Zamek Bobolice - odbudowana warownia na Jurze

Zamek Bobolice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Już od kilkunastu lat przybywając do Bobolic na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Jest to prawdziwy unikat w regionie, bo większość warowni pozostaje w ruinie. Dodatkowo turyści mogą zwiedzać jego wnętrza, tym bardziej cieszy fakt, że zamek Bobolice prawdziwie z tych ruin powstał.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Zamek dzisiaj

Obecnie zamek Bobolice stojący na stromym wzgórzu należy do senatorskiej rodziny Laseckich, która odbudowała wiernie tę piękną warownię. Odtworzono zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi. 

Początkowo tylko wejście na dziedziniec zamkowy i do wnętrz było płatne, teraz płatne jest dodatkowo wejście na błonia zamku. Kasa stanęła na obszernym parkingu u stóp zamku. Obok warowni znajduje się też restauracja oraz hotel.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Filmowy zamek Bobolice

We wnętrzach zamku przygotowano wystawę udostępnioną dla zwiedzających. Zobaczysz tu komnaty z wystawą zbroi czy mebli. Zza krat podziwiać natomiast możesz śliczną kaplicę. Ponadto można wejść na taras, zamkowe mury i dziedziniec zamku, gdzie dowiesz się, że Zamek Bobolice stanowił scenerię serialu "Korona Królów", w którym był krakowskim Wawelem, a także kręcono tu sceny do teledysku "Meridy Walecznej" - animowanego filmu Disneya.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Historia zamku Bobolice

Królewski zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, mającego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony Śląska.

W 1370 roku zamek dostał się w ręce księcia opolskiego - Władysława Opolczyka, który wydzierżawił go później Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. To nie był dobry czas dla okolicznej ludności, gdyż zagraniczni mieszkańcy zamku spiskując z krzyżakami, rabowali i dręczyli wioskę.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Na ratunek Polakom przybył Władysław Jagiełło, który zbrojnie przejął zamek wraz z okolicznymi włościami. W ciągu dalszych wieków budowla zmieniała wielokrotnie właścicieli, a wśród nich byli m.in. Szafrańcowie, Krezowie, Męcińscy i Myszkowscy (właściciele pobliskiego zamku w Mirowie).

Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować. Natomiast kilkadziesiąt lat później najazd Szwedów zmienił bobolicką warownię w całkowitą ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Zamek Bobolice - legenda i Białej Damie

Wg legendy dawniej zamkami w pobliskim Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia - Mir i Bobol, jednak zakończenie tej historii nie było szczęśliwe. Młodszy Bobol podczas nieobecności Mira uwiódł jego ukochaną. Rozwścieczony i zazdrosny Mir zabił brata, a dziewczynę zamurował w lochu. Do dzisiaj ukazuje się ona na murach jako Biała Dama. Każdy zamek swoją Białą Damę musi mieć 🙂

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach
Kaplica zamkowa
Kaplica zamkowa
Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska

Mirowskie Skałki - Grzęda Mirowska

Według legendy dawniej połączenie między zamkami wiodło podziemnymi lochami. Dziś polecam malowniczy szlak wiodący z jednego zamku do drugiego poprzez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Prowadził tu jeszcze niedawno czerwony Szlak Orlich Gniazd

Później grzęda przestała w całości być dostępna dla turystów i między zamkami stanęła siatka. Dziś cały teren należy do rodziny Laseckich. Można przejść z zamku do zamku ścieżką o długości około 1,5 km. Trzeba jednak za to zapłacić. Można to zrobić przy zamku w Mirowie albo zamku w Bobolicach.

Opłata nie jest bardzo duża, a widoki śliczne. Na trasie odnaleźć też można Jaskinię Stajnię, gdzie odkryto zęby neandertalczyka czyli Bobolusa Jurajskiego.

Grzęda Mirowska z widokiem na Bobolice
Grzęda Mirowska z widokiem na Bobolice

Nasz spacer zaznaczony na mapie

Poniżej znajdziesz ciekawą propozycję trasy zaznaczoną na mapie. Prowadzi ona z warowni bobolickiej pod mirowską, przez Grzędę Mirowską oraz pod jaskinią Stajnia. To w sumie nieco ponad 3 km drogi i można się zmieścić nawet w 1 godzinie, ale warto poświęcić na to więcej czasu. Wtedy nacieszysz oczy widokami, a i warto się skusić na zwiedzanie wnętrz bobolickiego grodu.

Nasz film o Bobolicach i Mirowie

Zobacz nasz film o malowniczych zamkach w Bobolicach i Mirowie. Pospacerujemy też Grzędą Mirowską i zajrzymy do Jaskini Stajnia.

Gdzie spać i jeść w okolicy

Na błoniach zamku Bobolice znajdziesz zarówno restaurację z dobrymi daniami i deserami, jak i hotel z komfortowymi pokojami. Jeśli jednak chcesz w okolicy znaleźć coś tańszego, polecam Mirów i Gościniec Orlik albo Dom Gościnny Akant.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Atrakcje w okolicy

A jeśli już zwiedzisz zamek Bobolice i zamek Mirów, to polecam również w okolicy Skały Rzędkowickie, Górę Zborów, strażnicę Łutowiec, Złoty Potok czy atrakcyjne Żarki.

Informacje praktyczne

Bilety do zamku: normalny 15 zł, ulgowy 13 zł
Parking: błonia i parking: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: https://www.zamekbobolice.pl/
Błonia są dostępne dla wózków, wnętrza zamku nie
Obok zamku znajduje się restauracja oraz hotel. Całość należy do rodziny Laseckich

Zamek Bobolice
Bobolice, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Zamek w Bobolicach
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
(4.5 głosów: 314)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 314)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Justuna
Ciekawy, dzieci dadzą radę zwiedzić
oinut
Po pierwsze Pan Lasecki nie ma żadnych szlacheckich korzeni: http://www.sejm-wielki.pl/b/parl.1074 Dorabianie sobie wymyślonej historii przodków i zawłaszczanie herbu to chyba przesada. Renowacja Bobolic przy zachowaniu Mirowa była jak dla mnie akceptowalna. Tworzyło to ciekawe porównanie, dwa rodzaje zachowania zabytku, dwa rodzaje turystyki, obcowania z historią. Ale to co stało się właśnie (2022) z Mirowem, w szczególności ogrodzenie terenu wysokim na 2,2m murem to zupełna dewastacja tego pięknego miejsca. Ta rujna wg zapewnień Laseckiego miała być zabezpieczona a nie nadbudowywana i ogradzana nigdy tam nie istniejącym murem. Murem, którego jedynym celem jest właśnie uniemożliwienie darmowego podziwiania ładnej panoramy zamku. Ale teraz w sumie już nie ma co podziwiać. Taki klocek z nowych kamieni. O opłatach i zamknięciu szlaku przez grzędę Mirowską nie ma co wspominać, bo to skandal. Lasu prywatnego nie można grodzić, ale jurę można...
Krzysiek
To nie to miejsce co kiedyś... I żeby tylko zamek byl niedostępny niestety i przestrzeń między Mirowem i Bobolicami jest zamknieta i obiletowana ... pozostały wspomnienia...
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zamek Bobolice to piękny obiekt, odbudowany i zaskakujący, bo takich na Jurze nie ma. Okolica też malownicza, warto więc odwiedzić, Takie tylko zastrzeżenie, że ostatnio staje się bardzo komercyjny, wnętrza płatne, błonia osobno płatne, błonia ruin zamku w Mirowie płatne. Na szczęście Grzęda Mirowska, którą niegdyś wiódł Szlak Orlich Gniazd, do niedawna przedzielona ogrodzeniem, teraz znów jest dostepna i można przejść od zamku do zamku (po wykupieniu biletu na błonia).
Kanec
Kiedyś to było magiczne miejsce. Teraz to komercja i atrapa. Wiem, że sporo osób zachwyca się taką "renowacją", ale mi jest przykro jak patrzę co zrobili z tym miejscem. Jak senator L. chciał mieć zamek to mógł go sobie wybudować, a nie niszczyć historyczne miejsce. Tylko, że pewnie wtedy nie mógłby postawić kasy, bo do nowego zamku nikt by nie przyszedł. A zamknięcie szlaku między Mirowem i Bobolicami przelewa czarę goryczy. Kochałam Mirów i Bobolice, ale to była moja ostatnia wizyta w tym miejscu. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak powinno się udostępniać do zwiedzania ruiny zamku, to polecam Krzyżtopór.
Asia
Rekonstrukcja raczej na podstawie fantazji, ale na rodzinny wypad super. Słyszałam różne opinie na temat wartości historycznej i archeologicznej zamku, jednak warte odwiedzenia.
ania

zamek piękny , ale miałam okazję go odwiedzić od środka w ubiegły weekend-komercja, atrakcji brak-bilet 15 zł tylko za co?

za kaloryfery pomontowane w środku ? w tej cenie to mógłby być jakiś przewodnik no ale gdzie miałby tych ludzi oprowadzać ?

postawienie budek i pobieranie opłat za sam wstęp na tzw. błonia uważam za skandal, Mirów tak samo-wstęp na teren wokół zamku oczywiście płatny

Anpis

Ładnie odbudowany..

 

Avatar użytkownika Karolina
Karolina

 Zamek Bobolice jest wspaniałym, malowniczo położonym i bardzo wartościowym zabytkiem, który naprawdę warto jest odwiedzić

Ali

Zamek jest piękny, położony na prawdziwym odludziu. Niestety, restauracji w pobliskim hotelu nie polecam. Czas oczekiwania na jedno danie dla dziecka - ponad 45 minut. Szału ani najazdu autokarowego nie było, parking - ten przy zamku zapełniony w mniej niż 50%, parking przy hotelu... nawet nie 20 %, po prostu obsługa zaskoczona chyba tym, że zaczął się sezon. po 30 minutach oczekiwania trzykrotnych zapewnieniach, że "jeszcze tylko 5 minut" wreszczie po 45-50 minutach pojawił sie kelner z daniem. tyle że bez sztućców. po sztućce poszłam sama bo uwaga zwrócona obsludze odbiła sie niczym echo od wapiennej skały i powędrowała w świat. po rachunk też poszłam sama .... nie jedźcie tam bez solidnych zapasó albo zdecydujcie na obiad gdzie indziej.

Joani

Niesłychane zaskoczenie gdy jadąc do tego zamku 1,5 km przed nim natknelismy się nieoczekiwanie na ruiny zamku w Mirkowie. Dwa w jednym, najpierw te ruiny, potem pięknie odrestaurowany zamek Bobolice. Piękne cuda na Szlaku Orlich Gniazd.  

Przemek82

Ładnie odnowiony zamek warto odwiedzić🙂

 

Avatar użytkownika paweł rosiński
paweł rosiński

W poprzednim roku odwiedziłem ten zameczek, wczesniej sporo naczytałem sie artykułów na temat odbudowy tego zamku, zarówno przeciwników jak i zwolenników. Muszę stwierdzić, że stałem sie zwolennikiem rekonstrukcji tej budowli i trzymam kciuki za odbudowę pobliskiego Mirowa, słyszałem że są takie plany.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024