Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Ruiny zamku
Mirów, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02
Czerwony Szlak Orlich Gniazd

50°36'52" N, 19°28'31" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 10.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety na błonia: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zamek niedostępny
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego
Błonia są dostępne dla wózków, wnętrza zamku nie

Murowany zamek w Mirowie na Jurze stanął na szczycie skały za czasów Kazimierza Wielkiego, w połowie XIV wieku, na miejscu drewniano - ziemnego grodu. Podobnie jak większość jurajskich warowni i ta powstała z kamieni, spojonych zaprawą wapienną. Mimo, iż później wielokrotnie zamek przebudowywano, ta niewielka, urocza budowla pozostająca w ruinie zachowała średniowieczny charakter.Zamek Mirów
Zamek Mirów

Zamek w Mirowie dziś

Obecnie właścicielem zamku mirowskiego na Jurze, podobnie jak sąsiedniego bobolickiego, jest rodzina Laseckich, która zabezpiecza ruiny przy zachowaniu obecnego wyglądu zewnętrznego. Prace trwają, dlatego wejście na teren samych ruin jest zabronione. 

Zamek Mirów
Zamek Mirów

Mimo planów zachowania go w ruinie, obecnie ruszyły prace nad jego częściową odbudową. Stąd też remontom nie ma końca, za to odpłatnie udostępniono błonia zamku, które zostały ogrodzone i wejść można tylko po zakupie biletu.

Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie

Bratnie zamki Mirów i Bobolice

Będąc w pobliskim, pięknie odnowionym zamku Bobolice (1,5 km), warto wstąpić do Mirowa, bowiem ruiny mirowskiego zamku są niezwykle malownicze. Niegdyś obydwie warownie należały do systemu obronnego Orlich Gniazd chroniącego Rzeczpospolitą od strony Śląska. Ponoć oba zamki łączył podziemny tunel, a władali nimi bracia, którzy weszli w spór o kobietę, co zakończyło się tragicznie.Zamek Mirów
Zamek Mirów

Skałki Mirowskie

Dziś oba zamki łączy malowniczy szlak wiodący przez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Kiedyś był to fragment czerwonego, głównego na Jurze Szlaku Orlich Gniazd, jednak teraz przejście z jednego zamku do drugiego jest niemożliwe z powodu postawienia ogrodzenia. 

Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie

Szlak Orlich Gniazd poprowadzono obok asfaltem, a wejść na Grzędę Mirowską można już tylko odpłatnie wykupując bilet na zamek w Mirowie i dostępny jest tylko fragment tej niezwykle malowniczej ścieżki (na szczęście większy fragment). W pobliżu ścieżki na Grzędzie Mirowskiej, przy Jaskini Stajnia, odnaleziono słynny Bobolus Jurajski - zęby neandertalczyków. Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska

Natomiast obok samego zamku mirowskiego znajduje się rumowisko skalne wapieni, w których znaleźć można skamieniałości, np. odbite amonity w postaci charakterystycznych okrągłych skorup.

Zamek w Mirowie Mirów Mirów Mirów Mirów Skałki Mirowskie Mirów Mirów Mirów Zamek w Mirowie zimą

Mirów noclegi

Mirów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-10-24 na
Zamek Mirów to ładne, średniowieczne ruinki, szkoda, że od wielu już lat niedostępne do zwiedzania
Asia Domator 20 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-28 na
Fajna wycieczka z rodziną. Co prawda można oglądać jedynie z zewnątrz że względu na prace remontowe. Ponieważ jest to teren prywatny trzeba zapłacić za wejście na błonie, ale moim zdaniem warto ze względu na piękne otoczenie
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020