jurze. Przy dobrej pogodzie roztacza się stąd wspaniała panorama na jurajski krajobraz i pobliskie orle gniazdaOgrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów.

Góra Zborów
Góra Zborów


Góra Zborów leży na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 - Ostoja Kroczycka oraz w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

Jaskinia Głęboka

W Górze Zborów mieści się Jaskinia Głęboka, udostępniona dla zwiedzających z przewodnikiem, o długości trasy około 150 m. Jaskinia Głęboka jest przeobrażona przez człowieka, nacieki zostały zniszczone przez szpatowców – górników wydobywających szpat czyli kalcyt, a w czasie II wojny światowej dodatkowo jaskinia ucierpiała podczas eksploatacji wapieni w kamieniołomie.

Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów

Trasa Jaskini Głębokiej jest oświetlona, ale pamiętaj o cieplejszym ubraniu, temperatura w niej spada do 8 stopni Celsjusza. Spotkać tu można liczne nietoperze i pająki meta menardi.Wejście do Jaskini znajduje się w Kruczych Skałach przy ścieżce przyrodniczej znakowanej na czerwono, za Lapidarium, niedaleko Centrum Dziedzictwa. Bilet do Jaskini kupuje się w Centrum.

Góra Zborów
Góra Zborów

Lapidarium

Przy parkingu Centrum Dziedzictwa powstało ciekawe Lapidarium czyli wystawa typowych skał budujących obszar Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej.

Rezerwat Góra Zborów
Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury
Podlesice 83, Kroczyce
tel. 730-702-056, 34/ 333-74-74
biuro@podlesice.org.pl
podlesice.org.pl

Góra Zborów
Góra Zborów
Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Skały Kroczyckie Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Jaskinia Głęboka Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Góra Zborów Centrum Dziedzictwa w Podlesicach

Podlesice noclegi

Podlesice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125895 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne osobliwości przyrodnicze
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Marta Zapaleniec 626 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-08-23 na

Ciekawe miejsce, polecam.
 

Sylwia Nowicjusz 3 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-10-05 na
Warto zajrzeć do jaskini i koniecznie wejść na skałki widoki fantastyczne.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020