Mirów to niewielka miejscowość jurajska w województwie śląskim, leżąca na głównym szlaku Jury Krakowsko-Częstochowskiej - czerwonym Szlaku Orlich Gniazd, niedaleko bratnich Bobolic, na północny wschód od Myszkowa.
Zamek w Mirowie
Mirów zasłynął dzięki romantycznym ruinom średniowiecznej warowni, stojącej na szczycie skały od czasów Kazimierza Wielkiego, górującej nad okolicą. Zamek zniszczony został przez Szwedów podczas potopu, jak większość obiektów na Jurze, później już nie zdołano go odbudować, a w XVIII wieku został opuszczony. Miejscowa ludność przyczyniła się do dewastacji warowni, która służyła jako budulec oklicznych domów.

Obecnie za sprawą prywatnego inwestora, obiekt odzyskuje cząstkę dawnego blasku, choć plany są takie, że w przeciwieństwie do sąsiednich Bobolic, które zostały całkowicie odbudowane, warownia w Mirowie ma pozostać malowniczą ruiną.
Jednak mury i ściany zostały już częściowo zrekonstruowane, a dodatkowo w murach zamkowych ma powstać Muzeum. Obecnie jednak ze względu na prace budowlane i zły stan murów wejście na teren zamku jest zabronione, a ruiny są ogrodzone. Inwestorem są bracia Laseccy, podobnie jak w Bobolicach, gdzie Muzeum w pięknie odbudownaym zamku już udostępniono dla turystów.

Skałki Mirowskie
Wokół warowni roztacza się wspaniały widok na malownicze jurajskie ostańce, sterczące tu i ówdzie. Do Zamku Bobolice można stąd dojechać samochodem wąską drogą asfaltową lub właśnie pieszo przejść malowniczym szlakiem wśród cudnych wapiennych skał noszących nazwę Skałki Mirowskie. Jest to fragment Szlaku Orlich Gniazd znakowanego na czerwono. W tych skałkach, w jednej z jaskiń odkryto Bobolusa Jurajskiego czyli człowieka neandertalskiego, a dokładniej jego zęby.
Z Mirowa blisko jest do innych atrakcji jurajskich - skałek wspinaczkowych w Podlesicach, jaskiń i innych orlich gniazd - warowni przysiadłych na jurajskich wzgórzach.



Atrakcje Mirowa
Noclegi w Mirowie
Mirów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Mirowa
Turyści najczęściej odwiedzają: Szlak Orlich Gniazd, a potem Zamek w Mirowie i Skałki Mirowskie na Jurze.



















