Mirów

Zdjęcia Mirowa (26)

Mirów to niewielka miejscowość jurajska w województwie śląskim, leżąca na głównym szlaku Jury Krakowsko-Częstochowskiej - czerwonym Szlaku Orlich Gniazd, niedaleko bratnich Bobolic, na północny wschód od Myszkowa.Zamek w Mirowie

Mirów zasłynął dzięki romantycznym ruinom średniowiecznej warowni, stojącej na szczycie skały od czasów Kazimierza Wielkiego, górującej nad okolicą. Zamek zniszczony został przez Szwedów podczas potopu, jak większość obiektów na Jurze, później już nie zdołano go odbudować, a w XVIII wieku został opuszczony. Miejscowa ludność przyczyniła się do dewastacji warowni, która służyła jako budulec oklicznych domów.

Obecnie za sprawą prywatnego inwestora, obiekt odzyskuje cząstkę dawnego blasku, choć plany są takie, że w przeciwieństwie do sąsiednich Bobolic, które zostały całkowicie odbudowane, warownia w Mirowie ma pozostać malowniczą ruiną.Jednak mury i ściany zostały już częściowo zrekonstruowane, a dodatkowo w murach zamkowych ma powstać Muzeum. Obecnie jednak ze względu na prace budowlane i zły stan murów wejście na teren zamku jest zabronione, a ruiny są ogrodzone. Inwestorem są bracia Laseccy, podobnie jak w Bobolicach, gdzie Muzeum w pięknie odbudownaym zamku już udostępniono dla turystów.

Skałki Mirowskie

Wokół warowni roztacza się wspaniały widok na malownicze jurajskie ostańce, sterczące tu i ówdzie. Do Zamku Bobolice można stąd dojechać samochodem wąską drogą asfaltową lub właśnie pieszo przejść malowniczym szlakiem wśród cudnych wapiennych skał noszących nazwę Skałki Mirowskie. Jest to fragment Szlaku Orlich Gniazd znakowanego na czerwono. W tych skałkach, w jednej z jaskiń odkryto Bobolusa Jurajskiego czyli człowieka neandertalskiego, a dokładniej jego zęby.

Z Mirowa blisko jest do innych atrakcji jurajskich - skałek wspinaczkowych w Podlesicach, jaskiń i innych orlich gniazd - warowni przysiadłych na jurajskich wzgórzach.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2009-02-05 12:17:16
Mi też podoba się Ujazd Krzyżtopór, tyle że ogrom zamku mozna sobie uzmysłowić najlepiej jak się na niego patrzy z góry, na takich zdjęciach wygląda najlepiej, jak chodzi się wśród tych dzisiejszych ruin to trudno wyobrazić sobie ten przepych który ponoć niegdyś tam panował :)
MM
2009-02-05 10:26:16
Ładne zdjęcia :-) Odzyskanie przez zamek dawnego blasku ( choćby jego cząstki ) jest moim zdaniem niemożliwe. Zamek świeci jednak swoim dzisiejszym blaskiem i ma to wiele uroku.
Moim ulubionym zamkiem jest zamek Krzyżtopór w Ujeżdzie ( okolice Sandomierza ). Wyobrażałam sobie jak byłoby wspaniale zobaczyć ten zamek w okresie jego świetności, ale szybko odsunęłam tę myśl, bo ingerencja w jego dzieje i historie byłaby zbyt drastyczna. Chyba dobrze, że teraz zabezpiecza się przed niszczeniem obecny stan zamku, zreszta trzeba by wielu milionów aby przywrócić mu dawną świetność.
Pozdrawiam :-)
2009-02-05 07:51:39
Chociaz mieszkam nie tak daleko,dawno nie bylam na Szlaku Orlich Gniazd.Pamietam te okolice z dziecinstwa.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: