Zamek Bobolice
Bobolice, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02
www.zamekbobolice.pl

50°36'48" N, 19°29'35" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 10.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: błonia (i parking): normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zamek: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego
Błonia są dostępne dla wózków, wnętrza zamku nie

Już od kilkunastu lat przybywając do Bobolic na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Dodatkowo turyści mogą zwiedzać jego wnętrza, co jest rzadkością na Jurze. Większość jurajskich obiektów warownych pozostaje w ruinie, tym bardziej cieszy fakt, że zamek Bobolice prawdziwie z tych ruin powstał.Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Zamek dzisiaj

Obecnie zamek Bobolice stojący na stromym wzgórzu należy do senatorskiej rodziny Laseckich która odbudowała wiernie tę piękną warownię. Odtworzono zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi. 

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Początkowo tylko wejście na dziedziniec zamkowy i do wnętrz było płatne, teraz już płatne jest samo wejście na błonia zamku. Kasa stanęła na obszernym parkingu u stóp zamku. Obok warowni znajduje się też restauracja oraz hotel.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Filmowy zamek Bobolice

We wnętrzach zamku przygotowano wystawę udostępnioną dla zwiedzających. Zza krat zobaczysz śliczną kaplicę. Ponadto można wejść na taras, zamkowe mury i dziedziniec zamku, gdzie dowiesz się, że Zamek Bobolice stanowił scenerię serialu "Korona Królów", w którym był krakowskim Wawelem, a także kręcono tu sceny do teledysku "Meridy Walecznej" - animowanego filmu Disneya.Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Historia zamku Bobolice

Królewski zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, mającego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony Śląska.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

W 1370 roku zamek dostał się w ręce księcia opolskiego - Władysława Opolczyka, który wydzierżawił go później Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. To nie był dobry czas dla okolicznej ludności, gdyż zagraniczni mieszkańcy zamku spiskując z krzyżakami, rabowali i dręczyli wioskę.Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Na ratunek Polakom przybył Władysław Jagiełło, który zbrojnie przejął zamek wraz z okolicznymi włościami. W ciągu dalszych wieków budowla zmieniała wielokrotnie właścicieli, a wśród nich byli m.in. Szafrańcowie, Krezowie, Męcińscy i Myszkowscy (właściciele pobliskiego zamku w Mirowie).

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować, natomiast kilkadziesiąt lat później najazd Szwedów zmienił bobolicką warownię w całkowitą ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Biała Dama

Wg legendy dawniej zamkami w pobliskim Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia - Mir i Bobol, jednak zakończenie tej historii nie było szczęśliwe, bowiem młodszy Bobol podczas nieobecności Mira, uwiódł jego ukochaną. Rozwścieczony i zazdrosny Mir zabił brata oraz dziewczynę, która do dzisiaj ukazuje się na murach jako Biała Dama. Każdy zamek swoją Białą Damę musi mieć 🙂

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach

Mirowskie Skałki

Dawniej ponoć połączenie między zamkami wiodło podziemnymi lochami, dziś polecam malowniczy szlak wiodący z jednego zamku do drugiego poprzez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Prowadził tu jeszcze niedawno czerwony Szlak Orlich Gniazd, ale teraz przejście między zamkami jest bardzo ograniczone, bo właściciele postawili siatkę. 

Grzęda Mirowska z widokiem na Bobolice
Grzęda Mirowska z widokiem na Bobolice

Natomiast spora część tej ścieżki czyli Grzędy Mirowskiej jest dostępna od strony zamku w Mirowie, tylko, że odpłatnie (trzeba kupić bilet na mirowskie błonia). Opłata na szczęście nie jest duża, a widoki śliczne. Na trasie odnaleźć też można Jaskinię Stajnię, gdzie odkryto zęby neandertalczyka czyli Bobolusa Jurajskiego.

Zamek Bobolice Zamek Bobolice Zamek Bobolice Zamek Bobolice Zamek Bobolice Zamek w Bobolicach Zamek Bobolice Zamek w Bobolicach Zamek w Bobolicach Zamek Bobolice Zamek Bobolice Zamek Bobolice Zamek Bobolice Zamek Bobolice zamek Bobolice zimą Zamek Bobolice Zamek w Bobolicach

Bobolice noclegi

Bobolice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-10-24 na
Zamek Bobolice to piękny obiekt, odbudowany i zaskakujący, bo takich na Jurze nie ma. Okolica też bardzo piękna, warto więc odwiedzić, Takie tylko zastrzeżenie, że ostatnio staje się bardzo komercyjny, wnętrza płatne, błonia osobno płatne, błonia ruin zamku w Mirowie płatne i Grzęda Mirowska, którą niegdyś wiódł Szlak Orlich Gniazd przedzielona ogrodzeniem. To już trochę za wiele. Dobrze, że po wykupieniu biletu w Mirowie można wejść na spory fragment ścieżki na Grzędzie Mirowskiej, ale pokonywanie jej w całości, z zamku do zamku, bezpłatnie, to był największy turystyczny urok tej okolicy!
Asia Domator 20 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-27 na
Rekonstrukcja raczej na podstawie fantazji, ale na rodzinny wypad super. Słyszałam różne opinie na temat wartości historycznej i archeologicznej zamku, jednak warte odwiedzenia.
ania Zapaleniec 966 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2019-09-16 na

zamek piękny , ale miałam okazję go odwiedzić od środka w ubiegły weekend-komercja, atrakcji brak-bilet 15 zł tylko za co?

za kaloryfery pomontowane w środku ? w tej cenie to mógłby być jakiś przewodnik no ale gdzie miałby tych ludzi oprowadzać ?

postawienie budek i pobieranie opłat za sam wstęp na tzw. błonia uważam za skandal, Mirów tak samo-wstęp na teren wokół zamku oczywiście płatny

Anpis Weekendowy turysta 30 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-11-01 na

Ładnie odbudowany..

 

Avatar użytkownika
Karolina Zapaleniec 404 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-09-13 na

 Zamek Bobolice jest wspaniałym, malowniczo położonym i bardzo wartościowym zabytkiem, który naprawdę warto jest odwiedzić

Ali Domator 23 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-05-16 na

Zamek jest piękny, położony na prawdziwym odludziu. Niestety, restauracji w pobliskim hotelu nie polecam. Czas oczekiwania na jedno danie dla dziecka - ponad 45 minut. Szału ani najazdu autokarowego nie było, parking - ten przy zamku zapełniony w mniej niż 50%, parking przy hotelu... nawet nie 20 %, po prostu obsługa zaskoczona chyba tym, że zaczął się sezon. po 30 minutach oczekiwania trzykrotnych zapewnieniach, że "jeszcze tylko 5 minut" wreszczie po 45-50 minutach pojawił sie kelner z daniem. tyle że bez sztućców. po sztućce poszłam sama bo uwaga zwrócona obsludze odbiła sie niczym echo od wapiennej skały i powędrowała w świat. po rachunk też poszłam sama .... nie jedźcie tam bez solidnych zapasó albo zdecydujcie na obiad gdzie indziej.

Joani Nowicjusz 3 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-23 na

Niesłychane zaskoczenie gdy jadąc do tego zamku 1,5 km przed nim natknelismy się nieoczekiwanie na ruiny zamku w Mirkowie. Dwa w jednym, najpierw te ruiny, potem pięknie odrestaurowany zamek Bobolice. Piękne cuda na Szlaku Orlich Gniazd.  

Przemek82 Domator 8 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-05-25 na

Ładnie odnowiony zamek warto odwiedzić:)

 

Avatar użytkownika
paweł rosiński Krajtroter 5342 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2013-10-12 na

W poprzednim roku odwiedziłem ten zameczek, wczesniej sporo naczytałem sie artykułów na temat odbudowy tego zamku, zarówno przeciwników jak i zwolenników. Muszę stwierdzić, że stałem sie zwolennikiem rekonstrukcji tej budowli i trzymam kciuki za odbudowę pobliskiego Mirowa, słyszałem że są takie plany.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021