Zamek w Bydlinie

Zdjęcia (5)

Nie każdy z pewnością wie, że średniowieczny zamek w Bydlinie przez lata był kościołem katolickim, a nawet zborem ariańskim! W północnej części Bydlina leży zalesione zamkowe wzgórze zwane też Górą Święty Krzyż (od wezwania kościoła), na szczycie którego ostały się ruiny XIV-wiecznego zamku.Historia zamku w Bydlinie

W latach 1571-94 warownia służyła jako zbór ariański, a później Mikołaj Firlej przebudował ją na katolicki kościół Św. Krzyża. Podczas potopu szwedzkiego kościół został spalony, ale Męcińscy odbudowali go jeszcze. Niestety niedługo potem został opuszczony i od tamtej pory popada w ruinę. Obecnie nie zachowało się wiele ze średniowiecznych ruin, na długości około 20 metrów mury sterczą na wysokość kilku metrów. U stóp tych ruin zachowały się jeszcze ślady okopów z I wojny światowej, z czasów tutejszych bitew w listopadzie 1914 roku.

Dojście do ruin zamku

Do zamku prowadzi czerwony Szlak Orlich Gniazd i również czerwony Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Miejsce to stanowi rezerwat historyczny.Kaplica i cmentarz w Bydlinie

U podnóża góry zamkowej odwiedzić polecam bardzo ciekawy cmentarz parafialny, z zabytkowymi nagrobkami z XIX wieku i mogiłą żołnierzy z 1914 roku z wysokim kamiennym krzyżem. Przy murze stoi murowana XIX-wieczna kaplica wzniesiona na miejscu starej pustelni. Ludność otacza tu kultem figurę Matki Bożej Pocieszenia z XV wieku.

Ruiny zamku
ul. Zawadka, szlak czerwony, Bydlin

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Roma
2013-08-12 22:11:49

Byłam w Bydlinie trzy dni temu i niestety te wspaniałe ruiny zarośnięte są dokładnie gąszczem kwiatów podobnych do barszczu Sosnowskiego. Nie wyglądają tak pięknie jak na Twoich zdjeciach, ale nie umniejsza to urodzie i klimatowi tego miejsca. Trafił mi się akurat pochmurny dzień na zwiedzanie co jeszcze bardziej spotęgowało tajemniczość ruin. Wrażenia niesamowite, polecam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: