Zduny to niewielkie, nieco senne miasteczko, leżące w południowej Wielkopolsce, około 5 km od Krotoszyna, przy trasie nr 15.
Lokacja Zdun jako miasta nastąpiła za sprawą usilnych starań Tomasza I - biskupa wrocławskiego, co ostateczne nastąpiło w 1267 roku. Miastem biskupim Zduny pozostały do 1355 roku, a później znalazły się w rękach prywatnych.
W XVII i XVIII stuleciu nastąpił rozwój miasta, czemu sprzyjało dogodne położenie na granicy Wielkopolski i Śląska. Niestety w XX stuleciu, po zmianach granic, znaczenie miasta zmalało, a ostatecznie w 2003 roku przestał tu działać główny zakład przemysłowy - cukrownia czynna przez ponad 120 lat.
- Ratusz, Rynek - ładna, oryginalna budowla murowana z 1684 roku, rozbudowywana w XIX wieku, z szachulcową wieżą, ratusz stoi pośrodku głównego placu miasta
- Kościół Św. Jana Chrzciciela, ul. Kobylińska 25 - barokowa świątynia z 1719 roku
- Kościół ewangelicki, ul. Pocztowa - klasycystyczna świątynia z lat 1789-92, do końca wojny pozostawała w rękach ewangelików, obecnie służy katolikom jako dom pogrzebowy, kościół znany jest też jako kościół Serca Jezusowego
- Domy szachulcowe, ul. Mickiewicza, Rynek - w Zdunach zachowała się ciekawa zabudowa małomiasteczkowa, składająca się z kilkudziesięciu barokowych domów, głównie konstrukcji szachulcowej, drewnianej i szkieletowo-glinianej
Zduny to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Zdunach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.