Góra Birów

Zdjęcia (14)

Gród na Górze Birów

Od 2008 roku na Górze Birów w Podzamczu koło Ogrodzieńca, udostępniona jest ciekawa jurajska atrakcja nawiązująca do czasów średniowiecza - zrekonstruowany gród, który spłonął tu na początku XIV wieku i nigdy później nie został odbudowany. Była to najprawdopodobniej strażnica wojskowa, chroniąca granic Królestwa Polskiego od strony czeskiego wówczas Śląska.

Pomysł rekonstrukcji zrodził się w efekcie cennych odkryć archeologicznych poczynionych na Górze Birów, bowiem osadnictwo istniało ponoć w tym miejscu od niepamiętnych czasów (kilkadziesiąt tysięcy lat wstecz), o czym dowiadujemy się na podstawie znalezisk w licznych tu jaskiniach.

Od VIII wieku n.e. istniało tu osadnictwo słowiańskie na Górze Birów. Wtedy to na szczycie Góry Birów powstała osada, a u jej podnóża - cmentarz kurhanowy. Na przełomie XIII/XIV wieku szczyt Góry Birów został ufortyfikowany - wzniesiono wał kamienno-drewniany oraz kamienny mur z furtą. Wewnątrz grodu istniały drewniane budynki.Zwiedzanie Grodu na Górze Birów

Zrekonstruowany gród można zwiedzać z przewodnikiem (w tygodniu) lub indywidualnie (w weekendy), w sezonie to miejsce tętni wczesnośredniowiecznym życiem. Jego "mieszkańcy" toczą walki, pokazują rzemiosło i obyczaje naszych praprzodków. Gród jest elementem historycznej ścieżki edukacyjnej. To bardzo ciekawa forma poznawania naszej odległej przeszłości, szczególnie dla dzieci.

Dojście na Górę Birów

Spod zamku Ogrodzieniec trasą nr 790 w kierunku na Zarzecze, za znakami kierującymi na Górę Birów skręcić w lewo. Parking darmowy, stąd 500 m pieszo.Gród na Górze Birów
dojście ul. Partyzantów, Podzamcze
biuro@zamek-ogrodzieniec.pl
tel. 695-596-298
www.gorabirow.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2015-06-09 19:38:51

nie wiem czy wiecie ale za górą są jeszcze jaskinie są one do zwiedzania polecam niedawno byłem 

ojoj ale wtopa- identyczne jak gród w biskupinie:)- nie miałam pojęcia, że tam jest coś takiego- sooorkii:)
świetnie by było, ale niestety z przykrością stwierdzam, że na górze Birów nie ma nic oprócz paru kamieni. Niestety to są zdjęcia z Biskupina- ewidentnie. Czy ktoś weryfikuje tutaj dane? pozdrawiam cieplutko:)
2009-01-18 19:48:30
Ciekawe miejsce musze w tym roku zaliczyc na rowerze tam :) Nawet nie wiedziałe że takie coś istnieje. Pzodrawiam
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: