Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Punkt widokowy na Pustynię Błędowską

Góra Czubatka (382 m n.p.m.) to popularne wzgórze na Jurze Krakowsko Częstochowskiej wznoszące się w miejscowości Klucze, na granicy województw małopolskiego i śląskiego. Inna nazwa szczytu to Jałowce. To bardzo dogodny i dobrze zorganizowany punkt widokowy, z którego możesz podziwiać unikatową Pustynię Błędowską, nazywaną Polską Saharą.To największy w całej Europie obszar odkrytych piasków śródlądowych, gdzie jeszcze 100 lat temu obserwowano zjawisko fatamorgany. Potem w latach 60. XX wieku zalesiono pustynię, ale w ostatnich latach ponownie ją odchwaszczono i poprawiono znacznie infrastrukturę turystyczną.

Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka na Pustyni Błędowskiej


Podobnie stało się z Czubatką, kiedy byliśmy tu kilkanaście lat temu, z góry praktycznie nie było widać odkrytych połaci piasków, a jedynie pojedyncze ich ślady wśród drzew. Teraz widok jest fantastyczny, a ponoć jeszcze lepszy o zachodzie słońca. Do tego stoi tu wiata piknikowa, są tablice informacyjne, ławki i duży, bezpłatny parking.

Żółty Szlak Pustynny

Na szczycie Czubatki znajduje się też wieża obserwacyjna Nadleśnictwa Olkusz, usytuowana w celu ochrony okolicznych lasów przed pożarami. Koło wieży tej można wejść na żółty Szlak Pustynny i przejść lasem około 1 km, żeby dostać się na otwarte piaski. Po drodze nieco tylko zbaczając ze szlaku natrafimy na bardzo malowniczy Staw Zielony.

Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka na Pustyni Błędowskiej

Róża Wiatrów

Żółtym Szlakiem Pustynnym możemy przemierzyć całą Pustynię Błędowską wszerz, aż do Błędowa. Z Czubatki natomiast widać w dole na piaskach inny punkt widokowy na Pustyni - Różę Wiatrów. To najnowsza platforma widokowa na Pustyni, również znajdująca się w Kluczach. Nazwę nosi od swojego nietypowego kształtu.Zalety
  • Piękne widoki na Pustynię w dole i szeroką okolicę
  • Cudne zachody słońca
  • Wiata piknikowa i ławki
  • Darmowy, duży parking
  • Szlak Pustynny na piaski
Wady
  • Dużo turystów, ale głównie na parkingu, potem rozchodzą się na sporym terenie
Czubatka w Kluczach widziana z Róży Wiatrów

Klucze noclegi

Klucze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020