Bobolice - atrakcyjny średniowieczny zamek

Bobolice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Bobolice to niewielka miejscowość położona w województwie śląskim, w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na popularnym czerwonym Szlaku Orlich Gniazd, niedaleko Myszkowa i bratniego Mirowa. O Bobolicach pewno nikt by dzisiaj nie usłyszał, gdyby nie ruiny kazimierzowskiego zamku, które przerodziły się we wspaniały zamek dzięki prywatnemu inwestorowi.

Bobolice
Bobolice

Zamek w Bobolicach

Zamek Bobolice powstał, podobnie jak wiele zamków na Jurze, w średniowieczu, za panowania Kazimierza Wielkiego, jako system obronny orlich gniazd, chroniący zachodniej granicy państwa. I znów, podobnie jak większość jurajskich warowni i ta w Bobolicach została zniszczona podczas potopu szwedzkiego i nigdy już nie odzyskała swego blasku aż do dzisiaj.

Obecnie XIV-wieczna warownia została całkowicie odbudowana, a w jej wnętrzu powstało Muzeum udostępnione dla turystów. Obok zamku stanęły stylowa restauracja oraz hotel.

Do królewskiego Zamku Bobolice z pobliskiego, płatnego parkingu dojść można powstałą niedawno elegancką ścieżką lub poprzez Bramę Laseckich - ogromny ostaniec skalny z otworem powstałym w wyniku erozji. W efekcie tego wygląda właśnie jak brama. Skała została tak nazwana na cześć obecnych właścicieli zamku.

Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Grzęda Mirowska i Skałki Mirowskie 

Do Bobolic bliziutko jest z okolicznych ciekawych miejscowości - Mirowa z ruinami zamku czy Kroczyc - jednego z centrów wspinaczkowych na Jurze. Z Mirowa właśnie prowadzi ciekawy szlak poprzez bardzo malownicze Skałki Mirowskie. To tzw. Grzęda Mirowska, łącząca oba zamki. Ścieżka ma długość około 1,5 km i jest bardzo malownicza. 

Był to niegdyś fragment czerwonego Szlaku Orlich Gniazd, potem czasowo niedostępny. Teraz znów możliwy do przejścia, ale tylko odpłatnie. Bilety można nabyć pod zamkiem w Mirowie albo w Bobolicach. Grzęda dostępna jest tylko w godzinach otwarcia błoni.

Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska

Bobolus Jurajski

A gdy nieco zboczysz z tej ścieżki, to dojdziesz do Jaskini Stajnia. To tutaj odkryto zęby neandertalczyka, którego nazwano Bobolusem Jurajskim. Tak naprawdę zębów było kilka i należały one do kilku osób. To najstarsze znalezione w Polsce szczątki człowieka.

Warto wybrać się w te rejony, bo to naprawdę świetne miejsce na weekendowy czynny wypoczynek dla całej rodziny, pełne szlaków turystycznych, warowni, jaskiń i wszędobylskich skałek o fantastycznych kształtach.

Spacer Grzędą Mirowską do Bobolic na mapie

Poniżej ciekawa propozycja trasy. Prowadzi ona z warowni bobolickiej pod mirowską, przez Grzędę Mirowską oraz pod jaskinią Stajnia. To w sumie nieco ponad 3 km drogi i można się zmieścić nawet w 1 godzinie, ale warto poświęcić na to więcej czasu. Wtedy nacieszysz oczy widokami, a i warto się skusić na zwiedzanie wnętrz bobolickiego grodu.

Bobolice - co zwiedzić w okolicy?

A jeśli już zwiedzisz zamek Bobolice, Grzędę Mirowską i zamek Mirów, to polecam również zwiedzanie pięknej okolicy. Co tutaj warto zobaczyć? Na pewno Skały Rzędkowickie, Górę Zborów z Jaskinią Głęboką, strażnicę Łutowiec, Złoty Potok z Rezerwatem Parkowe czy bardzo atrakcyjne Żarki.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Nasz film

Zapraszam na nasz film z pięknego spaceru Grzędą Mirowską od zamku bobolickiego do zamku mirowskiego.

Gdzie spać i jeść w okolicy

Na błoniach zamku Bobolice znajdziesz zarówno restaurację z dobrymi daniami i deserami, jak i hotel z komfortowymi pokojami. Jeśli jednak chcesz w okolicy znaleźć coś tańszego, polecam Mirów i Gościniec Orlik albo Dom Gościnny Akant.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Bobolice
Bobolice

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice
Bobolice zimą
Zamek Bobolice
(4.5 głosów: 196)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 196)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024