Zamek w Mirowie - bratni zamek Bobolic na Jurze

Zamek Mirów
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Murowany zamek w Mirowie na Jurze stanął na szczycie skały za czasów Kazimierza Wielkiego, w połowie XIV wieku. Na miejscu drewniano - ziemnego grodu. Początkowo jako strażnica podległa Bobolicom. Później rozbudowała się ona do formy niezależnej warowni. Podobnie jak większość jurajskich warowni i ta powstała z kamieni, spojonych zaprawą wapienną. Mimo, iż później wielokrotnie zamek przebudowywano, ta niewielka, urocza budowla pozostająca w ruinie zachowała średniowieczny charakter.

Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie

Zamek w Mirowie dziś

Obecnie właścicielem zamku mirowskiego na Jurze, podobnie jak sąsiedniego bobolickiego, jest rodzina Laseckich. Przez lata zabezpieczała ona ruiny przy zachowaniu wyglądu zewnętrznego. Od kilku jednak lat plany poszerzyły się i teraz warownia jest podnoszona z ruin. Prace trwają, dlatego wejście na teren samych ruin jest niemożliwe.



Remont trwa już długo, ale jest nadzieja na jego zakończenie i udostępnienie zamku w formie muzeum. Na razie odpłatnie udostępniono błonia zamku, które zostały ogrodzone i wejść można tylko po zakupie biletu.

Zamek Mirów
Zamek Mirów
Zamek Mirów
Zamek Mirów

Bratnie zamki Mirów i Bobolice

Będąc w pobliskim, pięknie odnowionym zamku Bobolice (1,5 km), warto wstąpić do Mirowa, bowiem ruiny mirowskiego zamku są niezwykle malownicze. Niegdyś obydwie warownie należały do systemu obronnego Orlich Gniazd chroniącego Rzeczpospolitą od strony Śląska. Ponoć oba zamki łączył podziemny tunel, a władali nimi bracia, którzy weszli w spór o kobietę, co zakończyło się tragicznie.

Zazdrosny Bobol zabił Mira, a ukochaną zamurował w lochach. Dziś pojawia się ona w zamku jako Biała Dama.

Zamek Mirów
Zamek Mirów

Skałki Mirowskie - Grzęda Mirowska

Według legendy dawniej połączenie między zamkami wiodło podziemnymi lochami. Dziś polecam malowniczy szlak wiodący z jednego zamku do drugiego poprzez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Prowadził tu jeszcze niedawno czerwony Szlak Orlich Gniazd



Później grzęda przestała w całości być dostępna dla turystów i między zamkami stanęła siatka. Dziś cały teren należy do rodziny Laseckich. Można przejść z zamku do zamku ścieżką o długości około 1,5 km. Trzeba jednak za to zapłacić. Można to zrobić przy zamku w Mirowie albo zamku w Bobolicach.

Opłata nie jest bardzo duża, a widoki śliczne. Na trasie odnaleźć też można Jaskinię Stajnię, gdzie odkryto zęby neandertalczyka czyli Bobolusa Jurajskiego.

Natomiast obok samego zamku mirowskiego znajduje się rumowisko skalne wapieni, w których znaleźć można skamieniałości, np. odbite amonity w postaci charakterystycznych okrągłych skorup.

Zamek Mirów
Zamek Mirów
Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie
Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska

Nasz spacer Grzędą Mirowską na mapie

Poniżej znajdziesz ciekawą propozycję trasy zaznaczoną na mapie. Prowadzi ona z warowni bobolickiej pod mirowską, przez Grzędę Mirowską oraz pod jaskinią Stajnia. To w sumie nieco ponad 3 km drogi i można się zmieścić nawet w 1 godzinie, ale warto poświęcić na to więcej czasu. Wtedy nacieszysz oczy widokami, a i warto się skusić na zwiedzanie wnętrz bobolickiego grodu.



Jaskinia Stajnia
Jaskinia Stajnia
Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska

Nasz film o zamku

Zapraszam na nasz film o zamkach w Bobolicach i Mirowie. Jest też miły spacer po Mirowskiej Grzędzie.

Gdzie spać i jeść w okolicy

Na błoniach zamku Bobolice znajdziesz zarówno restaurację z dobrymi daniami i deserami, jak i hotel z komfortowymi pokojami. Jeśli jednak chcesz w okolicy znaleźć coś tańszego, polecam Mirów i Gościniec Orlik albo Dom Gościnny Akant.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Informacje praktyczne

Bilety na błonia: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł
Zamek jest niedostępny, ponieważ trwa jego odbudowa
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego

Ruiny zamku
Mirów, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02
Czerwony Szlak Orlich Gniazd

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Grzęda Mirowska
Zamek w Mirowie
Zamek Mirów
Zamek Mirów
Zamek Mirów
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 214)
Twoja ocena
Justuna
Piękne widoki, z wózkiem ciężko
Krzysztof
Po 25 latach przyjechałem tu ponownie i sie załamałem... nowy zamek w Bobolicach, jakis dźwig przy zamku w Mirowie... wszystko ogrodzone... piękny teren pomiędzy zamkami niedostępny (a najlepsze że z tablic się dowiedziałem że to dla dobra mojego i innych turystów no i przyrody... Serce boli...
koleś
jak możona zamknąć tak piękne szlaki
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Zamek Mirów to ładne, średniowieczne ruinki, szkoda, że od wielu już lat niedostępne do zwiedzania
Asia
Fajna wycieczka z rodziną. Co prawda można oglądać jedynie z zewnątrz że względu na prace remontowe. Ponieważ jest to teren prywatny trzeba zapłacić za wejście na błonie, ale moim zdaniem warto ze względu na piękne otoczenie
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024