50°36'52" N
19°28'30" W
Śląskie
2016-04-04 09:47:21
343m npm
Ważna
Zamek w Mirowie, Anna Piernikarczyk
Mirów, Anna Piernikarczyk
Mirów, Anna Piernikarczyk
Mirów, Anna Piernikarczyk
Mirów Skałki Mirowskie, Anna Piernikarczyk
Mirów ruiny zamku, Anna Piernikarczyk
Zamek w Mirowie, Anna Piernikarczyk
Mirów, Anna Piernikarczyk
Mirów, Anna Piernikarczyk
Mirów, Anna Piernikarczyk
Zamek w Mirowie zimą, Anna Piernikarczyk
Zamek w Mirowie, Anna Piernikarczyk
Zamek w Mirowie, Dave666
Zdjęcia (13)

Murowany zamek w Mirowie stanął na szczycie skały za czasów Kazimierza Wielkiego, w połowie XIV wieku, na miejscu drewniano - ziemnego grodu. Podobnie jak większość jurajskich warowni i ta powstała z kamieni, spojonych zaprawą wapienną.Mimo, iż później wielokrotnie zamek przebudowywano, ta niewielka, urocza budowla pozostająca w ruinie zachowała średniowieczny charakter.

Zamek w Mirowie dziś

Obecnie właścicielem zamku mirowskiego na Jurze, podobnie jak sąsiedniego bobolickiego, jest rodzina Laseckich, która zabezpiecza ruiny przy zachowaniu obecnego wyglądu zewnętrznego. Prace trwają, dlatego wejście na teren ruin jest utrudnione.

Będąc w pobliskim pięknie odnowionym zamku Bobolice (1,2 km), warto wstąpić do Mirowa, bowiem ruiny mirowskiego zamku są niezwykle malownicze. Niegdyś obydwie warownie należały do systemu obronnego Orlich Gniazd chroniącego Rzeczpospolitą od strony Śląska. Ponoć oba zamki łączył podziemny tunel, a władali nimi bracia, którzy weszli w spór o kobietę, co zakończyło się tragicznie.Skałki Mirowskie

Dziś oba zamki łączy malowniczy szlak wiodący przez piękne Skałki Mirowskie, to fragment czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. Odnaleziono tu słynny Bobolus Jurajski - zęby neandertalczyków.

Skamieniałości wokół zamku

Obok zamku znajduje się rumowisko skalne wapieni, w których znaleźć można skamieniałości, np. odbite amonity w postaci charakterystycznych okrągłych skorup.

Ruiny zamku w Mirowie
Czerwony Szlak Orlich Gniazd, Mirów 

Widok z ulicy

Czy wiesz, że?

Istnieje legenda, wg której zamkami w Mirowie i Bobolicach rządzili bracia bliźniacy - Mir i Bobol. Wykopali oni tunel łączący oba zamki, w którym ukryli swoje skarby.

Ciekawostkę przesłał(a) Łukasz Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2012-01-15 12:16:05

byłam, wspaniałe miejsce, polecam ;)))), pragnę tam wrócić

 

http://www.youtube.com/watch?v=qR3XReG2NAo

Newsletter
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2017
Znajdziesz nas na: