Czubatka na Jurze

Czubatka - punkt widokowy na Pustynię Błędowską
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Góra Czubatka (382 m n.p.m.) to popularne wzgórze na Jurze Krakowsko Częstochowskiej wznoszące się w miejscowości Klucze, na granicy województw małopolskiego i śląskiego. Inna nazwa szczytu to Jałowce. Na szczycie wzgórza powstał zagospodarowany i bardzo dogodny punkt widokowy, z którego możesz podziwiać unikatową, słynną Pustynię Błędowską, nazywaną Polską Saharą. To największy w całej Europie obszar odkrytych piasków śródlądowych, gdzie jeszcze 100 lat temu obserwowano zjawisko fatamorgany. Potem w latach 60. XX wieku zalesiono pustynię, ale w ostatnich latach ponownie ją odchwaszczono i poprawiono znacznie infrastrukturę turystyczną.

Podobnie stało się z Czubatką, kiedy byliśmy tu kilkanaście lat temu, z góry praktycznie nie było widać odkrytych połaci piasków, a jedynie pojedyncze ich ślady wśród drzew. Teraz widok jest fantastyczny, a szczególnie o zachodzie słońca, co sami sprawdziliśmy. Do tego stoi tu wiata piknikowa, są tablice informacyjne, ławki i duży, bezpłatny parking.

Czubatka - zachód słońca
Czubatka - zachód słońca
Czubatka - punkt widokowy na Pustynię Błędowską
Czubatka - punkt widokowy na Pustynię Błędowską

Żółty Szlak Pustynny

Na szczycie Czubatki znajduje się też wieża obserwacyjna Nadleśnictwa Olkusz, usytuowana w celu ochrony okolicznych lasów przed pożarami. Koło wieży tej można wejść na żółty Szlak Pustynny i przejść lasem około 1 km, żeby dostać się na otwarte piaski. Po drodze nieco tylko zbaczając ze szlaku natrafimy na bardzo malowniczy Staw Zielony. Dalej rozciągają się już tylko piaski, w szerokiej okolicy. Przyjemnie przemierzać je latem i czując się zupełnie niecodziennie w naszym klimacie!

Czubatka w Kluczach
Czubatka w Kluczach

Róża Wiatrów

Żółtym Szlakiem Pustynnym możemy przemierzyć całą Pustynię Błędowską wszerz, aż do Błędowa. Z Czubatki natomiast widać w dole na piaskach inny punkt widokowy na Pustyni - Różę Wiatrów. To najnowsza platforma widokowa na Pustyni, również znajdująca się w Kluczach. Nazwę nosi od swojego nietypowego kształtu. To bodaj najciekawsza atrakcja całej Pustyni.

Zalety
  • Piękne widoki na Pustynię w dole i szeroką okolicę
  • Cudne zachody słońca
  • Wiata piknikowa i ławki
  • Darmowy, duży parking
  • Szlak Pustynny na piaski
Wady
  • Dużo turystów, ale głównie na parkingu, potem rozchodzą się na sporym terenie

Informacje praktyczne

Cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Parking: bezpłatny

Wzgórze Czubatka
ul. Górna, Klucze
żółty Szlak Pustynny

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Zachód słońca na Czubatce
Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka na Pustyni Błędowskiej
Czubatka w Kluczach widziana z Róży Wiatrów
(4.3 głosów: 33)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 33)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Aleksandra
Aleksandra
Warto wejść na górę. Na szczycie punkt widokowy na Pustynię Błędowską i okolicę. Ładne widoki.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024