Zamek Bobolice

Zamek Bobolice

(4.5 głosów: 306)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Już od kilkunastu lat przybywając do Bobolic na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Dodatkowo turyści mogą zwiedzać jego wnętrza, co jest rzadkością na Jurze. Większość jurajskich obiektów warownych pozostaje w ruinie, tym bardziej cieszy fakt, że zamek Bobolice prawdziwie z tych ruin powstał.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Zamek dzisiaj

Obecnie zamek Bobolice stojący na stromym wzgórzu należy do senatorskiej rodziny Laseckich która odbudowała wiernie tę piękną warownię. Odtworzono zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi. Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Początkowo tylko wejście na dziedziniec zamkowy i do wnętrz było płatne, teraz już płatne jest samo wejście na błonia zamku. Kasa stanęła na obszernym parkingu u stóp zamku. Obok warowni znajduje się też restauracja oraz hotel.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Filmowy zamek Bobolice

We wnętrzach zamku przygotowano wystawę udostępnioną dla zwiedzających. Zza krat zobaczysz śliczną kaplicę. Ponadto można wejść na taras, zamkowe mury i dziedziniec zamku, gdzie dowiesz się, że Zamek Bobolice stanowił scenerię serialu "Korona Królów", w którym był krakowskim Wawelem, a także kręcono tu sceny do teledysku "Meridy Walecznej" - animowanego filmu Disneya.Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Historia zamku Bobolice

Królewski zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, mającego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony Śląska.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

W 1370 roku zamek dostał się w ręce księcia opolskiego - Władysława Opolczyka, który wydzierżawił go później Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. To nie był dobry czas dla okolicznej ludności, gdyż zagraniczni mieszkańcy zamku spiskując z krzyżakami, rabowali i dręczyli wioskę.Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Na ratunek Polakom przybył Władysław Jagiełło, który zbrojnie przejął zamek wraz z okolicznymi włościami. W ciągu dalszych wieków budowla zmieniała wielokrotnie właścicieli, a wśród nich byli m.in. Szafrańcowie, Krezowie, Męcińscy i Myszkowscy (właściciele pobliskiego zamku w Mirowie).

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować, natomiast kilkadziesiąt lat później najazd Szwedów zmienił bobolicką warownię w całkowitą ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Biała Dama

Wg legendy dawniej zamkami w pobliskim Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia - Mir i Bobol, jednak zakończenie tej historii nie było szczęśliwe, bowiem młodszy Bobol podczas nieobecności Mira, uwiódł jego ukochaną. Rozwścieczony i zazdrosny Mir zabił brata oraz dziewczynę, która do dzisiaj ukazuje się na murach jako Biała Dama. Każdy zamek swoją Białą Damę musi mieć 🙂

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach

Mirowskie Skałki

Dawniej ponoć połączenie między zamkami wiodło podziemnymi lochami, dziś polecam malowniczy szlak wiodący z jednego zamku do drugiego poprzez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Prowadził tu jeszcze niedawno czerwony Szlak Orlich Gniazd, ale teraz przejście między zamkami jest bardzo ograniczone, bo właściciele postawili siatkę. 

Grzęda Mirowska z widokiem na Bobolice
Grzęda Mirowska z widokiem na Bobolice

Natomiast spora część tej ścieżki czyli Grzędy Mirowskiej jest dostępna od strony zamku w Mirowie, tylko, że odpłatnie (trzeba kupić bilet na mirowskie błonia). Opłata na szczęście nie jest duża, a widoki śliczne. Na trasie odnaleźć też można Jaskinię Stajnię, gdzie odkryto zęby neandertalczyka czyli Bobolusa Jurajskiego.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 10.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: błonia (i parking): normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zamek: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego
Błonia są dostępne dla wózków, wnętrza zamku nie

Adres

Zamek Bobolice
Bobolice, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02
www.zamekbobolice.pl

GPS: 50°36'48N, 19°29'35E

Bobolice noclegi

Bobolice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi

Tak, płatny już jest wstęp na zamkowe błonia.

Tak, zamek w Bobolicach był serialowym Wawelem.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek w Bobolicach
Zamek Bobolice
Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
zamek Bobolice zimą
Zamek Bobolice
Zamek w Bobolicach
Jura Krakowsko Częstochowska Bobolice
Perełka
zabytki wstęp płatny zamki udostępnione wiek XIV zamki Kazimierza Wielkiego zamki jurajskie zamki zrekonstruowane perełki
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Kanec
Kiedyś to było magiczne miejsce. Teraz to komercja i atrapa. Wiem, że sporo osób zachwyca się taką "renowacją", ale mi jest przykro jak patrzę co zrobili z tym miejscem. Jak senator L. chciał mieć zamek to mógł go sobie wybudować, a nie niszczyć historyczne miejsce. Tylko, że pewnie wtedy nie mógłby postawić kasy, bo do nowego zamku nikt by nie przyszedł. A zamknięcie szlaku między Mirowem i Bobolicami przelewa czarę goryczy. Kochałam Mirów i Bobolice, ale to była moja ostatnia wizyta w tym miejscu. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak powinno się udostępniać do zwiedzania ruiny zamku, to polecam Krzyżtopór.
Anna Piernikarczyk
Zamek Bobolice to piękny obiekt, odbudowany i zaskakujący, bo takich na Jurze nie ma. Okolica też bardzo piękna, warto więc odwiedzić, Takie tylko zastrzeżenie, że ostatnio staje się bardzo komercyjny, wnętrza płatne, błonia osobno płatne, błonia ruin zamku w Mirowie płatne i Grzęda Mirowska, którą niegdyś wiódł Szlak Orlich Gniazd przedzielona ogrodzeniem. To już trochę za wiele. Dobrze, że po wykupieniu biletu w Mirowie można wejść na spory fragment ścieżki na Grzędzie Mirowskiej, ale pokonywanie jej w całości, z zamku do zamku, bezpłatnie, to był największy turystyczny urok tej okolicy!
Asia
Rekonstrukcja raczej na podstawie fantazji, ale na rodzinny wypad super. Słyszałam różne opinie na temat wartości historycznej i archeologicznej zamku, jednak warte odwiedzenia.
ania

zamek piękny , ale miałam okazję go odwiedzić od środka w ubiegły weekend-komercja, atrakcji brak-bilet 15 zł tylko za co?

za kaloryfery pomontowane w środku ? w tej cenie to mógłby być jakiś przewodnik no ale gdzie miałby tych ludzi oprowadzać ?

postawienie budek i pobieranie opłat za sam wstęp na tzw. błonia uważam za skandal, Mirów tak samo-wstęp na teren wokół zamku oczywiście płatny

Anpis

Ładnie odbudowany..

 

Karolina

 Zamek Bobolice jest wspaniałym, malowniczo położonym i bardzo wartościowym zabytkiem, który naprawdę warto jest odwiedzić

Ali

Zamek jest piękny, położony na prawdziwym odludziu. Niestety, restauracji w pobliskim hotelu nie polecam. Czas oczekiwania na jedno danie dla dziecka - ponad 45 minut. Szału ani najazdu autokarowego nie było, parking - ten przy zamku zapełniony w mniej niż 50%, parking przy hotelu... nawet nie 20 %, po prostu obsługa zaskoczona chyba tym, że zaczął się sezon. po 30 minutach oczekiwania trzykrotnych zapewnieniach, że "jeszcze tylko 5 minut" wreszczie po 45-50 minutach pojawił sie kelner z daniem. tyle że bez sztućców. po sztućce poszłam sama bo uwaga zwrócona obsludze odbiła sie niczym echo od wapiennej skały i powędrowała w świat. po rachunk też poszłam sama .... nie jedźcie tam bez solidnych zapasó albo zdecydujcie na obiad gdzie indziej.

Joani

Niesłychane zaskoczenie gdy jadąc do tego zamku 1,5 km przed nim natknelismy się nieoczekiwanie na ruiny zamku w Mirkowie. Dwa w jednym, najpierw te ruiny, potem pięknie odrestaurowany zamek Bobolice. Piękne cuda na Szlaku Orlich Gniazd.  

Przemek82

Ładnie odnowiony zamek warto odwiedzić🙂

 

paweł rosiński

W poprzednim roku odwiedziłem ten zameczek, wczesniej sporo naczytałem sie artykułów na temat odbudowy tego zamku, zarówno przeciwników jak i zwolenników. Muszę stwierdzić, że stałem sie zwolennikiem rekonstrukcji tej budowli i trzymam kciuki za odbudowę pobliskiego Mirowa, słyszałem że są takie plany.

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022