50°36'46" N
19°29'34" E
Śląskie
2017-01-09 11:03:37
Zdjęcia Bobolic (27)

Bobolice to niewielka miejscowość położona w województwie śląskim, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na popularnym czerwonym Szlaku Orlich Gniazd, niedaleko Myszkowa i bratniego Mirowa.O Bobolicach pewno nikt by dzisiaj nie usłyszał, gdyby nie ruiny kazimierzowskiego zamku, które ostatnimi czasy przerodziły się we wspaniały zamek dzięki prywatnemu inwestorowi.

Zamek w Bobolicach

Zamek Bobolice powstał, podobnie jak wiele zamków na Jurze, w średniowieczu, za panowania Kazimierza Wielkiego, jako system obronny orlich gniazd, chroniący zachodniej granicy państwa. I znów, podobnie jak większość jurajskich warowni i ta w Bobolicach została zniszczona podczas potopu szwedzkiego i nigdy już nie odzyskała swego blasku aż do dzisiaj.

Obecnie XIV-wieczna warownia została całkowicie odbudowana, a w jej wnętrzu powstało Muzeum udostępnione dla turystów. Obok zamku stanęły stylowa Restauracja Zamek Bobolice oraz Hotel Zamek Bobolice.Do królewskiego Zamku Bobolice z pobliskiego darmowego parkingu dojść można powstałą niedawno elegancką ścieżką lub poprzez Bramę Laseckich - ogromny ostaniec skalny z otworem powstałym w wyniku erozji, w efekcie czego wygląda własnie jak brama. Skała została tak nazwana na cześć obecnych właścicieli zamku i tych ziem.

Skałki Mirowskie i Bobolus Jurajski

Do Bobolic bliziutko jest z okolicznych ciekawych miejscowości - Mirowa z ruinami zamku czy Kroczyc - jednego z centrów wspinaczkowych na Jurze. Z Mirowa właśnie prowadzi ciekawy szlak poprzez bardzo malownicze Skałki Mirowskie, fragment czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. To właśnie na tym szlaku, w Jaskini Stajnia odkryto zęby neandertalczyka, którego nazwano Bobolusem Jurajskim.

Warto wybrać się w te rejony, bo to naprawdę świetne miejsce na weekendowy czynny wypoczynek dla całej rodziny, pełne szlaków turystycznych, warowni, jaskiń i wszędobylskich skałek o fantastycznych kształtach.

Oficjalna strona zamku Bobolice

Czy wiesz, że?

Na zamku w Bobolicach kręcono w tym roku teledysk do najnowszej produkcji Disneya - Meridy Walecznej. W zdjęciach do teledysku brały udział znane wokalistki z Czech, Węgier czy Rumunii.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Na zamku w Bobolicach w XIX wieku odnaleziono wielki skarb.

Ciekawostkę przesłał(a) Łukasz Piernikarczyk

Istnieje legenda, wg której zamkami w Mirowie i Bobolicach rządzili bracia bliźniacy - Mir i Bobol. Wykopali oni tunel łączący oba zamki, w którym ukryli swoje skarby.

Ciekawostkę przesłał(a) Łukasz Piernikarczyk

Szlak Orlich Gniazd otrzymał w 2012 roku tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polski. Ten bardzo popularny jurajski szlak oznakowany kolorem czerownym uzyskał też Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2013-12-24 23:39:22

Dzisiaj ruiny w Mirowie są zabezpieczone i wyglądają przyzwoicie. Ale wówczas gdy my tam byliśmy to wyglądały bardzo niebezpiecznie. Zresztą ruiny w Bobolicach wyglądały jeszcze bardziej niebezpiecznie i strach było wchodzić na ich teren. W Bobolicach byliśmy w ubiegłym roku w maju kiedy zamek juz jest udostępniony dla turystów i wygląda bardzo pięknie a widok z pod zamku też jest interesujący.

2013-12-24 19:33:45

Zdecydowanie bardziej podobają mi się ruiny zamku w Mirowie, choć nie mam nic przeciwko takim rekonstrukcją.

2008-08-15 16:29:38
Byłem tam ale dawno kiedy Zamek w Bobolicach był naprawdę ruiną. Szliśmy wówczas z Mirowa do Bobolic i z powrotem bo w Mirowie mieliśmy samochód. Trasa piękna. Oglądając zdjęcia już początków odbudowy widać, że inwestor się do tego zapalil chociaż w momencie gdy go kupował to były na ten temat różne opinie. Należy mu życzyć wytrwałości w tym zamiarze. Trzeba będzie się tam znów wybrać żeby zobaczyć jak zamek wygląda w tej chwili.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: