Już od kilkunastu lat przybywając do Bobolic na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Dodatkowo turyści mogą zwiedzać jego wnętrza, co jest rzadkością na Jurze. Większość jurajskich obiektów warownych pozostaje w ruinie, tym bardziej cieszy fakt, że zamek Bobolice prawdziwie z tych ruin powstał.

Zamek dzisiaj
Obecnie zamek Bobolice stojący na stromym wzgórzu należy do senatorskiej rodziny Laseckich która odbudowała wiernie tę piękną warownię. Odtworzono zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi.

Początkowo tylko wejście na dziedziniec zamkowy i do wnętrz było płatne, teraz już płatne jest samo wejście na błonia zamku. Kasa stanęła na obszernym parkingu u stóp zamku. Obok warowni znajduje się też restauracja oraz hotel.

Filmowy zamek Bobolice
We wnętrzach zamku przygotowano wystawę udostępnioną dla zwiedzających. Zza krat zobaczysz śliczną kaplicę. Ponadto można wejść na taras, zamkowe mury i dziedziniec zamku, gdzie dowiesz się, że Zamek Bobolice stanowił scenerię serialu "Korona Królów", w którym był krakowskim Wawelem, a także kręcono tu sceny do teledysku "Meridy Walecznej" - animowanego filmu Disneya.


Historia zamku Bobolice
Królewski zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, mającego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony Śląska.

W 1370 roku zamek dostał się w ręce księcia opolskiego - Władysława Opolczyka, który wydzierżawił go później Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. To nie był dobry czas dla okolicznej ludności, gdyż zagraniczni mieszkańcy zamku spiskując z krzyżakami, rabowali i dręczyli wioskę.

Na ratunek Polakom przybył Władysław Jagiełło, który zbrojnie przejął zamek wraz z okolicznymi włościami. W ciągu dalszych wieków budowla zmieniała wielokrotnie właścicieli, a wśród nich byli m.in. Szafrańcowie, Krezowie, Męcińscy i Myszkowscy (właściciele pobliskiego zamku w Mirowie).

Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować, natomiast kilkadziesiąt lat później najazd Szwedów zmienił bobolicką warownię w całkowitą ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat.

Biała Dama
Wg legendy dawniej zamkami w pobliskim Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia - Mir i Bobol, jednak zakończenie tej historii nie było szczęśliwe, bowiem młodszy Bobol podczas nieobecności Mira, uwiódł jego ukochaną. Rozwścieczony i zazdrosny Mir zabił brata oraz dziewczynę, która do dzisiaj ukazuje się na murach jako Biała Dama. Każdy zamek swoją Białą Damę musi mieć 🙂

Mirowskie Skałki
Dawniej ponoć połączenie między zamkami wiodło podziemnymi lochami, dziś polecam malowniczy szlak wiodący z jednego zamku do drugiego poprzez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Prowadził tu jeszcze niedawno czerwony Szlak Orlich Gniazd, ale teraz przejście między zamkami jest bardzo ograniczone, bo właściciele postawili siatkę.

Natomiast spora część tej ścieżki czyli Grzędy Mirowskiej jest dostępna od strony zamku w Mirowie, tylko, że odpłatnie (trzeba kupić bilet na mirowskie błonia). Opłata na szczęście nie jest duża, a widoki śliczne. Na trasie odnaleźć też można Jaskinię Stajnię, gdzie odkryto zęby neandertalczyka czyli Bobolusa Jurajskiego.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
pn-pt 10.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: błonia (i parking): normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zamek: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego
Błonia są dostępne dla wózków, wnętrza zamku nie
Adres
Zamek Bobolice
Bobolice, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02
www.zamekbobolice.pl
GPS: 50°36'48N, 19°29'35E
Bobolice noclegi
Bobolice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi
Tak, płatny już jest wstęp na zamkowe błonia.
Tak, zamek w Bobolicach był serialowym Wawelem.















