Zamek w Mirowie

Zamek w Mirowie

(4.3 głosów: 211)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Murowany zamek w Mirowie na Jurze stanął na szczycie skały za czasów Kazimierza Wielkiego, w połowie XIV wieku, na miejscu drewniano - ziemnego grodu. Podobnie jak większość jurajskich warowni i ta powstała z kamieni, spojonych zaprawą wapienną. Mimo, iż później wielokrotnie zamek przebudowywano, ta niewielka, urocza budowla pozostająca w ruinie zachowała średniowieczny charakter.

Zamek Mirów
Zamek Mirów

Zamek w Mirowie dziś

Obecnie właścicielem zamku mirowskiego na Jurze, podobnie jak sąsiedniego bobolickiego, jest rodzina Laseckich, która zabezpiecza ruiny przy zachowaniu obecnego wyglądu zewnętrznego. Prace trwają, dlatego wejście na teren samych ruin jest zabronione. Zamek Mirów
Zamek Mirów

Mimo planów zachowania go w ruinie, obecnie ruszyły prace nad jego częściową odbudową. Stąd też remontom nie ma końca, za to odpłatnie udostępniono błonia zamku, które zostały ogrodzone i wejść można tylko po zakupie biletu.

Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie

Bratnie zamki Mirów i Bobolice

Będąc w pobliskim, pięknie odnowionym zamku Bobolice (1,5 km), warto wstąpić do Mirowa, bowiem ruiny mirowskiego zamku są niezwykle malownicze. Niegdyś obydwie warownie należały do systemu obronnego Orlich Gniazd chroniącego Rzeczpospolitą od strony Śląska. Ponoć oba zamki łączył podziemny tunel, a władali nimi bracia, którzy weszli w spór o kobietę, co zakończyło się tragicznie.

Zamek Mirów
Zamek Mirów

Skałki Mirowskie

Dziś oba zamki łączy malowniczy szlak wiodący przez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Kiedyś był to fragment czerwonego, głównego na Jurze Szlaku Orlich Gniazd, jednak teraz przejście z jednego zamku do drugiego jest niemożliwe z powodu postawienia ogrodzenia. 

Zamek w Mirowie
Zamek w Mirowie

Szlak Orlich Gniazd poprowadzono obok asfaltem, a wejść na Grzędę Mirowską można już tylko odpłatnie wykupując bilet na zamek w Mirowie i dostępny jest tylko fragment tej niezwykle malowniczej ścieżki (na szczęście większy fragment). W pobliżu ścieżki na Grzędzie Mirowskiej, przy Jaskini Stajnia, odnaleziono słynny Bobolus Jurajski - zęby neandertalczyków. Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska
Grzęda Mirowska

Natomiast obok samego zamku mirowskiego znajduje się rumowisko skalne wapieni, w których znaleźć można skamieniałości, np. odbite amonity w postaci charakterystycznych okrągłych skorup.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 10.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety na błonia: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zamek niedostępny
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego
Błonia są dostępne dla wózków, wnętrza zamku nie

Adres

Ruiny zamku
Mirów, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02
Czerwony Szlak Orlich Gniazd

GPS: 50°36'52N, 19°28'31E

Mirów noclegi

Mirów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Mirów
Mirów
Mirów
Mirów Skałki Mirowskie
Mirów
Mirów
Mirów
Zamek w Mirowie zimą
Jura Krakowsko Częstochowska Mirów
Ważna
dla rodziny zamki wstęp płatny parking bezpłatny ruiny wiek XIV zamki Kazimierza Wielkiego zamki jurajskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

koleś
jak możona zamknąć tak piękne szlaki
Anna Piernikarczyk
Zamek Mirów to ładne, średniowieczne ruinki, szkoda, że od wielu już lat niedostępne do zwiedzania
Asia
Fajna wycieczka z rodziną. Co prawda można oglądać jedynie z zewnątrz że względu na prace remontowe. Ponieważ jest to teren prywatny trzeba zapłacić za wejście na błonie, ale moim zdaniem warto ze względu na piękne otoczenie
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 66 000 obserwujących, na Instagramie 16 500, a nasz kanał YouTube subskrybowało już 4 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022