Czubatka na Pustyni Błędowskiej

Czubatka na Jurze

(4.3 głosów: 29)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Punkt widokowy na Pustynię Błędowską

Góra Czubatka (382 m n.p.m.) to popularne wzgórze na Jurze Krakowsko Częstochowskiej wznoszące się w miejscowości Klucze, na granicy województw małopolskiego i śląskiego. Inna nazwa szczytu to Jałowce. To bardzo dogodny i dobrze zorganizowany punkt widokowy, z którego możesz podziwiać unikatową Pustynię Błędowską, nazywaną Polską Saharą.

To największy w całej Europie obszar odkrytych piasków śródlądowych, gdzie jeszcze 100 lat temu obserwowano zjawisko fatamorgany. Potem w latach 60. XX wieku zalesiono pustynię, ale w ostatnich latach ponownie ją odchwaszczono i poprawiono znacznie infrastrukturę turystyczną.

Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka na Pustyni Błędowskiej


Podobnie stało się z Czubatką, kiedy byliśmy tu kilkanaście lat temu, z góry praktycznie nie było widać odkrytych połaci piasków, a jedynie pojedyncze ich ślady wśród drzew. Teraz widok jest fantastyczny, a ponoć jeszcze lepszy o zachodzie słońca. Do tego stoi tu wiata piknikowa, są tablice informacyjne, ławki i duży, bezpłatny parking.

Żółty Szlak Pustynny

Na szczycie Czubatki znajduje się też wieża obserwacyjna Nadleśnictwa Olkusz, usytuowana w celu ochrony okolicznych lasów przed pożarami. Koło wieży tej można wejść na żółty Szlak Pustynny i przejść lasem około 1 km, żeby dostać się na otwarte piaski. Po drodze nieco tylko zbaczając ze szlaku natrafimy na bardzo malowniczy Staw Zielony.

Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka na Pustyni Błędowskiej


Róża Wiatrów

Żółtym Szlakiem Pustynnym możemy przemierzyć całą Pustynię Błędowską wszerz, aż do Błędowa. Z Czubatki natomiast widać w dole na piaskach inny punkt widokowy na Pustyni - Różę Wiatrów. To najnowsza platforma widokowa na Pustyni, również znajdująca się w Kluczach. Nazwę nosi od swojego nietypowego kształtu.

Zalety
  • Piękne widoki na Pustynię w dole i szeroką okolicę
  • Cudne zachody słońca
  • Wiata piknikowa i ławki
  • Darmowy, duży parking
  • Szlak Pustynny na piaski
Wady
  • Dużo turystów, ale głównie na parkingu, potem rozchodzą się na sporym terenie

Adres

Wzgórze Czubatka
ul. Górna, Klucze
żółty Szlak Pustynny

GPS: 50°20'10N, 19°32'57E

Czubatka na Jurze na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Jury Krakowsko Częstochowskiej wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Klucze noclegi

Klucze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka w Kluczach widziana z Róży Wiatrów
50°20'10N, 19°32'57E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022