Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska

(4.3 głosów: 234)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Polska Sahara

Na wspaniałej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami Klucze, Chechło i Błędów, na granicy Małopolski i województwa śląskiego, znajduje się niecodzienna atrakcja - Pustynia Błędowska, licznie przyciągająca turystów z szerokiej okolicy. Obszar ten zwany "Polską Saharą" to największy teren występowania piasków śródlądowych w Europie i choć przez ostatnie dziesięciolecia dość mocno zarósł i otwartych połaci piasku nie było zbyt wiele, to w ostatnich latach mocno ją odchwaszczono i teraz nadal jest niezwykle interesująca. Otwarte piaski z wydmami, z niską tylko roślinnością pustynną tworzą niesamowitą wprost scenerię, dobrze widoczną z kilku dogodnych punktów widokowych, o których piszę poniżej.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

Co ciekawe, jeszcze 100 lat temu można tu było obserwować zjawisko fatamorgany! Dziś nie jest tak bardzo dziko, sporo tu platform widokowych, tablic informacyjnych, ale jestem przekonana, że bardzo Ci się tu spodoba. My przez kilkanaście ostatnich lat parokrotnie już odwiedzaliśmy Pustynię Błędowską i teraz prezentuje się wybornie. Koniecznie odwiedź to cudowne miejsce!Punkty widokowe na Pustyni

Na Pustyni Błędowskiej powstało kilka dogodnych punktów widokowych, które pozwalają się cieszyć niezwykłym pięknem tego miejsca. Widok ten jest unikatowy, bowiem Pustynia stanowi naprawdę spory obszar odkrytych piasków pośród lasów, toteż trudno szukać równie wspaniałej atrakcji tego typu w całej Polsce! Najbardziej popularne i zjawiskowe punkty widokowe na Pustyni Błędowskiej są trzy. Dwa z nich znajdują się w miejscowości Klucze, zaś jeden w Chechle.

Czubatka

Najstarszym ale i nadal bardzo popularnym punktem widokowym na Pustynię Błędowską jest góra Czubatka (382 m n.p.m.) znajdująca się w Kluczach. To najlepszy, bo najbardziej rozległy punkt widokowy na "Polską Saharę". Znajduje się wysoko ponad piaskami i ponoć daje wspaniałe widoki na zachody słońca, my niestety nigdy o tej porze na nim nie byliśmy 🙂 Zorganizowano tu duży, bezpłatny parking, są ławki, wiata piknikowa i tablice informacyjne. Spod parkingu żółtym Szlakiem Pustynnym można zejść na piaski przez las, około 1 km przyjemnego spacerku. Poczujesz się tutaj naprawdę jak na pustyni, jest pięknie i szlakiem tym można dojść przez całą szerokość Pustyni aż do Błędowa. Po drodze spotkasz sporo tablic informacyjnych.Pustynia Błędowska Czubatka
Pustynia Błędowska Czubatka

Róża Wiatrów

Najnowszym punktem widokowym na Pustyni Błędowskiej jest Róża Wiatrów, również w Kluczach. To piękna, drewniana platforma o ciekawym kształcie, od którego wzięła się nazwa obiektu. Róża Wiatrów jest przystosowana dla wózków - dziecięcych oraz dla osób niepełnosprawnych. Pozwala podziwiać odkryte piaski Polskiej Sahary i wejść na nie. Przy Róży Wiatrów odbył się w 2019 roku piknik wojskowy w ramach Juromanii - plenerowej imprezy Szlaku Orlich Gniazd. Można tu dojechać od ulicy Bolesławskiej w Kluczach, samochód można zostawić w okolicach głównej drogi, ale sporo turystów podjeżdża jeszcze bliżej w kierunku Pustyni. Na razie nie ma zakazu. To jest leśna, ubita ścieżka, przejezdna dla wózków w dni suche.

Róża Wiatrów
Róża Wiatrów

Dąbrówka

Trzecim punktem widokowym na Pustynię Błędowską jest Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.), tu również  odsłaniają się ogromne połacie luźnych piasków, porozjeżdżane przez quady. Te punkty widokowe łączy szlak rowerowy "Spojrzeć z wysoka". Kiedyś stał tu tylko bunkier, ładnie kolorowo wymalowany, ale w ostatnich latach na Dąbrówce stanęła też metalowa platforma widokowa z piękną panoramą Pustyni Błędowskiej. Można też wędrować bezpośrednio po piaskach w okolicy. Tutaj również stoi sporo tablic informacyjnych. Bardzo urocze miejsce. Polecam odwiedzić wszystkie te punkty widokowe 🙂Pustynia Błędowska Dąbrówka
Pustynia Błędowska Dąbrówka

Informacje dla rodziców z małymi dziećmi

Pustynia Błędowska z racji piasków sama w sobie jest średnio dostępna dla wózków, ale wszystkie punkty widokowe są przystosowane do zwiedzania z wózkami, tak więc jeśli nie interesuje Cię spacer przez otwarte piaski a jedynie podziwianie widoków na nie, to z powodzeniem możesz zabrać wózek. W przeciwnym razie pozostaje nosidło lub chusta.

Pustynia Błędowska - róża wiatrów
Pustynia Błędowska - róża wiatrów

Powstanie Pustyni Błędowskiej

Legenda o Pustyni Błędowskiej
Jeśli wierzyć legendzie, Pustynia Błędowska to sprawka diabła, który tak się zezłościł na olkuskie kopalnie, że chciał je zasypać piaskiem znad Bałtyku. Leciał więc ponad Jurą z wielkim worem piachu na plecach i zmierzał do Olkusza. Widząc bliski cel, nieco zniżył lot i niespodziewanie zahaczył o wysoką wieżę kościoła w Błędowie. Już się chyba domyślasz, że wór się rozerwał, a cały piach wyleciał i rozsypał się po okolicy tworząc pustynię.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

Wszystko przez olkuskie kopalnie
Jeśli nie chcesz, to nie wierz, ale z pewnością prawdziwy jest fakt, że to olkuskie kopalnie przyczyniły się do powstania Pustyni Błędowskiej. Odsłonięcie piasków na tym obszarze nastąpiło w XIII wieku, kiedy mocno rozwinięte górnictwo srebra i hutnictwo przyczyniło się do masowego wykarczowania lasów w okolicy i odsłonięcia luźnych piasków lodowcowych nawianych tu aż znad Bałtyku.

Typowo pustynne zjawiska

Rozpoczęły się tutaj wówczas typowe dla pustyni procesy eoliczne czyli działalność wiatru, w efekcie czego powstały piaszczyste wydmy, których końca nie było widać. Co ciekawe, na Pustyni Błędowskiej obserwowano nawet burze piaskowe i tajemnicze zjawisko fatamorgany, o czym pisał słynny botanik Kazimierz Piech. Przyrodnicy opisywali to miejsce jako pustkowie, morze piasku i szmat nagiej ziemi. Tak było jeszcze 100 lat temu!

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

Zarastanie Pustyni Błędowskiej

W latach 60. XX wieku odkryty obszar piasków na Pustyni Błędowskiej sztucznie zalesiono, jednak nadal rośnie tu wiele gatunków typowych dla nadmorskich wydm oraz rośliny pustynne. Następowało też naturalne, stopniowe zarastanie odsłoniętych piasków czyli sukcesja roślinności. Mogło to doprowadzić do tego, że kolejne pokolenia prawdopodobnie już by nie zobaczyły polskiej pustyni na własne oczy.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska dzisiaj

Na szczęście przez kilka ostatnich lat na terenie pustyni prowadzono intensywne prace porządkowe i odchwaszczanie i tym sposobem znów pojawiło się sporo odkrytych połaci piasku. Najlepiej widać je od strony jurajskich Klucz i w pobliżu miejscowości Chechło. Pozostawiono tylko cenne okazy roślinności, charakterystyczne dla piasków i pustynnych warunków.

Przez środek Pustyni, z zachodu na wschód przepływa rzeka Biała Przemsza, głęboką doliną. Dzieli ona Pustynię Błędowską na część północną od strony Chechła i południową, na zachód od Klucz.  Obszar Pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000. Od 1995 roku fragmenty Pustyni stanowią użytek ekologiczny. W 2004 roku powstało Stowarzyszenie "Polska Sahara" na rzecz promocji i ochrony Pustyni Błędowskiej, które m.in. organizowało tu "Pustynne Miraże" każdego lata. 

Pustynia Błędowska - widok z Dąbrówki w Chechle
Pustynia Błędowska - widok z Dąbrówki w Chechle

Część północna pustyni to dawny poligon wojskowy, nadal teren ten należy do wojska, ale można już tu tylko obserwować skoki spadochronowe. W tej części pustyni panuje zakaz wchodzenia, choć dostępny jest tutaj punkt widokowy Dąbrówka, z którego oglądać można piękne, wielkie połacie piasku i wejść na nie właśnie w okolicy punktów widokowych. Spod platformy na Dąbrówce dojść można też do pobliskiego punktu widokowego przy ulicy Pustynnej w Chechle.

Pustynia Błędowska - zwiedzanie

Pustynię Błędowską zwiedzić można przemierzając przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną znakowaną na czerwono, która rozpoczyna się na ulicy Rudnickiej w Kluczach i przez Pustynię biegnie do rozlewiska Białej Przemszy. Przez Pustynię przeprowadzi Was też żółty Szlak Pustynny, na który można wejść na ulicy Górnej w Kluczach, koło parkingu na Czubatce. Biegnie on przez całą szerokość Pustyni do Błędowa.

Miłośnicy jazdy konnej skorzystać mogą z pomarańczowego Transjurajskiego Szlaku Turystyki Konnej, a cykliści z wyznaczonych znakowanych szlaków rowerowych.

Część północna Pustyni Błędowskiej to teren wojskowy, jak już pisałam i obowiązywał tam przez lata zakaz wstępu, ale przy punkcie widokowym Dąbrowka w Chechle turyści spokojnie wychodzą na teren otwartych piasków. W 1999 roku miały tu miejsce manewry wojsk NATO, a podczas II wojny światowej ćwiczenia prowadziły tu oddziały Afrika Korps.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

Filmowa Pustynia Błędowska

Nie każdy wie, że Pustynia Błędowska stała się scenerią do popularnego polskiego serialu "Czterej Pancerni i Pies". Był tutaj również kręcony słynny film Jerzego Kawalerowicza "Faraon".

Czerwiec na Jurze

A co Pustynia na Jurze ma wspólnego z czerwonym barwnikiem? Ano w trawach Pustyni Błędowskiej znajdziesz czasem owada pluskwiaka zwanego czerwcem polskim. W XVI wieku gatunek ten był hodowany w Polsce w celu uzyskania czerwonego barwnika do tkanin (koszeniliny). Polska była głównym dostawcą tego towaru w Europie! Obecnie jest to powszechny barwnik w kuchni, ale już nie uzyskuje się go z czerwca polskiego

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok
Bilety: wstęp wolny
Parking: bezpłatny przy wszystkich punktach widokowych

Adres

Pustynia Błędowska
Róża Wiatrów
ul. Bolesławska, Klucze
Czubatka, ul. Górna, Klucze
Dąbrówka, ul. Pustynna, Chechło
www.pustyniabledowska.pl/

GPS: 50°20'9N, 19°31'60E

Pustynia Błędowska na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Olkusz noclegi

Olkusz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska Dąbrówka
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska Czubatka
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska Juromania 2019
Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej
Pustynia Błędowska - Róża Wiatrów
Pustynia Błędowska - widok z Dąbrówki w Chechle
50°20'9N, 19°31'60E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Basia
Niesamowicie urokliwe miejsce, namiastka nadmorskiej plaży, szczególnie przy pięknej pogodzie🙂
IzaS
Miejsce zaniedbane. Szkoda bo ma potencjał a jest jedyne w Polsce
OTTO
Jest to odskocznia od codzienności, coś innego niż góry, zamki, itp. Okoliczne lasy rónież urocze.
Zizax
Nie ma tam jakiś wielkich zabytków i atrakcji ale ,są tam różne ławki,altanki i różne miejsca do siedzenia. Do pustyni jest kilka dojść/Wejść. Pustynia jest idealna do rodzinnych letnich spacerów. Niestety nie pamiętam gdzie to jest ale, w jednym miejscu jest altana i ruchoma replika armaty, można na nią wejść, kręcić i przesuwać różne elementy. Bardzo serdecznie polecam to miejsce.
Hellcia
Piękne i oryginalne miejsce. Warto zabrać tam wszystkich niedowiarków, którzy nie wierzą, że w Polsce też mamy pustynie 😁
Sławko
Bardzo fajne miejsce. Ja ją widziałem od strony Czubatki
Eliza Madej
To jest ciekawe miejsce bo przypomina pustynię ale jest wielka góra piasku na którą wchodziłam ale żeby sie na nią wspiąc trzeba się trochę wysilić ale jak się już wejdzie to widać piękne widoki, POLECAM
Mountainfreak
Ciekawe miejsce. Wybrałem się tam rowerem podczas podróży po Jurze.
DominikPL
Bardzo ciekawe miejsce!
Karolina

Pustynia Błędowska to atrakcyjny teren wędrówek pieszych oraz konnych

Ewelina

piękne miejsce 🙂

paweł rosiński

Klucze - w dalszym ciągu rekultywacja.

mokunka

Właśnie to zalesianie Pustyni Blędowskiej w latach 60- XX wieku nie bylo dobrym pomysłem a wtręcz karygodnym! W końcu to jedyny naturalny obszar pustynny w Europie.Bylam tam w ubiegłym roku i muszę przyznać,że trudno było dopatrzeć się pustyni....niewielkie łachy piasku wyglądały jedynie gdzie-niegdzie.  A szkoda!

       Czytałam ostatnio o projekcie na rzecz ratowania Pustyni Błędowskiej i pomysłach wykarczowania zasadzonej tam ,niejako wbrew przyrodzie roślinności.Oby ten projekt udało się zrealizowac!W każdym razie ja trzymam kciuki🙂))

Ostatnio edytowany: 2011-07-13 18:57

Anna Piernikarczyk

🙂 No w tym roku nie polecam wypraw ! Z punktów widokowych panorama musi wystarczyć. Rekultywacja trwa, jestem za przywróceniem kawałka pustyni choć jak wiem to sporna sprawa i wielu ma odmienne zdanie, że szkoda kasy, że to nie jest pierwotne środowisko, ale jednak to atrakcja w skali kraju i Europy! Warto czasem wybrać się na pustynię bez wsiadania do samolotu 🙂 

Pustynia Błędowska na blogu

Kolejna Minutka na naszym kanale You Tube

Wznawiamy naszą działalność na You Tube, co prawda nasz stary kanał jest dla nas niedostępny moderacyjnie, stąd musimy go zarzucić, ale zapraszamy Was do nowego kanału Polskie Szlaki

Właśnie rozpoczęliśmy serię "Polskie Szlaki Minutki", to Playlista z krótkimi filmikami podróżniczymi o atrakcjach turystycznych w Polsce. Jak się nietrudno domyśleć, filmiki te mają długość około 1 minuty 🙂

22 maj 2020 13:28

Zapraszam na pierwszy filmik z serii Minutki Polskie Szlaki

Parę dobrych lat temu mieliśmy kanał na You Tube z filmikami o miastach i atrakcjach. Ich formuła jest dziś tak przestarzała, że trudno się je ogląda 🙂

Dlatego wymyśliliśmy sobie coś nowego, wznawiamy działalność filmikową, ale teraz będą to szybkie filmiki o atrakcjach w Polsce, o długości około 1 minuty, stąd nazwa Minutki 🙂 Pierwszy filmik z tej serii przedstawia unikatową Pustynię Błędowską na Jurze!

19 maj 2020 12:02

Planujesz wyjazd na Pustynię Błędowską? Zobacz najlepsze punkty widokowe!

Pustynia Błędowska leżąca w sercu Jury Krakowsko Częstochowskiej pozwala przenieść się w Polsce w zupełnie inny klimat, niczym z Afryki. Gorące piaski w ciepłe dni aż trudno przemierzać bosą stopą, a widoki zapierają dech w piersi.

Wybierz się koniecznie przynajmniej na jeden z trzech głównych punktów widokowych na Pustyni. Piknik w tej scenerii to niezapomniane przeżycie!

12 maj 2020 10:57
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021